Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnisiyasyon-İnisiye ve Türkçe  (Okunma sayısı 8688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 30, 2016, 01:41:16 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Aydınlanma ve Aydınlanmış"

şeklinde yanıt verdim ama inisiyeliğin bir süreklilik içereceği düşüncesiyle ikinci bir ihtimal olarak

"Aydınlanma ve Aydınlanan"

şeklinde da düşünülebilir.
Nosce te Ipsum

Ekim 01, 2016, 08:44:34 öö
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Diyelim ki inisiyasyon yrine tekris kelimesi uygundur.
O zaman inisiyenin karşılığı ne olabilir?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 01, 2016, 09:30:11 öö
Yanıtla #22
  • Yeni Katilimci
  • *

Kim kime inisiye diye hitab ediyor acaba diye bir bakmak lazım bu noktada, eğer bir kavram gereklilik arzediyor idi ise dildeki karşılığını çoktan bulmuş olurdu. Demekki pek gerekmemiş...

Ekim 01, 2016, 12:25:53 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Diyelim ki inisiyasyon yrine tekris kelimesi uygundur.
O zaman inisiyenin karşılığı ne olabilir?
inisiyasyon ile tekris aynı şey midir ?

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ekim 03, 2016, 12:51:35 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sabahattin Arınç masonların dünya si isimli kitabında tekris için eriştirme töreni diyor.Tam cümle ise
Bir haricinin masonluga alınması için yapılan geleneksel törene eriştir me (tekris,inisiasyon)denir.

İnisiye yi törene hazırlayan kişi var birde mahuf birader bir diğer adı korkunç kardeş.
Acaba isim olarak neden korkunç kardeş denmiş?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 04, 2016, 11:43:04 öö
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ÖMBL tekris törenine "Aydınlanma" HKEMBL ise "Nura kavuşma" der.

Ben masonlukta ki  en önemli ritüel olan tekris törenine "Yeniden doğma" derim. Tekris töreninde ki haricinin ölümünü simgeleyen ritüller olması bunun böyle denmesi gerektiğini gösterir. Harici artık yeniden doğarak ezoterik dünyaya adım atmış olur. Bu dünyada da kendini bularak kişisel gelişimini gerçekleştirir ve ham taş yontulur.

Yüksek derecelere geçiş ritüelleri ise "olgunlaşma" ile özetlenebilir. Mason kişi artık hem daha fazla bilgiyi özümseme hem de etrafına aktarabilme yetisine sahiptir. Gönye ve pergelin açıları büyümüştür. Bu da masonun konulara teğeden bakabilme ve geniş düşünerek, ahlak,etik gibi unsurlar ile karar verebilme kabiliyetini kazandırır.

Masonun ölümü ise tekris töreninde(Yeniden doğmadan önce ki ölümünde) kendisinin kaleme aldığı vasiyeti yerine getirelerek ezoterik yolculuğu tamamlanır.

Nisan 18, 2017, 10:05:24 ös
Yanıtla #26

Henüz bir fikrim yok ancak "Bir mum , başka bir mumu tutuşturmakla ışığından hiçbir şey kaybetmez." sözünden esinlenerek bir karşılık bulabiliriz bence.Ayrıca , tekris sözcüğü de Türkçe değil ; haliyle , inisinasyonun karşılığı olamaz.

Nisan 19, 2017, 04:25:41 ös
Yanıtla #27

İnisiyasyon, Bir öğreticinin sert ve aşama aşama düzenli şekilde  yetiştirdigi insiyeyi bilgilendirme,yetiştirme anlamı  olabilir.Ornegin;Taş ustasinin bir heykeli sanat eserine çiraklık,kalfalık dönemlerinden geçerek aşama aşama ulaşması.Masonlukta inisiyasyon vardır.3'ler,13'ler,33'ler gibi ilerler.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 19, 2017, 08:10:57 ös
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta inisiyasyon olduğu doğru fakat 3'ler 13'ler 33'ler tarzında bir ilerleme olduğu yanlış.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 19, 2018, 11:15:44 öö
Yanıtla #29

Erme — ermiş

Kemale erme — Kamil

Doğma — doğmuş

Arınma — arınmış

Salihlenme — salih

Kutsallaşma — kutsal

İnsanlaşma — insan

...

Örnekler çoğaltılabilir.
« Son Düzenleme: Ekim 19, 2018, 11:22:41 öö Gönderen: Adonai »