Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonların kefilliği  (Okunma sayısı 22043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 16, 2008, 03:40:29 ös
  • Ziyaretçi

mason olmanın şartlarında iki masonun kefil olması şartı konmuş...peki ben bu masonlara kendim mi ulaşacağım yoksa onlar bana ulaşır mı?

Haziran 16, 2008, 03:44:17 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin new lion,

Turkiyede oncelikle bir Masonun sizi Masonluga davet etmesi gerekmektedir. Daha sonra 2 kefil bulunmasi gerekiyor. Sizi Masonluga davet edecek olan kisinin sizi oldukca iyi taniyor olmasi sart. Uygun goruldugunuz durumda zaten kefilleri bulmak pek zor olmayacaktir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2011, 06:03:24 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 16, 2008, 08:35:32 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

peki sayın mason,o zaman benim mason olmak istemem birşey değiştirmiyor birinin gelip bulması gerekiyor öyle mi ?

Haziran 16, 2008, 09:14:53 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Hayir Sn.new lion. Bir insanin baska insanlari arayisa cikma fikri biraz mantiksiz :) Cevrenizde ustad bir mason sizi cok iyi taniyor ve mason olacaginiza eminse size bir kereligine masonluk teklif edebilir. Onun disinda siz kendi ozgur iradeniz ile bir locaya basvurabilirsiniz. Her iki durumda da sansiniz esit yanilmiyorsam.

Haziran 16, 2008, 09:18:59 ös
Yanıtla #4

peki sayın mason,o zaman benim mason olmak istemem birşey değiştirmiyor birinin gelip bulması gerekiyor öyle mi ?

Sn. new lion,

İstemek genelde başarmanın yarısıdır ancak Masonlukta bu önerme pek geçerli değildir.Mason olabilmeniz için bir Kardeşin sizi teklif etmesi gerekir.Teklif edebilmesi içinde sizi çok yakından tanıyor ve uygun olduğunuzdan net olarak (şüpheye yer bırakmazsızın)emin olması gerekir.Bu konuyu samimi arkadaşlık ile karıştırmayın zira birçok kardeşin en samimi arkadaşları bile onların Mason olduklarını bilmezler.

Bir diğer yol ise çevrenizde oturmuş karakterinizle birlikte olgun kişiliğinizi destekleyen (uygun yaş,meslek,eğitim,kültür) bir sosyal statüye sahipseniz bir gün hiç  tanımadağınız bir Kardeş sizinle irtibata geçebilir.

En son ihtimal de (ki bu  olumlu sonuçlanması en zor olandır) sizin kapıyı çalıp kendinizi tanıtıp isteğinizi bildirmenizdir.Uzun araştırmalardan sonra bir pürüz çıkmaması durumunda ve sizi hiç tanımayan bir Kardeşin sizi teklif etme riskini alması ile bu dünyaya adım atabilirsiniz.Ancak bu çok nadir görülen ve gerçekleşmeside çok nadir olan bir durumdur.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Haziran 17, 2008, 01:28:22 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

bu soruma cvp veren bütün dostlarıma çok teşekkürler beni aydınlattığınız için sağolun madem istiyorum başarmak zorundayım ;) saygılarımla..

Temmuz 22, 2009, 03:08:03 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn MYSTICPROVACATE

eski bir başlık ama merakımı gidermek istiyorum.
peki kişi mason olmak ıstıyor fakat çevresinde kendisini davet edebilecek mason yoksa ne olacaktır. ve gerçekten kişide masonluğun aradığı ve krıterlerıyle doğru orantıda bırıyse, herkesin çevresinde mason kişi veya kişiler olacak diye bir şey yok.
saygılarımla,

saygılarımla,

Temmuz 22, 2009, 11:08:25 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin lucifer,

Olumlu sonuc cikma ihtimali cok dusuk olsada kisinin kendisi Locaya giderek basvuruda bulunabilir. Fakat bizlere gore "Kalbinde Mason olmus kisiler" in cevrelerinde zaten Masonlar mevcuttur. Mason gibi yasayanlar zaten Masonlara yakin kisilerdir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 23, 2009, 08:50:35 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason

kişilerin çevrelerinde zaten masonlar mevcuttur diyosunuz, sizce bu nekadar kalbinde mason  olmuşları kapsamaktadır. kişi, kendini kalbinde mason olmuş hissetmektedir ve gerçektende oyleyse, ve onun yanında çevresinde hiç mason yoksa sonuçta olmayabilirde.

saygılarımla,

Temmuz 23, 2009, 01:37:19 ös
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
kişi, kendini kalbinde mason olmuş hissetmektedir

Sayin lucifer,

Bana sklikla msn ve email yolu ile bu ifadede bulunuluyor. Oncelikle bir konuya aciklik getirmek gerek. Mason olmayan bir kisi "Ben kendimi Mason gibi hissediyorum. Ben kalbimde Mason oldum. Benim Masonlardan farkim yok. Ben kalbimde Masonlugu yasiyorum" gibi ifadelerde bulunmamalidir. Cunku kisi Masonlugu bizler kadar bilmemektedir. Kendisini bilmedigi bir topluluga ait yada hazir gormesi guven vermez. Kendisinin Mason olup olmayacagina yada kalbinde Mason olup olmadigina kendisi karar veremez. Mason olmayan bir kisinin kalbinde Masonlugu yasadigini idda etmesi yanlis bir ifadedir. Kisinin kalbinde Mason olup olmadigini yine Masonlar gorecek, bilecek ve anlayacaklardir. Bizlere gelerek "Ben kalbimde Mason oldum. Hadi simdi beni araniza alin, Mason yapin." diyen kisilere guvenmemiz soz konusu dahi olamaz. Kisinin ne derece kalbinde buna hazir olduguna, kendisinin bizlere ne kadar benzedigine, Masonlugu ne derece yasadigina bizler karar veririz. Loca kapilarinin dis kisminda kapi kolu yoktur. Masonluga giren kapilar sadece ve sadece iceriden acilabilir. Bu kapilarda bagirilmasi, kapilarin yumruklanmasi yada tekmelenmesi sadece kapinin arkasindaki gucun artmasina neden olacaktir.

Bu nedenle kisinin kendini Mason gibi hissetmesi bizler icin bir onem tasimamaktadir. Onemli olan bizim onu Mason gibi gorup gormedigimizdir.

Alıntı
ve gerçektende oyleyse, ve onun yanında çevresinde hiç mason yoksa sonuçta olmayabilirde.

Kisi gercekten bir Mason gibi yasamaktaysa, kalbinde ve benliginde Mason olmus ise ve bu bizim dikkatimizi bir turlu cekemiyorsa yada hicbir Masonun olmadigi bir cevrede kalbinde Mason olmus bir kisi olarak yasamaktaysa, kendisi giderek Locaya basvuruda bulunabilir. Bu basvurularin neredeyse hepsi ret edilmektedir. Ancak kabul edilenlerde olmustur.

Saygilarimla