Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dereceler  (Okunma sayısı 12643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 30, 2010, 03:18:25 ös
  • Ziyaretçi

Skoç Riti sembolik üç dereceden sonra üç ayrı bölümlü bir eğitim sistemiyle çalışır. 4-33 dereceler arasında şu üç ayrı çalışma gruplaması vardır. Son üç derece idari derecelerdir ve Konsistuar adını alır

Mavi Localar (1-3)
Kırmızı Localar :

Olgunlaşma Locaları (4-14)
Hakim Şapitrler (15-18)
Areopajlar (19-30)
Idari Dereceler(31-33)
Masonluktaki dereceler

1. Derece: Çırak
2. Derece: Kalfa
3. Derece: Üstat
4. Derece: Ketum Üstat
5. Derece: Mükemmel Üstat
6. Derece: Sır Kâtibi
7. Derece: Nazır
8. Derece: Bina Emiri
9. Derece: Dokuzlar’ın Seçilmiş Üstadı
10. Derece: Onbeşler’in Seçilmiş Üstadı
11. Derece: Yüce Seçilmiş Şovalye
12. Derece: Üstat Mimar
13. Derece: Solomon Krallığı’nın Şovalyesi
14. Derece: Yüce Üstat (Kutsal Kubbe Büyük Seçilmişi)
15. Derece: Doğu Şovalyesi (Kılıç Şovalyesi)
16. Derece: Kudüs Prensi
17. Derece: Doğu ve Batı Şovalyesi
18. Derece: Salipverdi Şovalyesi (Güllü Haç Şovalyesi)
19. Derece: Büyük Pontif (Yüce İskoçyalı)
20. Derece: Düzenli Locaların Büyük Saygıdeğer Üstadı
21. Derece: Prusya Şovalyesi
22. Derece: Lübnan Prensi (Kral Baltası)
23. Derece: Sır Sandığı Başkanı
24. Derece: Sır Sandığı Prensi
25. Derece: Tunç Yılan Şovalyesi
26. Derece: İskoçyalı Papaz (İnayet Prensi)
27. Derece: Kudüs Tapınağı’nın Hakim Amiri
28. Derece: Güneş Şovalyesi
29. Derece: Saint Andre Büyük İskoçyalısı
30. Derece: Seçilmiş Büyük Kadoş Şövalyesi
31. Derece: Büyük Müfettiş Kumandan
32. Derece: Kutsal Sır Yüce Prensi
33. Derece: Hâkim Büyük Genel Müfettiş

Bu dereceler hakında geniş bilgisi olanlar varmıdır. Teşekkür ederim.

Mart 30, 2010, 06:12:27 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Sır Sandığı Pirensi, bir yerden alıntı yapmış ve Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin derecelerini sıralamış. Sonra da bir soru sormuş: Bu dereceler hakkında bilgisi olan var mı diye.

Elbette var. Bu forumda bu liste çok kez yayınlandı. Daha ayrıntılı olarak da anlatıldı. Yayınlanan listelerdoen biri burada Sayın Sır Sandiği Pirensi'nin aktarmış olduğu üzere yanlışlıklar içeriyordu.

Şunu bilmek gerekir ki, yurdumuzda bu derecelerin zaman içinde adları değiştirilmiştir. Nitekim bugün de bir yanda Yüksek Şûra diğer yanda Süprem Konsey yer yer aynı yer yer de farklı derece unvanları benimsemiştir.  Ancak Sayın Sır Sandığı Pirensi'nin verdiği derece adlarından bazıları tarihte kalmıştır.    Örneğin Türkiye'de Salipverdi Şövalyesi diye bir derece yoktur; Gül Haç Yövalyesi unvanına bir şey denilemez; o tamam (o da Güllü Haç değil, Gül Haç) Bir diğer örnek, 7. derece sadece Nazır değil, Nazır ve Yargıç ya da Nazır ve Hâkim biçimindedir. Buna benzer daha birçok yanlış var.

Peki, listeyi ve yanlışları bir yana bırakalım; Sayın Sır Sandığı Prensi'ne soralım:

Asıl öğrenmek istediğiniz tam olarak nedir?

Eğer sorunuz/sorularınız bu forum alanında yanıtlanabilecek nitelikteyse yani verilecek yanıt forum kurallarına aykırı düşmezse elbette yanıtlanır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 30, 2010, 09:37:04 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

İsim olarak kulağa en hoş gelen de 28. derecedeki Güneş Şovalyesi  ...:)

Kasım 28, 2010, 01:34:04 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Sır Sandığı Pirensi, bir yerden alıntı yapmış ve Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin derecelerini sıralamış. Sonra da bir soru sormuş: Bu dereceler hakkında bilgisi olan var mı diye.

Elbette var. Bu forumda bu liste çok kez yayınlandı. Daha ayrıntılı olarak da anlatıldı. Yayınlanan listelerdoen biri burada Sayın Sır Sandiği Pirensi'nin aktarmış olduğu üzere yanlışlıklar içeriyordu.

Şunu bilmek gerekir ki, yurdumuzda bu derecelerin zaman içinde adları değiştirilmiştir. Nitekim bugün de bir yanda Yüksek Şûra diğer yanda Süprem Konsey yer yer aynı yer yer de farklı derece unvanları benimsemiştir.  Ancak Sayın Sır Sandığı Pirensi'nin verdiği derece adlarından bazıları tarihte kalmıştır.    Örneğin Türkiye'de Salipverdi Şövalyesi diye bir derece yoktur; Gül Haç Yövalyesi unvanına bir şey denilemez; o tamam (o da Güllü Haç değil, Gül Haç) Bir diğer örnek, 7. derece sadece Nazır değil, Nazır ve Yargıç ya da Nazır ve Hâkim biçimindedir. Buna benzer daha birçok yanlış var.

Sn ADAM

Masonlukta, alt seviyedeki kişi üst seviyedekinden daha üstün bilgiye/bilince sahip olabilir mi, yani alt seviyedeki biri, üsttekinden daha gelişmiş olabilir mi? Masonluk açısından, böyle bir şey mümkün müdür?

Saygılar.
Çöl Bilgesi

Kasım 28, 2010, 07:37:18 öö
Yanıtla #4
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Texan

Ilk 3 derecede bir tecrube ustunlugu soz konusu olabilir. Evet 3. drecedeki bir mason 1. ve 2. derecedeki masonlardan daha fazla bilgili ve tecrubelidir ve Masonlugun ogretileri 3. derecede biter. Iskoc riti yani yukarida belirtilen 4-32 derecler falsefi derecelerdir ve bundan pay cikartmak ve onu yasamak sahisa bagli olan bir yukumluluktur. ilk 3 derecden sonraki derecelerde bir ustunluk soz konusu degildir. Bir Masonun ulasabilecegi en son derece 3. derecedir bundan sonrasi kisinin istegine ve butcesine baglidir.

Sorunuzu Sn ADAM'a yoneltmissiniz ve eminim kendisi daha detayli bir aciklama yapacaktir.

Saygilar

-M-
İmza -M-

Kasım 28, 2010, 12:05:12 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Texan

Ilk 3 derecede bir tecrube ustunlugu soz konusu olabilir. Evet 3. drecedeki bir mason 1. ve 2. derecedeki masonlardan daha fazla bilgili ve tecrubelidir ve Masonlugun ogretileri 3. derecede biter. Iskoc riti yani yukarida belirtilen 4-32 derecler falsefi derecelerdir ve bundan pay cikartmak ve onu yasamak sahisa bagli olan bir yukumluluktur. ilk 3 derecden sonraki derecelerde bir ustunluk soz konusu degildir. Bir Masonun ulasabilecegi en son derece 3. derecedir bundan sonrasi kisinin istegine ve butcesine baglidir.

Sorunuzu Sn ADAM'a yoneltmissiniz ve eminim kendisi daha detayli bir aciklama yapacaktir.

Saygilar

-M-

Teşekkürler sn Sirius.
Çöl Bilgesi

Kasım 28, 2010, 12:20:33 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın Sirius ;

Açıklamanızdaki   'Bir Masonun ulasabilecegi en son derece 3. derecedir bundan sonrasi kisinin istegine ve butcesine baglidir.'  cümlesini biraz   açabilir misiniz.

saygılar...

Kasım 28, 2010, 12:49:24 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Masonlukta 3 derece vardır. Cirak-Kalfa ve Ustad. Aslında ben 4. Bir derecenin de olduğunu düşünüyorum. O da Loca Üstadı; UStadi Muhterem derecesi. Belki bu operatif dönemle de bir anlamda daha benzesir bir durumdur. Ama tabi UStadi Muhterem olmak icin Ustad Mason olmak gerektiğinden ayrı bir derece olarak görülmeye de bilir. Ama tabi benim ne düşündüğümden ziyade kabul edilen derecelendirme önemli olan.

Masonluktaki en son derece Ustadlik derecesidir. Ustad Masonlar eğer isterlerse Masonluk öğretisini daha derinlemesine farklı yönleriyle araştıran Ritlere girebilirler. Ülkemizde Masonlugun 33 dereceymis gibi algılanması da Eski ve Kabuledilmis Skoc Riti'nin uygulamasının disinda başka bir rit uygulamasının
Olmamasından kaynaklanıyor. Memfis-mizraïm riti uygulansaydı herhalde pek çok kisi Masonlugun 90li derecelerinden bahseder olurdu.

EKSRde 32. Dereceye erişmiş bir Ustad Masonla Rite girmemiş sadece sembolik locada çalışan bir Ustad arasında derece acısından bir fark yoktur. Biri rittede çalışan bir ustaddir digeri Rite girmemiş bir Ustaddir. Ritlere girmek de zorunlu olmadıgından ve belli bir mesai harcanması, ekonomik yükümlülükler getireceğinden, Ustad derecesindeki bir mason istiyorsa, çalısmalarına katılabilecek zamana sahipse ve ekonomisi Ritin Parasal yükümlülüklerini yerine getirebilecekse ritte de çalısmayı tercih edebilir. Tabi sadece onun istemesi ile de olmaz.

« Son Düzenleme: Kasım 28, 2010, 12:58:56 ös Gönderen: skullG »

Kasım 28, 2010, 01:15:04 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir eksik kaldı; o da Sayın Texan'ın sorusunun yanıtı...

Masonluğun çalışma sistemi ve öğretisinin iletilme tarzı, bildiğimiz herhangi bir eğitim kurumuna benzemez. Bir diğer deyişle, bir mason kuruluşu bir okul değildir.

Kimileri Masonluğa genç yaşta, kimileri daha ileri yaşlarda girer. Gerçi bilgi birikimi ve yaşam deneyimi bakımından kendisinden çok daha ileri yaşta olanlara taş çıkartacak ölçüde birikim edinmiş gençler de vardır ama toplum içinde öyleleri istisna sayılır. Genel olarak daha ileri yaşlardaki kişilerin gençlerde daha bilgili ve deneyimli olduğu görülür.

Şimdi iki kişiyi örnek alalım. Bunlardan ilki 27 yaşında. 25 yaşındayken Masonluğa girmiş, kalfalığa geçmiş ve üstat olmuş. Ötekisi 45 yaşında; Masonluğa yeni giren bir çırak. Bu durumda kuşkusuz geneli benimseyecek olursak, kendisinden yaşça genç olan o üstat masondan daha bilgili ve daha deneyimlidir. Fakat o genç üstat masonun, babası bile olabilecek yaştaki bu yeni çırak masona oranla bir üstünlüğü vardır. Masonluktaki derece hiyeararşisini bir yana bırakın, bu kurumda geçermiş olduğu iki yıl içinde Masonluğu yaşamak bakımından ondan çok daha ileri bir düzeye ulaşmıştır. Ancak bir süre sonra aralarındaki bu fark kapanmaya yüz tutacaktır. Hele daha yaşlı olan o masıon kendi bilgi birikimini, genel yaşam deneyimini kendisinden yaşça daha genç ama daha kıdamli durumda olan o masoına da aktarmayı başaracak olursa, zaman içinde aralarında hiç fark kalmayabilecektir.

Bilgi ve deneyim bakımından bu konunun içine Masonluğun yüksek derecelerini katmak ise yanılgılı bir kanıya varmaya neden olabilir. Masonluğun yüksek dereceleri kimi masonlara çok şey verir; kimileri ise "Benim oğlum cami okur, döner dolaşır onu okur." olduklarından, o derecelerin içerdiği öğretiden pek de bir şey edinemezler. Dolayısıyla yüksek derecelerdeki çalışmalara hiç katılmamış, üstat derecesiyle yetinmiş öyle masonlar vardır ki, EKEİR örnek alınırsa 32. derecetki birçok masondan çok daha bilgili, çok daha deneyimli, dahası çok daha erdemli, dolayısıyla çok daha masoındur.  

Bunu yazdıktan sonra silmedim. Kendi kendimi George Orwell'in "Hayvanlar Çiftliği" tuzağına düşürmüş oldum. Forumda bir başkası bu bağlamda beni tiye almadan önce ben söyleyeyim: Demek ki Masonlukta bir locaya üye olan herkes masondur ama kimileri daha masondur.

« Son Düzenleme: Kasım 28, 2010, 01:17:44 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 28, 2010, 01:21:46 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir eksik kaldı; o da Sayın Texan'ın sorusunun yanıtı...

Masonluğun çalışma sistemi ve öğretisinin iletilme tarzı, bildiğimiz herhangi bir eğitim kurumuna benzemez. Bir diğer deyişle, bir mason kuruluşu bir okul değildir.

Kimileri Masonluğa genç yaşta, kimileri daha ileri yaşlarda girer. Gerçi bilgi birikimi ve yaşam deneyimi bakımından kendisinden çok daha ileri yaşta olanlara taş çıkartacak ölçüde birikim edinmiş gençler de vardır ama toplum içinde öyleleri istisna sayılır. Genel olarak daha ileri yaşlardaki kişilerin gençlerde daha bilgili ve deneyimli olduğu görülür.

Şimdi iki kişiyi örnek alalım. Bunlardan ilki 27 yaşında. 25 yaşındayken Masonluğa girmiş, kalfalığa geçmiş ve üstat olmuş. Ötekisi 45 yaşında; Masonluğa yeni giren bir çırak. Bu durumda kuşkusuz geneli benimseyecek olursak, kendisinden yaşça genç olan o üstat masondan daha bilgili ve daha deneyimlidir. Fakat o genç üstat masonun, babası bile olabilecek yaştaki bu yeni çırak masona oranla bir üstünlüğü vardır. Masonluktaki derece hiyeararşisini bir yana bırakın, bu kurumda geçermiş olduğu iki yıl içinde Masonluğu yaşamak bakımından ondan çok daha ileri bir düzeye ulaşmıştır. Ancak bir süre sonra aralarındaki bu fark kapanmaya yüz tutacaktır. Hele daha yaşlı olan o masıon kendi bilgi birikimini, genel yaşam deneyimini kendisinden yaşça daha genç ama daha kıdamli durumda olan o masoına da aktarmayı başaracak olursa, zaman içinde aralarında hiç fark kalmayabilecektir.

Bilgi ve deneyim bakımından bu konunun içine Masonluğun yüksek derecelerini katmak ise yanılgılı bir kanıya varmaya neden olabilir. Masonluğun yüksek dereceleri kimi masonlara çok şey verir; kimileri ise "Benim oğlum cami okur, döner dolaşır onu okur." olduklarından, o derecelerin içerdiği öğretiden pek de bir şey edinemezler. Dolayısıyla yüksek derecelerdeki çalışmalara hiç katılmamış, üstat derecesiyle yetinmiş öyle masonlar vardır ki, EKEİR örnek alınırsa 32. derecetki birçok masondan çok daha bilgili, çok daha deneyimli, dahası çok daha erdemli, dolayısıyla çok daha masoındur. 

Bunu yazdıktan sonra silmedim. Kendi kendimi George Orwell'in "Hayvanlar Çiftliği" tuzağına düşürmüş oldum. Forumda bir başkası bu bağlamda beni tiye almadan önce ben söyleyeyim: Demek ki Masonlukta bir locaya üye olan herkes masondur ama kimileri daha masondur.

Teşekkürler sayın ADAM.
Çöl Bilgesi