Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve kıyafetler  (Okunma sayısı 4525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2014, 12:02:18 öö
  • Ziyaretçi

Öncelikle Merhabalar..
Birkaç gündür kafamı karıştıran bir konu var. Forumda aradım ancak bir bilgiye ulaşamadım sizlere sormak istedim.. Birkaç gün önce Facebook isimli sosyal ortamdan HKEMBL'nı beğenen Türk ama yurt dışında mason olduğunu düşündüğüm bir kişiye rastladım.
Mason önlükleri yüzükleri mabet fotoğrafları aynı zamanda notlar kısmında masonluk ile ilgili makalelerini gördüm ancak fotoğraflarının arasında simsiyah kefen tarzı bir giysi aynı zamanda kafasını da örtmüş ve elinde kılıç arkasında ibranice sandığım yazılar vardı..Etiketlediği arkadaşlarınında aynı şekilde giyim kuşama sahip kıyafetleri vardı..Ayrı olarak yine bu kişilerin birinin profillinden ulaştığım bir kişi tapınak şovalyesi gibi bembeyaz kıyafet üzerinde kırmızı bir haç ve elinde kılıç ile paylaşım yapmıştı.. Hatırladığıma göre Sn.Remzi sanver Masonluğun şu anda Tapınak Şovalyeleri ile ilgisi olmadığını söylemişti..
Yanlışlarım varsa affınıza sığınarak bu simsiyah kıyafetlerin masonlukla bir ilgisi olup olmadığını sormak istiyorum..

Teşekkürler , Sevgilerim ve Saygılarımla..

Kasım 10, 2014, 03:55:13 öö
Yanıtla #1

Sayın Luminary,

HKEMBL çerçevesinde, bahsettiğiniz türden görüntüler içeren bir faaliyet, uygulama ya da ritüel yoktur.

Ayrıca, bir genel kültür bilgisi anlamında; "tapınak şovalyesi gibi bembeyaz kıyafet üzerinde kırmızı bir haç ve elinde kılıç" diyerek tarif ettiğiniz görüntü, tapınak şövalyelerine özgü bir görüntü değildir. Nasıl ki hilal sembolü sadece İslam'a ait değilse, nasıl ki haç sembolü sadece Hristiyanlık'a ait değilse, nasıl ki altı köşeli yıldız sembolü sadece Yahudilik'e ait değilse, bu bahsettiğiniz semboller de sadece tapınak şövaleyelerine ait değildir.

Gördüğünüz resimlere benzer resimleri zaman zaman ben de görüyorum. Bu resimleri paylaşan kişilerin mason olduklarına dair bir izlenim yaratmak istediklerini de görüyorum. Eğer mason olmasaydım, onları mason zannedebilirdim. Burada paylaşmamın uygun olmayacağı bazı bilgilerie, bu kişilerin mason olmadığını anlayabiliyorum. Sizin ise onlar masonmuş gibi bir izlenime kapılmanızı anlayışla karşılaşmak gerekir.

Umarım merakınızı giderebilmişimdir.

Kasım 10, 2014, 11:43:56 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Luminary,

HKEMBL çerçevesinde, bahsettiğiniz türden görüntüler içeren bir faaliyet, uygulama ya da ritüel yoktur.

Ayrıca, bir genel kültür bilgisi anlamında; "tapınak şovalyesi gibi bembeyaz kıyafet üzerinde kırmızı bir haç ve elinde kılıç" diyerek tarif ettiğiniz görüntü, tapınak şövalyelerine özgü bir görüntü değildir. Nasıl ki hilal sembolü sadece İslam'a ait değilse, nasıl ki haç sembolü sadece Hristiyanlık'a ait değilse, nasıl ki altı köşeli yıldız sembolü sadece Yahudilik'e ait değilse, bu bahsettiğiniz semboller de sadece tapınak şövaleyelerine ait değildir.

Gördüğünüz resimlere benzer resimleri zaman zaman ben de görüyorum. Bu resimleri paylaşan kişilerin mason olduklarına dair bir izlenim yaratmak istediklerini de görüyorum. Eğer mason olmasaydım, onları mason zannedebilirdim. Burada paylaşmamın uygun olmayacağı bazı bilgilerie, bu kişilerin mason olmadığını anlayabiliyorum. Sizin ise onlar masonmuş gibi bir izlenime kapılmanızı anlayışla karşılaşmak gerekir.

Umarım merakınızı giderebilmişimdir.

Efendim gördüğüm kişiler HKEMBL masonlarından değildi zaten. Yurt dışında yaşıyorlardı ve neden mason izlenimi bırakmak istediklerini anlayamadım. Masonlara karşı büyük bir hayranlığım var.Doğrusunu söylemek gerekirse bu gördüğüm fotoğraflar biraz korkutmuştu beni..
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu kişileri gördüğümde aklıma herhangi bir ritin içinde barındırdığı ritüeller olabilir mi acaba diye soru geldi ancak yanlış düşünmüşüm..
Merakımı giderdiğiniz için teşekkür ederim ancak aklımda yeni bir soru canlandı acaba neden mason izlenimi vermek istiyorlar?

Saygılarımla ve sevgilerimle..

Kasım 10, 2014, 12:33:09 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dünya yüzünde birçok ezoterik kurum var.

Bunlardan bazılarının Masonluğa benzer yanları da olduğu için onlara "paramasonik" deniyor.

Ancak paramasonik olmayan ezoterik örgütler de var.

Tüm bu örgütlerde kullanılan giyim-kuşam öğeleri var.

Ezoterik bir nitelik taşımayan bazı örgütlerin de çalışmalarında kullandığı kendilerine özgü giyim-kuşam öğeleri söz konusu.

Bunlar saymakla bitmez. Herhangi birini gördüğümüzde, bunu hemen masonik ya da paramasonik sanmayalım. Olmayabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 10, 2014, 12:49:56 ös
Yanıtla #4

"Merakımı giderdiğiniz için teşekkür ederim ancak aklımda yeni bir soru canlandı acaba neden mason izlenimi vermek istiyorlar?" bu sorunuzun cevabını elbette ancak onlar bilir :) yine de ben şahsi fikrimi belirteyim; sadece masonluk değil, kişiye bir kimlik olarak görünen bir çok konuda insanların böyle davranma eğilimi olabilir. Bu iş çok abartıya da kaçabilir, çok basit şeyler de olabilir ama masonlukla bir alakası olmayacağı ortada.

"Doğrusunu söylemek gerekirse bu gördüğüm fotoğraflar biraz korkutmuştu beni." Masonluğa dair korkutucu görseller görmeniz mümkündür. Ancak ardındaki öyküyü bilemeyeceğiniz için korkulacak bir şey olmadığını anlamayabilirsiniz. Bir resimden yola çıkarak yargıda bulunmamanızı tavsiye ederim. Bir ritüel içerisinde son derece aydınlatıcı, insanın içini ferahlatacak türden bir konu işleniyor olması sırasında bile, sadece bir detayın görüntüsü kendi başına korkutucu ya da olumsuz çağrışımlara neden olabilecek türden olabilir. Her ezoterik gelenekte görmek mümkün olduğu gibi masonlukta da insan yaşamının evrelerine dair (mesela ölüm) bazı semboller bulunmaktadır. Ben internette gezerken mason olmadan önce de gördüğüm görsellerde özellikle masonluğun ölüm kavramına yaptığı vurguyla ilgili görsellerde kendimce soru işaretleri içinde kalmıştım. Ancak ezoterik geleneği tanıdıkça (örneğin tasavvuf, örneğin "ölmeden önce ölünüz" kavramı) ve masonluğu tanıdıkça, bu görüntülerin kişiye bir şeyler anlatmak amacıyla düzenlenmiş ritüellerden (burada ritüel kelimesi yerine tiyatro oyunu ifadesini de koymanız mümkündür) alınma olduğunu farkettim.

Toparlamak gerekirse, ben size çok önemli bir kavramı öğretebilmek (daha doğru kelime anlatabilmek olmalı aslında) amacıyla bir korku filmi izletsem, bu ne benim kötü biri olduğum anlamına gelir, ne de sizin bir zarar göreceğinizi anlatır. Bu sadece sizin için o an korkutucu olabilecek ancak sizde zaman içerisinde kendinizi geliştireceğiniz bir etki uyandıracak şeyler anlamına gelir.

Bu nedenle masonluk konusundaki araştırmalarınızı sürdürmenizi ama tek tek konu ya da görüntülere takılmamanızı önerir ve temenni ederim.
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2014, 12:52:17 ös Gönderen: resurrected »

Kasım 10, 2014, 06:19:15 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Çok teşekkür ederim. Beni aydınlattığınız için teşekkür ederim..  :)   :)