Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Cennet nasıl olsun ?  (Okunma sayısı 7117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 01, 2007, 05:23:29 ös

Ölüm tamam kaçınılmaz...

Belki son belki başlangıç...

Ama bu Dünya malum her istediğimiz olmuyor biraz güzel biraz çirkin...

Ya cennet ???

Cennet denilen yerden beklentiniz nedir ?

Sıkıcı bir yer ise zaman kavramı yok , dünyada yasaklanan arzular orada da yasak , herkes orda çok kalabalık :)

Ben gelmiyorum ne cennete ne cehenneme ben tatile gitmek istiyorum :)

Şaka bir yana İnsanlar ne istiyor Tanrı ne vaat ediyor ? gelin karşılaştıralım...

Nisan 01, 2007, 05:59:32 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Oncelikle cennet kavramini bu kadar somutlastirmayalim derim ben. Belkide sadece ruhumuzu; zevkin, mutlulugun ve huzurun en ust seviyesinde kalacagi bir sekilde uyutacak. Yani cenetle ilgili hicbirsey bilmiyoruz. Sadwece guzel ve iyi olanlari hayal ediyoruz.

Ben bazende sunu dusunuyorum. Ya suanda oluysek? ve olunce Dogacaksak? belkide suanda cennette eya cehennemdeyiz?

hatta kafanizi biraz daha karistiriyim,
belkide, dogmadan once yasiyorduk ve suanda dogmadan once yasadiklarimizin bedelini oduyoruz?

Nisan 01, 2007, 06:34:08 ös
Yanıtla #2

O zaman gördüğümüz rüyalar nereye kime ait ? Cennet ya da Cehennem buradan bakınca görülemiyor...

Ama hayal etmezsek illa ki ölmeyi mi beklicez ?

Nisan 02, 2007, 02:54:53 öö
Yanıtla #3

Bence kişiliklerimiz bizi ayırıyor ve bu ayrı kişilikler Cennet Cehennem farketmez hep karışıklıklara yol açacak hepimiz aynı kalıba dökülmemişiz istek ve beklentilerimiz farklı olacaktır mutlaka...

İşte burda Yaratıcı Tanrı devreye giriyor yarattı kişilik verdi peki biz daha bu geçici dünyada bu kadar karışıklığa sebep olmuşken orada bizi nasıl kim durduracak ??? nefsin olmadığı bir yerse sukünet sağlanır tabi ancak o zamanda ben gelmem öyle cennete nefs olmadan cennet ne işe yarar ne istersen olacak yoksa öyle cennet mi olur ? bence insan orayı da karıştıracak...

Nisan 02, 2007, 12:20:45 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Alıntı
orada bizi nasıl kim durduracak  nefsin olmadığı bir yerse sukünet sağlanır tabi ancak o zamanda ben gelmem öyle cennete nefs olmadan cennet ne işe yarar ne istersen olacak yoksa öyle cennet mi olur ? bence insan orayı da karıştıracak...
bence fazla basitlastiriyorsun cennet kavramini. her insanin istedigi mutluluk neyse (belki gunahlar dahil) orda yapabileceksin. bu sekilde dusun. mutluluk kavramini sana doruk noktasina kadar hissettirecek seyleri alacaksin demekki. insan her zaman daha fazlasini istermis dimi? o zaman sonsuza kadar bu artarak devam edecek belkide. hicte fena olmazdi. bi sure sonra... mutlulugun bile cilki cikardi belkide :P

Nisan 02, 2007, 12:29:06 ös
Yanıtla #5

Bende onu diyorum. Ölümü anlıyorum. Hayata restart atıyorsun hafıza siliniyor. Sonrası diğer alem asıl orada yanlış birşey yaptığını düşünsene orada zaman kavramı yok bittin demektir sonsuza kadar damgalandın !
Belki başka bir dünyaya gideriz birinde ölüp diğerinde dirilmek...
Her geçişte aşama kaydetmek ve gereksiz verileri silmek...
Aslında ölmekten korkmuyorum hatta merak ediyorum bazen ölmeyi düşünüyorum ancak bu seferde ya burda bişeyleri göreceksem erkenden ölmenin manası yok diyor otur oturduğun yerde diye kızıyom kendime :)

Bu benim karakterimle alakalı biraz süprizlerden nefret ederim bekle Allah bekle... napıyım bende böyleyim.

Nisan 02, 2007, 12:47:28 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Alıntı
Sonrası diğer alem asıl orada yanlış birşey yaptığını düşünsene orada zaman kavramı yok bittin demektir sonsuza kadar damgalandın !
Orada zaman kavrami yoksa, irade kavraminin oldugunu nerden biliyorsun? irade ve nefs yoksa zaten sorun olmazki senin de dedigin gibi...

Alıntı
Aslında ölmekten korkmuyorum hatta merak ediyorum bazen ölmeyi düşünüyorum
fazla meraklisin. bence kasiniyosun :D
yasa iste nolck ne zarari var sanki :) istesende istemesende oraya zaetn gideceksin. hem buraya lazimsin sen. :)

Temmuz 16, 2012, 05:17:27 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Oncelikle cennet kavramini bu kadar somutlastirmayalim derim ben. Belkide sadece ruhumuzu; zevkin, mutlulugun ve huzurun en ust seviyesinde kalacagi bir sekilde uyutacak. Yani cenetle ilgili hicbirsey bilmiyoruz. Sadwece guzel ve iyi olanlari hayal ediyoruz.

Ben bazende sunu dusunuyorum. Ya suanda oluysek? ve olunce Dogacaksak? belkide suanda cennette eya cehennemdeyiz?

hatta kafanizi biraz daha karistiriyim,
belkide, dogmadan once yasiyorduk ve suanda dogmadan once yasadiklarimizin bedelini oduyoruz?

Mukemmel bi tarif gelmis de kimsenin ilgisini cekmemis. Olmekle uyanmak arasindaki iliskiye cok guzel bi tarif. Hayat uyanmadan once yasanan bikac saniyelik ama omur gibi hissedilen bir kabus gibi gecerse cehennemi, inanilmaz bi ruya gibiyse cennetsel bi hissi animsatabilir.

Gerceklik cok yanlis anlasilan bir kavram zaten. Gercek olmasi icin sembollerin "VAR"olmalari gerekmiyor. Kül, toz ve unutulmus bircok sey saf dogru iken; hikayeler, semboller ve ruyalar bunlardan cok daha gercek olabilirler.

Temmuz 16, 2012, 02:25:04 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Hasan sabbah'ın ki gibi..
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: