Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir budist mason olurken hangi Kutsal Kitaba el basar?  (Okunma sayısı 33777 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 05, 2008, 08:11:53 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

1) Masonluk bir din muessesesi olmadigi icin Islam dininde el basma var mi yok mu bakmaz
2)Bugun herkesin birbirini yedigi , baska fikirlere asla tahammulunun olmadigi bir dunyada, kanaatimce yeminde kutsal kitaplara el basmak Masonlugun butun dinlere ve muntesiplerine saygi ve hurmet ettiginin, hepsine esit mesafede oldugunun cok hos bir ifadesidir.

« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2008, 08:15:33 ös Gönderen: Kirlangic »

Temmuz 06, 2008, 02:03:44 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Bazı localarda da, yemin kürsüsünün üstünde kutsal kitaplar yerine, tüm sayfaları boş beyaz kağıtlardan oluşan, sürekli açık bulundurulan, üzerinde karşılıklı yerleştirilmiş pergel ve gönye bulunan sembolik bir kitap bulunur.

Temmuz 07, 2008, 01:58:04 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Bay Y. Altun  bahsettiğiniz Ö.M.B.L. ile alakalı.Onlarda masonluk için sıradan bir dernek.

Bazı localarda da, yemin kürsüsünün üstünde kutsal kitaplar yerine, tüm sayfaları boş beyaz kağıtlardan oluşan, sürekli açık bulundurulan, üzerinde karşılıklı yerleştirilmiş pergel ve gönye bulunan sembolik bir kitap bulunur.

Temmuz 07, 2008, 12:23:07 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Altun,

Çalışmalarda üç büyük nur kaynağı olarak kabul edilen Gönye Pergel ve Kutsal Kitaplar görünür şekilde daima açık bulundurulması

ve

Tekris edilenin açık duran Kutsal Kitap üzerine elini koyarak ve onun önünde bulunmak biçimiyle yeminini yapması ve böylece yemin edenin ilahi kudretle bağını teşkil eden vicdanını sorumlu tutmak

Dünya Düzenli Masonluğunda şarttır.

Ülkemizde de Masonluğun tek ve en büyük otoritesi olan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'na bağlı Locaların hepsinde yukarıdaki kurallara uygun olarak çalışmalar yerine getirilmektedir.

Dolayısıyla ifadenizdeki "bazı localar" tanımlaması kanımca hatalıdır.

Sevgi ve Saygılarımla

Sn. Akyol,

bunun hurafeyle bir ilgisi yoktur. Masonluk, cehalet ve tassubun tam karşısında yer alır. Tıpkı ışığn karanlığın karşısında olması gibi. Yukarıda ifade ettiğim üzere Tekris edilenin açık duran Kutsal Kitap üzerine elini koyarak ve onun önünde bulunmak biçimiyle yeminini yapmasındaki amaç; ilahi kudretle bağını teşkil eden vicdanının sorumlu olduğunun belirtilmesi içindir. Yine bu kitaplar çalışmalarda asla bir din kitabı olarak kullanılmadığını ifade etmiştim. Bildiğiniz veya bu forumda öğrendiğiniz üzere masonluk öğretisini semboller ve alegoriler aracılığıyla insiye olmuş olanlara açıklar. Bu noktada kutsal kitaplar üzerine yemin edilmesinde de bir sembolik anlatım mevcuttur.

Sevgi ve Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2008, 03:33:15 ös Gönderen: skullG »

Temmuz 07, 2008, 03:46:33 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Bay skull Hristiyanlık, İslamiyet, Yahudilik açısından ilahi üç dinin kutsal kitapları sembol olarak kullanılamaz.Zannetmiyorum ki masonluk öğretiside ilahi bir dinin kutsal kitabını sembolizma olarak görüp kullansın.
İslamiyet açısından bakarsakta kişilerin sizin dediğiniz gibi "ilahi kudretle bağını teşkil eden vicdanının sorumlu olduğunun belirtilmesi" Kuran-ı Kerim'e el basarak gerçekleştirilmez.Çünkü Kuran-ı Kerimde böyle birşey yer almaz.Ayrıca her zaman söylediğim gibi İslamiyet mantığa dayalı kuralları olan bir dindir.Yaradan aklımızı kullanalım diye vermiş.Herşey mantık çerçevesi içindedir.Kurana el basarak ne vicdanımın sorumluğu olduğunu ne de ilahi kudrete bağlılığımı teşkil edebilirim.
İslamiyette yeminler ne bir şeyh gibi aracı ne de yobaz insanların ortaya attığı araçlara(bazı bayanların namazdan evvel türban veya eşarp takması gibi) gerek duyar.İslamiyette insanlar araçsız ve aracısız sade bir şekilde yeminleri ederler,Yaradana içlerini dökerler.
şunuda belirtmek isterim eğer İslamiyet dışında diğer dinlerde el basarak yemin varsa kişi aklını ve mantığını kullanarak buna gerek olmadığı sonuçuna varabilir

Yine bu kitaplar çalışmalarda asla bir din kitabı olarak kullanılmadığını ifade etmiştim. Bildiğiniz veya bu forumda öğrendiğiniz üzere masonluk öğretisini semboller ve alegoriler aracılığıyla insiye olmuş olanlara açıklar. Bu noktada kutsal kitaplar üzerine yemin edilmesinde de bir sembolik anlatım mevcuttur.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2008, 03:49:20 ös Gönderen: M.Akyol »

Temmuz 07, 2008, 03:52:35 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Ama şöyle birşey olabilir; locada kişi hangi dine inandığını belirtmek için inandığı dinin kitabına el basarak yemin ediyor ise bu gayet doğaldır.Sonuçta önünüze üç ilahi dinin kitabı koyuluyor ve birini seçmeniz gerekeçektir.

Temmuz 07, 2008, 04:05:11 ös
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Hayır, kişinin hangi dine inandığının Masonluk açısından bir önemi yoktur. Dolayısıyla adayın hangi dine inandığının bilinmesi için de böyle bir uygulama yapılmamaktadır. Masonlukta önemli olan bir Tanrı'ya , Yüce bir yaratıcıya inanmaktır.

Eylül 03, 2008, 04:39:29 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sn Masona soruyorum..
Ben budistlerin bir Tanrı inancı taşıdıklarını bilmiyordum,özellikle vurgulanan üzerine yemin edilen Tanrı inancı açısından bunun bir sorun olup olmayacağını sormak isterim.Evet budizmin bir inancı ve öğretileri var yani değerlerden oluşmakta ama iradeli bir Tanrı inancı,farklılaşmış bir yaratıcı inancı sanırım taşımıyor.
Yine de benim dunyanın bu tarafında doğan biri olarak budizm hakkında yorum yapmam yanlışta olur.
Bence diğer arkadaşların yorumunu okuduktan sonra bu yemin konusu üzerinde bu kadar durulmasını anlayamadım..Burda bütün insanlığı bir araya getiren ve girişte onların değerleri üstüne alınan bir yemin var.Masonluğun hayırlı bir yer olduğunu düşünürsek insanlarda,hizmet etme isteği var.Girişte de değerleri üstüne,evrendeki yaratıcı üstüne,ve ölümden sonraki hayat anlayışları üstüne,kutsaliyete bir yemin bizim için Kuran ne kadar değerliyse bir yahudi için Tevrat,bir budist içinde annesinden öğrendiği,ayrılmadığı kültürünün büyük kısmını oluşturan budist pörşemenler değerlidir.
Burdaki yeminin seremonik olmadığı gayet açık inancın üzerine yemin ediyorsun.Yukarıda yazdığım gibi bizim bir budisti veya hinduyu dini inanış bakımdan anlamamızın zor olacağını kabul ediyorum.Ama onlarda  sarsılmaz değerlerin ve maneviyat inancının olmadığı manasına gelmez.İnsan kültüründen çok şey öğrenir,inancından hamurunu oluşturu bu yemin bir manada kendi hamuruna varlığının şekline yemindir.Bu şekilde bir yeminde her dinde her dilde herkezi bağlar.
Benim inancım açısından da bu yeminde karsı cıkılacak bir yer bulmuyorum.Yalnız bu yemin bence bir yerde bozulur eğer masonluk canlılara zarar verir hale gelirse.Öyle olmayacağı iddiası taşındığına göre bu tarz bir yemin çok iyi düşünülmüş..
Bende Masonluğu tam olarak bilmediğim için bazı yerlerde parantezler açmak zorunda kaldım.

Eylül 03, 2008, 04:46:50 ös
Yanıtla #18
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin amurdad,

Sorunuzu tam anlayamamakla birlikte, cevabinida, kendinizin zaten verdigini dusunuyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 03, 2008, 07:40:34 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sn.Mason sorumu tam olarak anlayamamıs olmanızı anlıyorum ben yeminin mantıklı bulduğumu söylüyorum zaten sorumu açarsam
Mason olmak için Tanrıya inanmak gerekir yanlış bilmiyorum sanırım
Elbetde her dinde anlatılan Tanrı ortaktır yaratıcıdır ama farklı anlatımlarda farklı özellikler atfedildiği gerçek.Museviliği araştırdığım zaman Hristiyanlığı arastırdığımda olumlu anlatımlarda buldum benim için kötü olacak anlatımlarda ben iyi olanları alıp Yaratan sevgimi derinleştirmeye çalıstım..Şimdi budizmde iradeli direk yaratıcı bir Tanrı anlayışı yanılmıyorsam yok.Bazı mezhepleri özellikle Tanrının yoklugu üzerinde duruyomuş bunlar benim araştırmalarım..
Mason olmak için Tanrıya inanmak gerekiyorsa bir Budistin ettiği yemin nasıl Tanrı üstüne olabilir..?
Not: Benim için edilen yeminin elbetde bir değeri var ama burda bir anlayış tezatlığı yaşanmaz mı?Benim açımdan yeminde bir sorun yok daha önceki yazımda açıkladığım gibi Tanrı üstüne yemin etmesede ben biliyorum ki o da maneviyatı üzerine yemin ediyor...