Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Toplantı Ve Dereceler Nasıl Ayarlanıyor  (Okunma sayısı 5399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 03, 2015, 03:48:29 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Örneğin Bursa'da 200 HKEMBL üyesi var diyelim. 1'den 33'e kadar hemen her dereceden bir çok mason var. Sadece 1 loca mevcut. Her toplantı ve rituellerde 200 kişi bir arada mı olur? Misal bir kardeşin kalfadan ustaya geçiş ritueli olacak diyelim, bu rituele bütün kardeşler katılır mı?  Yoksa bir hafta örneğin 100 kisi diğer hafta diğer 100 kişi mi toplanır?  Teşekkür ederim.

Saygılar...
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2015, 03:55:34 ös Gönderen: Ancients »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 03, 2015, 04:41:32 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Aslında bu sorunun soruluş tarzında yanlışlık var. Bu nedenle de verilecek olan yanıt doğru olmayabilir.

Şöyle açıklamalar yapsak, acaba sorunun yanıtı karşılanmış olur mu?

Bir locanın toplantıları açısından, üyelerinin dereceleri 1-3 arasında değerlendirilir. Daha yüksek dereceli masonlar, simgesel derecelerde çalışan bir locada 3. derecedeki bir masona eş değer sayılır.

200 HKEMBL üyesi olduğu belirtilmiş. Oysa HKEMBL yanında ÖMBL ve KMBL adlı oberiyanslar da var. Onlardan söz edilmediğine göre, demek ki var olduğu varsayılan loca da HKEMBL adlı obediyansa bağlı loca.

200 masonun hepsi her toplantıya katılmaz. Kimilerinin geçerli bir engeli (mazereti) vardır; onun için katılmaz; kimisi katılmak istemediği için katılmaz; kimisinin umurunda değildir.

Engelsiz ve katılmaya istekli olanlardan 3. derecede bulunanlar (üstat masonlar) her toplantıya, 2. derecede bulunanlar (kalfalar) 1. ve 2. derecede yapılacak toplantılara, 1. derecedekiler (çıraklar) ise sadece kendi derecelerindeki toplantılara katılabilir.

Başta dedim ya, soruda yanlışlık var. Şöyle ki; eğer bir kentte bir obediyansın 200 üyesi varsa, orada en az 2 loca, büyük olasılıkla 3 loca var demektir. Dolayısıyla yanıt değişir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 03, 2015, 04:51:05 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Aslında bu sorunun soruluş tarzında yanlışlık var. Bu nedenle de verilecek olan yanıt doğru olmayabilir.

Şöyle açıklamalar yapsak, acaba sorunun yanıtı karşılanmış olur mu?

Bir locanın toplantıları açısından, üyelerinin dereceleri 1-3 arasında değerlendirilir. Daha yüksek dereceli masonlar, simgesel derecelerde çalışan bir locada 3. derecedeki bir masona eş değer sayılır.

200 HKEMBL üyesi olduğu belirtilmiş. Oysa HKEMBL yanında ÖMBL ve KMBL adlı oberiyanslar da var. Onlardan söz edilmediğine göre, demek ki var olduğu varsayılan loca da HKEMBL adlı obediyansa bağlı loca.

200 masonun hepsi her toplantıya katılmaz. Kimilerinin geçerli bir engeli (mazereti) vardır; onun için katılmaz; kimisi katılmak istemediği için katılmaz; kimisinin umurunda değildir.

Engelsiz ve katılmaya istekli olanlardan 3. derecede bulunanlar (üstat masonlar) her toplantıya, 2. derecede bulunanlar (kalfalar) 1. ve 2. derecede yapılacak toplantılara, 1. derecedekiler (çıraklar) ise sadece kendi derecelerindeki toplantılara katılabilir.

Başta dedim ya, soruda yanlışlık var. Şöyle ki; eğer bir kentte bir obediyansın 200 üyesi varsa, orada en az 2 loca, büyük olasılıkla 3 loca var demektir. Dolayısıyla yanıt değişir.

Her ne kadar yanlış sorsam da umduğum cevabı aldım sayın ADAM, elinize sağlık. Peki 1.derece yani çıraklar, kendi aralarında toplandığı zaman onlara bir üstat 3 ve üzeri derece eşlik eder mi?

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 03, 2015, 05:36:45 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Çıraklar kendi aralarında toplanmaz. Loca toplanır.

Locanın görevlileri vardır. Her bir görevlinin görevi farklıdır. Bu görevliler seçimle belirlerinir. törenle göreve gelir ve bir dönem (genellikle bir bazı uygulamalarda iki yıl) locayı yönetir. (Bu görevlilerden Forumdaz daha önce söz etmiştik.) Görevliler öncelikle üstat derecesindeki masonlardan oluşur. Bazı uygulamalarda bazı görevler kalfa derecesindeki masonlara da verilebilir. Bazı uygulamalarda çırakların da bir görevi olur.

Locanın toplantı yapabilmesi için, bu görevlilerden en az belli sayıdakilerin mutlaka hazır bulunması gerekir. Toplantının oturumları bazen tek bir derecede, bazen art arda iki ya da üç derecede birden yapılır. Her mason ka-/endi katılabildiği oturuma katılır.

Şubat 03, 2015, 05:43:07 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Çıraklar kendi aralarında toplanmaz. Loca toplanır.

Locanın görevlileri vardır. Her bir görevlinin görevi farklıdır. Bu görevliler seçimle belirlerinir. törenle göreve gelir ve bir dönem (genellikle bir bazı uygulamalarda iki yıl) locayı yönetir. (Bu görevlilerden Forumdaz daha önce söz etmiştik.) Görevliler öncelikle üstat derecesindeki masonlardan oluşur. Bazı uygulamalarda bazı görevler kalfa derecesindeki masonlara da verilebilir. Bazı uygulamalarda çırakların da bir görevi olur.

Locanın toplantı yapabilmesi için, bu görevlilerden en az belli sayıdakilerin mutlaka hazır bulunması gerekir. Toplantının oturumları bazen tek bir derecede, bazen art arda iki ya da üç derecede birden yapılır. Her mason ka-/endi katılabildiği oturuma katılır.

Aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim sayın ADAM, bir kez daha bilginizle şaşırtmadınız beni.  Bir önce ki mesajınızda 'kimisi katılmak istemediği için katılmaz; kimisinin umurunda değildir.' dediniz. Böyle birşey gerçekten var mı? Böyle güzel bir coşkuya,birlikteliğe,sohbete, o sevince nasıl umursamaz ve katılmazlar? Yani masonluğu gerçekten bilen birisi, mason olabilmek için can atar, bu güzel birlikteliğe, ışığa ışık katmak, kendi ışığını arttırmak ister. Mum misali önce yanıp sonra ateşini paylaşıp, Dünya'nın aydınlığına aydınlık katmak ister. Ben mason olsaydım, bir kardeşimi 'mazeretli' dahi locada görmeseydim üzülürdüm,parçam eksik gibi hissederdim. Umursamadan gelmemek...

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 03, 2015, 06:15:08 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimisi mason derneği üyesi olur, o kadarla kalır. Kimisi bir ardım daha atar mason olur, onunla yetinir.  Kimisi de "mason" olma yolunu tutar, yolun sonuna bir türlü varamaz.

Şubat 03, 2015, 06:41:30 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kimisi mason derneği üyesi olur, o kadarla kalır. Kimisi bir ardım daha atar mason olur, onunla yetinir.  Kimisi de "mason" olma yolunu tutar, yolun sonuna bir türlü varamaz.

Teşekkür ediyorum, bilmukabele. Elinize,yüreğinize sağlık.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Mayıs 09, 2017, 03:29:31 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonlukla ilgili konuların güncele düşmesi amacıyla, yeniden okuduğum ve faydalı bilgiler edindiğim bu konuya yazmak istedim...

Sevgi ve saygı ile...