Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: evreninin ulu mimarı (eum)  (Okunma sayısı 7496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2010, 08:59:41 öö
 • Ziyaretçi

evrenin  ulu mimarı konusu hakkında   , helmut reınalter bir başlık altında bir açıklama var. kitap almancadan çeviri oldugu için anlam kayıpları olduguna inanıyorum.  eum hakkında  ki  açıklayıcı bilgilerini masonlardan   etraflıca açıklamalarını  bilgi ve görüşlerini paylaşmalarını  bekliyoruz.


Mayıs 04, 2010, 10:46:43 öö
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Masonluktaki "Evrenin Ulu Mimarı" kavramına bu forumun bazı önceki bölümlerinde zaman zaman değinmeler olmuştu. Nitekim forumun arama motoroyla bunların hepsine ulaşmak olanaklı.

Burada sorun, bu kavramın forumda ne ölçüdea irdelenebileceğidir. Bu kavramın özgün olarak ne zaman ve nasıl çıktığı elbette bir tarihsel bilgi olarak belirtilebilir. Bu kavrama değişik masonik perspektiflerden nasıl bakıldığı da ortaya konabilir; nitekim sözünü ettiğim önceki yazıların kapsamında konmuş olduğunu görüyorum. Ancak bu kullanım masonların localarındaki ritüelleriyle bağdaştırılarak açıklanacak olursa (aslında o yapılmayınca bu kavramın yeri ve anlamı biraz boşta kalmaktadır) korkarım forum kurallarının 17. maddesi çiğnenmiş olur.

Ben tüm aanlatımlarında forum kurallarına uymaya özen gösteriyorum. Bu nedenle Sayın erdal'ın bu sorusu üzerine bir de ben soru yönelteyim forumun yöneticilerine: Bu konuda ayrıntılı açıklama yapmaya izin var mı? İzin varsa, ne ölçüye kadar var?

Kuşkusuz bu sorular benim yapmayı tasarladığım açıklamalar için. Forum üyesi masonlar bu işi bana bırakmayıp kendileri açıklarsa çok daha iyi ve güzel olur.

Sevgiler.
 
   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 04, 2010, 12:19:41 ös
Yanıtla #2
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9553
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin ADAM,

Aciklamalarinizi kendi belirtmis oldugunuz gibi 17. Kural cercevesinde yapabilirsiniz. Bizler ile celisen yada yanlis aktarilan bir husus goze carparsa zaten gerekli duzenleme yapilacaktir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Mayıs 04, 2010, 01:28:14 ös
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: BaySayın MASON'un açıklamasından sonra,  bu konu üzerinde birtakım bilgiler verebileceğimi düşünüyorum.

Ancak öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bu anlatımın yer alacağı bbölümün "Dini felsefe" olması çok yanlıştır. Bu konu ancak ve ancak "Evrensel Masonluk" bölümü altında incelenebilir. Fakat Sayın erdal soruyu burada ortaya attığı için, yanlış yerde olduğunu bile bile devam edelim.

Önce bu kavramın Masonluğa nereden ve nasıl girmiş olduğuna değinmek istiyorum.

Bundan hayli zaman önce  "Masonluk Terihinde Anlatılmayanlar" genel başlığı altındaki bir seri yazımın kapsamında, ütnlü İngiliz Fizik Bilgini Sir Isaac Newton'dan, günümüzdeki Masonluğun doğuundaki işlevinden söz etmiştim. Ayrıca bizim Newton'u hep ve sadece bir bilim adamı olarak tanıdığımıza ama onun aynı zamanda o dönekmin en ünlü alşimistlerinden biri olduğuna ve felsefi yapıtları olduğuna da değinmiştim. Newtoın, evreni bir ulu makineye benzetmişti. Bu makineyi yapmış olana da "Evrenin Ulu Mühendisi" demişti. Çağdaş Masonluğun ilk örgütlenmesi tamamlandıktan bir süre sonra, bu kuruluş güya geleneksel inşaatçılık kurumunun  çatısı altında oluştuğu ve ritüelek öğretisinin kapsamındaki tüm simgeler de inşaat sektöründen alındığı için Newton'un bu mühendisinin yerine mimar kondu. Şöyle ki, şayet Masonluk simgelerini geleneksel inşaatçılık mesleği ve zanaatından değil de makine ve mekanik aletler üretimi mesleği ve zanaatından almış olsaydı, o zaman belki de bu terim tam da Newton'un kullandığı gibi^"Evrenin Ulu Mühendisi" olabilirdi.

Bu tarihsel kökeni özetle geçtikten sonra, şimdi Evrenin Ulu Mimarı kavramının niteliğine ve değerlendirilişine bakalım.
 
Bu, Masonluktaki en yüce kavramdır. Masonluktan başka hiçbir kurumda böyle anılmaz. Sadece Masonluğa özgüdür.
Belki de sadece Masonluğa özgü olan tek kavramdır. Ancak Masonlukta üzerinde en çok tartışma yapılmış olan bir konunun temelini oluşturur ki o da “Masonlukta benimsenmesi gerekli inanç” konusudur. Bu konu, günümüzde bile Masonlukta henüz tam ve kesin bir sonuca bağlanamamıştır. (Kimileri bağlanmış olduğunu ileri sürerse de Evrensel Masonluk açısından hayır, bağlanamamıştır.)

Genelde mason kuruluşları, “Evrenin Ulu Mimarı” ya da benzeri bir kavramı tüzük ve ritüellerinde kullanırken, bunun anlamının da açık ve belirgin bir şekilde ortaya konması isteminde bulunmuşlardır. Ancak temel Masonluk anlayışındaki farklılıklar nedeniyle, bu kavramın anlamlandırılmasında da farklılıklar hatta çelişkiler ortaya çıkmıştır. Bu kavramın anlamı üzerindeki uyuşmazlıkların, Masonluğun dünya çapındaki bölünmüşlük olgusunun nedenlerinden biri olduğu bile söylenebilir.

Bu bağlamda ben Masonluğu üç anlayış grubuna bölmek istiyorum: Gelenekçi Masonluk, Tutucu Masonluk ve Özgürlükçü Masonluk... Bu terimler yerli yerine oturmayabilir ama konumuzun daha iyi anlaşılabilmesi bakımından yararlıdır.

Gelenekçi Masonluktaki yaklaşım uyarınca, Evrenin Ulu Mimarı başlı başına bir kavram sayılmaz. “Tanrı” kavramının, Masonluğun geleneksel kökeni uyarınca benimsenmiş karşılığı olmak üzere kullanılan bir terimdir.
Bu tür Masonluk anlayışına göre; günümüzdeki Masonluk nasıl diğer birçok simge ve simgesel terimlerini geleneksel inşaatçılık mesleği ve zanaatından almışsa, buna uygun olarak “Tanrı” kavramı yerine de işkte bu kavramı getirmiştir. Gelenekçi Masonluğun bu bakışı, bazı dillerde “Evrenin Ulu Mimarı” teriminin o dillerdeki sözlük karşılığının değil, bunun yerine dilimizde “Varlığın Ulu Yapıcısı” denilelebilecek terimlerin kullanılmasına, böylece farklı değerlendirmelerin doğmasına yol açmıştır.

Tutucu Masonlukta, Gelenekçi Masonluğun yoruma ve farklı değerlendirmelere elverişli görülen açıklaması yetersiz bulunur.Bu kavramına daha belirgin ve kesin bir anlam getirilir. Bu amaçla da, Evrenin Ulu Mimarı, teist nitelikli dinsel inançlarla uyumlu belirli tanımlarla açıklanır. Böylece bu kavramı kişileştirilir. Evrenin Ulu Mimarı, tüm evrenin yaratıcısı, düzenleyicisi, tek egemen gücü ve yöneticisidir. İnsanın iyi ve kötü düşünü ve eylemlerini sürekli olarak denetler. İnsanları gereğinde ve isteğince ödüllendirir ya da cezalandırır. Dilediğince ve istediğince, kimine az kimine çok verir. Her yerde ve her zaman var olan tek “yüksek varlık”tır.

Özgürlükçü Masonlukta, Gelenekçi ve Tutucu Masonluğun açıklamalarına karşı çıkılır hatta bu yüzden Tutucu Masonluk “Dogmatik Masonluk” olarak bile nitelenir. Bu karşı çıkış, masonların bireysel olarak Evrenin Ulu Mimarı kavramını “Tanrı” kavramıyla özdeşleştirmelerine engel getirmez fakat bu özdeşleştirmeyi, kurumsal boyutta, herhangi bir mason topluluğuna, hele tüm Masonluğa mal etmeye engeldir. Farklı inançları olan kimselerin “Tanrı” kavramını benimseyişi de farklı olabilir. Buna karşın aynı kimseler, Evrenin Ulu Mimarı kavramında birleşebilir.
Bu kavram, her masonun kendi düşüncelerine, kendi inançlarına, kendi sezgilerine göre, kesin bir vicdan özgürlüğü ile tanımlayıp yorumlayabileceği bir “yüce ilke” hatta bir simge olarak nitelenirb  Bu yüce ilke ya da simgenin, “evrimin doruğu” olarak dile getirildiği de olmuştur. Herhangi bir din veya dinsel inancın tekeline sığamayacak bir “ülkü” olarak da benimsenir. Bundan ötürü kişisel niteliklere bağlanan belirgin bir “Tanrı” kavramıyla özdeşleştirilmez; kesin tanımlara bağlanmasından özenle sakınılır.

 
Gelenekçi ve Tutucu Masonluk anlayışını benimseyen mason kuruluşlarına göre; bu kavram, Masonlukta zorunlu sayılan düzenin oluşmasının ve sürdürülmesinin kaçınılamaz gereğidir. Çalışmalarını Evrenin Ulu Mimarı adına ya da onun adını anarak açmayan, onun onuruna yürütmeyen hiçbir örgüt, bir “gerçek mason kuruluşu” sayılamaz. Buna karşılık Özgürlükçü Masonluk topluluğundaki mason kuruluşlarından bazıları, bu kavdamı ritüellerinde tutmakla birlikte onu bir "simgesel terim" olarak nitelendirmiştir.

Bilmem bu açaklamalar yeterli oldu mu? Eklenmeasi gereken başka bir şey var mı? Elbette bu açıklamalar tam ve kesinlikle doğru olmayabilir; tartışmaya açıktır. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 11, 2013, 11:06:57 ös
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 856
 • Cinsiyet: Bayan

En zarif ifade şekli. Ne guzel bir hitap şeklidir kainatı inşaa eden mimar oldugunu vurgulamak..

Ayrıca bu anlamda  işlevsellikten ziyade estetiğe önem veren bir tasarım anlayışı vardır, yalnızca yaşanabilir mekanlar tasarlamamıştır.
Adequatio intellectus et rei


Mart 16, 2014, 08:15:13 ös
Yanıtla #5

       Bu yazıyı okuyana dek çok farklı düşüncelerim vardı ''evrenin ulu mimarı'' hakkında.

Tabi bunda internetteki onlarca yazı ve videonun etkisi var. Bunu şeytanla ilişkilendiriyordu birçok site. Şimdi kafamdaki soru işareti kalktı.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.


Mart 21, 2014, 12:11:42 öö
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Teşekkürler Sn. ADAM.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
5423 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 02, 2018, 01:09:16 öö
Gönderen: Zennn
4 Yanıt
6116 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2014, 05:24:36 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3152 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 11, 2015, 05:39:25 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
6913 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 21, 2015, 10:24:17 ös
Gönderen: Nicolus