Sn. kure,
ismini zikrettiğiniz Necip Arıduru, türk masonluğunun büyük üstadı değildir, herşeyden önce kendisi bir mason değildir. kendine mason diyenlerdendir.
ayrıca k7'de bir zamanlar yayımlanan görüntüler iki bölümden müteşekkildir ki bunlardan ilk gayrımuntazamların kabul etme törenindendir. yine bilindiği üzere gayrımuntazamlar da yüce yaratıcıya inanma şartı bulunmamaktadır. ikinci bölümün ise ne olduğunu kimse bilmiyor... ama masonlar o görüntülerin masonlukla uzak yakın ilişkisi olmadığını söylüyorlar...
Türk masonluğunun tek ve en büyük otoritesi olan HKEMBL.:'na bağlı vadilerdeki loca çalışmaları sırasında masonluğun üç büyük nuru olarak adlandırılan kutsal kitaplar, gönye ve pergel açık olarak yemin kürsüsünde bulunmak zorundadır. burada bulunması gereken kutsal kitaplar çalışma sırasında din kitabı olarak kullanılmazlar tamamen sembolik nitelikte ve önemdedirler. Sn. Mason'unda ifade ettiği üzere sadece incil değil eski ahit ve kur'an da loca çalışmaları sırasında yemin kürsüsünde açılmaktadır ve gerekirse başka kitaplarda... tüm bunlar ise birer simgeden öte anlam ifade etmez. Kutsal kitaplar, kardeşlik erdemlerine ulaştıran bir kutsal yol ve bunun bulunmasını sağlayan nurdur.
2. sorunuzla ilgili olarak eğer somut bir örnek isterseniz DERİNCE'ye gitmenizi ve DERİNCE CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULUNU görmenizi tavsiye ederim.
Sevgi ve saygılarımla...
---0---