Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Sırlar  (Okunma sayısı 26151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2008, 11:11:37 ös
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

tekris töreni olarak lanse edilen tören gayrımuntazamlara aittir...

Şubat 24, 2008, 11:13:57 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Tekris görüntüleri gerçekten güzel hazırlanmış bir film gibi bence :D Mason bir üyeden veya Sn.Üstad'dan açıklayıcılık bekliyorum.Daha aydınlatıcı olacaklardır.
Ve evet Sn.skullG zate video da da kelimeler geçiyor.Özür Mas.... vs diyerek.

Şubat 24, 2008, 11:16:09 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

tekris töreni olarak lanse edilen tören gayrımuntazamlara aittir...
Ozaman gayrimuntazamlar biraz ihtiyatsız davranmışlar. İlginç tabii...

Şubat 25, 2008, 12:06:20 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Diğer ritüel görüntüleri de aynı şekilde neredeyse birçok açıdan çekilmiş ? İlk izlediğiniz vakit insana vay be Masonlara bak dedirtiyor belkide fakat dikkatli izlediğim zaman bana göre sadece bir düzmece

Şubat 25, 2008, 12:09:01 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Benim bildiğim kadarıyla masonik sır bir haricinin bilmemesi gereken masonlukla ilgili bilgilerdir.Hatta üstad masonların bildiğini çıraklar bile bilmez yani birçok bilgiyi masonluğa kabul edilen kişiler dahi bilmez tabi yanılıyo olabilirim

Şubat 25, 2008, 12:13:34 ös
Yanıtla #25
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Masonik sırlar tanım olarak nedir?Hangi hususlar bunun Masonik bir sır olduğunu belirler.Tam hatırlamasamda sanırım bir üyenin yorumunda daha önce masonik sır açıklamaktan üyeliğinin silindiği içeriyordu.Herhangi birisi bunu öğrenebilir mi?

Sayin bilmeliyimgalilei,

Masonik sirlar derecesine ozel Rituellerde olanlar ve o anda verilen egitimlerdir. Ancak bu sirlarin haricinde Kardeslerin aciklamayacagi bircok detayda mevcuttur. Bu detaylar birer sir degildir. Fakat haricilere aciklanmasina gerek olmadigi dusunuldugunden genellikle ketum kalinir. Kendi aralarindaki birbirlerini tanima yontemleri, giyim, konusma ve hareket usluplarida bunlara ornek olarak verilebilir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 25, 2008, 12:54:28 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Masonik sırlar tanım olarak nedir?Hangi hususlar bunun Masonik bir sır olduğunu belirler.Tam hatırlamasamda sanırım bir üyenin yorumunda daha önce masonik sır açıklamaktan üyeliğinin silindiği içeriyordu.Herhangi birisi bunu öğrenebilir mi?

Sayin bilmeliyimgalilei,

Masonik sirlar derecesine ozel Rituellerde olanlar ve o anda verilen egitimlerdir. Ancak bu sirlarin haricinde Kardeslerin aciklamayacagi bircok detayda mevcuttur. Bu detaylar birer sir degildir. Fakat haricilere aciklanmasina gerek olmadigi dusunuldugunden genellikle ketum kalinir. Kendi aralarindaki birbirlerini tanima yontemleri, giyim, konusma ve hareket usluplarida bunlara ornek olarak verilebilir.

Saygilarimla
Sn. MASON, nette araştırma yapınca bazı masonik sırlar bulabiliyorsunuz. Onlar nasıl nete düşüyor?
Saygılarımla,

Şubat 25, 2008, 12:55:58 ös
Yanıtla #27
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sir olmadiklari yada Masonik Sir olmadiklari icin.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 25, 2008, 12:57:28 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sir olmadiklari yada Masonik Sir olmadiklari icin.
Masonların kendi aralarında birbirlerini tanıma şekli ile alakalı olsa bile mi?

Şubat 25, 2008, 01:07:02 ös
Yanıtla #29
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin blossom,

Bir dereceye kadar evet. Ornegin Yonge ve Pergel simgesi bulunan bir yuzuk takan kisinin Muhtemelen Mason oldugu dusunulebilir. Ancak onun bir Mason oldugundan tamami ile emin olamazsiniz. Iste bu noktada sirlar devreye girer.

Sirlar ise size Rituelde verilen bilgiler ve test sekilleridir. Bunlari internette herhangi bir yerde Masonik Sir olarak yayinlanmis olmasi mumkun degildir. Bu testlerin cogunlugu normal hayatta, kalabalik icerisinde dikkat cekmeyecek sekillerde duzenlenmistir. Bir haricinin Merhaba diyisi ile Masonun Merhaba diyisi arasindaki farki bir Kardes kolaylikla anlayabilecegi gibi harici bunu asla onemsemeyecektir.

Internette Masonik Sir olarak gosterilen verilerin cogunlugu bu Merhaba ornegindekine benzer sekilde dagitilmistir. "Masonlar Merhaba diyerek anlasir" gibi ifadeler ile bizlerin sirlarini ifsa ettiklerini dusunmektedirler. Oysa, ne zamanki bir Masonun Merhaba si ile bir haricinin Merhabasi arasindaki farki gorebilir ve kimin Mason oldugunu bu sayede anlayabilirler, iste o zaman bizlerin sirlarindan bir parca elde etmis olacaklardir.

Saygilarimla