Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Deniz, Yusuf, Hüseyin, Iyiki Dogdunuz  (Okunma sayısı 5210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 06, 2013, 01:22:53 ös
  • Uzman Uye

Mayıs 06, 2013, 01:26:06 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Deniz Gezmiş slayt RODRİGO'NUN GİTAR KONÇERTOSU

Mayıs 06, 2013, 07:53:45 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Rodrigo enişte ve bizim Deniz

06.05.2013 14:35:14 | Üç Fidan

.
Asıl adı Joaquin Rodrigo Virde… Ünlü İspanyol klasik müzik bestecisi ve piyano virtiözü… Tüm dünya onu Concierto de Aranjuez adlı eseriyle tanır. Bizdeki yaygın adıyla “Rodrigo’nun Gitar Konçertosu”…

Hani şu “dı dı dıııın…. Da da diii di di da da dı dı dıııın…” diye sürekli mırıldandığımız o muhteşem gitar parçası… Benim kuşağımın gençliğine gitarı sevdiren, birçok gencin gitar çalmayı bilmese de en azından yerlerini ezberlediği notalara tek tek basarak çalma becerilerini göstermeye çalıştığı meşhur Gitar Konçertosu’nun bestecisinden söz ediyorum.

Önce Rodrigo ‘enişte’yi tanıyalım…

Rodrigo 22 Kasım 1901’de İspanya’da, Valencia - Sagunto’da doğdu ve 6 Temmuz 1999’da 98 yaşındayken Madrid’te vefat etti.

Henüz üç yaşındayken difteri’ye yakalandıktan sonra görme yetisini kaybetti… Sekiz yaşında solfej, piyano ve keman eğitimine başladı. On altı yaşında armoni ve kompozisyon dersleri aldı. Piyano virtiözü oldu, bir çok klasik müzik eseri yazdı. Erken bir yaşta kör olmasına rağmen, büyük başarılar kazandı. Beklenilenin aksine, gitarı hiçbir zaman çok iyi çalamadı.

Şimdi birçoğunuzun “Rodrigo’yu biliyoruz da ‘enişte’ ne alaka”dediğinizi duyar gibiyim. Anlatayım:

Rodrigo, 19 Ocak 1933’te, Valencia'da, Türk piyanist, Kamhi ailesinin kızı Victoria Kamhi ile evlendi.

Victoria Kamhi ünlü piyano hocaları Lalewichz, Lévy and Viñes’dan piyano eğitimi aldı. Rodrigo'yla 1929 yılında tanıştı ve Valencia'da evlendiler. 1939'da İspanya'ya dönmeden önce, İkinci Dünya Savaşı’nın en vahşi dönemlerinde, Hitler Faşizminin Fransa ve Almanya’sında yaşadılar. Üstelik, 27 Ocak 1941'de tek kızları Cecilia doğdu. Bu dönemlerinde yaşadıkları bile başlı başına bir sinema eseri olur sanırım; kör bir piyanist, onun Yahudi asıllı eşi…

Kamhi şartlar gereği piyano kariyerine son verip, çocukluğundan beri kör olan besteci kocasının asistanı oldu ve onun biyografisi olan, birçok dile çevrilmiş De la mano de Joaquín Rodrigo: Historia de nuestra vida'yı yazdı. (Türkçesi:Joaquin Rodrigo'yla el ele:Maestro'nun yanında hayatım)

Kamhi 1997'de kocası Rodrigo'dan iki yıl önce, 92 yaşında öldü. Kendisinin ve eşinin mezarları Aranjuez mezarlığındadır.

Gelelim meşhur konçerto’nun hikayesine…

Hitler ve Mussolini destekli General Franco'nun komutasındaki faşist güçlerin, 17 Temmuz 1936’da seçimle işbaşına gelen Sosyalistlerin "Halk Cephesi" koalisyonuna karşı ayaklanmasıyla İspanya bir iç savaşa sürüklendi…

Bir yanda Alman Nazi ordusunun bombardıman uçakları… Mussolini’nin askerleri… Ve faşist İspanya ordusu…

Diğer yanda birçok ülkeden gelen devrimcilerden, sosyalistlerden ve anti-faşistlerden oluşan ‘Enternasyonal Tugaylar’… Ve çeşitli partilerin bir araya gelerek oluşturduğu ve halkın desteğiyle iktidara gelen İspanya Sosyalistlerinin Halk Cephesi…

Üç yıl süren ve büyük yıkıma yol açan İç Savaş Halk Cephesi’nin yenilgisiyle sonuçlandı… Ve İspanya'da Franco'nun, 1975 yılında ölümüne kadar 40 yıl sürecek olan, diktatörlük dönemi başladı.

İşte, bu meşhur konçerto bu dönemi anlatır…

İspanya iç savaşı sırasında ve sonrasında Franco diktatörlüğünün halkına çektirdiği acıları, zulmü anlatan ve Faşizme karşı direnen devrimcilerin coşkusunu içeren bu muhteşem konçerto’yu Rodrigo görmez olduğu için bölümler halinde eşine yazdırmıştır.

Concierto de Aranjuez, varolanlar içerisinde çalınması en zor olan Gitar Konçertosu olarak bilinir. Ve Konçertoyu tam anlamıyla Paco de Lucia’nın çalabildiği söylenir…

Özellikle 68, 78, ve ‘88’ kuşağı gençliğini yaşayıp da Rodrigo’nun Gitar Konçertosunu ezbere bilmeyenine doğrusu ben pek rastlamadım.

Peki neden?... Hiç düşündünüz mü?...

Cevabını ben vereyim: Bizim Deniz’in etkisinden…

Deniz Gezmiş’ten bahsediyorum…

Ne güzel yazmış Can Yücel Mare Nostrum şiirinde Denizi…

En uzun koşuysa elbet Türkiye’de de Devrim,

O, onun en güzel yüz metresini koştu

en sekmez lüverin namlusundan fırlayarak…

En hızlısıydı hepimizin,

en önce göğüsledi ipi…

Acıyorsam sana anam avradım olsun,

Ama aşk olsun sana çocuk, aşk olsun!

Başka söze gerek var mı Denizi anlatmak için….

Öncülüğünün ve yaptıklarının yanı sıra, bizlere bu muhteşem konçertoyu keşfetme fırsatı verdiğin için de;

Aşk olsun sana çocuk, aşk olsun!...

Deniz Gezmiş 6 Mayıs 1972’de idam edilmeden önce son arzusu olarak demli bir çay ve sigara eşliğinde Rodrigo’nun Gitar Konçertosu’nu dinlemek istedi…

Bu arzusu yerine getirildikten sonra idam edildi…

Son sözleriyse “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye!” ve “Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Kardeşliği!” idi…

Eski Devrimciler, Romantiktiler… Her koşulda bunu yüreklerinde hisseder, hissettirirdiler….

Ama yani… Aşk olsun sana be çocuk, aşk olsun!

Başka söze gerek yok!

Rodrigo…

Victoria…

Konçerto…

İç Savaş…

Acılar…

Tam Bağımsızlık…

Kardeşlik…

Ve Deniz………..

Deniz'in anımsattıkları eşliğinde sizleri Rodrigo'nun Gitar Konçertosu ile başbaşa bırakıyorum...

...

Rodrigo’nun Gitar Konçertosunu tam manasıyla sadece Paco De Lucia'nın çalabildiği rivayet edilir. O da aşağıdaki icralarıyla bu rivayeti doğrular gibi;

1. bölüm: http://www.youtube.com/...

2. bölüm: http://www.youtube.com/... (genel bilinen kısım)

3. bölüm: http://www.youtube.com/...

Hakan Metin Mercan

Mayıs 06, 2013, 08:08:16 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.tij

Hadi o zaman yanlarına che yide koyalım tam olsun efsane.Nathalie Cardone"Hasta Siempre"
Kulaklarımın duyduğu en güzel ezgilerden biri.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 06, 2013, 10:42:48 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Katledişlerinin yıldönümünde onları saygı ile anıyorum. Kuşağımın en mükemmel temsilcileri idiler. Şimdi öyle bir gençlik var mı ? bilemiyorum. Gerek sayın Tij ve gerekse sayın karahan'a paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim. Beni hayli duygulandırdılar.
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 07, 2013, 11:40:42 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Alşah özlendiniz forumda en güzel duygularımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 06, 2015, 10:34:15 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Onlar insanligin onurudur.
Onlar bu onurla hala cocuklarimiza isim babaligi yapiyorlar.

Onlari asanlarsa
O onursuzluklari ile tarihin igrenc sayfalarina,
Hitler"in, Musolini´nin ve Enver pasa´larin yanina gömüldüler.

Alıntı
Deniz’in son sözleri şunlardı:
“Yaşasın tam bağımsız Türkiye!
Yaşasın Marksizm Leninizmin yüce ideolojisi!
Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!
Kahrolsun emperyalizm!
Yaşasın işçiler, köylüler!”

Mayıs 07, 2015, 03:20:00 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle şunu söylemeliyim çünkü yazımın devamında düşmanlıkla suçlanmamak istemem.
Kişileri siyasi düşünce yada inançlarından dolayı yadırgamam ve dışlamam kendimde deist bir insanım zaten. Kimsenin bir suçtan dolayı öldürülmesini tasvip etmiyorum farklı caydırıcı cezalar ve yöntemler kullanılmalıdır............
    Şimdide konu ile ilgili düşüncelerime geleyim. tamamen suçsuzmuş gibi gösterilmeye çalışılan bu insanlar kesinlikle toplum içerisinde asayişi ve sükuneti bozan insanlardır her şeyin ötesinde CUMHURİYET rejimini yıkıp marksist-leninist bir komünist düzen kurabilmek için silahlı eylem ve soygun yapan devlet yapısını bozmaya yönelik fiili eylemlerde bulunan insanlardır. Sadece düşünce suçu (bence böyle bir suç zaten yoktur vede olmamalıdır) işlemiş insanlar değillerdir devlet silahlı güçlerine silahla karşılık vermişlerdir ki bu devlet silahlı gücü şu anki rejimi yani yaşadığımız rejimi korumak  için kurulmuş bir güçtür.
Ve şimdi bu suçlu kişilikleri her ne kadar asılmaları da büyük bir suç olsada masum ve günahsız göstermek doğru değildir. Onların düşündüğü yada getirmek istediği siyasi devrimi savunuyor olabilirsiniz ama onlarda sizin düşündüğünüz gibi mücadele etselerdi o zaman suçsuz olurlardı.....
    Ayrıca Deniz-Yusuf olmasaydı emin olun onlara bunu yaptıran güçler Ali -Hasan yada Mehmet i bulacaklardı. İsimler değişecekti ama senaryo aynı olacaktı.
Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.

Mayıs 07, 2015, 03:49:50 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Ayrıca aynı dönemin mağdurları sadece onlar değildi  Mustafa pehlivanoğlu kuzucu Hüseyin ler ve 20 yaşında nice gençler. Şimdiki sanatçılar şairler yazarlar onlardan bahsetmiyorsa bu o  genç yüreklerin arkasından da ağlamayı yada yas tutmayı gerektirmezmi sizce.
Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.