Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Yahudiler neden bu kadar zeki?  (Okunma sayısı 68444 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 10, 2009, 10:30:06 ös

Bu kısa araştırmayı ben kendim yapmıştım. İnternette birkaç yerde daha var. Ama oralarda fazla tartışılmadı. Burada tartışılır diye buraya da aynen aktarıyorum.“Yahudinin oyunu” gerçek mi?

Yahudi’nin menfaatçi ali cengizliğine ithaf yapan bu deyimin altında koskoca bilimsel bir gerçeğin yattığını söylesem ne dersiniz?. Her toplumda adı 9’a çıkmış olan yahudiler’in, uzunca bir süre (en azından 1950’lere kadar!) azınlık olarak dünyada varlık göstermelerine rağmen, daima batı tarihinde farklı bir konumu olmuştur. Zenginliklerinden dem vurulmuş, birbirlerini sahiplenmelerine imrenilmiş, milli birliklerine gıpta edilmiştir. Çoğu zaman da türlü hainliklerin ve karanlık işlerin, hatta dünya savaşlarının bile finansörü oldukları, içerisinde yaşadıkları toplumun Truva atları oldukları, tüm gizli örgütleri manupule ettikleri öne sürülmüştür. Hatta Hitler bu “Yahudi zekası”nı alman milli birliği uğruna tasfiye etme kararı almıştır. Bizim toplumumuz, diğer batı medeniyetlerine nazaran, yahudiler’e nispeten daha özgürlükçü ve daha barışçıl bir şekilde yaklaşmıştır. Ancak bu halde bile, yahudiler’in ayrıcalıklı özellikleri bizim milletimizin de dikkatini çekmiş, yahudi’nin yükselişine şahit olunmuştur. Hatta bu konu fıkralara bile yansımıştır;

"Zengin bir Arap kalp ameliyatı geçirecekmiş.Doktorlar, ameliyat öncesi bir tedbir olarak bir miktar kan depolamak istemişler. Ama bu Arap’ın kani çok nadir bir kan imiş. Bütün dünyayı arayıp aramışlar ve sonunda Kudüs’te yasayan bir Yahudi de bu kanın olduğu anlaşılmış. Yahudi kan vermeye razı olmuş ve ameliyat da yapılmış.

Ameliyattan sonra zengin Arap, kendisine kan veren Yahudi’yeteşekkürleri ile beraber müthiş bir otomobil ve bir milyon dolar para yollamış. Bir kaç ay sonra Arap’ın bir kere daha ameliyat olması icap etmiş.Doktorlar yine Yahudi’yi aramışlar ve Yahudi’de tekrar kan vereceğini söylemiş.

Arap yine ameliyat edilmiş. Ancak bu defa kendisine kan verenYahudi’ye bir teşekkür notu ile bir kutu Şam baklavası yollamış. Çok daha kıymetli hediyeler ve para bekleyen Yahudi bu ise çok bozulmuş. Kan verdiği Arap zenginine bir telefon açıp neden bu kadar cimri davrandığını sormuş.

Arap kahkahalar atarak su cevabi vermiş ‘Ya habibi, gözümün nuru. Artık damarlarımda Yahudi kanı dolaşıyor!” :))

Yahudiler’in bu özellikleri çoğu kez onların tek tanrılı Ortodoks bir dine mensup olduklarından dolayı, milli birlik ve beraberliklerini devamlı canlı tuttuklarına bağlanmış, defalarca yaşadıkları katliam,sürgün ve göç psikolojisi nedeniyle, kendilerini daima savunmada tuttuklarından, devamlı bir “tedbir ve teyakkuz” halinde olmalarına neden olduğu öne sürülmüştür. Bu tedbir hali de onları sürekli gözü açık ve çalışkan (hatta cimri ve kinli) yapmıştır. Şüphesiz bu iddianın da doğruluk payı var. Ancak, bu sosyo-psikolojik çevresel faktörlerin dışında, gerçekten de yahudiler’in zeki olduklarına dair bilimsel verilere de ulaşılmış. Yani bu özellikler sırf onların sosyolojik faktörleriyle değil, direk GENleriyle de alakalı!

Aslında bunu görmek pek de zor değil. Dünyada %1lik bir nüfusu bile temsil etmemelerine rağmen Nobel ödüllerinin;

Kimya dalında %19’u,
Ekonomi dalında %38’i,
Edebiyat dalında %13’ü
Barış ödülünün %10’u (hayret halbuki biz onları fitneci bellediydik J )
Fizik dalında %26’sı
Tıp dalında %28’i
Yahudi kökenli insanlara ait…
(Türkiye'nin topu topu 1 ödülü olduğunu hatırlayınız. Bu gerçekten çok ciddi bir istatistikel veridir)

Sonuç ; bugünkü modern bilimi geliştiren ve tarihi etkileyen çoğu insan Yahudi kökenli. En tanınanlarını sayarsam; Albert Einstein , Niels Bohr, Richard Feynman, (kuantum fiziği için önemleri tartışılmaz) Ludwig Wittgenstein, Karl Marx (insan haklarının tetikleyicisi) Sigmund Freud, Erich Fromm, Alfred Adler (bu son 3’ü olmasa, psikoloji diye bir bilim çok geç yeşerirdi), ve daha nice bilim adamları , sanatçılar, spekülatörler (son 2 grubu yazmadım, araştırın bakın)… Şurası bir gerçek ki, dünya sahnesinden Yahudileri çıkarmak, (ki hiç de az rastlanılan bir düşünce değil bu (!) ) Aynı zamanda bilimde %25 geriye gitmekle eşdeğer olacaktır.

IQ testlerine dayanarak çıkarılan sonuç özellikle Aşkenaz Yahudilerinin IQ seviyesinin, geri kalan incelenmiş tüm gruplardan oldukça yüksek bir değerde seyrettiği yönünde. Bunun neden böyle olduğuna dair çeşitli teoriler de ortaya atılmış, kimileri Yahudilerin uzun yıllar özellikle avrupa’da yasaklı olduğu ve çalışma kısıtlanması getirildiği için her türlü işten uzak tutulduğu, sonucunda ise, onlara yapacak tek iş olarak para tüccarlığı, yani tefecilik, finans, bankacılık gibi, ham maddesi faiz olan işler kalmış (bu gerçi onların neden zeki olduğunu değil, neden zengin olabileceklerini açıklar). Yine yüzyıllarca (binyıllarca desek yerinde) maruz kaldıkları şiddet (nebukadnezzar’dan, hitler’e) aralarında en akıllılarının “doğal seleksiyon”a uğrayarak hayatta kalmayı başardığı ve bu akılın genetik olarak nesillere aktarıldığı söz konusu. Tabii bunlar spekülatif çerçevede. Ama bunun böyle olması, her ne kadar bir grubun IQ seviyesinin neden diğer gruplardan yüksek olduğunu ortaya koyuyorsa da, genel anlamda bilime yapılan bu katkıların, bir grup IQ değeriyle pek ilgisi olamaz. Küçük değerlerle konuşursak, 1000 kişilik populasyonda her 100 kişiden 10’unu üstün zekalı sayarsak, Yahudileri de bu 1000 kişi içerisinde herhangi bir 100 kişi ile temsil edersek, ve onları soykırıma uğratmak gibi doğal seçilime uğratırsak, geriye 20 yahudi kaldığını varsaydığımızda, bu 20 yahudinin içinde en üstün zekalıların da kalması şaşırtıcı olmayacak, ve doğal olarak %10’u değil, %50si zeki olan bir grupla karşılaşacağız. Ancak bu 10 kişi, her toplumda var. Yani grup değerlendirmeleriyle, mutlak nicelikler karıştırılmamalı. Yani zekanın insanlarda hemen hemen aynı oranda seyrettiğini düşündüğümüzde, bu halde yahudilerin Nobel ödüllerinin %25ini değil, kendi oranlarında bir şey kazanmaları gerekirdi. Yani yüzyıllardır uğradıkları doğal seçilim, grup içindeki zeka ortalamasını yükseltse de, grubun içindeki zeki sayısını yükseltemez. Genlerle aktarıldığını düşündüğümüzde, sürekli bu zeki bireylerin nesil verdiğini varsayarsak, belki bu bizi bir anlamda sonuca ulaştırabilir. Ancak her şey bir yana, yahudiler’in uğradığı sistematik soykırım biz burada ne kadar abartmış olsak da, ortaya sırf zekilerden oluşmuş bir toplum çıkartacak kadar deterministik olamaz… Biz, Yahudilerin tefeciliğe zorlanması dolayısıyla zenginleşmelerini anlayabiliriz. Ama onların neden bilimsel anlamda zeki ve yaratıcı oldukları sorusunu yanıtlamak biraz zorlaşıyor.

Bana göre mantıklı olan, Yahudilerin dini olan Museviliğin, gerçek olmasa da bir özgüven oluşturduğu (gerek milli tanrı ve seçilmiş ırk olsun, gerek Tevrat vaatleri olsun) ve bu özgüven inancının, bireyde gittikçe başarıyla gerçekleşmeye başladığı yönünde olabilir. Her ne kadar adı öne çıkan tüm Yahudi bilim adamları ve sanatkarları seküler-ateist olsa da, çoğu bu kararını çocukluktan sonra vermiştir. Başka bir mantıklı düşünce de, yahudiler’in tedbir ve teyakkuz hali nedeniyle milli birliği koruma isteği; ve sonucunda yüzyıllardır süregelen (ve milli birliğin sembolu olan) Tevrat okutumu. Erken yaşta Tevrat çalışılması, çocuğu erken yaşta okumayla ve eğitimle tanıştırır. Özellikle kutsal kitapların yanında, uğradıkları işkence ve zulümler de bireye tarihsel şekilde anlatılıyorsa, bu kişinin idealist olması kaçınılmazdır.

Eğitim, özellikle de küçük yaşlarda başlayan eğitim, göç psikolojisiyle lobicilik faaliyetlerine duyulan gereksinim, faizcilikle gelen zenginlik ve güç, Yahudi bilim adamlarını (ve genel Yahudileri) belki de normal bir bilim adamından daha tanınır, duyulur yaptı, bilmiyorum. Ama, şurası gerçek ki, Yahudileri diğer gruplardan farklı kılan ve henüz anlaşılamayan bazı unsurlar, nedenler var. Yahudi zekası , Yahudi aklı, Yahudi oyunu , cimriliği vb.. uzun dönemli espri amaçlı deyimlerin de, gerçek bir sosyolojik dayanağı var.

Konuyla ilgili diğer kaynaklar;
http://homepage.mac.com/harpend/.Public/AshkenaziIQ.jbiosocsci.pdf (esas araştırma)
http://pinker.wjh.harvard.edu/articles/media/2006_06_17_thenewrepublic.html (yapılan araştırmanın kısa bir özeti)
http://www.apfn.net/Messageboard/02-14-04/discussion.cgi.24.html (araştırmayı doğrulayıcı 2. bir araştırma. Burada yahudi grubun, daha çok sözel zekalarının diğer yahudi olmayanlara göre bariz bir farklılık gösterdiğinin üzerinde durulmuş)
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Ağustos 11, 2009, 10:54:45 öö
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1731
 • Cinsiyet: Bay


Psişik kuantum kodlarını şekillendirebilmeyi başararak,bu kodları,toplum olarak yaşamayı ilke edinip,nesilden nesile aktarabilmeyi başarabilmiş olmalarından olsa gerek....diye düşünüyorum.


Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Ağustos 12, 2009, 09:37:47 öö
Yanıtla #2

herhargi bi dine mensub olanların daha zeki diye addedilmesi mantıklı gelmedi bana bunu bi ırkada bağdaştıramayız çünkü insanın atası belli .Eğer Adem peygamberden sonra nesiller değişti ve yahudi dinine mensub olanlar zeki olmuş olsalardı bu zamana kadar genetik olarak yine değişeceklerdi ve farklı seviyelerde zekalılar çıkacaktıki zaten öyle.görüldüğü üzere her durumda böyle birşeyden bahsetmek mümkün değil. şuna vurgu yapmadan yazıyı kesemem gerçektende çok çalışkan insanlardır ve aralarındaki bağ çok kuvvetlidir bu özellikleri nedeniyle diğer tüm topluluklardan sıyırılırlar ve başarı sebebleri çok büyük oranda buna bağlıdır zekaya değil diye düşünüyorum.
saygılarımla...
"Bu sır ancak bilinir söylenemez."


Ağustos 12, 2009, 08:03:00 ös
Yanıtla #3

Alıntı
şuna vurgu yapmadan yazıyı kesemem gerçektende çok çalışkan insanlardır ve aralarındaki bağ çok kuvvetlidir bu özellikleri nedeniyle diğer tüm topluluklardan sıyırılırlar ve başarı sebebleri çok büyük oranda buna bağlıdır zekaya değil diye düşünüyorum.

Yahudilerin kendilerini bilimde bu kadar çok belli etmelerinin sebebini zeka değil de çalışkanlık olarak göstermek de bence bu problemi çözmüyor. Birincisi, zeki olmayıp çalışkan olmaları da tıpkı zeka problemi gibi bir fenomendir ve bu soru, bu yanıtın da cevabını almak için sorulmuştur zaten. Yani o halde neden çalışkanlar? İkincisi, yahudi kültürüne mensup bir çok bilimadamı çıkmıştır ve bunlar gerçekten zeki insanlardır. Dünya tarihinden Marx'ı sildiğimizde, ondan sonra gelecek olan 20. yüzyılın neye benzeyeceğini bile hayal edemeyiz mesela. Dünya tarihindeki çoğu dönüşümün, yol ayrımının köşesinde yahudi kültürünün bir izi var. Benim sorum da zaten bu. Onları bu derece ayrıcalıklı kılan ne? Sadece zeka olarak bakmayın konuya.

Ama belki şöyle bir açıklama getirilebilir. Yahudiler, dünyada hiçbir topluluğun başına gelmeyen bir dağılım yaşamışlardır. Neredeyse her kıtada ve her ülkede insanları vardır, ve bu geniş dağılıma, her şeye rağmen bir "bağlılık" da eklenince, evrensel olarak yahudilerin, kendi içlerinden çıkacak bir insanı, diğer ülkelerde tanıtma, reklamını yapma, halkla ilişkilerini sağlama konularında daha kolay yolları vardır. Sermayeleri de bu güce güç kadar. Dolayısıyla normalde herhangi bir milletten çıkacak bilim adamının, sanatçının vb.. aynı zeka seviyesindeki bir yahudi bilim adamı ve sanatçısına oranla dünyaya tanıtılma olasılığı çok düşüktür, ve biz de bu nedenle hep küresel Public Relations başarısında yahudileri ön sırada görürüz. Bu olaya güzel bir örnek, Orhan Pamuk'un Nobel'i alması sırasında kendisine Amerika'da destek olan Yahudi kökenli insanların editörlüğünü yaptığı yayınevleridir. Bu sonuç da, aslında yahudilerin kimseden daha zeki olmadıklarını, sadece pr işlerinde daha çok insana ulaştıklarını , ve aynı zeka seviyesindeki bir çok bilim adamı ve sanatçının, diğerlerine oranla daha az tanındığını, dolayısıyla ortada bir "yahudi" tılsımı olmadığını gösterebilir.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Ağustos 12, 2009, 10:30:31 ös
Yanıtla #4

soruyu soranda aslında cevabı söyleyende siz siniz. bu durumda nedendir bu soru?
saygılarımla...
"Bu sır ancak bilinir söylenemez."


Ağustos 12, 2009, 10:53:16 ös
Yanıtla #5

Kendi cevaplarımdan emin olamadığım için soruyorum.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Ağustos 13, 2009, 08:48:50 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

size bu başlığı açtırtabildiği için.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Bir gün bir yahudi ve müslüman caminin önünde dileniyormuş.
Camiden çıkan her müslüman dilenen yahudiye bakıyor, kızgınlıkla kaşlarını çatıp gitmeye
hazırlanırken karşı köşede dilenen garip bir müslümanı görüp yanına gidiyor ve yahudiye
ters ters bakarak müslümana para veriyormuş.

Bunu izleyen bir müslüman dayanamamış yahudinin yanına gitmiş.
"Sen yanlış yapıyorsun" demiş. Diğer dilenciyi parmağıyla işaret ederek
"Bak, müslüman olsan caminin önünde para toplayabilirsin"
deyince yahudi kahkahayı patlatmış ve müslüman dilenciye seslenmiş
"hey Solomon, baksana adam bize ticaret öğretiyor.."


Ağustos 14, 2009, 08:38:16 öö
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

Zeki demek yanlış olur ama çoğunun ne istediklerini bildiklerini ve hemen hemen hepsinin başarıyı getirecek özgüvene sahip olduklarını söyleyebilirim. 

Saygılarımla...


Ağustos 14, 2009, 10:01:02 öö
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

Başarmak için azmediyorlar.Dünyanın birçok bölgesinde yaşıyorlar ve birlik beraberliklerini yitirmiyorlar.Birbirlerine karşı yardım duyguları da geniş.Netice olarak hemen hemen birçok alanda buşekilde başarılı olduklarını düşünüyorum.


Ağustos 14, 2009, 10:29:22 öö
Yanıtla #9
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1731
 • Cinsiyet: Bay


Ben,uzun zamandır yahudi toplumundan, farklı bireylerle iş yapıyorum.Gözlemlediğim en ilgi çekici olgu,neredeyse tamamının,ırklarının belirgin özelliklerini taşımaları.Hepsinin karekterleri birbirine oldukça benziyor.Birkere,büyük bir çoğunluğu kesinlikle dürüstlüğü ilke edinmişler.Dürüst olmayanı da rahatlıkla dışlayabiliyorlar.Hernekadar ticarette herşeyi mübah görüyor olsalar da,anlaşma sağlandıktan,elsıkışıldıktan sonra,kimsenin hakkına tenezzül etmiyorlar.Kendi haklarını da son kuruşuna kadar talep ediyorlar.

Dışarıdan "cimri"gibi görünmelerine rağmen,eğlenceye önem veriyorlar ve bu konuda gayet cömert davranıyorlar.Sadakate çok önem veriyorlar.Güvenmekte zorlanmalarına rağmen,güvendiklerinden de hiçbir şeyi esirgemiyorlar.Erkeklerinin çoğu,eşlerinden çekinselerde çapkınlıktan geri durmuyorlar.Kumar ı seviyorlar.Gösterişi bir statü belirleyici olarak benimsemedikleri için,mütevazi yaşıyorlar.Neredeyse tamamı kanunlara saygılı.Suç işlememeye,devletin men ettiği şeylerden uzak durmaya özen gösteriyorlar.Sözlerinin arkasında duruyorlar.Sıkı pazarlık yapıyorlar.

Daha ne söylenir bilemiyorum ama toplum olarak imrenilecek bir birliktelikleri var.Sürekli dayanışma içindeler ve çok çalışıyorlar.Açıkçası başarıyı hak ediyorlar diye düşünüyorum.


Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Zeki Alasya

Başlatan MASON « 1 2 3 4 » Kardeslerimiz

37 Yanıt
76035 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 07, 2022, 05:46:17 ös
Gönderen: onurcelik
25 Yanıt
37381 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 09, 2012, 12:34:06 öö
Gönderen: abezethibou
11 Yanıt
12081 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2024, 05:50:24 ös
Gönderen: Transcendental
46 Yanıt
22816 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 28, 2014, 07:22:35 öö
Gönderen: Kadim
2 Yanıt
5230 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 05, 2012, 10:16:03 öö
Gönderen: shakespeare
16 Yanıt
14466 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 28, 2009, 11:22:51 ös
Gönderen: ozak1977
7 Yanıt
10574 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 16, 2015, 09:34:25 öö
Gönderen: ruzber
6 Yanıt
9352 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2024, 05:52:28 ös
Gönderen: Transcendental
0 Yanıt
2219 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 22, 2013, 02:46:48 öö
Gönderen: Ares
1 Yanıt
3018 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 15, 2014, 05:57:17 ös
Gönderen: Waldow