Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TANRIÇA MAAT'IN OĞULLARI : MASONLUK ESRARI  (Okunma sayısı 7888 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 22, 2010, 04:42:46 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

MAAT’IN OĞULLARI           Ellis C. Taylor   www.ellisctaylor.com

Hürmasonlar (FreeMason), çoğu insanlardan ayrı nereye isterlerse işlerini yapmak için yolculuk yapmaları serbest olan Orta çağ taş ustalarından (StoneMason) ortaya çıktı. Böylece Hür – Masonlar hakkı edinmiştir?

Olan başka bir durum ise Hür sözcüğü gerçekte Fransızca ‘Frere’ kardeşten ortaya çıkmıştır. Hür Masonlar Taş ustalarının kardeşliği demektir. İddia edildiği üzere Hür mason anlamı Taş ustalarının bir kardeşliği demektir. İsim için bir başka tümüyle değişik kökeni ben önereceğim.

Hür ön takılı veya takısız her iki açıklamalar ile de bir sorunum olmaz, ancak Mason sözcüğü ile olur. Zanaatı kuşatan simgeciliğin çoğu Taş Ustalarının aletleri ile gizli olarak bağlantılı olduğunu biliyorum. Üst tabaka seçkinlerin niye bu yaygın esnaf ile ilgili olduklarına dair  her zaman kusur bulucu bir şüphem olmuştur. İki Grubun da şimdiye kadar  geniş kesimce birlikte istendiği bir şey hiç olmamıştır. Robert Bauval’ın kitabı Gizli Odayı (Secret Chamber) okurken  köken için bir başka daha  (bana göre herhangi bir oranda) olasılık düşüncesi bana inandırıcı geldi.

Merdiven basamağı fatihi bölümü Kadim Mısırda Mit ve Sembol kitabında (Rundle Clark, Myth and Symbol in Ancient Egypt) Antik Mısır göz sembolu udget hakkında Robert Bauval bahseder.  Gözün tekrar yapımı Dolunayın dönüşü ile simgelenirdi ve en son Maat olarak bilinen kozmik düzen:
‘’Horus’un Gözünü arıyorum ki onu geri getirebileyim ve onu hesaba katmalıyım. Ben Maatı geri getiren Thoth’um. Ben geri dönen Udget gözüyüm, Ayın evinde onun parlaklığı bozulunca ben onun karanlığını kaldıranım."

İşte bizim sorgulanamayan Mason ilkelerimiz, Göz, Ay, karanlık,  Işık ve kozmik düzen için araştırma. 94-95. sayfalarda Bauval’un belirttiği daha fazla Mason başvuru dayanakları ortaya çıkar:
"Altın Çağ Tanrıları kozmik kanun sisteminin sürdüğü ve Maat diye adlandırılan dönemi yönetmiş olan Firavun devletinin belirttiği bu kadim tapınak kültü ilke öğretileri, Osiris tarafından kurulmuştu ve çağlar boyunca Maatın yüceltilmesi ve değişmez tutulmasını güvence altına almak onun oğlu Horus’un ve bütün başarılı Horus-Kralların görevi ve işleviydi. Kadim yazıtların önceden bildirdiği gibi:
"Maat yücedir, Osiris zamanından beri degiştirilmediğinden dolayı (örneğin ilk zaman) süren onun etkinliğidir."

Hürmasonluk ritüel ve törenlerinde Osiris komutasının daha bir çağdaş uyarlanmasını görüyor muyuz? Hür masonlar kendilerini Maatın oğulları olarak mı görmektedir? İngilizcede Maat’s Sons  (Maat’ın Oğulları) ilk heceleri kısaca alınırsa MASON olur.

Mısırlı bütün şeylerin ateşlice süslenmesi ve özellikle de Osiris ve Horus üzerine vurgu yapmak için bu gerekçe olabilir mi?

Mısır Tanrıları kitabının yazarı Wallis Budge, Maat için şöyle demektedir :
"yasanın kişiselleşmesi, düzen, kural, gerçek, doğru, dürüstlük, dinsel kural, Hakkaniyet, Doğruluk, bütünlük, ve Mısırlılarca bilinen en yüksek fiziki ve ahlaki yasaların kavramlarıdır."
Delili koymama beni teşvik etti.

Ne yazık ki Maat taraftarları için bu ilkeleri tutarak öze geçirme yeterli değildir.
Mason inisiyelerin daha yüksek dereceler yollarında bir takım korkutucu çetin sınavlardan geçmeleri beklenirdi ve kadim Mısır Felsefesinde bu Duat içinden Ruhun yolculuğu diye yansıtılırdı.
Hürmasonlukta bir dereceyi başarmada Duat içinden geçişde Mısırlı inisiyeye yardım eden Thoth’un büyüsüne eşit olan Hekanın (belli zaman sonra hex) taze gizemleri açığa vurulurdu.
Ölümsüzlüğü başarmak için de o zaman Maat ve Heka her ikisi ile de donanmış olmak temeldir, tam olarak Mason öğretisinin aynı temelleridir.

Büyü, Geometri ve Harita uzmanı olduğu bize söylenen Thoth’un Tanrıça Maat’ın eşi olduğu kabul edilir. Aynı zamanda Bilgeliğin, Yazmanın, Müziğin, Eczacılığın, Sanat ve Gökbiliminin de o Tanrısıydı. Burada herhangi başka Tanrılar için fazla oda olmaz. Neyi çağırırsan hepsini bir evrensel bilmektir. Onun Evrende her şeyi sesten yaratmış Mimar olduğunu  aslında Rahipleri iddia etmişlerdir.
Tanrıça Maat başı bir tüy ile süslenmiş kanatlı Tanrıça olarak görülürdü. Bir  Umutlunun yüreğine karşı hüküm dehlizlerinde tüyünün tartılması onun sorumluluğuna ilişkin  olup bir terazi takımı ile simgelenirdi.

Mason Tarihçisi Manley P Hall, Maat kavramının iki direk tarafından temsil edildiğini iddia eder, Annu (Heliopolis, Aşağı Mısır) ve Iwnu Shema (Tebes, Yukarı Mısır). İki direk Jachin ve Boaz birliğe işaret etmekte ve sadece ve düzey kuruluş Mason Tapınaklarını süsler.
Elbette eğer benim teorim doğru ise ve Hürmasonlar gerçekten hür veya Maat Kardeşliğinin oğullarıdır ve Maatın oğulları aynı zamanda Thoth’un da oğullarıdır. Efsanelere göre Thoth olmadan ne Osiris ne Horus nede İsis olmazlardı. Piramitlerin Yapımı ve Mimarisi ile ilgili olan Tanrı odur ve Laurence Gardner görüşüne göre Kase Krallarının Yaratılışı kitabında geçen (Genesis of the Grail kings) Büyük Piramit aynı zamanda Thoth’un Tapınağı olarak bilinir.

Thoth (Mısır dilinde Tehuti) içeren başka adları Hermes Trismegistus, Ulu Thoth, Yücenin Yücesi, Çok Yüce ve sadece Yüce'. Biz her biçimde onu iyi sayabiliriz. Hermes Trismegistus’un resmine bir yakından bakınız. Thoth, Mısırlılara Yasanın levhalarını uzatıyor. Hermesin görünüşü şüphelice pergele benziyor - ve onun kalçaları civarında telin gönye kalıbın içine nasıl düştüğüne dikkatlice bakınız. 
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 23, 2010, 09:15:49 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Makale yazarının biraz bulanmış zihni ve tercümeyi yapanın yetersizliği nedeniyle olsa gerek,yazarın iddasını kavramakta zorlanıyorum.

Konuyla ilgili forumun külliyatında daha önce paylaşılmış oldukça yazı var;iddalara kısaca değinmek isterim.

Alegorilerin,alegori olduklarını idrak etmeden,ezoterik öğretilerin vermeye çalıştığı bilgiyi kavramak mümkün değildir.Hele ki,bu öğreti kadim Mısır mitleri ve misterleri ile bağlantılıysa,okuduklarımız veya duyduklarımız efsane niteliği taşıyan masalları andırır.

Tüm ezoterik öğretilerde,Thot,Osiris,İsis ve Horus olarak sembolize edilen prensipler başka isimlerle anılsalar da,kullanılmışlardır.Hakikat ve içeriği,bu sembollerle işaret edilenin arkasındadır.Bu içeriği kavrama girişimi,bilgiyle donatılmış yaratıcı bir sanatkar tarafından gerçekleştirilmiyorsa kazanımlar sınırlı beklentiler anlamsız olacaktır.Dolayısıyla,konu üzerinde çalışacak arkadaşların bakış açılarını buşekilde yönlendirmelerinin faydalı olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 23, 2010, 11:01:44 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu alıntı yazıda ne denilmek istendiği, Sayın Ceycet'in belirtmiş olduğu gibi ya çok zor anlaşılıyor
 -anlaşılabildiği kadarınındoğru anlaşıldığı da belli değil- ya da hiç anlaşılamıyor.

Keşke bu işin içine Mosnulk konusu hiç karıştırılmasaydı. Keşke öyle saçma sapan ve olmayacak spekülasyon türünden sözcük oyunlarına kalkışılmasaydı. Buna benzer oyunları ve saçmalıkları daha birçok kaynakta o kadar çok gördük ki...   

Bir de şu ya da bu yazarın kitabından alıntılar verilmiş. Sanki o yazarlar birer kitap yazıp yayınladı diye yazmış olduklarının tümü doğruymuş gibi bir varsayım üzerine oturulmuş. Bu arada Manly P. Hall'un bir mason tarihçisi olmadığını da belirtmek isterim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.