Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 33’e kadar yükselen dereceler nedir?  (Okunma sayısı 47684 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 05, 2009, 01:57:26 ös
Yanıtla #30
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

peki derece belirlemede özel şartlar sunuyormusunuz (kusura bakmayın forumu tam okumuyorum ondan soruyorum)  kişilerin önüne yoksa katkılarmı ön planda

Sayin hewal73,

Ilk 3 dereceden sonra Iskoc Ritine girmeyi tercih etmis olan bir Ustad Mason, derece gecislerinde elbette bazi odev ve sorumluluklara sahip olacaktir. Bu odevler ve sorumluluklar hakkinda detayli bilgi verilemez. Ancak yapilmasi gerekenlerin kisiyi egitmeye ve ogretmeye dayali oldugu asikardir.

Alıntı
kişilerin önüne yoksa katkılarmı ön planda

Sanirim kisilerin "ününü" ifade etmek istediniz. Hayir, kisilerin ünleri yada Loca disinda kim olduklari Masonik itibarlarini (yada derecelerini) etkilemez. Ayrica yapilan bagislar da, derece yukselmenizde bir etken degildir. Derece gecislerinde "bilgi, ahlak, hizmet ve akil yeterliligi" gibi unsurlar ile degerlendirilirsiniz.

Sorularinizi sormadan once sag ust kisimdaki "arama" secenegini kullanirsaniz, hem birer birer konulara bakmak zorunda kalmaz hemde kisa surede sorunuza oldukca detayli cevaplar bulabilirsiniz. Yeterli cevabi bulamamaniz durumunda yeni konular acarak sorunuzu yoneltmeniz daha uygun olacaktir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 11, 2010, 07:06:45 öö
Yanıtla #31
  • Yeni Katilimci
  • *

1)33 te ne kadar hakka sahiptir peki ? yani başka bir masonu aforoz edebilirmi ?
2)EGEMEN BÜYÜK MÜFETTİŞ - GENERAL türkiyede mevcutmu ? Mevcutsa bu general nasıl general oluyor yani bilgisine göremi yoksa yaşına göremi ? Genç general olan varmı ?
3) Her ülkede ayrı ayrı general varmı varsa bu generaller bütün ülkenin generalleri toplanabiliyormu ??
Sorularım bu kadar x)
Tanrım bana güç ver

Mart 11, 2010, 08:13:41 öö
Yanıtla #32
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin emreg,

1- Hicbir Masonun bir baska Masonu afaroz etme yetkisi mevcut degildir. Dereceniz size yetki kazandirmaz. Bilgi kazandirir.
2- Elbette Turkiyede`de 33. derecede Kardeslerimiz mevcut. Bu dereceye ulasmak icin bilgi yada yas onem tasimamaktadir. 32. dereceye kadar bilginiz ve hazir olup olmadiginiza gore bir ust dereceye yukselirken, 33. dereceye gecebilmeniz icin 33. derecedekiler tarafindan muazzam hizmetlerinizden dolayi secilmeniz gerekmektedir.
3- Evet. Her ulkede 33. derecedeki Kardeslerimiz mevcuttur. Bu Kardeslerimiz birbirlerini toplamaz, birlikte toplanarak gorusmeler yaparlar.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 11, 2010, 01:32:54 ös
Yanıtla #33
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Mason ;
Sorularımı cevapladığınız için minnet ve teşekkürü bir borç bilirim :)
Tanrım bana güç ver

Kasım 25, 2012, 10:31:09 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

en yuksek derece 'yi geçmek mumkunmu?
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Kasım 26, 2012, 02:41:03 ös
Yanıtla #35
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Her zaman yeni bir rekor denemesi yapılabilir. Yeter ki kişi  bunu yapabileceğine ilişkin öncelikle kendine güvensin, sonra da gerektiğince çalışsın ve hazırlansın.

Böylece en yüksek derece de geçilebilir. Geçmişte öyle olduğu görülmedi mi? 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 10, 2018, 11:41:53 öö
Yanıtla #36

Dün akşam sayın ANARCHOSA ‘nın paylaşımından sonra aradığım cevapları yine bu forumda buldum. Rit’lerle ilgili bilgi veren güzel bir başlık. Okuyalım, öğrenelim.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 07, 2019, 03:37:21 ös
Yanıtla #37
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle iyi hafta sonları.

Bu dereceleri yükselmek elbette belli ödevleri yerine getirmekle oluyor şüphesiz. Ancak ben kendimden örnek verecek olursam bu kardeşlik bağına girmeyi çok istiyorum. 32 yaşındayım. Ancak çevremde beni önerebilecek bir Mason olduğundan emin değilim. Sonuçta herkese sorulmuyor bu gibi şeyler açık açık. Bir gün her şeyi göze alıp İzmir'deki locaya gideceğim ve denildiği gibi "kapıyı çalacağım". Eğer her şey yolunda giderse üyelik ve Mason olma süreci 3-4 yıl sürse 36 yaşında olacağım. İlk 3 derece belki 20 belki 25 sene alsa 55-60'larımda olacağım. Daha sonra da Skoç Riti'ne girdiğimi varsayarsak yine verilen ödevleri yerine getirip ilerlemeye devam edeceğim, tabi yaş da ilerleyecek.

Bu benim senaryom. Diğer tarafta bir Mason çocuğunu da Mason yapıyor. 25 yaşında çocuk Mason olursa ve benimle aynı hırs ve şevkle çalışıp aydınlanma yolunda yükselirse benim yaşıma gelmeden çok daha önce çok daha yukarı derecede bulunacak. Tüm kardeşler ödevlerini yapsın, çalışsın ve yükselsin, bu çok güzel. Lakin bu kişiyle benim aramda nasıl bir alt-üst ilişkisi olacak? Üst derece olmak mı daha ağır basıyor yoksa yaş ve tecrübe olarak ileride olmak mı?

Bu örneği belli varsayımlarla kendi üzerimden verdim ama şüphesiz kendi içinizde de bu dediğim gibi senaryolar olabiliyordur diye düşünüyorum.

Sevgiler ve saygılar...

Temmuz 07, 2019, 04:18:12 ös
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu dereceleri yükselmek elbette belli ödevleri yerine getirmekle oluyor şüphesiz. Ancak ben kendimden örnek verecek olursam bu kardeşlik bağına girmeyi çok istiyorum. 32 yaşındayım. Ancak çevremde beni önerebilecek bir Mason olduğundan emin değilim. Sonuçta herkese sorulmuyor bu gibi şeyler açık açık. Bir gün her şeyi göze alıp İzmir'deki locaya gideceğim ve denildiği gibi "kapıyı çalacağım". Eğer her şey yolunda giderse üyelik ve Mason olma süreci 3-4 yıl sürse 36 yaşında olacağım. İlk 3 derece belki 20 belki 25 sene alsa 55-60'larımda olacağım. Daha sonra da Skoç Riti'ne girdiğimi varsayarsak yine verilen ödevleri yerine getirip ilerlemeye devam edeceğim, tabi yaş da ilerleyecek.

Bu benim senaryom. Diğer tarafta bir Mason çocuğunu da Mason yapıyor. 25 yaşında çocuk Mason olursa ve benimle aynı hırs ve şevkle çalışıp aydınlanma yolunda yükselirse benim yaşıma gelmeden çok daha önce çok daha yukarı derecede bulunacak. Tüm kardeşler ödevlerini yapsın, çalışsın ve yükselsin, bu çok güzel. Lakin bu kişiyle benim aramda nasıl bir alt-üst ilişkisi olacak? Üst derece olmak mı daha ağır basıyor yoksa yaş ve tecrübe olarak ileride olmak mı?

Bu örneği belli varsayımlarla kendi üzerimden verdim ama şüphesiz kendi içinizde de bu dediğim gibi senaryolar olabiliyordur diye düşünüyorum.

Sevgiler ve saygılar...
Sevgili Fırat neden mason olmak istiyorsun?
Gerçekten kendini mason olmak için yeterli,masonluğuda önceliklerin arasında nereye koyuyorsun?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 07, 2019, 05:22:11 ös
Yanıtla #39

Sevgiler ve saygılar...

Merhaba,

Sevgili ANARCHOSA kardeşime, dolu dolu yanıtı için teşekkür etmek isterim.

Eklemek istediğim bir konu daha var, " Diğer tarafta bir Mason çocuğunu da Mason yapıyor." demişsiniz. Burada yanıldığınız iki husus olduğunu belirtmek isterim.

Birincisi, bir mason çocuğunu mason yapamaz. Bir mason çocuğu teklif edilecek ise gereken şartları taşıyor ise herhangi bir haricinin geçtiği tüm yollardan istisnasız geçip ancak o şeklide teklif edilip kabul edilir. Yani bir mason çocuğunun mason olabilme ihtimali ile sizin mason olabilmeniz ihtimali arasında şartlar eşit ise bir fark yoktur.

İkincisi ise, mason çocuklarının 25 değil 19 yaşından itibaren masonluğa teklif edilebilme ve mason olma durumları vardır.

Saygı ve sevgilerimle.
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”