Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Psikoloji geçmişimizin üstüne kuruludur, bakalım daha neler duyacağız_  (Okunma sayısı 1768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 18, 2018, 09:35:07 öö
  • Yeni Katilimci
  • *
  • İleti: 8
  • Cinsiyet: Bay

Hatırladığınız ilk anı hiç gerçekleşmemiş olabilir

Konu ile ilgili yapılmış olan kapsamlı bir çalışmada bilim insanları önemli bir keşif yaptılar. İnsanların yaklaşık %40’ının hatırladığı ilk anıları tamamen kurgusal.

Araştırmacılar 6.641 kişide hatırladıkları en eski anıyı ve bu anının hangi yaşlara ait olduğunu araştırdılar ve 2.487 kişinin – %38,6’sının – ilk anılarınının 2 yaşından önce olduğunu belirttiler. Bu kişilerin 893’ü, ilk anılarının 1 yaşından önce olduğunu bildirdi.

İnsanların çoğu 3-3,5 yaşından öncesini hatırlamıyor ve beynimiz bu bilgiyi saklamakta yetersiz gibi görünüyor. Hafızanın güvenilmez olduğunu hepimiz biliyoruz ancak araştırmacılar, bu kadar çok kişinin neden bu var olmayan anılara sahip olduğunu iddia ettiğini bilmek istedi ve çalışmanın bir kısmında araştırmacılar katılımcılardan hatırladıkları ilk anılarını açıklamalarını istedi. Ekip, katılımcıların kullandığı dili, anının içeriğini, tarif edilen anının doğasını ve bunu rapor eden kişinin yaşını analiz etti. Araştırmacılar kişinin yaşı arttıkça daha önce beklenmedik bir ilk anıyı rapor etmelerinin daha muhtemel olduğunu buldular.

Araştırmacılar, bu anıların mutlaka bir yerden gelmesi gerekmediğine, fotoğraflardan ve diğer aile üyelerinin anlattıkları hikayelerden kaynaklanabileceğine inanıyorlar. Bunun neden olduğu konusunda araştırmacılar, kişinin hayat hikâyesinin anlatısını bir kişinin kafasında anlatmaya ihtiyaç duyacak bir şey olabileceğine inanıyor.

Bununla birlikte, araştırmacıların belirttiği gibi, olumlu ve tutarlı bir hikaye, pozitif bir benlik imajı ve gelişmiş bir yaşam kalitesi ile bağdaşabilir, bu yüzden belki de ilk yıllarımızdan gelen anılarda boşlukları bilinçsizce doldurmak, bunun sağlanmasına yardımcı olabilir.

Londra Üniversitesi’nden psikolog Martin Conway, “Önemli bir şekilde, mantıksız bir anısını hatırlayan kişi bunun kurgusal olduğunu bilmiyor” dedi.


Ekim 18, 2018, 09:02:11 ös
Yanıtla #1

 Geçmiş değiştirilemez ve ışıklı bir cehennemdir. Fakat gelecek; tüm rüyaların,umutların ve hayallerin içinde filizlenebilir.

Asıl huzurun kaynağı ve geçmiş ve geleceğin zihinsel rahatlığı; geçişte/ an'da, doğru olanı yapmamızda saklı kalmış olabilir.

Bizler "Kötülüğü düşünerek,kurnazlığı hesaplayarak; iyliği ise,düşünmeden yaparız.O yüzden,kurnazlıklarla zihnimizi dolduracağımıza,iylik ile boşaltmayı deniyebiliriz.

Çünkü; tüm varoluşsal nedenlerin ana merkezinden başlayabilir isek, iyiliğin bize verdiği berraklık içinde bir üst varoluş seviyesine cıkabiliriz.İyilik yok ise,sadece sinsi ve kendini kurnaz sanan paranoyaklara dönüşürüz"

Sevgiler
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2018, 09:12:14 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin