Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 33’e kadar yükselen dereceler nedir?  (Okunma sayısı 47625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 10:34:38 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

33’e kadar yükselen dereceler nedir?

Hürmasonluğun esası ilk üç derecenin kurduğu Büyük Loca’dır. Genel Kurul yasama meclisidir, Büyük Kurul icra heyetidir, Yüksek Haysiyet Divanı da yargı erkidir. Bunların üzerinde başka hiç bir güç yoktur.
Bazı Masonik kuruluşlar, üyelerini 3 dereceli (üstat) masonların arasından seçerler. Bunların dereceleri 4’ten başlar. Belirli bir mantık içinde, derecelerine göre değişik ritüelleri uygulayan sistemlere “rit” denir. 4 – 33 dereceleri kapsayan Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti böyle bir sistemdir. Yönetimine Yüksek Şûra adı verilir. Bir Yüksek Şûra intizamını kaybetmemek üzere, gayrı muntazam bir obedianstan üye alamaz. Bir Büyük Loca, herhangi bir nedenle, bir kardeşi gayrı muntazam ilân ettiğinde, Yüksek Şûra da onu atölyelerine kabul edemez.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 26, 2007, 11:11:46 öö
Yanıtla #1

(Mükemmeliyet Riti) RITE OF PERFECTION İSKOÇ RİTİ

1)  ÇIRAK
2)  KALFA
3)  ÜSTAD MASON
4)  GİZLİ ÜSTAD
5)  MÜKEMMEL ÜSTAD
6)  MAHREMİYET SEKRETERİ
7)  AMİR VE HAKAN
8 )  BİNA EMİNİ
9)  DOKUZLAR SEÇİLMİŞİ
10) ONBEŞLER SEÇİLMİŞİ
11)  SEÇİLMİŞ YÜCE ŞÖVALYE
12) BÜTÜN SEMBOLİZMANIN BÜYÜK ÜSTADI
13) DOKUZUNCU KUBBE ŞÖVALYESİ
14) ESKİ BÜYÜK SEÇİLMİŞ
15) KILIÇ ŞÖVALYESİ
16) KUDÜS PRENSİ
17) DOĞU ve BATI ŞÖVALYESİ
18) GÜL-HAÇ ŞÖVALYESİ
19) BÜYÜK PONTİF* ( Piskopos - Papa)
20) BÜYÜK PATRİK
21) PRUSYA ŞÖVALYESİ
22) LÜBNAN PRENSİ veya KRALLIK BALTASI
23) AHİT SANDIĞI ŞEFİ
24) AHİT SANDIĞI PRENSİ
25)TUNÇ YILAN ŞÖVALYESİ
26) MERHAMET PRENSİ
27) TAPINAĞIN EGEMEN KOMUTANI (Amiri)
28) GÜNEŞ ŞÖVALYESİ
29) St. ANDERW 'un BÜYÜK İSKOÇ ŞÖVALYESİ
30) KADOŞ 'un BÜYÜK SEÇİLMİŞ ŞÖVALYESİ
31) BÜYÜK MÜFETTİŞ ENGİZİTÖR KOMUTAN(Amir)
32) KRALİYET SIRRININ YÜCE PRENSİ
33) EGEMEN BÜYÜK MÜFETTİŞ - GENERAL

1786 yılında yapılan değişikliklerle belirlenmiştir. Öncesinde bazı Derecelerin isimleri veya sıralaması farklıydı tekrar değişmiş olanları varsa bilemiyorum. Edinebildiğim bilgi bu kadar. İlk üç derecenin giriş dereceleri olduğunu ve en önemli dereceninde 32' derece olduğunu söyleyebiliriz.
Bu rithe mensup Masonların yeni bir loca kurabilmesi için locanın başında mutlaka 33' derece bir Mason olmalıdır.

Saygılarımla.

Mart 26, 2007, 03:24:33 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Iskoc Riti Dereceleri (genellikle) 4 den baslar.
ilk 3 Derece Iskoc Riti Dereceleri degildir. Ilk uc Dereceyi bitirmeden Iskoc Ritine giremezsiniz. Iskoc Ritine girince (bazi istisna ulkelerde) tekrar 1 den baslarsiniz yanliz genellikle gunumuzde Iskoc Riti 4. Dereceden baslar.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 26, 2007, 04:27:48 ös
Yanıtla #3

İlk Üç Derece Mavi Loca

4 ten Yukarısı ise Yüksek Şura

Temmuz 06, 2007, 12:39:10 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

York ritini ve iskoç ritini 3 . derecede seçiyorsunuz ya bu derecelerin ismi o zaman 2 ye ayrılmıyor mu ? Bence bu iskoç ritinin derecelerinin isimleri.
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 06, 2007, 12:40:45 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Dogru. Yukarida siralanmis olan Dereceler Iskoc Ritine aittir. Her ritin derece sistemi farklidir. York Riti numara ile degil, sadece isimle derecelendirilir.

Temmuz 06, 2007, 09:14:10 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

İyi peki york ritinin derecelerinin ismimleri açıklanabilinir mi ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 01, 2007, 12:15:29 öö
Yanıtla #7

Bir çırakla Egemen büyük müfettiş arasındaki ilişki nasıldır? Ast üst ilişkisi mi abi kardeş mi yahut bu da masonik bir sistem içinde mi?
ars longa, vita brevis...

Ağustos 01, 2007, 11:25:40 öö
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Cirak ve Kalfalar ile diger derecelerin iliskileri, Kardesce bir ogretmen-ogrenci iliskisine benzer. Ciraklarin sorulari coktur, Ustadlarin birikimleri.

Fakat bir Mason, Ustad olduktan sonra diger butun dereceler ile ayni seviyededir. Ustad bir Masonun, dereceniz ne olursa olsun size yanlizca Kardes demesi gerekir.

Loca disarisinda Ustadin Ustadi yoktur. Loca icerisinde ise, yanlizca Ustad-i Muhterem, Buyuk Ustad yada onceki Ustad`lara soylenir.

Ağustos 13, 2007, 02:53:54 ös
Yanıtla #9
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Mason,

4 den yüksek olan dereceler arasi yükselme süresi ne kadardir? 
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany