Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 33’e kadar yükselen dereceler nedir?  (Okunma sayısı 47639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 12, 2008, 10:35:09 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Sn. Mason daha önce belirtmiş olduğunuz kişi istediği riti seçebilir ile sonraki açıklamanızdaki iskoç ritine girmek için teklif ve 2 kefil gerekli açıklaması biraz çelişiyor gibi. Teklif ve 2 kefil gerekli ise bu kişinin isteği ile reddetme hakkı olma durumudur. Gönül isterdiki kişi istediği rite kendi insiyatifi ile girebilsin. Bu durumda özgür düşünce ve tercih hakkı bir kenara bırakılmış ve kişiye sadece red hakkı verilmiş olmuyormu? Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Saygılarımla,

Sayin blossom,

Sorunuza ek cevap olarak birkac madde daha sayilabilir.

1- Iskoc Ritine girmek icin teklif gelmesi ve 2 kefilinizin olmasi gerekmektedir. Masonluga yeni baslarken izlenen prosedure benzer bir prosedur izlenir.
2- Iskoc Ritine girebilen bir Ustad Mason hem Rite hemde Mavi Locasina yillik harcini odemesi gerekmektedir. Rite girdikten sonra Mavi Locadaki uyeliginizi birakamazsiniz. Mavi Locadaki uyeliginiz herhangi bir neden ile iptal edilirse, Rittende ihrac edilirsiniz.
3- Iskoc Ritindede (genellikle) toplantilara katilim zorunlulugu vardir. Bu durumdada hem Mavi Locaya hemde Rite katilimlardan dolayi daha cok zamaninizi Masonluga harcamak durumunda kalirsiniz. Ozellikle isleri ve ailevi durumlari yogun olan Kardeslerin Masonluga bu derece zamanini harcamasi zor olacaktir.
4- Her ne kadar Turkiyede bulunmasada baska Ritlere girmeyi tercih eden Kardesler olabilir. Egitimini Iskoc Ritindense diger Ritlerde devam ettirmek isteyen Kardesler yurtdisindaki diger Ritlere mensup olarak Turkiyede Iskoc Ritine katilmayabilirler.

Saygilarimla

Sayin dogudan,

Kisi Ustad Mason olduktan sonra hangi Rite girecegine ve herhangi bir site girip girmeyecegine kendisi karar verir. Kendi gelisiminin devami icin sececegi yon kisisel tercihidir.

Derece atlamak icin farkli ulkelerde farkli uygulamalar ve prosedurler uygulanir. Kimi ulkelerde 15-20 yil suren bu surecler bazilarinda birkac yila kadar dusmektedir. Fakat yukselmenizde elbetteki hizmetinizin yogunlugu ve kalitesi buyuk onem tasir. Verilen odevleri yeteri kadar kisa surede yeteri kadar kaliteli bicimde yapmaniz, zamaninizi ogretilere harcamaniz kisa surede derece atlamanizda buyuk rol oynar. Derece atlamada Masonlukta gecirilen sure yada guvenilirlikten ziyade, odevlerinizdeki yeterlilik ve verdiginiz hizmetler onem tasiyacaktir.

Saygilarimla

Haziran 13, 2008, 10:30:22 öö
Yanıtla #21
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
Sn. Mason daha önce belirtmiş olduğunuz kişi istediği riti seçebilir ile sonraki açıklamanızdaki iskoç ritine girmek için teklif ve 2 kefil gerekli açıklaması biraz çelişiyor gibi. Teklif ve 2 kefil gerekli ise bu kişinin isteği ile reddetme hakkı olma durumudur. Gönül isterdiki kişi istediği rite kendi insiyatifi ile girebilsin. Bu durumda özgür düşünce ve tercih hakkı bir kenara bırakılmış ve kişiye sadece red hakkı verilmiş olmuyormu? Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Saygılarımla,

Sayin dogudan,

Soylemis olduklariniz dogru. Fakat celiski degildir. Ustad olan bir Masona birkac Ritten teklif gelebilir. Bunlarin arasinda secim yapmak girmek yada girmemek onun secenekleridir (tercihleridir). Ayni sekilde Hicbir ritten kendisine teklif gelmeyedebilir. Bu durumdada kisinin secenegi yoktur.

Bu konuda haricileride ornek gosterebilirsiniz. Masonluga girmek bir secenektir. Oncelikle dusuncenizde bu gecer ve buna adim atmaya karar verirsiniz. Daha sonra arastirirsiniz ve (eger size teklif gelirse) girip girmeme secenegi ile karsi karsiyasinizdir.

Belki soylemis oldugunuz gibi celiskiye benzeyen ogeler bulunmaktadir. Net kelimeleri secememis olabilirim. Ancak ben anlatimimda celiski degil, sahsinizin farkli yorumunu goruyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 13, 2008, 02:21:29 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Cevabınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Sayin dogudan,

Soylemis olduklariniz dogru. Fakat celiski degildir. Ustad olan bir Masona birkac Ritten teklif gelebilir. Bunlarin arasinda secim yapmak girmek yada girmemek onun secenekleridir (tercihleridir). Ayni sekilde Hicbir ritten kendisine teklif gelmeyedebilir. Bu durumdada kisinin secenegi yoktur.

Bu konuda haricileride ornek gosterebilirsiniz. Masonluga girmek bir secenektir. Oncelikle dusuncenizde bu gecer ve buna adim atmaya karar verirsiniz. Daha sonra arastirirsiniz ve (eger size teklif gelirse) girip girmeme secenegi ile karsi karsiyasinizdir.

Belki soylemis oldugunuz gibi celiskiye benzeyen ogeler bulunmaktadir. Net kelimeleri secememis olabilirim. Ancak ben anlatimimda celiski degil, sahsinizin farkli yorumunu goruyorum.

Saygilarimla

Ocak 05, 2009, 04:15:02 ös
Yanıtla #23

sn. MASON,
Gerek rite geçerken,gerek çırak-kalfa-üstad basamaklarında gerekse ritin içerisinde ortak olan olgu verilen ödev ve sorumlulukları yerine getirme,masonluğa daha çok vakit harcama gibi şeyler...
Bu soruma muhtemelen ketumiyetinizden ötürü açık bir cevap veremeyeceksiniz ama ben yine de sormak istiyorum :
Masonluk; kişinin kendini geliştirmesine ve dolayısı ile çevresine faydalı olmasına endeksli bir yapı ve de Mason; kendini geliştirmeyi ve erdemli olmayı amaç edinmiş bir birey ise yükleneceği sorumluluk ve ödevlere ne gibi örnekler verebilirsiniz?
Masonluk zaten kişinin sürekli kendini geliştirmesi ve ilerlemesi ise, kişi Masonluğa daha fazla nasıl zaman ayırabilir?Yani okumak,öğrenmek,eyleme dökmek kişinin kendi kendine yapacağı şeyler ama anladığım kadarı ile siz gözlemlenebilir bir takım hareketlerden bahsediyorsunuz.Nedir bunlara
örnek?
Bilgi , en kutsal güçtür !

Ocak 05, 2009, 05:45:43 ös
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın dogudanesen;

Çok basit bir örnekle açıklamaya çalışayım. Üniversitede istediğiniz bölümü bitirirsiniz, artık üniversite mezunusunuzdur. Akabinde eğer arzu edip çalışmalarınızı derinleştirmek, akademik olarak daha fazla cihazlanmak isterseniz, yüksek lisans,doktora vb. yaparsınız. Yapıp yapmamak sizin tercihinizdir. Her iki halde de üniversite mezunusunuzdur.

Saygılarımla.

Şubat 28, 2009, 08:35:21 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

aralarda aynı ast üst ilşkisi varmı yoksa

Mart 01, 2009, 04:23:35 öö
Yanıtla #26
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin hewal73,

3. dereceden sonra butun Kardesler ayni seviyede sayilir. Saygi, sevgi ve baglilik her zaman mevcut olsada emir, komuta duzeni yoktur.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 04, 2009, 12:25:35 öö
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

peki derece belirlemede özel şartlar sunuyormusunuz (kusura bakmayın forumu tam okumuyorum ondan soruyorum)  kişilerin önüne yoksa katkılarmı ön planda

Mart 04, 2009, 12:29:34 öö
Yanıtla #28
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sayın hewal73!

Bir zahmet forumu okuyunuz!
Tempus fugit...

Mart 04, 2009, 11:47:07 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hewal,

Bu sorunuza da yanit versek nasilsa bunu da okuma zahmetinde bulunmayacaksiniz sanirim.
Bakmak yetmez, gormek gerek...