Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk tam olarak evrensel olsa daha iyi değilmidir?  (Okunma sayısı 5258 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 18, 2007, 09:53:15 ös
  • Uzman Uye

bu sorumu şöyle açmak istiyorum: hür ve kabul edilmiş mason locasının beyoğlunda ki binasında yanlış hatırlamıyorsam dışarıda asılı türk bayrağı var.(özgür masonların binasında kesin var onu gayet iyi hatırlıyorum)Böyle bayrak olması şimdi dar düşünceyle çok güzel birşey.Ama kafamdaki gecekonduları yıkınca şöyle düşünüyorum olmasa daha iyi değil mi.Çünkü tam olarak devletten yasallık dışında bağımsız olsa daha iyi olur.Şöyle ki ozaman evrensel olur tabii bütün dünyada böyle olmalı.Ayrıca eski büyük üstad Kaya Paşakay zamanında 10. yıl marşı söylenmişti.Gündem olmuş ozamanlar medyada.Bunların hepsi;

Sonuç olarak tüzel kişiliğini kaybetmiyor mu masonluk?

Bu yazımı lütfen eleştiri anlamında özümsemeyin.

saygılar!

Aralık 19, 2007, 01:42:14 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Gordugum kadari ile olukca arastirma yapmis ve hassas konulari dikkat ile secmissiniz.

Evet. Masonluk evrenseldir. Ancak her Buyuk Locanin bulundugu ulkede yasal kurallar dahilinde barinabilmesi icin o ulkenin yasalari ve geleneklerine saygi duyarak olabildigince az dikkat cekmesi, devlet ile karsi karsiya gelmedigi gibi uyelerinide ahenk ve huzur icinde bir araya getirebilmesi gerekmektedir. Bu nedenle her ulkenin kendine ozgu olan kulturel yada yoresel kurallar ve geleneklerine saygi duyularak bunlara olabildigince uyum saglanir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2007, 03:45:04 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 19, 2007, 03:19:40 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayin M.Akyol,

Gordugum kadari ile olukca arastirma yapmis ve hassas konulari dikkat ile secmissiniz.

Evet. Masonluk evrenseldir. Ancak her Buyuk Locanin bulundugu ulkede yasal kurallar dahilinde barinabilmesi icin o ulkenin yasalari ve geleneklerine saygi duyarak olabildigince az dikkat cekmesi, devlet ile karsi karsiya gelmedigi gibi uyelerinide ahenk ve huzur icinde bir araya getirebilmesi gerekmektedir. Bu nedenle her ulkenin kendine ozgu olan kulturen yada yoresel kurallar ve geleneklerine saygi duyularak bunlara olabildigince uyum saglanir.

Saygilarimla

Simdi bir soru da ben sorayim sizin aciklamalariniza istinadan Sn Mason. Benim sorum da biraz hassas dolayisi ile samimane oldugunu gostermek icin en dikkatli kelimeleri secmeye calistim umarim oldugum gibi anlasilirim.

Sayet yasalar geregi uyum ve harmoni, devletle catismama ve halkla celismeme mulahazasi guduluyorsa, uyum saglanirken soz konusu milletin ananelerine karsi bir riyakarlik soz konusu olmuyor mu? Cunku mesela Masonluk evrensel bir inanis olmakla beraber her milletten de Mason olabilmektedir bildigimiz kadariyla. Dolayisi ile Turk olan bir Mason'un kendi bayragini sirf devletle celismeme adina sahipleniyor olmasi midir Masonlukta esas olan? Yani hic bir Turk veya baska milletten Mason kendi ulkesinin bayragina gonulden baglanamaz ancak ve ancak yasalar geregi mi saygi duyabilir? Veya milli bayramlari kutlama da buna diger bir ornek teskil edebilir.

saygilar

Aralık 19, 2007, 03:48:50 öö
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Kirlangic,

HKEMBL (yasalar dahilinde) Turk devletine ve turk halkina aittir. Bu nedenle uyeleri nereli olursa olsun  kulturune ve devletsel yasalarina bagli olarak kendine ozgu diger Buyuk Localardan bazi farkliliklari olacaktir. Bunlara geleneklere riyakarlik demenin yanlis olacagini dusunuyorum.

HKEMBL nin uyeleri icerisindeki Turkler bulunduklari ulkeye olan bagliliklarini ve ahlaki yapilarini koruyacaklardir. Ancak bir baska ulkeden olan ve HKEMBL`na bagli olan bir uyenin kendi ulkesini yada geleneklerini Turkiyede (veya HKEMBL cercevesinde) savunarak alisilagelmis olan ananeleri degistirmeye calismasi tepki cekebilir. Ancak bu nedenle o kisi elbette dislanamaz. Kisinin dusunceleri ve fikirleri dinlenir, saygi duyulur.

Bu durumda ise Kardeslerin esitligi devreye girer. Masonluk evrensel bir inanis degil, Evrensel bir Kardeslik toplulugudur.

Sorunuzun kaynagini iyi biliyor ve sizi anliyorum. Konu ile ilgili derin (yada tatmin edici) aciklamalar yapamamis olabilirim. Kisisel dusuncelerimin aciklanmasi dogru olmaz. Umarim sorulariniza bir miktar olsun cevap verebilmisimdir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2008, 11:48:52 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 19, 2007, 08:15:49 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

çok teşekkürler açıklamalarınız için.