Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İSLÂM, "HOŞGÖRÜ" VE "EŞİTLİK"  (Okunma sayısı 27576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 13, 2012, 01:32:32 öö
Yanıtla #10
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1091
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Adam
Metinin konusu sevgi ve hoşgörü. Metine ise tümüyle katılıyorum.
''Kızıl elmada buluşalım''


Haziran 14, 2012, 12:56:30 ös
Yanıtla #11
 • Ziyaretçi

İslam'da hoşgörü ve eşitlik var mıdır yok mudur?
Sayın Karahan'ın ilk aktardığı uzun yazı ilginç yaklaşımlar barındırıyor. İslam'da hoşgörü ve eşitlik yoktur; daha da ileri giderek dünyada eşitlik ve hoşgörü aslında yoktur, olmamıştır ve bu asla sağlanamaz şeklinde bir tez sunuyor. Bu tez negatif bir önyargı gibi durabilir fakat ben de bu teze katılıyorum. Eşitlik, özgürlük gibi kavramlar dünyada kaos yaratmak için üretilen kanserojen şeker gibiler. Ki bu sloganla Avrupa'da ortaya çıkan Fransız ihtilalinin meyveleri yüzlerce milyon insanın öldüğü dünya savaşları, Rusya gibi komunist devrimlerle ülkelerin karışması dini dogmalara yapılan baskılar vb. olumsuz tablolarla dolu. Neticeye bakar isek özgürlük ve eşitlik kavramı hiç bir yerde sağlanabilmiş değildir.

Bu sadece ateist-laik kesimle teist kesim arasında değil teist kesim arasında da ümmetçilik, mezhepçilik kavramının çarpıştırılması dolayısıyla milyonlarca insan öldürülmüş hala da öldürülmeye devam ediyor.
Bu da hoşgörü eşitlik gibi kavramların aslında var olamayan bir kavram olduğunun kanıtı gibi duruyor.

Genel evlere hoş görüyle bakan insanların kendi eşlerini veya kızlarını genelevde sermaye olarak görmeye hoşgörüyle yaklaşmayacakları gibi politik(yalan) bir kavram hoşgörü.

Hoşgörünün tarihteki en güzel örneklerinden biri olan Anadoludaki Rum-Ermeni-Müslüman iç içe yaşamının neticelerine baktığımızda hoşgörünün aslında bir halusinasyon olduğuna acı bir şekilde görebiliyoruz. Sırp ve boşnakların hayat hikayeleri de yakın geçmişten bir örnek sunulabilir.

Her ne kadar insanoğlunun fıtratında ve psikolojik-sosyolojik temelinde hoşgörü ve eşitlik kavramı sanal dursa da, dünyanın küreselleşmeyle birlikte evrimleşmesi neticesinde hoşgörü ve eşitlik kavramı bir arabanın benzini gibi gereklilik arzediyor. Olmayan bir kavrama endeskli bir araba üretilince de insanın aklına ister istemez bu araba hareket edebilecek mi yoksa arabayı arkadan itmeye devam mı edilecek eski usul diye sorular beliriyor.

Saygılarımla.


Haziran 15, 2012, 12:47:25 öö
Yanıtla #12
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 788
 • Cinsiyet: Bay

Başlıktaki 3 şeyden 2 si çok güzel, 1 i çok kötü. 1'inin olduğu yerde, 2'si olmaz, içlerinden 2'sinin olduğu yerde 1'i barınamaz, bilin bakalım hangisi, hangisi?
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .


Haziran 15, 2012, 02:42:53 ös
Yanıtla #13
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1091
 • Cinsiyet: Bay

Dünyada her zaman yüzde yüz eşitlik ve adalet olmuştur. Dünyada yüzlerce haksız kazanç sağlayan, haksız infazlar, haksız kararlar, haksız yere hapis yatanlar olmuştur ve olacaktır. Bu dünyanın adaletsiz yaratıldığının göstergesi değildir. Adaleti göremememizin sebebi bu olaylara spesifik yaklaşımımızdır. Karşılaştığımız her haksızlığı hak etmiştir insan yada her adaleti. Geçmişe objektif bir şekilde baktığında sebebini daima bulabilir. Her insan hak ettiği gibi yaşar, liyakati doğrultusunda hak ettiği alır.

Hoşgörü ise yeryüzünde bugünlerde pek görülemiyor. Sn.Supeluta  İslam'ın olduğu yerde hoşgörü olamaz demiş. Aslında çok haklı. Onun tanıdığı bildiği müslümanlar ve İslamiyet kaos içinde. Mutluluktan çok mutsuzluk veriyor, mutsuzluk saçıyor. Fakat İslam'ın gönderilmesindeki gaye aleme nizam ve mutluluk vermek.

Ben gerçek İslam'ı biliyorum. İslam'da hoşgörüyü de mutluluğu da huzuru da gördüm. Günümüzde dünyadaki bütün İslam ülkelerinin kaos içinde olmasının tek sebebi İslam'ı yaşamadıklarının göstergesi. Osmanlı yaşadı aleme nizam verdi.  İslam'dan uzak kalarak çöküşünü hazırladı. Roma İmparatorluğu da Hristiyanlığı yaşadı aleme nizam verdi. Kaostan uzak yaşadılar ta ki dinlerini değiştirdikleri vakte kadar.

Not:Yahudilik, Hristiyanlık, İslam bunların üçü de tek dindir ve hoşgörü sahibidir, hepsi Hz.İbrahim'in hanif dinidir.
''Kızıl elmada buluşalım''


Haziran 15, 2012, 02:51:08 ös
Yanıtla #14
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 788
 • Cinsiyet: Bay

İnsan karşılaştığı her haksızlığı haketmiştir demek, dilbilgisi kurallarına aykırı olarak anlam bozukluğuna sahiptir zaten, haksızlık adı üstünde haketmeden başına geleni yaşadığın şeylerdir. Tecavüze uğrayan küçk bir kız çocuğu bu haksızlığı hakedecek ne yapmış olabilir?

Ben gerçek İslamı biliyorum. ben de hoşgörüyü ve huzuru bi türlü göremedim, Gerçek İslam Kuran'dır, Kuran der ki:

bakara 191. ayeti:

"Onları nerede yakalarsanız öldürün.sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) sizde onları çıkarın.zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır.Yanlız,Mescidi haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın.Sizinle savaşırlarsa (sizde onlarla savaşın) onları öldürün.Kafirlerin cezası böyledir."

nisa 89. ayeti:
"Arzu ettilerki kendileri küfre saptıkları gibi sizde sapasınız beraber olasınız.Bu sebeple onlar allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin.Eğer bundan yüz çevirirlerse yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün.Onlardan ne bir dost edinin ne de bir yardımcı."

nisa 91. ayet:
"Hem sizden hem de kendi toplumlarından emin olmak isteyen başkalarını da bulacaksınız. Bunlar her ne zaman fitneye götürülseler ona baş aşağı dalarlar (daldırılırlar). Eğer sizden uzak durmaz, sulh teklif etmez ve ellerini çekmezlerse onları yakalayın, rastladığınız yerde öldürün. İşte onlar üzerine sizin için apaçık yetki verdik."


tevbe 5. ayeti:

"Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir."Gerçek İslamı arayan hacıyı hocayı bıraksın, Kuran okusun, her biri ibretlik :)
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .


Haziran 15, 2012, 03:02:34 ös
Yanıtla #15
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1091
 • Cinsiyet: Bay

Bakara 191
Onları (size savaş açanları), bulduğunuz (yakaladığınız) yerde öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) siz de onları çıkarın. Fitne (çıkarmak), (adam) öldürmekten daha şiddetlidir (kötüdür). Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça siz de onlarla orada savaşmayın. Fakat eğer (orada) sizinle savaşırlarsa (sizi öldürmeye kalkarlarsa), o taktirde (siz de) onlarla savaşın (onları öldürün). Kâfirlerin cezası işte böyledir.

Fitne çıkaran, isyan çıkaranlara hak etmediği hoşgörüyü gösterdiğinde, hoşgörüyü hak eden halkına zulüm etmiş olacaksın. Bizi öldürmeye kalkan, ülkede kaos çıkarmaya çalışan insanlara ne yapalım Sn.Supeluta ?
''Kızıl elmada buluşalım''


Haziran 15, 2012, 03:09:14 ös
Yanıtla #16
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1091
 • Cinsiyet: Bay

Nisa 89
Onlar, kendileri gibi inkâr etmenizi (kâfir olmanızı) ve böylece onlarla bir (aynı seviyede) olmanızı istediler. Artık Allah'ın yolunda hicret edinceye kadar onlardan dost edinmeyin. Bundan sonra eğer yüz çevirirlerse o taktirde onları nerede bulursanız yakalayın ve onları öldürün. Ve onlardan dost ve yardımcı edinmeyin.

Öldürün dediği kişiler ajandır ve yüzlerce, binlerce kişiyi cehenneme sürükleyebilir. Binlerce kişi cehenneme mi gitsin ? Yoksa binlerce kişiyi sonsuza dek cehenneme sürükleyen insanın cezası idam mı olsun ?
''Kızıl elmada buluşalım''


Haziran 15, 2012, 03:14:39 ös
Yanıtla #17
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1091
 • Cinsiyet: Bay

Nisa 91
Sizden ve kendi kavimlerinden emin olmak isteyen başkalarını da bulacaksınız.( Fakat) fitneye her çağırılışlarında, ona geri döndüler. Şâyet bundan sonra sizden uzak durmazlar, barış teklif etmezler, ellerini sizden çekmezlerse, o taktirde onları nerede bulursanız yakalayın ve öldürün. Ve işte size, onların üzerine (saldırmanız için) apaçık yetki verdik.

O kişiler münimlerden uzak durmazlar, nefret ettikleri halde. Barış teklif etmezler, ellerini sizden çekmez ise öldürün. Sürekli halka ve topluma huzursuzluk veren kişiler bunları terörist diye de isimlendirebilirsin.
''Kızıl elmada buluşalım''


Haziran 15, 2012, 03:15:10 ös
Yanıtla #18
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 788
 • Cinsiyet: Bay

Bahsettiğimiz varlık Allah! Mafya babasından ne farkı var? "Gidin yakalayın, öldürün" diyor, hafsalanız nasıl alıyor bunu anlamıyorum. Siz hiç adam öldürdünüz mü? Kolay mı sanıyorsunuz? Bıçağı adamın karnına soktuğunda neler hissedersin sence? Merhametli denilen peygamber elinde kılıç kesmiş insanları! Ölenler ölümü haketmiş olabilir ama öldürmek apayrı bişeydir ve insanın içinde farklı şeyler barındırması gerekir. Hele hele öldürmeyi bu kadar normal karşılamak için normal olmamak lazım gelir.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .


Haziran 15, 2012, 03:19:22 ös
Yanıtla #19
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1091
 • Cinsiyet: Bay

Tevbe 5

Değerli kardeşimiz;
Bilindiği üzere, Kur'an-ı Kerim bir defada bir kitap olarak indirilmemiş, olaylara göre 23 yıl zarfında gelmeye devam etmiştir. Burada söz konusu olan, Hz. Peygamberin ve ilk müslümanların müşriklerle savaş halidir. Nasıl ki, bir devlet teröristlere şöyle bir ültimatom verebilir: "Size dört ay müddet. Ya bu müddet zarfında teslim olursunuz, ya da görüldüğünüz yerde öldürülürsünüz"

Onun gibi, Tevbe Sûresinin ilk ayetlerinde belirtildiği üzere, müşriklere dört ay süre verilmiştir. Bu müddet zarfında onlara ilişilmeyecektir. Fakat eski hallerine devam ederlerse, ölüm fermanı söz konusudur. "Onları nerede bulursanız öldürün" mealindeki ayetin son kısmı "Allah Gafur ve Rahimdir'' diyerek biter. Bununla "Allah bağışlayıcıdır, merhamet edicidir. Siz de öyle olun" mesajı verilmektedir. Bir sonraki ayette ise şöyle denilir:

"Eğer müşriklerden biri eman ile sana gelirse ona eman ver. Ta ki Allah'ın kelamını dinlesin. (Müslüman olmazsa) sonra onu güven içinde bulunacağı bir yere ulaştır. Çünkü onlar bilmeyen bir kavimdir"

Bu ayette, müşrikler hakkındaki ilahi rahmetin eserlerini açıkça görmek mümkündür. Demek ki, müşriklere bu dinin güzelliğini görmek, Allahın kelamını dinlemek fırsatı verilmelidir. Çünkü onlar, bu dini bilmeyen bir toplumdur. Onlardan bu şekilde gelenler, İslam beldesinde emniyet içerisinde yaşarlar, gezerler. Müslümanların hallerini gözlemlerler, neticede İslama girmeyebilirler. Kabul etmediğinde "Sen müşriksin" denilip öldürülmez, emniyet içinde vatanına dönmesine yardımcı olunur.

Prof.Dr.Şadi Eren
''Kızıl elmada buluşalım''


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
26 Yanıt
24366 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 20, 2013, 12:35:15 ös
Gönderen: GOASISG
9 Yanıt
23145 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 16, 2011, 11:16:33 ös
Gönderen: AMON RA
19 Yanıt
17136 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 08, 2012, 09:45:54 ös
Gönderen: smyrnali
49 Yanıt
35835 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2014, 11:29:47 öö
Gönderen: ABCDEF
15 Yanıt
15888 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2015, 01:28:57 ös
Gönderen: _SplendouR_
8 Yanıt
11716 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2018, 12:28:29 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
0 Yanıt
5292 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2010, 02:58:20 ös
Gönderen: karahan
15 Yanıt
18071 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 08, 2011, 05:35:53 ös
Gönderen: alcyone
11 Yanıt
15751 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2014, 04:25:08 öö
Gönderen: resurrected
3 Yanıt
5487 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2015, 02:19:45 öö
Gönderen: ruzber