Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmaya Uygun Olmayan Kişinin Masonluğa Önerilmesi  (Okunma sayısı 4796 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 25, 2015, 06:47:05 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Başlıktan anlaşılacağı üzere ; masonluğa uygun yapıda olmayan birinin masonluğa önerilmesi ve kabul edilmesi durumunda sonuç ne olur ?

Bu kişi ünlü biri,başarılı bir işadamı veya başarılı bir bilim adamı olduğunu düşünürsek, sırf bu özelliklerinden dolayı önerilmesi uygun mu ?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 25, 2015, 07:10:16 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

a) Adayın bilgilerinin askıya çıkarıldığı dönemde adaya itiraz gelirse ve bu itiraz konusunda çözüme gidilemezse,

b) veya tahkikat aşamasında aday hakkında oluşturulan olumsuz raporlar da dikkate alınarak, loca içinde yapılan oylamalardan herhangi birinde aday hakkında yeter sayıda olumsuz oy kullanılırsa,

o aday dernek üyesi olamaz. Yukarıdaki durumlardan birisinin gerçekleşmemesi durumunda, aday uygun olmadığı halde derneğe girmiş olur ki bu Masonluğun kalitesini düşüren bir durumdur. Üstelik ünlü biri, başarılı bir işadamı veya başarılı bir bilim adamı olması da gerekmez. Hem ortalama bir vatandaştır, hem de masonluğa uygun yapıda bir kişi değildir, ama ona rağmen kendini derneğe girmiş olarak bulabilir.

Bunun nasıl böyle olabildiği, nasıl olup da engellenemediği gibi konular bu forumda tartışılamaz, Masonların iç işidir.
Live long and prosper.

Ocak 25, 2015, 07:45:03 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Amacım masonluğun içişleri ile alakalı bilgi edinmek değil. Forumda genellikle mason olabilecek birçok kişinin mason olmamasından bahsedilmiş.Tam zıttı yönünde bir soru sormak istedim.Cevabınız benim açımdan yeterli ve düşündüğüm gibi.Gerisini irdelemek isteyen olursa devam edebilir.

Ocak 25, 2015, 08:04:25 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Amacım masonluğun içişleri ile alakalı bilgi edinmek değil.

Sn. mbulut, o dediğimi size hitaben yazmamıştım. Forum üyelerinin, "ya nasıl oluyor o iş, neden engellenemiyor?" şeklinde ek sorular soracaklarını tahmin ettiğimden, bunu burada tartışamayacağımızı önceden belirtttim.
Live long and prosper.

Ocak 25, 2015, 09:24:26 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Amacım masonluğun içişleri ile alakalı bilgi edinmek değil.

Sn. mbulut, o dediğimi size hitaben yazmamıştım. Forum üyelerinin, "ya nasıl oluyor o iş, neden engellenemiyor?" şeklinde ek sorular soracaklarını tahmin ettiğimden, bunu burada tartışamayacağımızı önceden belirtttim.

Mason derneğine üye olmak ayrı mason olmak ayrı.Üstat Remzi SANVER herkesin mason derneğine başvurabileceğini,bir çoğunun üye olabileceğini ancak herkesin gerçek anlamda 'mason' olamayacağını söylemiştir.

Ocak 25, 2015, 09:34:29 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yanlış anlaşılmadığıma sevindim.

Sn.MysticMind'in söylediği doğru fakat sorum o yönde değildi.Sn.Spock'un sorumu doğru bir şekilde anlayıp,yanıtladığını düşünüyorum.Elbette gerçek anlamda mason olan veya olmayanlar ile bu konu bağlantılı olsa da,yorumlaması,tartışması bana düşmez,çok ilgilendirmez.

Ocak 26, 2015, 09:20:30 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir duvarın üzerine narin bir sıva yapacaksınız.

Bunun için gerekli maddeleri alırsınız: Kum, çimento, alçı ya da kireç, su...

Narin sıva yapacağınız için, kumu, belli bir elekle elemeniz gerekir. Elersiniz.

Elerken, aslında elekten geçmeyip elek üstünde kalması gereken kimi parçacıklar da alta geçer. Elekte bir de yer yer boşluklar varsa, mutlaka elek altına geçenler olur.

Önceleri bunun farkına varmazsınız.

Sonra sıva harcını hazırlamaya girişirsiniz. O karışımı yaparken, iri ya da sivri parçacıklardan bazılrı elinize değer. Onları ayırır, atarsınız.

Fakat harcı hazırlarken de elek altına geçenlerin tümünün farkına varamayabilirsiniz. Kalanlar olabilir.

Bir kaba sıva yapıldığında, bunlar arada kalıp gider. O nerdenle pek de önemli değildir.

Narin (ince) sıva yapılırken ise, malanın altında o iri ya sivri parçecıklar kendini belli eder ve sııvanın düzgün olmasını engeller. İşte o aşamada çıkarılıp atılır.

Böylece o narin sıvada hiç uyumsuz parçacık kalmaz mı?

Kalabilir. Onları da görmezden gelirsiniz artık...
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 26, 2015, 11:05:37 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Güzel anlatımı için sn.ADAM''a teşekkür ederim.

Elekte yer yer boşluklar olabilir elbet.Belki bu boşluklarda zamanla kapatılır.Haliyle elek ne kadar mükemmel olursa olsun, kusursuz değildir.Geri kalanı ise harcı yapanların bileceği iş..

Ocak 27, 2015, 07:28:29 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sayın Adam ver verdiğiniz örnek harika...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...