Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Merovenjler  (Okunma sayısı 12311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 24, 2019, 09:31:00 ös

Merovenj hanedanı 5. ve 8. yüzyıllar arasında bugünkü Fransa ve Almanya arasında bulunan bölgede hüküm sürmüş Frank hanedanı.

Ren nehrinin kuzeyinde yaşayan Sal Franklarının soyundan gelen Merovenj kralları 454 yılından sonra parça parça Galya'yı ele geçirerek bir Frank krallığı kurarlar. Hanedanın ilk kralının ismi Merovech (Fransızcası Mérovée)'tir ve bu nedenle onun soyundan gelenler kendilerini Merovingianlar olarak adlandırmışlardır. Merivech yarı.efsanevi bir kişiliktir ve hakkında pek bilgi yoktur.

Merovech'in oğlu I. Childerik (458-481) krallığın merkezi Belçika'nın Tournai kentidir. Childerik Roma İmparatorluğunun müttefiki olarak önce Vizigotlara, kuzeybatı Fransa'ya saldıran Anglo-Saksonlara ve sonra Allemanlara karşı savaşır. Childerik'in oğlu olan I. Clovis (481-511) ise Güney Fransa'yı ele geçirir ve tüm Frank kabilelerini tek yönetim altında bir araraya getirmeyi başardığı için hanedanın asıl kurucusu kabul edilir.

Clovis, karısı Clotilde'nin etkisiyle hıristiyanlığı kabul eder ve Avrupa'nın ilk Katolik kralı olur. Böylece Merovenj kralları, hıristiyanlığı kabul etmemiş olan Vizigot, Ostrogot ve Vandal kavimlerin krallarına göre önemli bir ayrıcalık elde etmiş olurlar. Clovis döneminde Allemanlar Merovenjlerin hakimiyeti altına alınır ve Vizigotlar İspanya'ya çekilmek zorunda kalırlar ve böylece Güneybatı Fransa da Frankların egemenliğine girmiş olur.

Clovis'in 511 yılında ölümünden sonra krallık oğulları arasında bölüşülür. Ancak Burgundy ve Provens de Frank krallığına dahil edilir. II. Chlotar (613-629) döneminde krallıklar birleştirilir ve yönetim tekrar tek ele geçer. II. Chlotar'ın oğlu Dagobert (629-639) döneminde krallık son güçlü zamanlarını yaşar. Ardından gelen dönem boyunca krallık sürekli bölünüp yeniden birleşir. 751/752 yılında Merovenj hanedanının son bulmasına kadar geçen sürede krallar aslında saray nazırlarının kuklası haline gelirler. Saray nazırları ise daha sonra başlayacak olan Karolenj hanedanının kurucuları olacaktır.

Son Merovenj kralı III. Childerik'in 752'de Papa Zachary tarafından azledilip Kısa Peppin'in tahta geçirilmesiyle Merovenj hanedanı sona ermiş ve Karolenj hanedanı başlamış olur.

Kuruluş miti   

Hanedanlığın Magdalalı Meryem'in soyundan geldiğine inanılır. İnanışa göre Magdalalı Meryem'in İsa'nın çocuğuyla Kudüs'ten kaçıp Fransa'ya gittiği ve Fransa'da Merovingian Hanedanı'nı kurdukları sanılmaktadır. 5. yüzyılda bu soy Frank kraliyet soyuyla birleşerek yeniden ortaya çıkmıştır. MS 496 yılında kilisenin bu hanedanlıkla bir anlaşma yaptğı ve sonsuza kadar Merovenj soyuna sadık kalacağını belirttiği bilinmektedir; bu muhtemelen soyun gerçek kimliği bilindiği için olmuştur.

Alıntıdır. -wikipedia.org-
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 24, 2019, 09:35:20 ös
Yanıtla #1

Keşke sayın Surgeus ve ya sayın Caliper ve yahut sayın ANARCHOSA daha detaya inse, bizi bu konu hakkında biraz daha aydınlatsa.
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2019, 10:09:12 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 24, 2019, 09:38:11 ös
Yanıtla #2

Ama nerdeee... yapmazlarki.. bizi aydınlatmak istemezlerki  ;D
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 25, 2019, 09:47:24 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Temmuz 25, 2019, 10:16:34 öö
Yanıtla #4

« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2019, 10:52:34 öö Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 25, 2019, 10:44:58 öö
Yanıtla #5

Kanka kötü bir laf değil. Bence güzel bir söz. Ama hoş karşılamıyorsanız bir daha bu tür hitaplar kullanmam.

Hayatı bu kadar ciddiye almamak lazım. Ömür dediğin kısa bir süre sonsuz dediğin ruhlar aleminde. Onun için kibirli olmak hoş değil. Sen kimsin ki böyle hitap edebiliyorsun diyebilirsiniz ama bence hoş değil bu tutum. Kibir barındırır.

Ben dönüp kendime bakıyorum ve bu forumda bu konu hakkında eleştirildiğime göre kendi adıma daha ciddi olmaya çalışacağım. Ama siz de kendinize bakın ve özeleştiriye açık olun.

Hepimiz insanız. Mason olmak sizi üstün kılmaz benim olmamam da beni zayıf göstermez.

Dediğim gibi hepimiz kusurlu insanlarız. Masonlar da, hariciler de...

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 25, 2019, 10:51:18 öö
Yanıtla #6

Sayın @ANARCHOSA ‘nın bu yazısı canımı sıkmıştır, beni üzmüştür.

Ben yine de kendisini çok seviyorum, gerçekten çok seviyorum. Hep mutlu ve huzurlu olsun.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 25, 2019, 11:22:02 öö
Yanıtla #7

Tekrar özür dilerim. Daha ciddi olacağım. Size söz veriyorum. :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 25, 2019, 11:35:08 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bence Masonlukta,  bir hiyayerşi vardır adı konmasa da. Bir ast üst kavramı var adı konmasada kendi içlerinde .Biz hariciler ,Masonları üstün bir ırk gibi görmeyeceğimiz .Saygımız öncelikle onların bilgilerine olmalıdır .Kanımca ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 25, 2019, 11:47:29 öö
Yanıtla #9

Bence Masonlukta,  bir hiyayerşi vardır adı konmasa da. Bir ast üst kavramı var adı konmasada kendi içlerinde .Biz hariciler ,Masonları üstün bir ırk gibi görmeyeceğimiz .Saygımız öncelikle onların bilgilerine olmalıdır .Kanımca ...

Saygılar

Tıp’ta da var bu hiyerarşi sayın Nosam33, hocalarımız bi nevi tanrı gibidirler. Ben de Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum, Lisemde İzmir Atatürk Lisesi. Hiyerarşi’nin ne olduğunu bilirim. Eğer mason olsaydım, Tabiki masonluktaki hiyerarşiye de uymak durumunda kalırdım. Lakin mason değilim onun için biz hariciler için masonluktaki hiyerarşi çokta anlamlı değildir. Ben doktor olarak halktan böyle bir talebim olmadı. Hastalarıma amca, teyze diye hitap ediyorum, onlardan da bana ben üstünmüşüm gibi hitap etmelerini beklemem, çünkü tıp mezunu değiller, bilemeyebilirler.

Sözün özü, kendi adıma özeleştiriyi aldım. Biraz ciddiyet iyi olur, haklısınız. Ama affetmekte size düşen büyüklüktür. Hocalarımız çoğu zaman bizi hoşgörürlerdi, sizlerden de aynı hoşgörüyü bekliyorum.

Sevgiyle kalın.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci