Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Alevilerin Islam Anlayisina Bir Bakis  (Okunma sayısı 3900 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2012, 10:30:34 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1811Başbakan Erdoğan, Aleviler böyle bir İslam'a inanmaktadırlar
"Ya Kuran sizin de kitabınız değil mi?" diye soran Başbakan'a Alevilerden cevap geldi.07 Nisan 2012 Cumartesi


Kuran'ın okullarda seçmeli ders olmasıyla ilgili Alevilerin de seçmeli ders talebinde bulunmasını eleştiren Başbakan, "Ya Kuran sizin de kitabınız değil mi?" diye sormuştu. Konuyla ilgili olarak Alevilerden Hz.Hüseyin'in “Artık İslam’la vedalaşmak gerekir; çünkü ümmet Yezit gibi bir yöneticiye duçar olmuştur ...” sözleriyle yanıt geldi.
 
Nesimi'nin 'Biz bir Kur'an okuruz, bir Kur'an'a benzemez' sözleriyle başlayan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu imzalı açıklamanın tam metni şöyle:

Sayın Başbakan’a cevabımızdır... .
 
Biz bir Kur’an okuruz, bir Kur’an a benzemez. (Nesimi)
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuran-ı Kerim’in okullarda öğretilmesinin önünün açılmasının ardından Alevilerin seçmeli ders talebinde bulunmasını eleştirerek, “Ya Kuran sizin de kitabınız değil mi?” dedi. Bu durumda Sayın Başbakan’ın sorusunu cevapsız bırakmamak gerekir.
 
Aleviler’in Kur’an anlayısı, algılayısı, yorumu ve uygulaması ne Sünni ne de Şii İslam anlayışına benzer. Her ikisinden de farklıdır. Aleviliğin İslami mezhep-tarikat ve yorumlardan çok farklı olmasının nedeni de budur.
 
Alevilerin büyük bir çoğunluğu kendisini İslam olarak görür. Fakat bu İslam nasıl bir islamdır. Süniliğin ve Şiiliğin kabul ettiği İslam'la uzaktan yakından benzerliği yoktur.
 
Alevilere göre İslam ve onun kutsal kitabı kuran Hz. Muhammed’in hakka yürümesinden sonra müdahalelere uğramış ve aslının dışına çıkartılarak değiştirilmiştir. Kuran; Ömer, Osman ve Özellikle de Maviye ile Yezit zamanında değiştirilmiş, birçok ayeti, sayfaları yakılmış, yok edilmiştir. Böyle inanmaktadır Alevi toplumu. Bu nedenle de bizim kuranımız ‘’Telli Kuran’’ ve ‘’Kuranı Natık’’ demektedirler. Ozanların, pirlerin deyişleri, duvaz imamları, sözlerini kuranın ayetleri olarak kabul etmektedirler. Ulu ozanlarımızdan Nesimi bunu şu sözlerle özetlemiştir; “Biz bir Kur’an okuruz, bir Kur’an’a benzemez”
 
Aleviler; Camiyi ve mescidi değil, Cemevi ve Dergâhları –Tekkeleri kendisine ait ibadethane olarak görmektedirler. Şekli anlamda bilinen ve Camilerde eda edilen Namazı değil, cem evlerinde ve dergâhlarında yaptığı cemi ibadet olarak kabul etmektedirler. Ramazan Orucunu değil, Hızır ve Muharrem Orucunu oruç olarak kabul etmektedirler. Kâbe’yi, kıbleyi İnsanın cemali olarak gören ve bu sebeple de İbadetinde yönünü İnsana dönen, yaradılıştan, ölüme kadar bütün yaşam ve uygulamalarında Sünni anlayışının belirlediği ve olmazsa olmazlarını ret eden bir toplumdur Aleviler. Müziği ret eden bir İslam anlayışı karşısında, bağlamayı ve kemanı ibadetin içine sokmuştur. Resimi kabul etmeyen, hele hele ibadet edilen yerde resime ve heykele kesinlikle yasak koyan bir uygulamaya karşı tüm ibadethanelerin icinde kendince kutsal saydığı değerlerin resimlerini asmıştır duvarlarına, heykellerini yaptırmış koymuştur.
 
Kadınlı erkekli ibadeti esas saymıştır. İçkiyi bırakın İbadetinde, günlük yaşamda bile haram kılan bir inancın aksine, Dolu ve Dem diye nitelediği içkisini duralayarak içmektedir Alevi toplumu. Kimi bölgelerde Cem İbadeti esnasında da dem olarak alınmaktadır.
 
Peki, Dünya genelinde bilinen Türkiye de de Devletin Resmi Dini Kurumu (Diyanet) tarafından da kabul edilip uygulanan bu İslam’ı İslam’ın 5 şartını ve onun şekli ibadetini ve ibadethanelerini (Cami, mescit) kabul etmeyen bu Alevi toplumu nasıl bir İslam’ ın içindedir.
 
Aleviler Nasıl bir İslam'a İnanmaktadırlar: Alevilerin büyük çoğunluğu İslam’ın özünü taşıdıklarını ve yansıttıklarına inanmaktadırlar. Kırklar Ceminde Kadınlarla erkeklerin birlikte can olduklarına ve ilk semahı, üzüm tanesinin ezilip engür eylenmesiyle oluşan Dem i alan Hz. Muhammet Mustafa’nın döndüğüne inanmaktadır.
 
Aleviler İslam’ı Hak Muhammet Ali inancı olarak görmektedirler. Bu İslam’da İbadethane Cemevi ve Dergâhlar ve Tekkelerdir. Yeryüzündeki her mekândır. Her alandır. Toplu İbadet Cem'dir. Alevilerin İslam’ın’ da; Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde - Hakkın yarattığı her şey yerli yerinde - Noksanlıkta, eksiklikte senin görüşlerinde… Diyen Hacı Bektaş Veli'nin dediği gibi görmektedir. Bu İslam’da kadınını ve erkeğini günlük yaşamında yanından ayırmayan Alevi toplumu ibadetinde de yanından ayırmamaktadır. Onunla Can olmaktadır. Enel Hak Felsefesiyle, ölüm yoktur Hakka yürümek, Hak katına ulaşmak vardır inancıyla, "Cennet cennet dedikleri, birkaç köşkle birkaç huri, sen isteyene ver onu, bana seni gerek seni" deyişinde Yunusun dediği gibi, öbür dünya ya bakan bir İslam’dır Alevilerin içinde olduğu İslam. Alevi Kimliğini oluşturan İnançsal yapı bunlardır. Bu topluluğun bu şekilde inanıyor olmasından kaynaklı olarak yüzyıllardır bu topraklarda katliamlara uğramışlar, dışlanmışlar, baskı altında tutulmuşlardır.
 
Sayın Başbakan’ın merakını giderdiğimizi umut ediyoruz. Şimdi bu Kur’an dersleri bizim Kur’an anlayışımıza göre mi verilecek, Sünni – Şii anlayışa göre mi verilecek. Sünni Şii anlayışa göre verilecekse bizim çocuklar asimilasyona uğramış olmayacaklar mı?
 
Bizim talebimiz ne Aleviliğin, ne Sünniliğin ne de Kuran’ın okullarda okutulmasıdır. Okulların bilim yuvası olması, Devletin, inanç ve ibadet organizasyonlarından elini çekmesidir. Dinin- inancın eğitiminin, öğretiminin ve organizasyonlarının üzerindeki yasakların kaldırılarak, tamamen sivil hayata bırakılmasıdır.
 
Sayın Başbakan daha şimdiden “Ya Kuran sizin de kitabınız değil mi?” diyerek Alevi çocukları ve aileleri üzerinde bir idari baskı oluşturmaktadır. Bu ve benzeri baskılar nedeniyle Alevi çocuklarının bu dersi seçmeme tercihinin önü kesilmektedir. Alevilere yeni bir Kuran dayatılmaktadır. Yezit Hz. Hüseyin’e ve İslam alemine kendi İslam anlayışını dayattığı zaman Hz. Hüseyin şunu söylemiştir. “Artık İslam’la vedalaşmak gerekir; çünkü ümmet Yezit gibi bir yöneticiye duçar olmuştur ...”
 
Kamuoyuna saygılarımızla...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
11 Yanıt
20463 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2013, 10:39:36 ös
Gönderen: Melina
139 Yanıt
121219 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 04, 2022, 02:15:40 ös
Gönderen: Transcendental
1 Yanıt
4715 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 08, 2008, 12:16:31 öö
Gönderen: Lux_e_Tenebris
0 Yanıt
2967 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2008, 06:49:02 ös
Gönderen: Isis
5 Yanıt
7086 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 03, 2009, 06:25:19 ös
Gönderen: enlil
5 Yanıt
7235 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 03, 2013, 05:52:33 ös
Gönderen: Caliper
Ilımlı islam ve Laiklik

Başlatan goksel475 Islam

1 Yanıt
4902 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 03, 2009, 02:24:33 ös
Gönderen: amurdad
1 Yanıt
3289 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2011, 11:38:36 öö
Gönderen: ADAM
9 Yanıt
6447 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 30, 2013, 12:05:10 öö
Gönderen: NOSAM33
4 Yanıt
4446 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 12, 2013, 12:05:34 öö
Gönderen: Etimolog