Masonlar.org - Harici Forumu

 

Anket

Muhammed Video ve Karikatürleri ve SANSÜR

Sansür uygulanmali, Video ve karikatürler yayinlanmamali
Sansür uygulanmamali, Video ve karikatürler yayinlanmali
Dini kanularda sansür uygulanmali
Dini ve siyasi konularda sansür uygulanmali
Buna ülkenin halki karar vermeli
Buna ülkenin mahkemeleri karar vermeli
Basina hic bir sebep ve sart altinda sansür uygulanmamali

Gönderen Konu: Muhammed Video ve Karikatürleri Ve SANSÜR  (Okunma sayısı 21160 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2013, 06:18:12 ös
Yanıtla #20

Sayın Karahan başlığın Hz. Muhammed diye değil de Muhammed diye başlamasına sitem etmiş. Oysa hazreti ne demektir? Önce bunu cevaplandırmak gerekmez mi? Bildiğim üzere "hazreti" sözcüğü Türkçe'deki "sayın"dır. Şimdi burada Sayın Karahan inançlara saygıdan ötürü, ille de bir hazreti istiyor. Bence bunun inançlara saygıyla filan hiç alakası yok. Asıl bir kimseye, bir kimseyi, zorla saygın kabul ettirmek saygısızlık olur diye düşünüyorum.

Atatürk konusuna gelince... Elbet Atatürk'e saygı duymak zorunda değilsiniz. Fakat özel bir ismin küçük harfle yazılması apaçık aşağılamadır. Bahsedilen kişiyi insan (daha da fazlası canlı) yerine koymamakla eşdeğerdir. Elbet bu söylediklerim kasıtlı olarak yapılıyorsa... İlle de öyle yapılmaya çalışılıyorsa... Öyle yapmak için özel bir çaba sarf ediliyorsa...

Fakat dedim ya tüm bunlar benim kişisel görüşlerim. Yok ille de Hz. olacak diyorsanız, ben bir putperestim. Baş harfimi büyük ister, yanına da bir Hz. Mümkünse... İnançlarıma saygı.. (Ah! işte bu yüzden sekülerizm)

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Nisan 24, 2013, 12:49:02 öö
Yanıtla #21
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1792
 • Cinsiyet: Bay

       Pek fazla detaya girmeyeceğim, basit bir kaç cümle ile bir şeyleri anlatmaya çalışacağım.
       Sansür dünyanın hemen her ülkesinde şöyle  veya böyle vardır. Toplumun yapısına göre de uygulanır. Mühim olan uygulamada dengelerin, adaletin  sağlanmasıdır.
        Bakınız, Fazıl SAY'ın  söylediği iddia edilen sözlerin  kendisine ait değil Ömer HAYYAM'a ait olduğu söyleniyor. Yüzlerce yıl önce yaşamış birinin söylediği sözleri bu gün ifade etmenin suç sayılabilmesini anlamakta zorlanıyorum. Nitekim ; dört-beş sene kadar evvel Sümerolog Sn.Muazzez İlmiye ÇIĞ hanımefendinin Sümer tabletlerinden yapmış olduğu "başörtüsünün tarihçesi" ile ilgili bir açıklaması nedeniyle hakkında ceza davası açılmış ve fakat Mahkemece beraat kararı verilmiştir.
         Her iki davaya da baktığınızda içeriği aynıdır. Ne var ki, biri beraat ederken diğeri mahkum olmuştur. Esas düşünülecek konu bence budur. Yani çifte standart.
         Bilmem anlatabildim im ?
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Ocak 03, 2015, 06:46:40 ös
Yanıtla #22
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 150

Bence hangi konu hakkında olursa olsun ister siyaset ister dini veya başka bir konu hakkında kesinlikle insanların saygı duydukları inandıkları şeylere hiçbir şekilde hakaret edilemez.Bunu bir karikatür yoluylada olsa filmlede olsa başka yollarlada olsa asla ve asla insanların değerlerine baskı şantaj hakaret küfür vb şeyler kesinlikle yapılamaz. Evet insanlar özgürdür ve insanlar eleştiriye açık olmalı  ama bu hakaret vb şeylere açığız anlamına gelmez.
🖖🏻


Ocak 03, 2015, 07:02:08 ös
Yanıtla #23
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

 İnsanların özgürlük anlayışları ne kadarda farklı. Özgürlük başkalarının Haklarına,gururuna,kişiliklerine kısacası kırmızı çizgilerine müdahale etmediğimiz sürece güzeldir.Sadece Müslümanlık için değil,Tüm dinler ve inanışlar için geçerlidir,lütfen birazcık saygı.İnanışlar ve düşünceler tartışılabilir,ancak bu şekilde doğruyu bulabiliriz fakat tartışmak ve eleştirmek arasındaki farkı idrak edebilen insanlar yapsın bunu.

 Tekrar ediyorum Lütfen biraz saygı. Ancak bu şekilde birbirimizi anlayabilir ve sevebiliriz.

Saygılarımla.
Sır Bekcisi


Ocak 03, 2015, 07:15:44 ös
Yanıtla #24
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 512
 • Cinsiyet: Bay

Haberleri izlerken bu konunun tekrar gündeme gelmesi benim için ufak bir tebessume sebebiyet verdi.

Neden mi?

Haberlerde peygamberin sakalını görmek için oluşan izdihamı gösteriyordu.

Böyle bir topluma karşı bırakalım peygamberler ile alay edilmesini karikatürünün yapılması bile yasaklanmalı...

Bence çözüm sansür değil yok ama illaki uygulanacaksa eşit olmalı. Mümkün mü? Değil ama bence olmalı. ..
Görmek, varlığın yükselişidir.


Ocak 03, 2015, 07:22:10 ös
Yanıtla #25
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 47
 • Cinsiyet: Bay

Bütün putları yıkıp kıran, insanlık hayatındaki bu batıl inanışın yok olmasına sebep olan, sonrasında daha Özgür bir düzen kurma çabası gösteren Allah'ın kulu ve elçisine saygı duymak ona inanıp İman eden tüm insanlığın en doğal hakkıdır. Ve buna karşı yapılan tüm sansür, savunma hakkı vs, tıpkı diğer herhangi bir inanışın sahibi olan bireyin hak sahibi olduğu kadar savunma hakkını tanır, Sansürleyen bireye..

Fakat ortada savunma yapan bir çok şahıs için çelişkili olan bir durum söz konusu. Bu da, İnandığı şeye ne kadar inanacak şekilde inançlı olması!!
DÜNYA İKİ GÜNDÜR.
DOĞDUK İLK GÜN, ÖLDÜK İKİNCİ GÜN!


Ocak 03, 2015, 07:25:22 ös
Yanıtla #26
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ömer;
Konuyu biraz daha açar mısınız lütfen ?

Fakat ortada savunma yapan bir çok şahıs için çelişkili olan bir durum söz konusu. Bu da, İnandığı şeye ne kadar inanacak şekilde inançlı olması!!
[/quote]
Sır Bekcisi


Ocak 03, 2015, 07:51:46 ös
Yanıtla #27
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 47
 • Cinsiyet: Bay

Tabiiki.. Şöyle özetleyebilirim, savunduğu Din, iman, İnanış, adını kendince hangisi koymuşsa, savunmuş olduğu bu İnancının ne kadar doğru olduğunu, doğrulardan ziyade hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğudur..
Müslümanlıktan yola çıkarak söylemem gerekirse; Kimisi olmuş şii, kimisi olmuş Alevi, kimisi olmuş sünni, kimisi ise hanefi.. Kim nasıl doğduysa, nasıl öğrendiyse onun peşinden gidiyor.. (Tabii genelleme değil bu söylediklerim) Bide bu öğrendikleri ilk tarihten bu yana dejenere oldukça oluyor.. Hacılar, Hocalar, sonrasında bin bir türlü Hurafeler, vs.. ne yazık ki insanlığın işide zor.. Eee bundan sonrada başlıyor saptırmalar..
demem o ki kim neye inanıyorsa, iyi araştırsın.. Tabiiki doğrusunu savunsun, ama o doğrunun hakkında da bilgi sahibi olup inandığının peşinden öyle gitsin..
Demem o ki, sadece Müslüman doğduğu için savunanlar, savunma yapanlar, sahip olduğu inancın tüm değerlerine sahip olup öyle yola çıksın..

DÜNYA İKİ GÜNDÜR.
DOĞDUK İLK GÜN, ÖLDÜK İKİNCİ GÜN!


Ocak 03, 2015, 08:23:43 ös
Yanıtla #28
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

Şöyle özetleyebilirim, savunduğu Din, iman, İnanış, adını kendince hangisi koymuşsa, savunmuş olduğu bu İnancının ne kadar doğru olduğunu, doğrulardan ziyade hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğudur.."

Bilgiye sahip olma konusunda haklısınız,bu insanın algısı,erdemi,yeterliliği ile doğru orantılıdır. Fakat şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki. Her neye inanıyor olursak olalım.inancını savunmayan kişinin insanlığından şüphe ederim. Bu sebeple bazı arkadaşların konuyu savunmasını makul karşılamak gerekli.

"Müslümanlıktan yola çıkarak söylemem gerekirse; Kimisi olmuş şii, kimisi olmuş Alevi, kimisi olmuş sünni, kimisi ise hanefi.. Kim nasıl doğduysa, nasıl öğrendiyse onun peşinden gidiyor.. (Tabii genelleme değil bu söylediklerim) Bide bu öğrendikleri ilk tarihten bu yana dejenere oldukça oluyor.. Hacılar, Hocalar, sonrasında bin bir türlü Hurafeler, vs.. ne yazık ki insanlığın işide zor.. Eee bundan sonrada başlıyor saptırmalar."

 Her dinde olduğu gibi Müslümanlık tada faklı mezheplerin olması normal değil mi sizce ? fakat kurduğunuz cümlelerden Müslümanların maalesef dini cahilce yaşadığını anlıyor ve üzülerek bu konu dada size hak veriyorum.

 Bu yüzdendir ki   Kur’ân-ı Kerîm gibi net bir kılavuzumuz,rehberimiz varken hâla bir takım yalancı hacılara,hocalara ve hurafelere aldanıyoruz. Bu yüzdendir ki, dünyada en çok acı çeken,kan dökülen topraklar Müslüman ülkelerdir.

 Demem o ki,yazılarınıza katılıyorum lakin kişilerin inancına bağlılığı ne derecede olursa olsun,saygı duymak bizim olgunluğumuzu gösterir. Daha öncede dediğim gibi,bizim doğrularımızı anlatalım,bize göre yanlış olan varsa beyan edelim fakat aşağılamayalım.

Saygılarımla.
Sır Bekcisi


Ocak 03, 2015, 09:57:05 ös
Yanıtla #29
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 512
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Perseus ne güzel bilgilerini aktarmış...

Fakat yalancı hocalar,hurafeler sadece tek bir dine mahsus değil. Kimileri bu yalanları üstünden atmış kimileri üstüne eklemişte eklemiş. Net bir kılavuz var diyorsunuz ama kilavuzunuz sizin kadar anlayışlı değil...

Nasıl başlarsa öyle gider diye bir deyim vardır. 1500 yıldır böyle umarım değişir ve herkes kendi doğruları üzerine değil tek doğru üzerine konuşurlar...
Görmek, varlığın yükselişidir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
4015 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 12, 2007, 10:35:36 ös
Gönderen: shemuel
0 Yanıt
2495 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 12, 2007, 06:08:24 ös
Gönderen: Itzhak
0 Yanıt
2253 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 12, 2007, 06:11:30 ös
Gönderen: Itzhak
0 Yanıt
2420 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 12, 2007, 06:13:03 ös
Gönderen: Itzhak
2 Yanıt
3230 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 12, 2007, 07:31:09 ös
Gönderen: Itzhak
H.Z. Muhammed

Başlatan LuckyEye2 « 1 2 3 » Islam

22 Yanıt
13662 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 12, 2009, 09:22:38 ös
Gönderen: Lux_e_Tenebris
RTE Karikatürleri

Başlatan LEON COMANDANTE « 1 2 » Mizah

19 Yanıt
17511 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 27, 2013, 10:07:20 ös
Gönderen: Alşah
Muhammed

Başlatan Kaan Hiristiyanlik

3 Yanıt
3461 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2008, 09:49:44 ös
Gönderen: Prenses Isabella
1 Yanıt
3310 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 23, 2011, 09:38:54 ös
Gönderen: Tij
12 Yanıt
8812 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 09, 2013, 07:14:04 ös
Gönderen: mergen