Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dünya ile birlikte. 7. Dünya Büyük Localar Toplantısı.  (Okunma sayısı 27743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 01:04:43 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 9553
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Dünya ile birlikte. 7. Dünya Büyük Localar Toplantısı.

ŞİLİ

Yedinci Dünya Mason Büyük Locaları Konferansı, 60’ın üzerinde Büyük Loca’nın katılımıyla, 5-9 Mayıs 2004 tarihleri arasında, Şili’nin Santiago şehrinde gerçekleşti. Konferans’a Türkiye Büyük Locası Büyük Üstadı Kaya Paşakay ile Hüseyin Dilek Akarlı ve Michael Kunze Concewitz K.’ler katıldı.

Üç gün süren toplantı ve panellere Büyük Localar tebliğler sundular. Büyük Üstadımız Kaya Paşakay da, 68 Büyük Üstattan sadece 4’ünün konuşabildiği toplantı kürsüsünden 20 dakika süren İngilizce bir konuşmayla Türkiye Büyük Locası’nın “Toplum ve Türk Masonluğu’nun İlişkileri” konulu tebliğini verdi.

Büyük Üstadımız ayrıca, “8. Dünya Büyük Locaları Konferansı’na ev sahipliği yapmak üzere talip olduğumuzu” açıkladı. 8. Dünya Büyük Locaları Konferansı’nın ev sahipliği için yapılan oylamada, aday olan ülkeler içinde yer alan Fransa, Fildişi Sahili, Avustralya gibi ülkeler arasında ülkemiz, çok az bir farkla ikinci oldu. Bir sonraki Konferans’ın “bir kıta ülkesi olması nedeniyle” Avustralya’da yapılmasına karar verildi.

Konferansta alınan kararlar:

• Büyük Localar’ın intizamı ve birbirlerini tanımaları konularında ve bilgi toplanması için 5 üyeden oluşan bir komitenin kurulması.

• 24 Haziran tarihinin tüm dünyada Kardeşlik günü olarak kutlanması.

YUGOSLAVYA

Önemli Kararlar

Dünya Büyük Localar Konferansı ve Avrupa Büyük Sekreterler Konferansı kadar önemli bir diğer Konferans da, kuşkusuz “Sinai Protokol Konferansı”dır. Konferans bu yıl 2-5 Temmuz tarihleri arasında Belgrad’da yapıldı. Yugoslavya (Sırbistan ve Karadağ) Büyük Locası Konvanı’yla aynı zamanlara rast getirilen bu etkinlikte Türkiye’yi Hüseyin D. Akarlı ve Michael Kunze Concewicz temsil ettiler.

Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen Sınai Protokol Konferansında görüşülen konular:

• Yugoslavya ile Hırvatistan ve Slovenya Büyük Locaları’nın tanışması; İngiltere Birleşik Büyük Locası’nın Litvanya, Latviya ve Bulgaristan Büyük Locaları’nı tanıması memnuniyetle karşılandı.

• Bazı paramasonik kuruluşların düzenli Büyük Localar’a saldırıları kınandı.

• Sınai Protokol Konferansı’nın “Hedef ve Kuralları”nın bir sonraki konferansta karara bağlanması benimsendi.

• Üyeler için en fazla 1000 Euro’luk aidat toplanmasına karar verildi. Bu aidatlarla yaratılacak fon, mali durumu bozuk olan Büyük Localar’ın temsilcilerinin Konferans’a katılmalarının sağlanması yolunda kullanılacak.

• Yönetim Kurulu’na, Konferans’ın pan Avrupa özelliği göz önünde tutularak, tüm Avrupa nezdinde yayılması tavsiye edildi.

• Yönetim Kurulu’ndan bu toplantıda tartışılan “Hedef ve Kurallar“ konusunda bir çalışma grubu kurulması istendi. Ayrıca “Masonların Toplumu Nasıl Etkileyeceği” konusunda bir panel toplanmasına karar verildi.

• 7. Sınai Protokol Konferansı’nın 2-3 Temmuz 2005’te Atina’da yapılmasını üstlendiği için Yunanistan’a teşekkür edildi.

BULGARİSTAN

Aksaklıkları sevgiyle aşmak için...

Bulgaristan Büyük Locası Büyük Sekreter Asistanı Deyana Boneva (Bir Önceki Büyük Üstadın Kızı), Avrupa’daki tüm Büyük Localar’da çalışan sekreterleri bir araya getirerek, bir ilke imzasını attı.

Sekreterya toplantısına Selma Özkorkmaz, Fürüzan Çevik, Gülçin Başaransoy ve Nazlı Güney katıldılar.

8-11 Temmuz 2004 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Sofya kentinde gerçekleşen bu etkinliğe (Long Weekend), Türkiye Büyük Locası’ndan Selma Özkorkmaz, Fürüzan Çevik, Gülçin Başaransoy ile Nazlı Güney katıldılar.

Almanya, İspanya, Hollanda ve Fransa Büyük Loca Sekreteryaları’ndan katılan, her biri uzun yıllardan beri Büyük Localar’da çalışan sekreterler, böylece bir araya gelebildiler.

8 Temmuz Perşembe günü bir kokteyl ile başlayan bu etkinlik, 11 Temmuz’da akşam yemeği ile sona erdi.

Çeşitli etkinliklerin yer aldığı program esnasında, Büyük Üstat Borislav Sarandev, tüm sekreterlere verdiği akşam yemeğinde “Sevgili Komşularımız“ diyerek Türkiye Büyük Locası temsilcilerine büyük yakınlık gösterdi.

Büyük Üstat Kaya Paşakay’ın, Bulgaristan Büyük Üstadı Borislav Sarandev’e gönderdiği hediye kendisine sunuldu. Büyük Üstat çok mutlu olduğunu söyleyerek Türkiye Büyük Locası Büyük Üstadı ile Kardeşleri’ne Kardeş sevgi ve saygılarının iletilmesini istedi.

Avrupa Büyük Loca Sekreterleri arasında bilgi alışverişi yapıldı, iletişimde doğan bazı aksaklıklar giderilerek, dostluklar kuruldu. Kurulan sıcak ilişkiler sonucu, bundan sonra bu etkinliğin her yıl bir ülkede yapılması temenni edildi ve 2005 yılı Temmuz ayında ikincisinin Türkiye Büyük Locası’nın ev sahipliğinde Türkiye’de yapılması önerildi.

İTALYA

İtalya Muntazam Büyük Locası Konvanı, 3 Temmuz 2004 tarihinde Roma’da gerçekleştirildi. Konvan’a, Türkiye Büyük Locası’nı temsilen Büyük Üstat Kaya Paşakay ve Eşi ile birlikte Büyük Sekreter Koray Darga K.’lerimiz katıldılar.

Modernleşme Nedir?

Roma’daki konvan’a katılan resmi ziyaretçilerin ve misafirlerin onuruna Konvan öncesinde Hotel Russia’da bir tanışma kokteyli düzenlendi. Konvan gecesi de Hotel Splendid’de bir gala yemeği verildi. Büyük Üstat Kaya Paşakay ve Eşi, yemekte, İtalya Muntazam Büyük Locası Büyük Üstadı’nın şeref konuğu olarak hemen yanında konuk edildi.

Gerek İtalya Büyük Üstadı Fabio Venzi , gerekse Büyük Sekreter Sergio Facchini ve Eşleri ile İtalya Muntazam Büyük Locası Kardeşleri, Türkiye Büyük Locası temsilcilerine büyük ilgi ve yakınlık gösterdiler.

Konvan boyunca, İtalyan Büyük Üstadı yaptığı konuşmalarda, “Hürriyet” temasını geniş olarak işledi ve “Muntazam-Gayrı Muntazam Masonluk” hakkında bilgiler sundu. Modern Masonluk konusuna da değinen İtalyan Büyük Üstadı, “kot pantolon giymek değil, yapılan işlerin ve anlayışların modern sayılması” gerektiğini ifade etti. Bu düşünceden hareketle “postmodern bir yaklaşıma ulaşılmasının beklentisi içinde olduğunu” vurguladı.

Konvan bitiminde, Santa Cecillia Locası Üstad-ı Muhteremi’nin İs’ad Töreni yapıldı. Tören sonrasında Büyük Üstadımız İs’ad edilen Üstadı Muhterem’e bir rozet taktı ve kendisini tebrik etti. Büyük Üstadımıza İtalya Büyük Locası Şeref Madalyası ve beratı takdim edildi.

TESVİYE Gurur Veriyor

Tesviye Dergisi, gönderildiği ülkelerde büyük bir ilgi ve beğeni görüyor. Örneğin: Kendisine dergi sunulan İngiltere Birleşik Büyük Locası Büyük Üstat Temsilcisi Leslie Hicks, Büyük Üstadımız’a yönelik yazdığı esprili mektupta, Türkçe’yi her ne kadar anlamasa da, Tesviye’yi beğendiğini ifade ediyor.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Aralık 03, 2012, 12:56:32 ös
Yanıtla #1

Paylaştığınız için çok teşekkürler Sayın Mason...Alınan kararlar tüm Dünya için hayırlı olur inşallah.Saygılarımla efendim...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
27627 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2015, 05:43:02 öö
Gönderen: Risus
10 Yanıt
9679 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 19, 2013, 04:32:00 ös
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
5173 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 14, 2010, 12:43:19 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3547 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 01, 2010, 08:43:43 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4188 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 02, 2010, 08:30:34 öö
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
4467 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 28, 2015, 04:55:24 ös
Gönderen: İNSAN
0 Yanıt
4752 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 17, 2011, 11:12:18 ös
Gönderen: Maledictum
52 Yanıt
26986 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 18, 2018, 02:38:18 öö
Gönderen: night manager
1 Yanıt
3804 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 25, 2017, 12:58:14 öö
Gönderen: denizhan
3 Yanıt
2882 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 13, 2015, 11:20:53 ös
Gönderen: Waldow