Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlardan Şok "Mason" Tanımı  (Okunma sayısı 12529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2013, 12:07:31 öö
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Caliper,

Fıkranın anlatmak istediğini anlıyorum ve ana fikrine katılıyorum.

Katılmadığım tek nokta bu şerefsizliği yapanların mesleklerinin gazeteci olmadığıdır.

Bu yaptıklarının ismi herkes tarafından malumdur ve saygıyı hak etmemektedir.

Aklını kullanan ve düşünebilen herkese saygılar.
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ağustos 02, 2013, 12:17:35 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Doğru haber alma hakkı gerçekte temel insan haklarından biridir, bu durum da gazetecilik mesleğini kutsal yapar. Fakat mesleğin kutsal olmasıyla "kutsal değerler üzerine gazetecilik yapmak" farklı şeylerdir.

Her mesleğin olduğu gibi gazeteciliğin de etik kuralları vardır. Bireylerin haber alma hakkını kullanmasına aracılık eden basının, doğru ve tarafsız görev anlayışıyla kamuoyunu bilgilendirme, her şart altında toplumun yararını gözetme sorumluluğu vardır.

Peki bu kuralları denetleyecek olan kimdir? Yargı ve devletin denetleme organları yasal olarak tabii ki denetler ama asıl denetçi halktır. Bu görevi ne kadar yerine getirir bu halk takdiri sizlere bırakıyorum.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 02, 2013, 12:24:19 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Caliper,

Bence vicdan ve otokontrolü eklersek anlatımınız dört dörtlük olacak.

Saygılar

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ağustos 02, 2013, 12:40:18 öö
Yanıtla #13
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Duymak istediğimiz bir şey söylendiği zaman hoşumuza gider, doğruluğuna veya yanlışlığına bakmayız. Herhalde bu, her insanın içerisinde az veya çok miktarda olan megalomani ve egoyla ilgilidir. İnsanoğlunun bu zaafı, popülizm olarak karşına gelmektedir. Bu basın yoluyla olabilir, siyaset yoluyla olabilir.

Bu yüzden tarafsız olan şeyler günümüzde prim yapmamaktadır. Çoğu basın kuruluşunun da böyle bir kaygısı yoktur zaten. Bu haber de duymak isteyenlere, duymak istediklerini servis eden popülist bir yazıdır. Tirajları belki biraz artar bu sayede. Hiç araştırma yapmadan, zaman ve para harcamadan, kelime oyunlarıyla yapılmış ve çok tutulan bir haber. Patron daha ne ister?

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 02, 2013, 01:28:35 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Caliper,

Fıkranın anlatmak istediğini anlıyorum ve ana fikrine katılıyorum.

Katılmadığım tek nokta bu şerefsizliği yapanların mesleklerinin gazeteci olmadığıdır.

Bu yaptıklarının ismi herkes tarafından malumdur ve saygıyı hak etmemektedir.

Aklını kullanan ve düşünebilen herkese saygılar.
O kelimeyi kullanmasak forumun kuralları açısından daha hoş olur kanaatindeyim teşekkür ederim...

Ağustos 02, 2013, 02:19:56 öö
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonlara Gizemli gecmişi yüzünden,her toplumsal olayda camur atılması esef verici,şu güne kadar masonik bir

grubun, halkın zararına bir hareketini görmedim,zaten sözlük anlamı olarak yazılmış büyütücek bir durum

görmüyorum.

Meyve veren ağaç taşlanır misali, her olayda komplö teorisyenleri masonlarda takılıyor.

Bu iletişim çağında artık nesiller bilincleniyor,neyin ne olduğunu görebiliyor.

herkez babasının futbol takımını tuttuğu gibi veya doğuştan din sahibi olmak gibi kavramları sorgulamaya

başladı,koyunluk piskolojisi kayboluyor,zaten koyunlar cobanı secemez,koyun kalırsak cobanlar bitmez

o yüzden fazla büyütmeninde manası yok ikdidar yalakalarının başlattığı sacma bir süreçler zinciri.

Tabiki bu süreçlerde masonlarında yanlışları oluyor,halkın dilinden sıkıntılarını anlatma gereği duymuyorlar.

Ama gercekte ülkelerin kalpleri sokaklarda ve gettolarda atıyor.Bunuda düşünmek gerekir

Saygılar
Ben noel babayım kapııdan kovulsam bacadan girerim

Ağustos 02, 2013, 11:52:11 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bağcıyla uğraşıyoruz dolayısı ile sorunun özüne cevap veren olmamış üstelik cevap beklediğim yerdende gelmedi,gazetenin fikri,zikri birtarafa herhangi bir çamur yada iftira atması söz konusu değildir bunda hemfikiriz.Ömbl'nin sitesindeki mason sözlüğü ile alakalıdır sor oda şudur 3.madde bizim forumda yayınlanmayan hali;

Bu anlamda kullanılan Masonluk terimi, "Spekülatif Masonluk" ile özdeştir.
Aynı anlamda olmak üzere "Modern Masonluk" ve "Çağdaş Masonluk" terimleri de kullanılır. Daha önceleri Batı dillerinden Türkçeye dönüştürülerek kullanılmış olan "Farmasonluk" ve "Franmasonluk" terimleri, günümüzde terk edilmiştir. Ancak Türkiye'de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası "Hürmasonluk" terimini de kullanmaktadır.
3. Mecazi anlamda olmak üzere; bir kötülük ya da şeytanlık yapma işi ve bu işi sık sık yapan kişilerin topluluğu veya dinsizlik.

Bakınız burada ilk 2 madde peşinen verilmiş 3.madde verilmeden önce bir ilave sonuç düşünce cümlesi konmuş ve altınada 3.madde ilave edilmiş.

Burada ne denmek isteniyor soru budur ve bu açıklama ömbl'nin sitesinde vardır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 02, 2013, 12:32:52 ös
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu konuda sanırım görüşlerini belirtmiş olan katılımcılarımızdan biraz farklı düşünüyorum.

Yazıyı kimin yazmış olduğunu göremedim. Fakat her kim yazmışsa onu kutlarım.

Çok yıllardan beri ilk kez doğru dürüst, belli bir bilgiye dayanan antimasonik nitelikli bir girişimde bulunulduğunu görüyoruz.

Elbette eksikleri ve yanlışları var.

Bir sözlük konusudur konmuş ortalık yere. Türkiye’de belirtilenlerden başka da yayınlanmış mason sözlükleri var. Bunlardan sonuncusu “Ansiklopedik Mason Sözlüğü” adlı kitabın 5. basımı, bazı seçkin kitapçılarda ve bazı on-line kitap satıcılarında bile bulunuyordu. Bin küsur sayfalık kocaman bir şeydi. Dolayısıyla o bağlamda boş laf edilmiş.

O tanım Ansiklopedik Mason Sözlüğü’nde de var. Elbette mecazi anlamda öyle. Bu yazıyı yazan kişi sokakta gelişigüzel ama yanıt verebilecek bilgi ve kültür düzeyinde on kişi çevirip sorsaydı Masonluk nedir diye… Birçoğundan bu mecazi anlama yakın bir yanıt bulurdu.

Çünkü  Türkiye’de böyle bir tanımı zorla yerleştirmişler. Aslında daha çok “Farmasonluk” terimi kullanılır. Bunun nasıl yerleştirilmiş olduğunu da merak edenlerin Haydar Rıfat’ın 1934 tarihli kitabını okuması gerek.

Bir gazeteci olarak keşke böyle daha geniş kapsamlı bir araştırma yapmış olsalardı.

Bir de zahmet edip Meydan Larousse adlı ansiklopediye baksalardı modası geçmiş olsa da... Orada ne yazıyor diye bir bakma zahmetine katlansalardı…

Masonlar bu halk ağgzında dolaşan mecazi tanımı kendi kitaplarına ve yayınlarına da almakla kötü bir iş mi yapmış, açık yüreklilikle mi davranmış?

Ancak yazıda bir başka olgu daha dikkat çekiyor… Türkiye’deki mason büyük localarından ikisini birbirine çakıştırmak için özel bir çaba gösterildiği seziliyor.

Masonların yetkililerini bulamamışlarmış!... Tüm locaların yaz tatili yaptığı bir dönemde derneklerin telefonuna yanıt verecek birisini bulmuş olmaları bile sürpriz. (Doğruysa)

Böyle gazetecilik mi olur? Bu işler telefonla mı yapılır? Kalkar gidersin. Randevu alırsın; ta Büyük Üstada varıncaya kadar en yetkili kişilerle konuşabilirsin. Daha önce konuşulmuş olduğunu biliyoruz.

Bir örnek Üzeyir Garih’in öldürülmesinin ardından çıkan söylentiler üzerinedir. Birçok gazeteci o tarihte büyük locaların ileri gelenleriyle görüştü; röportajlar yapıldı. Sonra bunlar kırpılarak ve saptırılarak aktarıldı o ayrı bir fasıl. Besbelliydi kırpılıp saptırıldıkları.

Zaten mason örgütlerinin ileri gelenleri de bu nedenle bu gibi görüşmelere katılmaz.

Şayet Fatih Altaylı “Galatasaraylılık” konusunu kullanmasaydı, En Muhterem Remzi Sanver’i zor çıkarırdı o programa. Ancak o programda Fatih Altaylı’nın o sıralardaki olmazsa olmaz demirbaşı Murat Bardakçı yoktu. Neden? Telefonla katılımlar da yoktu. Neden? Polemik yoktu. Neden? Bu nedenle de o röportaj temlevizyoncular açısından istenildiği ölçüde başarılı olamadı. Burada, Forumda üyeler sitayişle söz eder ama düşünsenize, o program sonra ancak tek bir kez yinelenebildi TV kanalında. Oysa yıllar önce bir diğer kanaldaki gizli kamera görüntüleri onlarca kez tekrarlanmıştı. Çünkü o rating getiriyordu; Büyük Üstadın anlatımlarında ise rating getirebilecek bir şey yoktu.

Ben de konuyu saptırdım, değil mi? Toparlayayım.

Ardından yazının sonuna doğru bir de pek değerli ve ünlü gazeteci yazar Sayın Orhan Koloğlu sokulmuş devreye. … Tarih bağlantılı çalışmaları da çoktur. Masonluk ile bağlantılı olarak özellikle “İttihatçılar ve Masonlar” ile “Abdülhamit ve Masonlar” adlı kitapları, -bazı bilgileri edinmeden yazmış bu nedenle eksik oluşlarına karşın- çok iyi incelemelerdir. Fakat Sayın Koloğlu, -geçenlerde bir vesileyle gördüm- çok yaşlanmış. Bir de sanırım ciddi bir rahatsızlığı var; pek iyi konuşamıyor ve lafları birbirine karıştırıyor ne yazık ki. Artık onu canlı bilgi kaynağı olarak değerlendirmek pek doğru bir iş olmasa gerek. Saygın yeri Türk Kültürü'nda korunmalıdır.

Bu konu nedir?... ÖMBL internet sitesindeki mason sözlüğünde görülmüş olan, oysa 5. baskısı yapılmış Ansiklopedik Mason Sözlüğü adlı kitapta da yer verilmiş bulunan bir tanım üzerine sansasyon yaratma çabası.

Ne iyi yapmışlar bakın. Masonları kendi yazılarıyla vuruyorlar. İşte doğru dürüst bir antimasonik girişim böyle yapılır. Bravo!

Peki tüm bunların sonrasındaki “Sömürgeci zihniyetler…..” diye başlayan konunun bu öncekiyle ne ilgisi var? Aslında onu öyle üstünkörü geçmekten ve buraya yazmaktansa, iyice irdeleyip bir başka antimasonik girişimde kullanmış olsalar çok daha iyi etmezler miydi?

Madem ön yargılı olarak antimasonik girişimlerde bulunulacak, tek keresinde tüm konularını ve kozlarını kulanmayacaksın. teker teker. Her keresinde farklı bir şeyden söz edecek, farklı bir yerden vuracaksın.

Aslında bu konu başlığına neden olan yayının yazarı var ya!... O sözlüğü baştan sona dikkatla okumuş da değil. Okumuş olsa, ohoooo, başka neler bulur neler. Ancak biraz çalışmak, emek harcamak gerek. Değer mi bilmem ama emek vermyince bu işler böyle uyduruktan oluyor işte.

Demek ki bizim antimasonik girişimcilerin ekmekten olasıya uzak durup, birkaç ton daha et, balık ve bakliyat yemeye gereksinmeleri var.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 02, 2013, 01:03:46 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

3. Mecazi anlamda olmak üzere; bir kötülük ya da şeytanlık yapma işi ve bu işi sık sık yapan kişilerin topluluğu veya dinsizlik.

Sanırım ısrar edeceğim ben hala bu metni masonik manada anlayamadım.
sn.adam güzel bilgiler verdi ama oda bu öze girmedi hernedense?

Halbuki bu sözü masonik anlamını anlamayınca antimasonik manada değerlendirdiğinde şu meşhur keçi kesme iftiralarına satanist törenlere insanlar kolayca inanır gibi geliyor bana.

Hkembl locası bi tanrı inancını ön şart olarak koyuyor;yanlış bilmiyor isem ömbl de bu şart yok,hatta ateistlerde mason olabiliyor,
İş buna göre;

Ömbl 'de 3 madde olarak verilen bu sözlük hkembl'de 2 madde olarak veriliyorsa bir mantıklı neden vardır yukarıda sorduğum sorunun paralelinde.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 02, 2013, 01:41:08 ös
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ortada bir antimasonik girişim var. Burada bu başlık altında bence asıl değerlendirilecek olan o.

Masonluk Nedir? Mason Kimdir?

Bu sorunun yanıtı verilirken bir sözlük çerçevesinde açıklama yapılırken neler söylenir, söylenmeli, neler söylenmez, söylenmemeli, hangisi doğru, hangisi yanlış o ayrı bir konu.

İlle de o konuya girilecekse sorulacak olan soru şudur: "Türkiye'de birtakım insanlar, bilmedikleri fakat bilir gibi davrandıkları için, masonların dinsiz ve allahsız kişiler olduğunu söylemişler midir, böyle bir şeyi söyleyen hiç olmamış mıdır?"

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.