Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmanin Mason bireye pozitif etkileri  (Okunma sayısı 5124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 16, 2023, 02:43:36 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sizce bir birey mason olduktan sonra, bu, bireyin hayatinda pozitif bir etki yapar mi? Negatif etkileri de belirtilebilir.

Lutfen harici oldugumuz icin bu konu hakkinda bir sey diyemeyiz demeyiniz, bu forumu takip edip ve ozumseyerek okuyorssaniz ortalama bir bireyden daha fazla bilgiye sahipsiniz.

Ocak 16, 2023, 05:54:31 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence kamil insan olmaya çalışmak bir yol. Masonluk da bu yolların en güzellerinden, tabi tek yol değil.

Muhakkak pozitif etkileri olur. Çünkü yöntemi ve uygulama tarzı ile daha iyi yol alınır. Negatif etkisi ise daha pervasız düşünce ve hareketleri baskılarken zaman zaman kişiyi zorlayacaktır diye düşünüyorum.

Bunlar bir harici olarak izlenimim. Hariciler paylaştıktan sonra bir Mason'dan deneyimlerini almak daha hoş olacaktır.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Ocak 16, 2023, 06:11:46 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aynen oyle sayin Ozgurefe. Masonluk bu yollardan bir tanesi, yazdiginizi okurken gecmis zamanlardan bir tane resim hatirima geldi. Musadenizle bunu burda paylasayim.

Pozitif etkileri oldugu kuskusuzdur yoksa kimse uye olmazdi. Bunun uzerinde dusunebiliriz. Pek pozitif sayilamayacak etkileri oldugu da asikardir. nerden biliyoruz? zaman zaman mutsuz veya sinirlenmis veyahut duskirikligina ugramis uyelerin fikirlerini burda veya baska yerlerde okuyoruz.

Masonlugun mottolarindan bir tanesi de zaten iyi insani daha iyi yapmaya calismaktir, peki ama bunu somut olarak hayatimizda gorebilirmiyiz? Nasil?

Ocak 17, 2023, 05:55:57 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence farkindaligin farkina varmak ve gelistirmek bir ust baslik olabilir.

Hariciler paylaştıktan sonra bir Mason'dan deneyimlerini almak daha hoş olacaktır.

Belki sayin Caliper sorunuz uzerine bu basliga bir katki yapabilir.

Ocak 19, 2023, 09:33:45 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bence pozitif etkisi çok fazla olur. Örneğin, b⁸u sitede bulunmak bile bence bir ayrıcalıktır. Şahsen konuyu kavrayabilecegine inandığım dostlarımla site hakkında zaman zaman sohbetler ediyorum
 Ve genel olarak olumlu izlenimler alıyorum.
    Sitemizi seviyorum ve durumum uygun oldukça da takip ediyorum.
    Saygilar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 20, 2023, 08:16:24 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın Alşah a katılıyorum .Hiç bir şey öğrenmediğimi varsaydam da mesajın  da sonuna Saygılar kelimesini koymayı öğrendim . 8)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 23, 2023, 03:03:27 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir deneyimi, soz konusu bahsi gecen deneyimden gecmeyen birisine anlatmak ve bu kisi tarafindan anlamak cok zordur. Hayatinda hic portakal, gormemis, koklamamis ve yememis birisine portakalin tadini, kokusunu anlatmak gibi bir sey bu. Ama konu bu deneyimlerin gunluk hayatimizdaki etkileri uzerine gorus alisverisi idi.

Bu etkileri aslinda Mason kendisi fark eder mi ? bu konuda cekincelerim vardir cunku bazi konularda degisim fark edilmeden yavas olur. Somut bir degisim, ornegin toleransin artmasi, liderlik vasiflarinin gelismesi, retorikasinin gelismesi, farkindaligin v.b. gibi ozelliklerinin gelismesi nedeni ile gunluk hayatinda daha basarili olmasi, (daha) mutlu olmasi, (daha) adaletli olmasi Mason olmasina baglanilabilir ama bu zamanin da ( tecrube) etkisi ile de olabilir.

Bence bir Mason' un degisimini en iyisi etrafindaki insanlar gozlemleyebilir.

sevgi ve saygi ile,

Ocak 23, 2023, 09:35:29 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İki günü bir olan ziyandadır sevgili arkadaşlar.

Kişi kendisini geliştirmeyi hedeflediyse yarınının bugününden daha iyi olması için çaba göstermelidir.

Masonluğun ilkeleri ve amaçları her iki derneğin web sitesinde yazmaktadır. Bu evrensel amaçlarla belirli periyotlarla toplanan insanlar da birbirlerini teşvik ederek geliştirirler. Diğer türlü toplanmanın ve çalışmanın anlamı olmaz. Bu gelişimi zaman içerisinde yakın çevremiz daha iyi fark edebilir diye düşünüyorum.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Şubat 01, 2023, 04:05:12 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Oldukça güzel bir soru olmuş bu, Sn. Midyad'a teşekkür ederim, kendi adıma oturup düşünmeme sebep oldu, ziyade olsun.
Şahsi kanaatim şöyle, kendinizi geliştirmek bir dernek ya da organizasyon üyeliğinden bağımsız bir süreçtir, ama bazı şeyler de bu dernek ve organizasyonların iç sistemiyle daha da gelişebilir. Şahsım adına şunları söyleyebilirim, toleransımı yitirdiğim bazı nadir anlarda verdiğim sözleri hatırlayıp daha sakin kalmaya çabalar hale geldim. Daha az konuşup daha çok düşünmeye teşvik eden bir yaşam tarzım oluştu. Bunun gibi ifadede basit ama benim hayatımda etkisi büyük olan bir çok farklı şey verebilirim ama bu tabii ki kişi özelinde olacağı için her üye ya da Kardeş (ikisini ayrı değerlendiriyorum) farklı bir kazanım elde edebilir.
In lumine tuo, videbimus lumen....