Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun belirgin ilkeleri var mıdır? Varsa nelerdir?  (Okunma sayısı 33109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 04, 2009, 11:05:54 ös
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu sorduğunuz sorular su forumda onlarca kez soruldu. siz bile, saymadım ama, evire çevire kaç kez bu soruları benzer şekilde sordunuz. Ama anladığım kadarıyla verilen cevaplar siz tatmin etmiyor. Ben galiba cevapları önemsemiyor sadece duyma istediği cevapların verilmesini istiyor diye düşündüm bir an için. Gelelim sorularınızın cevabına.

Aslında ilk sorunuz sormak istediğinize kendinizin verdiği bir cevap ben o yüzden aynen tekrar ediyorum.
1--Mason locaları için kesin ve kesin uluslararası siyonizm ülküsü ile herhangi bir şekilde bir kelimelik bile mantıksal bağlam yoktur.
Ha mantıksal diyorsunuz, afaki, ben soyledim oldu, gerçekmiş gibiden yola çıkarak tamamen hayali olarak tesis edilmiş bağlardan bahsetmediğiniz aşikar. Yoksa ne bileyim mesela sahaflardan falan tamamen özel ilginize girdiği için bir kaç yılda bulabildiğiniz bir kitabın 40. sayfasında yazan bir şeyi bir antimasonik yayında tamamen saptırılmış olarak ve hatta o kitabın o sayfasında yazan biçimi değiştirilerek ve ekleme çıkartma yapılarak alıntılanan ve üstüne üstlük atıf bile veren çalışma(!)lardaki mantıksal (!) bağlamla da alakamız yoktur eminim ki.

2-Evet aynen öyle yaparlar. Herhangi bir dış kurum mason kuruluşuna emir veremez, direktif gönderemez. neyi nasıl yapacağını söyleyemez.

Kasım 05, 2009, 08:07:23 öö
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'ın sözleri ve soruları üzerine....

Öncelikle şunu söylemek isterim. Ben bu forum alanında yeni sayılır bir üyeyim. Fonum kurallarına da elimden geldiğince uymaya gayret ediyorum. Forum yöneticileri bu bağlamda anlayışlı davranıyor; bir yanlışlık yapılırsa önce uyarıyorlar. Uyarıya aldırış edilmezse o üyeyi cezalandırıyorlar. Bunu izledim. Ancak hiçbir üyenin soru soruyor diye cezalandırılacağını sanmıyorum. Yeter ki o soru kindi içinde ir saygısızlık, bir baldırganlık içermesin, ciddi ve samimi olsun.

Sayın SkullG Sayın Karahan'ın sorularını kısaca yanıtlamış. Yanıtlarına katılıyorum. Ancak Sayın SkullG Sayın karahan'a bu soruları daha önce defalarca sorduğunu belirtiyor. Sayın SkullG bağışlasın, ben işte bunu gereksiz buluyorum. Çünkü bir sorunun yanıtı acaba var mı diye tüm forum geçmişi taranamaz; bu çok zahmetli bir iştir. Üstelik forumun yeni üyeleri vardır ve bu üyeler tüm konuların geçmişine uzanıp tarama yapmak yerine güncel tartışmaları izlemeyi yeğler. Aynı konu yanidenhatta birkaç kez gündeme getirilebilir. Nitekim benim açmış olduğum bu konu da olasıdır ki daha önce gündeme gelmiştir. Diğerleri de öyle olacaktır. Ancak gerek söylemler gerekse tartışmaya katılacaklar ayrnı olmayacaktır. Şayet bir üyemiz "Bu soru zaten sorulmuş ve yanıtı da verilmişti." diyecek olursa, bunun forum içindeki linkini verir ve ayrıca bir zahmete girmesine gerek kalmaz. O linke bakılır ve tartışmaya gerekiyorsa devam edilir gerekmiyorsa sonlandırılır.

Şimdi Sayın Karahan'ın diğer deyişine geleyim:

Sayın Prof. Dr. Cemal Anadol'u tanımam. Kutaübını da okumadım. Ancak kimi profların kitaplarında (zadece Masonluk konusu ile bağlantılı olmak üzere değil) çok yanlış bilgiler verdiklerini, çok ön yargılı tutumlar takındıklarını, başta öğrencileri olmak üzere halkı yanlış yönlendirdiklerini gördüm. Bunu kendi profesyonel geçmişimde bile yaşadım. Konu Masonluk olunca bunun üzerine antimasoınik kitapları proflar da görüldü. Konuyu tam olarak irdeleyebilmek için Prof. Dr. Cemal Anadıl'in kitabında neler yazdığını tam olarak bilmek gerek. Ancak bu iş öyle sadece bir paragraf almakla da olmaz. Nitekim antimasonik yazarların yöntemidir o.  Hani Bektaşi imama «Namaz kılınmaz; Kuran'da öyle yazıyor.» demiş. İmam da ona «Öyle yazmıyor; başında bir de "abdestsiz" var.» deyince Bektaşİ «Orası beni ilgilendirmez.» diye yanıt vermiş. Bu elbette sadece bir nükte. Ancak kısa bir alıntı bütünü üzerine yeterli bilgi veremiyebiliyor. Şayet Sayın Karahan zahmet edip de kitaptan yeterli alıntı ya da özet aktarırsa bu konuyu öyle tartışalım. Elbette burada Sayın Prof. Dr. Cemal Anadol'u yargılayamayız; konuyu tartışalım.

Bu bağlamda bir başka örnek vereyim: İlhami Soysal'ın "Dünyada ve Türkiyede Masonluk ve Masonlar" diye bir kitabı vardır. Elbette İlhami Soysal'ı bilenler, okumamış olsalar bile bunun bir antimasonik kitap olduğundan kuşku duymayacaklardır. Öyledir ama bu bağlamda Türkiye'de objektif bir tutumla yazılmış belki de tek antimasonik  kitaptır. Antimasonikliği de Masonluğun ilkeleriyle İlhami Soysal'ın dünya görüşünün uyuşmamasıdır. Ancak tarihsel olaylar ve gerçekler şayet saptırılmamışlarsa belirgindir;  yazarın eğilimi her ne olursa olsun, eğer objektif bir tutum takınıyorsa bunları olduğu gibi yansıtır. İlhami Soysal bu bağlamda hata etmiştir. Hatası da konuyu asıl kaynağından gereken bilgiyi almadan sadece başka yayınlardan yararlanarak aktarması olmuştur.  Bunun üzerine kendisine mason derneklerince gerekli bilgiler verilmiştir. İlhami Soysal da kitabının öncekilere oranla çok daha kalın olan 3. ve sonraki basımlarında önceki yanlışını gidermiştir. Gerçi kitabının sonunda yine kendi görüşü uyarınca Masonluğu küçümser ama o sözlerinin yorum olduğu açıkça bellidir.

Şimdi Sayın Karahan'ın sorularını tersine çevirelim:

"1- Mason locaları uluslararası Siyonizm ülküsüyle bağlantıdır."

Ya!... Demek öyle.... Peki bunu nasıl kanıtlarsınız? Elinizde belge, kayda geçmiş somut olay olarak ne var? Yoksa sadece size mi öyle geliyor? Yoksa sizi kandırdılar mı?

"2- Mason locaları dış kuruluşlardan buyruk alırlar."

Ya!...  Hangi tarihte kimden hangi buyruğu almışlar. Sözlü buyruk mu, yazılı mı? Elinizde kanıt var mı? Yoksa birtakım kişiler öyle dedi diye onlara mı inandınız?

Ben Sayın Karahan'dan istediğini istediği gibi sormasını özellikle rica ediyorum. Bunun forum alanında hiçbir sorun yaratmayacağı kanısındayım. Sadece forum kurallarının 17. maddesi uyarınca yanıtı verilemeyecek sorular vardır. Bunların da yanıtları verilebilir ama yeri bu forum alanı değildir. bunlara özen göstermekte yarar var.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 05, 2009, 12:29:33 ös
Yanıtla #22
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. ADAM,

sn. üyeler, sn karahan'ın benzeri soruları ve uzun uzun cevapları için şu konuya bakabilir Türkiye'de Yahudi Lobiciliği

Elbetteki her yeni üyenin kafasında Masonlukla ilgili sorular vardır ve bunların büyük çoğunluğu da  birbirine benzemektedir ve herkes forumda konu açabilir varsa sorularını sorabilir. eğer daha önce cevap verilmişse o cevaba link verilebilir veya o konuda bıkmadan usanmadan tekrar tekrar cevap verilebilir. Ama aynı üye tekrar tekrar benzeri soruları soruyorsa o vakit insanın aklına yukarıda da söylediğim gibi  galiba cevapları önemsemiyor sadece duyma istediği cevapların verilmesini istiyor düşüncesi geliyor. hele cevap verilen kişi daha evvel
Alıntı
Sanırım inanmakla inanma arasındaki fark okuyucunun ruh haline ve nelerle ilgilenip neler okuduğu ile ilgili olduğundan göreceli olarak değişecektir
demişse...

Ben yukarıda sizin söylediklerinize tamamen katılıyorum. Eğer verilen cevaplardan sonra yeni sorular oluşmuşsa veya tam olarak anlaşılmamışsa konuyu açmak ve daha iyi anlamak için yeni sualler sorulmalıdır. Bu bilme çabasının bir göstergesidir. Ama kafada yeni sorular oluşmamışsa o zaman tekrar tekrar aynı soruyu sormak nedendir?

Sevgi ve Saygılarımla.

Kasım 05, 2009, 05:44:44 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Skullg

Doğru olabilir daha önce yazılmış olabilir lakin yazılmış olan konu ile ilgili verilen bilginin tatmin edicide olması gerekir.Tatmin olmakta beklediğim cevabı verin demek değildir lakin sizde biliyorsunuzki ucundan kıyısından konuşulan konular bunlar.Alıntı yaptığınız cümlemin neresinde problem buldunuz onuda anlamadım.Tekrar tekrar benzeri konularla ilgili sorduğum ve ilgilendiğim zaten seçtiğim konulardan belli umarım bu sizi rahatsız etmiyordur.Çelişkili bulduğunuz konuyuda açıkça yazarsanız sevinirim.Verilen cevapların tatmin edici olmaması üzerine soruyorum.Nedendirki bir kaynak göaterildiğinde ha omu deyip daha en başta burun kıvırılan bir ortamda soru sormam kadar doğal ne olabilirki.Bu sitede daha ne tartışalım anlamış değilim.Önceki yazılarımdan bir cümle seçip almak için bu kadar uğraşı nedir beni çelişkli bir adam konumunamı düşürmek istiyorsunuz anlamadım.Sorumda aynı benim gibi net.Cevap verme gereği bile duymayabilirsiniz lakin beni hafife alacak yazı yazmamanızı dilerdim esenkalın.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 05, 2009, 06:02:32 ös
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. karahan,

Yukarıda söyledikleriniz gibi bir düşüncenin ürünü değildir yukarıda yazdıklarım. Daha kesin nasıl söylenebilir diye düşünüyorum. Mesela link verdiğim Yahudi Lobiciliği konusunda çok kesin, net, belirgin cevaplar verilmiş. Tatminkar değil diyorsunuz. Yok öyle bir şey deniyor. Yine tatmin olmuyorum diyorsunuz. Aslında kastım sizin niçin tatmin olmadığınızı öğrenme isteğidir. Yoksa siz bu soruları devamlı sorar buradaki üyeler bu sorulara kısa ve net cevaplar verir, bu boyle döner durur. Elbetteki sorma hakkınız var. Öğrenme isteğinizin bir görünümüdür bu. Kaynak gösteriyorsunuz evet ve fakat başka bir üyemiz o kaynağın kifayetli olmadığını hatta aksine bir biçimde gerçekle alakasız biçimde üretilmiş olduğunu söylüyor hatta bunun için de onunla ilgili kaynakları da gösteriyor. Bence burda bir burun kıvırma ya da ha o mu at çöpe gitsin yaklaşımının ötesinde bir yaklaşım söz konusu. Sizin kaynak olarak göstermiş olduğunuz çalışmanın gerçekle örtüşmediğini başka bir üye kaynaklarıyla gösteriyor. Bu bence çok güzel bir tartışma ve öğrenme halidir.
Forumda fazlaca vakit geçiren bir forumdaşınız olarak eski yazılanlar daha çok aklımda kalıyor ve bir hususa dikkat çekmek için sizin eski bir yazınızdan alıntı yaptım. sii küçük düşürmek gibi bir düşünce aklımın ucundan bile geçmedi. eğer kırdıysam özür dilerim. dediğim gibi ben sadece sizin niçin cevaplar karşısında tatmin olmadığınızı merak ediyor ve bunu öğrenmek istiyorum.
saygılarımla.

Kasım 05, 2009, 06:17:05 ös
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Skullg

Bir olaya baktığın pencereden görürsün ve sadece gördüğünü algılayabilirsin bu tanıma göre ben gerek masonluk gerek yahudilik gerekte kabala gibi konuları okuyup araştırırken kendimi bunlarla sınırlamıyorum.Sadecede bir perspektifin bakışına görede okumuyorum zıttı şeylerede bakıyorum çıkardığım analizler bana bu soruları sorduruyor.Her yazılan kitap o yazarın kendi ufku kendi iç dünyası  maneviyatı ve durduğu taraf ile yazdığını düşünürsek her şeye yalandır herşeye doğru değildir analizi yapmak o kadar kolayki işte bende tam bu noktada bir konuda yanılmamak için tatmin olmamayı seiyorum sorularımda ondandır.Son okumakta olduğum kitap sergius nillus'un aion liderlerinin protokolleri dün kitap fuarından yahudi bir yayınevinin standından bununla ilgili antitez olabilecek bir kitap aldım okumak için tersi ne diyor.Ama daha bu noktada anonim bir kitap okuduğumu biliyorum ama ben burda şunu yapmayı seçiyorum ısrarla sorduğum o birçokları gibi reddetmek yerine sorgulamak.Protokollerde yazılanları madde madde tasnifleyip güncel hayata uyumuna bakıp olaylarla karşılaştırıp kendi analizlerimi çıkartıp burda paylaşıyorum.Bir kitaba bakıpta ha omu diye burun kıvıranlardan değilim dinci bir adamında ateist bir adamında yazdıklarını okuyorum.Ateistlerden hatta daha çok faydalanıyorum diyebilirim en azından sorularında cesurlar.Verdiğiniz linki okudum görmemiştim daha önce sn.Mason yazmış konuyu Cemal Anadolun da kitabı zaten hemen hemen o konu ile ilgili içeriğinde var.Sizde taktir edersinizki toplumlara her zaman her konuda en doğru bilgileri vermezler belkide benim en inandığım şeyde bu o yüzden fazla sorguluyorum umarım sıkmaz sizi bundan sonrada. esenkalın

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 05, 2009, 06:25:13 ös
Yanıtla #26
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn.Adam

Haklısınız sanırım.Yaklaşık 2 yıldır bu Okuduğum ve araştırdığım ilgi alanımdaki konular önce tarih,yahudilik,masonluk ve siyasi tarih.Bir çok kitap okuyup araştırma yaptım.Fikren oldukça açık bir insanım cesurca soru sormamı istiyorsunuz lakin bu konuda belki sitenin en uzun cezasını alan üyesiyim belkide.O yüzden becerebilirmiyim bilmiyorum ama sınırlar koymaya çalışıyorum kendime ve sorularıma.Amacım hiç bir zaman bir oluşumu,grubu yada kişiyi hedef almak yada karalamak değil.Sadece bireysel merakım.

Prof.dr. Cemal ANADOL en son okuduğum kitabın adı İsrail Siyonizm kıskacında Türkiye isimli kitabı.Cemal Anadol ile İstanbul modern de bir kitap fuarında tanıştım çok köklü bir türk tarihi araştırmacısı ve türkiye aşığı.Bu kitabında Türkiyenin siyasi tarihinde gelişen olaylar ve Masonların bu olaylara müdahil olma şekilleri ile ilgili yazıları var.Diğer okuduğum bir çok kaynakla örtüşen bilgiler bunlar.Ben masonluğa bu noktada sadece masonluğu irdeleyerek bakmıyorum.Benim için burda çok önemli olan soru şu bu soruya mason arkadaşlarda cevap verirse sevinirim.

1--Mason locaları için kesin ve kesin uluslararası siyonizm ülküsü ile herhangi bir şekilde bir kelimelik bile mantıksal bağlam yoktur?

2-Mason locaları faaliyetlerini hiç bir dış kurumdan beyanat almadan yapar?

Eğer bu 2 soruma cevap verirlerse sevinirim.Umarım ceza vermek yada ihtar yoluna gidilmez çünkü bir daha soracak yada yazacak durumum kalmaz esenkalın.

Sayin Karahan,

Ben biliyorum ki uzun bir zamandir siz bu forumun aktif uyelerinden birisiniz ve eminim ki yazilanlari okuyorsunuz. Dolayisi ile Masonluk ve Masonlar hakkinda bir fikrinizin olusmus olmasi gerekir, olumlu ya da olumsuz. Sordugunuz bu sorulardaki anlam gorusunuzun olumlu yonde olmadigini gosteriyor, umarim yaniliyorumdur. Sorulariniza ben de yanit vermek istiyorum.

1. Masonluk ile Siyonizm arasinda en ufak bir baglanti yoktur, ne mantiksal, ne kurumsal, ne ulkusel ne de organik. Maalesef Mason dusmanligini siar edinmis yobaz zihinlerin uydurmasi ile Masonluk ile Siyonizm icice gecirilmeye calisilmis, Masonlarin Siyonizmin usaklari oldugu tezi ortaya atilmistir. Bu tamamen yanlistir. Israil'in Gazze'de yaptigi mezalimi burada ne kadar kinadigimizi, avazimiz ciktigi kadar yapilanlarin bir nevi soykirim oldugunu yazdigimizi hatirlarsiniz sanirim. Bu yapilanlari savunun bir mason gordunuz mu?

2. Masonluk bagimsizdir, Masonlar da. Dolayisi ile kurumlardan beyanat almak gibi bir durum da sozkonusu olamaz. Masonlugun kurumlarla iliskisi de yoktur.

Umarim tatmin edici seyler yazabilmisimdir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Kasım 05, 2009, 06:41:19 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Dino

Edinmiş olduğunuz izlenim tam anlamı ile yanlış değil ama tamda değil.Sizinle yazışarak bu siteden çok faydalandığımı belirteyim.Öncelikle Gazzeye bakış açımız ortak bu sitede herkes ile bu anormal bir durum değil ortak manevi değerlerimize insani vasıflarımıza dayanan ortak özelliklerimiz zaten.İnanın bir konu hakkında o kadar çok değişik kaynaktan yerli yabancı okuduğunuzda ilk yaptığınız konunun ortak söylemlerini bulmak.Sizi yadsımıyorum masonluk sizin inandığınız değerlerden biri içinde biri olarak bizim görmediğimiz bilmediğimiz konulara vakıfsınız o yüzden biz dışarıdan biraz hariçten gazel okuyor gibi görüküyoruz.Yalnız şunuda sormadan edemeyeceğim

Mason dusmanligini siar edinmis yobaz zihinlerin uydurmasi ile Masonluk ile Siyonizm icice gecirilmeye calisilmis, Masonlarin Siyonizmin usaklari oldugu tezi ortaya atilmistir. Bu tamamen yanlistir.

bu cümlenize vereceğiniz cevap en azından bu olmamalı bence dünya sadece bu soru üzerine bile o kadar bölünmüşkü anlaşması mümkün olmayan bir yerde duruyorki her iki tarafta gardını almış bir boksör durumunda.Her sorulan soruya iftiradır külliyan yalandır yaklaşımı ile bakmak biraz geçiştiricilik olur.

Mesela şu  soruyu sorayım çok merak eder dururum 2.Mahmut türbesine yolum her düştüğünde uğrarım ve dua ederim Abdülhamit hanın mezarının yanında Ziya Gökalp in mezarı vardır.Biliyorsunuz ziya bey masondur.Masonlar içinde Abdülhamit ten hiç hazzedilmez acaba gökalp neden oraya defnedilmiştir sanırım yıllar sonra aklıevvelin biri çıkıpta bir mason forumunda bu soruyu sorsun diye değildir.

İnsanların inandıkları her ne ise onlara saygı duymak insani düşüncemdir saygı duyarım ama hakkındada çok fazla konuşulan yazılan çizilen bir şey varsa ve toplum tatmin olmuyorsa sanırım cevapları yeterli değildir diye düşünürüm.esenkalın

EDMUND BURKE

Kasım 05, 2009, 07:04:30 ös
Yanıtla #28
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Karahan,

Oncelikle dusuncelerinize saygili oldugumu belirtmek istiyorum. Tabii olarak her hur insan gibi istediginiz ve inandiginiz olculerde dusunmeniz son derece dogaldir. Bu forum, masonlarin gunah cikartip sempatik gorunmeleri icin kurulmus bir forum degildir, bunu defalarca dile gerirdik. Burada hepimiz bilgi alisverisinde bulunup kendimizi gelistirmeye calisiyoruz.

Oncelikle ve ozellikle Turkiye'deki masonluk ile diger ulkelerdeki Masonlugu ayni kefeye koymamak lazim, maalesef. Cunku Turkiye'de, tamamen siyasal rekabet neticesinde Masonluk ile Siyonizm ayni kefeye konmus, icice gibi degerlendirilmistir. Cikilan yol da alti koseli yildiz sembolunun kullanilmasidir. Bunu yayan siyasiler, ya islerine gelmedigi icin ya da bilgisizliklerinden bu sembolun insanligin var oldugundan bu yana kullanildigini gormezden gelmislerdir. Ayrica, siyaset biliminde sanal da olsa bir dusman yaratmak toplumu etkilemek icin cok iyi bir yontemdir. Bu nedenle Israil'e (hakli ya da haksiz) saldiran bu zihniyetler Masonlara da saldirmis,  hicbir dayanaga dayanmadan Masonlarin Siyonizme hizmet ettiklerini ileri surmuslerdir.

Bu ve benzeri suclamalar hep vardi, hep de var olacak. Ve dikkat edin; Masonluk bu dusunceleri curutmek icin kendini ortaya atip o suclamalari yapanlarin seviyesine inmemis, dolayisi ile saygin durusunu bozmamistir. Siz size kufur eden birisine ayni sekilde yanit verirseniz olacaklar malumdur. Ama seviyenizi korursaniz sayginliginiz ayaklar altina alinmayacaktir.

Turkiye disinda yasanan Masonluk icin ayni seyler pek de sozkonusu degildir, en azindan Turkiye'deki gibi. Ben Romanya'da yasiyorum. Burada Masonlarin arabalarinin arkasinda Mason sembollerini gormeniz mumkun, rahatlik Turkiye'den daha fazla. Ama burada da Masonlar hakkinda olmadik yazilar cikmiyor degil. Genel anlamda; herkesin Mason olamamasi durumu surekli birilerini rahatsiz etmekte, rahatsiz olanlar da dayanagi olmayan bir cok yakistirmayi yapmaktadirlar.

Dilimin dondugunce yanit vermeye calistim.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Kasım 06, 2009, 07:57:28 öö
Yanıtla #29
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Dino'nun Sayın Karahan'a verdiği yanıtı pek tuttum. (Şu altı köşeli yıldız üzerine başlı başına bir konu açsak ne güzel olur.)

Pek benim yöntemim değil ama bir istisna yaparak Sayın Karahan'a üç soru sormak istiyorum. İkisini daha önce de sormuştum; yanıtını alamadım.

1- Masonluğun "Yahudilerin Politik Ülküsü" anlamındaki Siyonizm ile bağlantısını gösterecek kanıt, bir belge var mı?

2- Türkiye'deki mason örgütlerinin dışarıdaki bir örgütten talimat aldığını gösterir bir kanıt, bir belge var mı?

3- Siyon Protokolleri'nin Yahudilik ya dao anlamdaki Siyonizm ile bağlantısı, bu prokollerin neresinde görülüyor?

Bakınız, aslında bunlar bu başlığın kapsamı dışındadır. Konuyu saptırmış oluyoruz. Fakat Sayın Karahan isterse bu konular üzerine üç ayrı başlık açalım ve orada tartışalım.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.