Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonlar Toplantilarinda Neler Yapiyorlar?

Keci kesiyorlar
Kan iciyorlar
Sarap iciyorlar
Seytana tapiyorlar
Alem yapiyorlar
Kulturel egitim yapiyorlar
Felsefi egitim yapiyorlar
Politika konusuyorlar
Din konusuyorlar
Halki nasil kaosa sokariz diye planlar yapiyorlar
Tarihsel egitim yapiyorlar
Locanin durumu ve bulunduklari bolgeyi nasil daha cok gelistirebileceklerini konusuyorlar
Egitim ve ogretim icin daha neler yapilabilecegini konusuyorlar
Insanligin gelisimi icin din ve politika haric her konuyu konusup, yapilmasi gerekenler konusunda kararlar aliyorlar

Gönderen Konu: Sizce Masonlar Toplantilarinda neler yapiyorlar?  (Okunma sayısı 84381 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 01, 2013, 02:41:53 ös
Yanıtla #110
  • Uzman Uye

Alıntı
Keçi kesip

Özgür Masonlarda olabilir yalnız ...  Sayın Samuray ... 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 01, 2013, 04:55:09 ös
Yanıtla #111
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çalışmak sizce sadece iş yerinde mi olur?Evde de çalışırsın,okulda da...
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 02, 2013, 10:07:46 öö
Yanıtla #112
  • Ziyaretçi

Burada sanırım önemli olan hangi locadan bahsettiğimiz. Örneğin İstanbul'da biri herkesin internetten araştırarak bulabileceği, diğeri de eğer şanslı ve dikkatliyseniz o sokaktan geçerken görebileceğiniz loca. Bunların arasındaki ayrımı şahsen bilmiyorum, ancak duyduğuma göre belli seviyeye kadar olanlar bir locada, belli bir seviyeden üstü de diğer locada imiş. Sanırım yaptıkları şeyler de buna göre değişecektir. Keçi kesiliyor ve belki de kanı içiliyordur, belki alem de yapılıyordur evet ama bunun Üstinsan'a ve özlenen düzene bir getirisi varsa yapılıyordur.

Bunun haricinde tahminim, maddi çıkarlar amacıyla diğer masonlarla bilgi alışverişi yapılması, bilginin ve ışığın bulunabilmesi uğruna yapılan birtakım tartışmalar ve ayinler ve özlenen düzen için gerekli çalışmalarla ilgili fikir alışverişleri olabilir.

Tabi bunların hepsi benim tahminlerim. Doğrudur, yanlıştır kısmı tartışılır.

Saygılarımla.

Mart 02, 2013, 12:03:14 ös
Yanıtla #113
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığın derdi şurada: Bu aslında bir soru-yanıt ya da düşünce üretme başlığı değil, bir anket. Bunun ötesinde ankketin dışına çıkılıp yazılınca, elbette herkesin yazdığı ona göre, onun bilgisi ya da tahminine göre öyle.

Ancak burada önemli bir nokta daha var: Bu konuda tahmin yürütmeye, faraziyeler kurmaya gerek yok çünkü masonların toplantılarında ne yaptığı hemen en ince ayrıntılarına kadar biliniyor. Bu konuda gizli saklı bir şey yok.

Çeşitli ülkelerdeki hatta birbirden farklı örgütlerdeki masonların localarında yaptıkları işler arasında farklar var. Orası doğru. Ancak bu farklar öyle büyütülecek şeyler değil; şöyle şeyler: Örneğin Türkiye gibi bazı ülkelerde localarda belli konular üzerinde konferanslar veriliyor; görüşme, tartışma, paylaşımlar yapılıyor. Bazı ülkelerde ise böyle işler ya hiç yapılmıyor ya da yapılırsa masonların loca toplantılarında değil, loca dışında yapılıyor.

Demek ki bu başlık altındaki soruya aslında "Bence.... " diye başlayarak yanıt vermek pek anlamlı olmuyor çünkü bu işin öyle bencesi falan yok. Olanlar ve olmayanlar söz konusu. Bunlar ya biliniyor ya bilinmiyor. Tahmine, varsayıma yer yok. Gerek de yok.

Bu bakımdan belki "Bildiğimce..." diye başlayarak bir yanıt verilebilir.

Ben de bildiğimce Sayın Sofi'nin ufak tefek yanılgılarını düzelteyim bari.

Keçi falan kesilmiyor, hiçbir hayvan kesilmiyor. Orası mezbaha ya da kesimhane mi? Elbette hiçbir kan falan da içilmiyor. Bu saçmalığı sadece bu ülkede geçerli olmak üzere 20 yıl kadar önce bir ürettiler ki, pir ürettiler.

Alem falan da yapılmıyor. Orası eğlence, cümbüş yeri mi?

Maddi çıkarlar için alışveriş falan da yapılmıyor. Orası ticarethane ya da borsa gibi bir yer mi? Bilgi alışverişi yapılıyor; işte bakın orası doğru.

Bilginin ve ışığın bulunabilmesi uğruna yapılan çalışmaların kapsamında "ayin" denilen şey yok. Br ritüelik uygulama ayin olarak nitelenemez. Bu yanlış olur. Ayin sözcüğünhün tanımına uyum göstermez. Bir ezoterik kurumun ritüelik uygulamalarını tiyatro oyununa benzetseniz, daha yakın düşer. Eğer bir ezoterik kurumun ritüelik uygulamalarına ayin derseniz, bir tiyatro oyununu da ayin olarak nitelemeniz gerekebilir. Daha iyisi şu ayin sözcüğünün tanımını yapmaktır. Eğer sözlüklerdeki genel tanım geçerliyse, Masonlukta ayin yoktur. Fakat ritüelik uygulamalara kolay olsun diye ayin demek isterseniz, bu sözcüğün bir özel tanımını yapmanız gerekecektir.

Bir de şu "özlenen düzen için gerekli çalışmalar" sözü var. İşte bu çok farklı anlamlara çekilebilir. Sayın Sofi hangi anlamda kullandıysa, onu açıklarsa, ona göre masonların toplantılarında öyle çalışmalar yapıp yapmadıklarını söyleyebiliriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 02, 2013, 12:58:44 ös
Yanıtla #114
  • Ziyaretçi

Sayin Adam,

Oncelikle sunu belirtmek isterim: Aslinda 'Belki keci kesiliyordur. Hatta kan da iciliyor, alem de yapiliyor olabilir' sozumun ardinda 'Ustinsan'a ulasmak ve bilimin, isigin yolundan gitmek icin ne gerekiyorsa o yapiliyordur anlami vardi. Kan icilmiyor, alem de yapilmiyordur, demenin aslinda biraz daha sarkastik bir bicimde soylenisiydi. Daha acik olmaliydim belki de.

Bunun haricinde 'ozlenen duzenle ilgili calismalar'dan kastim insanligi ve dunyayi daha iyi bir noktaya getirebilmek adina paylasimlarda bulunmakti.

Ayin kelimesini yanlis kullandigim icin ozur dilerim. Aslinda sizin de acikladiginiz gibi rituelik uygulamalari kastediyordum.

Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Mart 02, 2013, 01:02:02 ös Gönderen: Sofi »

Mart 02, 2013, 02:13:43 ös
Yanıtla #115
  • Uzman Uye

Sayin ADAM"in iletisini okuyunca aklima Ömer Hayyam"in siiri geldi.

'Irmaklarından şaraplar akacak' diyorsun

Cennet-i alâ meyhane midir?

'Her mümin'e iki huri' diyorsun
Cennet-i alâ kerhane midir?

Hersey bir tarafa, insanlara biraz saygimiz olsun. Bilmedigimiz seyler hakkinda ileri geri yazmanin pekte dogru olmadigi kanisindayim.

Mart 02, 2013, 02:34:11 ös
Yanıtla #116
  • Aktif Uye

Bir sürü eğitimli, aydın insan camları olmayan kapalı bir mekana girip neden kan içsinler. İnsan bunu yazarken biraz akıl süzgecinden geçirir. 

Kitaplarda yazan, bu forumda defalarca anlatıldığı üzere ritüel olarak anlatılan faaliyetler, düşünsel faaliyetler. Biraz tiyatro benzeri uygulamalar.

Birşey içiyorlarsa o da kardeş sofrasında içiyorlar. Kim ne isterse.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mart 03, 2013, 07:59:15 öö
Yanıtla #117
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Belirtilmiş olanların sonrasında, bu paylaşımları izlemekte olan yüzlerce kişi adına yapılan açıklamalar için teşekkürler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 17, 2015, 12:36:41 öö
Yanıtla #118

Ben işin içinde sembol, alegori ve ezoterizm var ise kan da içilse sembol olabilir keçide kesilse yada keçi kesmek biz haricilerin anladığı salt manasında olmayabilir diyorum. Sonrada Sayın Adam'ın yazı dizisini okuyorum
Saygılarımla
Murat MAZMAN.

Şubat 17, 2015, 12:50:11 öö
Yanıtla #119
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Keçi kanı içip şeytana tapmak, savaş planları ve yasa dışı ticaret, bencilce planlar DIŞINDA faydalı olabilecek her şeyi konuşuyorlardır. Elbette aklın ve bilimin öncülüğünde.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe