Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 4. Yargı Paketi İzlenimlerim  (Okunma sayısı 2435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 16, 2013, 09:46:54 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

http://www.timeturk.com/tr/2013/02/12/4-yargi-paketinin-icerigi-belli-oldu.html

Anladığım kadarıyla henüz kesinleşmiş bir şey yok bu beni endişelendiriyor. Siteden okuduğum düzenlemelere baktığımda düzenlemelerin adalet için değil siyaset için yapıldığı izlenimim var.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre 22 maddeden oluşan paketin en önemli düzenlemelerinden birisi "şiddet" kriteri. Şiddet içermeyen düşünceler, suç kapsamı dışına çıkarılıyor. Paketin en önemli ayağı olan "terör örgütü propagandası" suçunun yeniden tanımlanması da şiddet kriterine göre düzenlendi. Buna göre, şiddet işleme, şiddeti övme ve şiddeti teşvik haricindeki eylemler suç olmayacak. Propaganda suçundan ceza verilmesi için zanlının, şiddeti bizzat işlemesi, övmesi ya da teşvik etmesi gerekecek. Pakette, Terörle Mücadele Kanunu'nun "Terör Örgütleri" başlıklı ve "terör örgütlerinin propagandasını yapma" suçu içerikli 7. maddesinin sonuna, hâkimsavcıların uygulamadaki inisiyatifini daraltacağı değerlendirilen şu hükmün konması planlanıyor: "Şiddeti açıkça övmeyen ve açıkça teşvik etmeyen söz ve eylemler bu kanun kapsamında cezalandırılmaz."

Şiddet içermeyen düşüncelerin suç kapsamından çıkarılmasını okuduğumda güzel görüyorum. Fakat herhangi bir topluluğun toplanarak ' Burada bunu yapmak günahtır ' demesi başkalarının din ve vicdan özgürlüğünü zedelemesi suç değil midir ? Bu yanlış hangi hukuki terminolojiyle ifade edilebilir ? Söz konusu 7. maddedeki değişikliği hakimler ve savcılar okuduklarında örgüt bayrağı asmayı veya diğer eylemleri nasıl değerlendirecekler ? Halkı isyana teşvik suçumuz hala yürürlükte biliyorum. Teşvik sonuç almak için yapılan bir eylem olduğu için bölücülüğü 'teşvik' hangi düşünceyle örgüt propagandası olarak nitelenmeyecek anlamıyorum. BDP PKKbölücü bir terör örgütüdür ve hiçbir bağımız söz konusu olmayacak mı diyecek ? Sanal ortamda her şey paylaşılıyor bana azmettiricilere istemeden koruyacak bir hüküm gibi geldi. Ben anayasa dayatması olasılığının yüksek olacağını düşünüyorum ortada siyasi problemlerden dolayı anayasa tartışması varken ceza yasalarında da uzlaşma aranmamasını 90 derecelik bakış açısı olarak yorumluyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2013, 09:52:38 ös Gönderen: Etimolog »

Şubat 16, 2013, 09:56:10 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ceza kanunumuza din ve vicdan özgürlüğününe müdahale suçu getirilmeli fikrindeyim.

Şubat 16, 2013, 10:39:30 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Yargıda reform böyle uydurma  paketlerle yapılmaz/yapılamaz, gerçekten yargı reformu yapacaksanız, önce onu bağımsızlığa kavuşturmanız gerekir. Bunlar günü kurtarma paletleri.
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 17, 2013, 03:47:56 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılar , sevgiler Sayın Alşah.

Şubat 18, 2013, 09:23:10 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

"Vur ama dinle beni"