Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Yahudilik nedir ki?  (Okunma sayısı 7097 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 11, 2013, 06:36:22 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Ara sıra düşünüyorum bu Yahudilik denilen nedir ki diye…

Bu konuda çocukken bildiğim bir şeyler vardı. Yanlış şeyler.

Bugün bakıyorum da, bilgisizleri bir yana bırakalım, okumuş kişiler bile bu konuda yanlış bilgilerle donanmış.

Yanlış bilgilerle donanmışlar çünkü birileri onları yanlış bilgilerle donatmış.

Biz çocukluğumuzda Yahudileri korkak bilirdik. Hatta korkakları Yahudi olarak nitelerdik.

İşte bu ne kadar yanlış idiyse, bugün birçokları Yahudiliği yanlış biliyor. Yanlış bilmesini bir yana bırakın, kendi kafasından birtakım uydurmacalarla tanımlıyor. Belki korkak demiyor ama başka, olmadık sıfatlar takıyor.

Sokağa çıkıp gelen geçene sorsanız “Yahudilik nedir? Kime Yahudi denir?” diye… En az otuz farklı yanıt alırsınız.

Bunun aslında tek bir yanıtı olacağına göre, en az yirmi dokuz yanıt  yanlıştır.

Bir mason lokalinin kapısında durup, girip çıkan masonlara sorsanız aynı soruyu, yanıt verirlerse eğer, -vermekten kaçınabilirler de- alacağınız farklı yanıt sayısı birkaçtan fazla çıkar sanırım. Yurdumuzda antimaszonik girişimlerde bulunanlardan kimileri masonları Yahudilerin uydusu olmakla suçlar ama masonların çoğu bunun farkında bile değildir.

Peki, biz bu forumda sorsak şimdi nedir bu Yahudilik diye, acaba kaç farklı yanıt alırız?

Üstelik burada yanıt verecek olan katılımcıların öyle spontane değil, konuyu araştırıp, en azından interneti karıştırıp gelmesi olanağı da var.

Kitaplardan, internetten kopyalama serbest. Buyrun!

İşte soru: Yahudilik nedir?

Bakalım forum üyelerinden ilk yanıt verme cesaretini kim gösterecek, bu Forum her gün yüzlerce kişi tarafından izlendiğine göre, onları aydınlatmak bakımından kim yardımcı olacak?

Bireysel değerlendirmeler de eklenirse tadından yenilmez olur!


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 11, 2013, 06:51:02 ös
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 730
 • Cinsiyet: Bay

İlk söyleyebileceğim şey: Yahudilik, musevilik, israil(oğulları) birbirlerinin yerine kullanıldığı, bazen de karıştırıldığı.

Yahudiliği anlayabilmek için önce bu kavramları tanımlamalıyız.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti


Mart 11, 2013, 08:58:49 ös
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 57
 • Cinsiyet: Bay

İbrani asıllı insanların (günümüzde İsrailoğulları, Aramiler, Midianitler, Edomitler ve Yoktanitler)  inanç, felsefe ve yaşam biçimi.
Fikirlerinizden nefret ediyorum. Ama onları savunabilmeniz için hayatımı feda etmeye hazırım. -Voltaire


Mart 11, 2013, 09:39:14 ös
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

YAHUDiLiK (MUSEViLiK)
Başlatan Prenses Isabella Yahudilik
0 Yanıt
553 Gösterim   22-03-2008, 17:47:14
Gönderen: Prenses IsabellaSayın ADAM ; Forumda yukarıda belirtildiği gibi önceden böyle bir konu zaten açılmış , burada anlatılanın dışında daha ne gibi katkıda bulunabilir merakla bekliyorum.
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Mart 11, 2013, 09:44:01 ös
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 57
 • Cinsiyet: Bay

YAHUDiLiK (MUSEViLiK)
Başlatan Prenses Isabella Yahudilik
0 Yanıt
553 Gösterim   22-03-2008, 17:47:14
Gönderen: Prenses IsabellaSayın ADAM ; Forumda yukarıda belirtildiği gibi önceden böyle bir konu zaten açılmış , burada anlatılanın dışında daha ne gibi katkıda bulunabilir merakla bekliyorum.
Saygılar
Bence buradaki amaç Yahudiliğin gerçekte ne olduğunu insanlara açıklamak değil. Anlatılanların yanında ek olarak amaç şu cümlede gizli; "Peki, biz bu forumda sorsak şimdi nedir bu Yahudilik diye, acaba kaç farklı yanıt alırız?"
Olay bu. Kaç farklı yanıt alırız.
"100 farklı yanıt alsak ne olur 10 farklı yanıt alsak ne olur?" diyen çıkarsa; o da ayrı bir konu, ayrı bir izah gerektiriyor. Ama bence amaç o konudaki gibi "Yahudiliği tanıtmak" değil, "kaç farklı yanıtın geleceğine" bakmak.
Fikirlerinizden nefret ediyorum. Ama onları savunabilmeniz için hayatımı feda etmeye hazırım. -Voltaire


Mart 11, 2013, 10:44:52 ös
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 285
 • Cinsiyet: Bay

Farklı yanıtlar gelmesinin en temel dayanağı Yahudi'liğin bir simge,biraz ezoterik,mistik,şifreli ve de insanların sürekli komplo havuzunu doldurmak istemeleridir.Bu Hristiyanlıkta da böyledir.Din adamlarının ''çıkar doğrultusunda'' yönlendirmeleri,macera ve ezoterizm isteyen şaşkın komplo teorisyenlerinin,konu hakkında bilgi sahibi olmayan insanlara kendi fikirlerini doğrudan aşılaması... ve daha sayabileceğim bir sürü neden,bunu koca bir olay örgüsüne dönüştürür.İşte bu yüzden farklı yanıtlar alınır.Eğer süper bir araştırmacı ve sıkı bir komplo teorisi takipçisi iseniz sitelerde insanlar tarafından yayınlanan yazıların,bu konu ile alakalı yazılan kitapların,gazetelerde çıkan haberlerin,sohbet ortamlarında bu konunun ele alınışlarında,çoğunlukla o insanın kendi düşüncesi değil, öğrendiği teorisyenden aldığı bilgidir. Yani bir dostunuz size ''Biliyor musun Yahudiler tek dünya devleti kurup dünyayı yönetecek veya masonlar yahudilerin bir ağı, yada yahudilerin kendilerini tüm ırklardan üstün görüyor'' gibisinden herhangi bir temeli olmayan bilgiler söylüyorsa hemen o anda ortaya attığı o bilgileri iyice araştırırsanız bir süre sonra o bilginin sıkı bir komplo teorisyeninin ortaya attığı bir teori olduğunu görürsünüz.E dünya da binlerce teorisyen var her birinin ortaya attığı bir fikri bin kişi benimsese,Yahudilik kurtların önünde ki her bir yanından parçalar koparılmış kuzu yavrusuna döner.Bu işe birde cahil insanların,dinci insanların,aşırı ırkçı insanların ön yargısı da girince,ortada kuzunun kemiği bile kalmıyor.

Şimdi de Yahudilik nedir sorusuna kendimce biraz paylaşımda bulunmak istiyorum.Bana göre Yahudilik gerçekten dünya da yaşayan her insanın tanıması ve araştırması gereken bir dindir.Elbette onu yaşayan kadar bilemeyiz,hissedemeyiz ve de anlatamayız ama dışarıdan gördüğüm kadarıyla dünya tarihinin seyrini değiştirebilecek bir niteliğe sahip.Ki hala da değiştiriyor.Sayın asimov'un dediği gibi yahudiliği;musevilik,israiloğulları gibi kavramlardan ayırt etmeliyiz.Bunu yaparken İslami düşünceye göre yada Hristiyan düşünceye bağlı kalmamalıyız. Yani Kur'an'da ki,Hadis-i Şerif'ler de ki ve imamların anlattığı Yahudiliği,ayrıca Hristiyan kutsal kitaplarında ki ve rahiplerin,misyonerlerin anlattığı Yahudilik ile Yahudiliği ''tam anlamıyla'' ve ''kendi özünde'' anlayamayız diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A


Mart 11, 2013, 10:55:12 ös
Yanıtla #6
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 730
 • Cinsiyet: Bay

Din sosyolojisi ve dinler tarihi araştırmalarında kullanılan Hıristiyan ve Müslüman sözcükleri, bir ulus ya da ırksal kökeni değil, belli bir inanca bağlı olanları belirtir. Yahudi sıfatı ve Yahudilik sözcüğü ise bunlardan farklıdır.

Yahudi sözcüğü ile hem yahudi inancına bağlı bir kişi hem de belli bir ırktan kişi amaçlanır. Aslında Yahudilerin bir ulus mu, bir dini mi yoksa her ikisini mi temsil ettiği yüzyıllarca tartışılmıştır.

YAHUDİ, iBRANİ VE iSRAİL SÖZCÜKLERİNİN KÖKENİ:

YAHUDİ: Arap bilgini Şehristani'ye göre "dönmek", "tövbe etmek" anlamında "hade" kökünden gelmektedir. Bir başka görüş Yakub'un 12 oğlundan dördüncüsü olan Yahuda veya Judah'tan gelir. Ayrıca Hz Süleyman'ın ölümünden sonra bölünen devletin güney bölgesine Yahuda(Judea) Krallığına bağlı anlamında Yahudi dendiği iddia edilir.

İBRANİ: Hz İbrahim ve ailesi Fırat nehrinin karşı kıyısından Kenan ülkesine geldikleri için "Öte tarafın insanları" anlamında kullanılmıştır. Bir görüşe göre ise Hz İbrahim'in atalarından birisinin adının "İbr" olmasından dolayı verilmiştir.

İSRAİL: "Tanrı ve insanlar ile güreşip yenen" anlamına gelir. Kutsal kitaba göre (Tekvin,32:24-30) Hz İbrahim'in torunu Yakub'un Tanrı tarafından verilmiş adıdır. Yahudilere İsrailoğulları denmesinin nedeni Yakub'un soyundan gelmelerinden ötürüdür. İsrail sözcüğü ilk defa 2. Ramses'in oğlu Mernepta'nın diktirdiği ve "İsrail Anıtı" olarak adlandırılan kitabede geçer.

Sonuç olarak Kenan diyarına yerleşmeden önce "İbrani", yerleştikten sonra "İsrailli", Babil sürgününden sonra "İsrailoğulları" ya da "Yahudi" olarak adlandırılmıştır.

YAHUDİ OLMANIN TANIMI:

Yahudilerin yasalarına göre, ancak yahudi bir annenin çocuğu Yahudi olarak tanımlanır. Sonradan yahudi olabilmek için bazı dinsel şartları yerine getirmek gereklidir. Kadın ise yıkanma, arınma havuzu olarak adlandırılan "Mikve"ye girmeli . Erkek sünnetsiz ise sünnet olmalıdır.


Sonradan Yahudi olunabilse de, asıl olan Yahudilik denilince anlaşılan Yahudi olanların yani belirli bir soy, ırk, ulusa ait bir din, inanıştır.Yalçın Kaya "Batı'nın İki Yüzü"(Bağnazlık ve Tolerans) 2. Kitap
« Son Düzenleme: Mart 11, 2013, 11:26:03 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti


Mart 12, 2013, 01:28:25 öö
Yanıtla #7
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1796
 • Cinsiyet: Bay

        Sayın ADAM mükemmel bir konu açmış ve o kadar da güzel bir soru tevcih etmiş. Şimdi, bu konuda anlatılacaklar her halde ansiklobediler dolusu olabilir. Çünkü Yahudi'yi öyle bir kaç satır veya bir kaç sayfayla tanımlayamazsınız. Kolay mı,  beş bin yıldır rağmenlere rağmen mevcudiyetini hem de hiç dejenere olmadan koruyabilmek ?
        Nacizane bu konu ile ilgili araştırmalarım olmuştu. Bu araştırmalarım sırasında rastladıklarımı burada anlatmama imkan yok. Ben sizlere Yahudi'nin kim olduğunu söylemiyeceğim. Sizlere bazı sorular sorup bu soruların cevaplarını aramanızı ve Yahudi kimliği hakkında bundan sonra fikir üretmenizi önereceğim.
        -Tarihle beraber sahneye çıkan ve bu gün bile mevcudiyetini aynen koruyan  kavim hangi kavimdir ?
        -Tek Tanrı kavramını yaratan kavim hangi kavimdir ?
        -Yarattığı tek Tanrı ile pazarlık eden kavim hangi kavimdir ?
        -Tanrı'ya borç verebilen kavim hangi kavimdir ?
        -Ben-i İsrail ne demektir ?
        -İbrahimi dinlerdeki peygamberlerin tamamı hangi kavimdendir ?
        -Dünyadaki büyük devrimleri organize eden kavim hangi kavimdir?
        -Dünyanın yaşadığı izimleri (kapitalizm,kominizm vs.) yaratan kavim hangi kavimdir?
        -Bütün doğu alemini vasıtasız  fetheden kavim hangi kavimdir ?
        -Dünyanın en zengin aileleri hangi millettendir ?
        -Uluslararası birleşik  güçler tarafından sık sık uyarılmalarına rağmen, dünyadaki hiç bir gücü dinlemeyen ve hakkında hiç bir  yaptırım uygulanamayan millet hangisidir ?
         Bu sorular daha çooook uzayıp gider ama şu anda aklıma gelenler bu kadar (Aslında sizleri daha fazla sıkmamak adına kısa kesiyorum).
         Bu sorduklarıma doğru cevapları bulduğunuz takdirde, Yahudi'yi biraz anlamış ve kim olduğu konusunda az da olsa fikir sahibi olmuş olabilirsiniz.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Mart 12, 2013, 07:14:57 öö
Yanıtla #8
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Evvah, Sayın asimov ve Sayın Alşah çok güzel katkılarla geldiler. Biraz daha ayrıntıl
ya bile girebilirlerdi. Aslında aralarında çelişki yok; birbirlerini bütünlüyorlar.

Sayın NOSAM33 de kendi katkısını getirebilirdi; daha iyi olurdu.

Böylece şnu ortaya koymuş oluyoruz: Bu sitede ciddi bir konu üzerinde yazanlar arasında, ön yargısız, bilimsel ve objektif tutumlu, güçlü araştırmacı-değerlendirmeci nitelikli kimseler var ve işte onların sözleri göz ardı edilmemeli.

Benim diyebiliceklerimin bir bölümünü dediler. Eminin ki daha diyenlar olacaktır. Özellikle etimolojik olarak Sayın asimov'un işaret etmiş olduğu Yahuda olgusune dikkat etmeli. Dilimizdeki Yahudilik sözcüğünün kökeninin Arapçadan geldiğini ileri sürenler bence bir zorlama içinde. Şu sözcüğün Fransızca ya da İngilizcesini alsak, asıl kökeni görmede daha rahat edebiliriz. Fakat bilgisi  yetersiz halk arasında, bilinmeyen Yahudi ya da İbrani ya da İsrailli, hepsi aynı şeymiş gibi değerlendirilebilir hatta kendi değer yargıları çerçevesinde kesinlikle değersiz sayılabilir.

Bu konu üzerinde, dağılmadan ve başka başlıklar altında incelenebilecek ayrıntılara yönelmeden irdelemeye devam edelim bakalım. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
18087 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 20, 2012, 04:48:22 ös
Gönderen: 418
Lsd nedir?

Başlatan Einsof Kimya

2 Yanıt
58377 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 01, 2007, 03:22:36 ös
Gönderen: Einsof
14 Yanıt
28858 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 14, 2010, 06:46:32 ös
Gönderen: Texan
8 Yanıt
6456 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 06, 2013, 10:55:28 ös
Gönderen: karahan
Habad akimi ve Yahudilik

Başlatan newyork Tarih

0 Yanıt
3249 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2008, 04:19:23 ös
Gönderen: newyork
13 Yanıt
16098 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 12, 2012, 02:16:09 ös
Gönderen: NOSAM33
24 Yanıt
68383 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2010, 11:53:32 öö
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
10549 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2016, 09:24:06 öö
Gönderen: Birisi
15 Yanıt
8252 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 25, 2014, 11:45:03 öö
Gönderen: Sade
0 Yanıt
3050 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 17, 2015, 02:35:30 öö
Gönderen: Risus