Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HKEMBL ve ÖMBL  (Okunma sayısı 22674 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2012, 04:03:15 ös
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

:) Sayın Karahan beyefendinin bu içten ve samimi  yazısına şahsım adına şapka çıkarırım .
Saygılar , Sayın karahan
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 16, 2012, 05:37:33 ös
Yanıtla #31
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığı not etmiştim, daha sonra üzerinde birtakım anlatımlarda bulunmak için.

Sanırım bunlara gerek kalmadı; özellikle Sayın SkullG konuyu çok güzel bir şekilde özetleyerek derleyip toparladı.

Bu arada bir de yeni katılımcımızı gördük; bir şeylere ille de tepki göstereyim derken, bilmediklerini bilir sanıp işin doğrusunu inceleyip öğrenme zahmetine bile katlanmazken (HKEMBL'nın İBBL tarafından tanınma tarihi gibi), birtakım görüşler ileri sürerek bu başlık altındaki her şeyi kendi forum adı gibi çorbaya çeviren.

Aslında Sayın SkullG'nin anlattıklarında da yanlışlar var hani şu SK'in intizamını kaybetmiş olduğu iddiası gibi ama bu başlığın dışında kalan bir şey o. ÖMBL'nin kökeni olan TBMM'ni SK kurdu iddiasının ise yanlış olduğu belgelerle sabittir.

Aslında zaten ya belgelere dayanarak bilgi vermek gerek ya da söylentiler üzerinde sohbet etmek.

Bu konuda yeterince bilgi Forum'un arşivinde vardır. Ancak ola ki eksik olan bir şey de vardır. Hepsini baştan sona dikkatlice okuduktan sonra iksik bulan sorarsa, ona da bilgimiz yettiğince, elimizden geldiğince, çorba kaynatmadan yanıt vermeye çalışırız.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 16, 2012, 10:15:19 ös
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çorbacının çorbasıyla dalga geçen Adam'ın neyiyle dalga geçilir diye sormayacağım...bu ne şiddet ,herkes had bildirmeye kalkıyor.Tamam, skullG ye vermiş olduğu dolu ,az ve öz cevaba istinaden cevabımı verdiniz ,herkesten özür dilerim dedim...sorun ne?
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Aralık 16, 2012, 11:01:03 ös
Yanıtla #33
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın tcorbaci,

Hâlâ merakla bekliyoruz Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nı papazların kutsamasıyla ilgili detayları...

Bu forumda böyle bir hakkınız olmamasına rağmen "...argoya kaçan bir dili tercih ederek...", buranın saygınlığıyla oyun oynadığınızı düşündürten "...özellikle ateşleyici-kışkırtıcı söylemleriniz..." ile gece gürültüyle gelip, ortalığı karıştırıp, sabah 180 derece dönüp kimseler görmeden arka kapıdan çıkmak yok.

Evet, buyurun, belge ve detay bekliyoruz...

« Son Düzenleme: Aralık 17, 2012, 02:45:31 öö Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Aralık 17, 2012, 07:26:51 öö
Yanıtla #34
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu forumda zaman zaman yanlış bilgilerin doğruymuş gibi verildiğini gördük. Zaman zaman aslında antimasonik bir nitelik taşıyan bilgilerin Masonluğun doğruları ya da gerçekleri gibi aktarılışını da izledik. Masonluğa karşıt ve masonları yıpratmaya çalışan (eleştirinin ötesinde) söylemlerle karşı karşıya gelmiş oluşumuza örnekler de var. Üstelik tüm bunlara sadece biz, bu forumun üyeleri değil, tüm bu forumu izleyen internet kullanıcıları tanık oldu.

Bunu niçin yazdım? Forumun yeni üyelerinden tçorbacı için... Bir mason iddiasıyla bizi bilgilendirmeye, masonları eleştirmeye kalkıştığı ancak bu arada gerek yanlış bilgiler verdiği gerekse yakışıksız bir üslup kullandığı için. Böyle, kesinlikle bilgiye dayanan, üzerinde zor yorum yapılabilecek bir konuda yazmaya devam edecekse eğer, benim ve diğer üyeler ile bireysel olarak uğraşmayı bırakıp, kendisini düzene sokması gerek.

Böyle olunca, önceki yazımda, bu başlık altında yazmış olduklarının yanlışlarını teker teker göstermek yerine, her şeyi kendi bu forumdaki adı gibi çorbaya çevirdiğini söyledim. Bundan ötürü isterse Forumdaki adını değiştirebilir; hem değiştirirse iyi de olur çünkü hiç de iyi bir izlenim yaratmadı bu forumda yazılanları sürekli okuyanların ortamında sanal da olsa...

Şimdi diyebilir ki, "Beni böyle azarlamaya ne hakkınız var?"

Efendim, şundan ötürü hakkımız var: Bu forumun masonlarının genel eğilim ve tutumuna karşı bir antitez oluşturuyorsunuz yani geyleneksel nitelikli masonluk eğiliminin karşısına liberal nitelikli masonluk eğilimini koyuyorsunuz, böylece genel olarak evrensel masonluk bakımından bir denge oluşmasına kaktıda bulunmak gibi bir niyetiniz seziliyor; bu güzel. Sonrasında, kişiyi eleştimek, kendi yanıltılarını ve noksanlarını herkesin önünde söyleyebilecek bir yürekliliği gösterebilecek bir kişinin eksik ve yanlışlarını ortaya sermekle, o kişiye bunları düzeltmek, böylece kendini iyileştirmek olanağını tanımış oluyoruz.

Eğer sayın tçorbacı bunu "had bildirmek" olarak alıyorsa ne âlâ. Evet bu, ona haddini bildirmektir. Kendisine gelmesi için onu uyarmaktır. Çünkü haddini aşmıştır. Kendini gelmesi gerekir ki, bir sonraki aşamada kendini bilmeyi deneyebilsin.

Ben burada, Forumda kişilerle değil, yazılarla uğraşmayı öngörürüm. Bu nedenle bu yazıyı boşuna yazmış, zaman harcamışım gibi görünüyor. Oysa öteki yandan bakın; demek ki kişiye değer verdim. Bu değer verişin değeri anlaşılmalı.

Ondan sonra, ister çornbalı ister çorbasız,  HKEMBL ile ÖMBL konusuna devam edilebilir, devam edilmesi gerekiyorsa, Sayın SkullG'nin verdiği özet ötesinde karşılaştırmalar yapılması isteniyorsa, yanıtlanması gereken başka sorular varsa  eğer...

« Son Düzenleme: Aralık 17, 2012, 07:30:29 öö Gönderen: ADAM »

Aralık 17, 2012, 07:59:41 öö
Yanıtla #35
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM'in onerisine katiliyorum, bence bu baslik altinda bu konuyu en ince ayrintisina kadar tartisalim. Ama bunu yaparken Colosseum'da savasan gladyatorler gibi degil, zifiri karanlik bir odada lambanin acma/kapama dugmesini heyecanla arayan bir grup olarak yapalim.

Bu guzel yolda elbette ki tartisabiliriz, hatta bu tartismalar bazen hararetlenebilir. Sayin ADAM beni tanir (kisisel olarak degil Masonik gorus olarak) ve ne kadar gelenekselci oldugumu da bilir. Ikimizin de bu konu basliginda yazacaklari oldugunu dusunuyorum. Haliyle ongorum keyifli fikir teatileri yasayacagimiz yonunde.

Benim icin bu konu kisisel tartismalarin golgesinde kalmamasi gereken onemli bir baslik. Onerim bu konuya devam edilmesidir. Ne dersiniz?

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Aralık 17, 2012, 09:44:32 öö
Yanıtla #36
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Noah'ın son önerisini gördüm.

Katılmıyorum...

Daha doğrusu şöyle: Geleneksel Masoluk ile Liberal Masonluk ya da adını her nasıl koyarsanız koyun, farklı Masonluk anlayışları ve tutumları arasında bir karşılaştırma yapabiliriz; tartışabiliriz. Böyle bir tartışmaya katılacak olanlar, kendi eğilimlerini savunup ötekileri eleştirebilir. Uygar bir düzeyde, bireysel çekişmelerden kaçınarak, tezlerimizi ileri sürebiliriz. Güzel bir çalışma olabilir; bilgi edinmek isteyenlere biraz daha ışık tutabilir. Fakat o işi bu başlık altında yapmamalıyız çünkü bu başlık Türkiye'deki Masonluk bölümünde özel bir durumdur.

Bu özel durumda Sayın SkullG'nin HKEMBL En Muhterem Büyük Üstadı'nın mesajında belirtmiş oldukları ile koşut açıklamasının ötesinde sorular varsa, onlara burada bakalım. Pek hoşnutlu olmaz ama, tarihi kaşımamız istenecek olursa onu da yapalım. Ancak uydurmaca ve söylentilerden, tek yanlı kaynaklardan kaçınalım; belgelere dayanan doğru bilgi verelim.

Kim neresinden başlar ya da yeni bir başlık açarsa, ben de katılırım.

Sevgiler.

Aralık 17, 2012, 09:52:49 öö
Yanıtla #37
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konuya çok değerli katkılar yapıldı/ yapılıyor. Fakat bir tanesi var ki gözden kaçmasına izin vermemeliyiz. Dilerseniz önce alıntıya bakalım:

Tüm bunların dışında şunu da bu başlık altında bir kez daha söylemeliyim (hariçten gelen yavaş ol, kasmalar bir yana dursun).

Öyle olmuş böyle olmuş, nihayetinde olan olmuştur. Bugün Türkiye'de iki farklı Masonik tercihin/bakışın temsilcisi olan iki büyük loca vardır. Bunlar düzenli Masonluğun Türkiye'deki tek ve en büyük otoritesi olan HKEBML, diğeri ise liberal Masonluğun ilklerini tercih ederek çalışmakta bulunan ÖMBL... Bunların dışında bir de kadınları kabul eden Ve kadın Masonlar tarafından kurulmuş bulunan KMBL...

Masonik tercihleri farklı olan bu kuruluşların Masonik İklimleri ise birbirine benzer. Ritüelleri uygulamaları vs. İklim ile tercih birbirinden farklıdır.

HKEMBL anglo-sakson ikliminde değildir ama tercihini düzenli masonluk kuralları yönünd yapmış ve dünyadaki pek çok düzenli masonluk kuruluşları ile Kardeş ilişkileri kuvvetlenerek devam etmekte Dünya Masonluğunda Saygin bir konumda bulunmakta ve bu konumunu gün geçtikçe geliştirmektedir.

ÖMBL ise tercihini liberal masonluktan yana yapmış. Bu cenahdaki büyük localarda Kardeş ilişkiler kurmuş ve liberal masonlukta küresel bazda konumunu geliştirmiş, ülkemizi gururla temsil etmekte ve bu konumu gün geçtikçe gelişmektedir.

Bu örgütler arasında elbette Masonik bir ilişki kurulamaz. Bu tercihlerin bir sonucu olarak böyledir. Ama Masonik ilişkinin haricinde bu örgütler arasında dostluk ve dayanışma da gün geçtikçe kuvvetlenerek devam etmektedir. İki Büyük Locanın üyeleri arasında ise Kardesçe ilişkilerin kurulmadı için hiçbir yasaklama mevcut değildir. Aksine böylesi bireysel ilişkilerin kurulmasının faydalı olacağı kabul edilmektedir. Şahsi olarak benim için ÖMBLdeki Kardeşlerim benim uzagimdaki insanlar degildir. Onlarla ülkü birliğimizin gönül birliğimizin bulunmaktadır. Aynı amaca başka ama birbirine yakın -asla birbirine düşman değil- yollarla ilerlemekteyizdir. Tercihlerimiz nedeniyle Masonik ilişki kuramazsakta bireysel olarak oluşan Kardesçe ilişkilerimiz mevcuttur ve bu ilişkilerde güzelleşek ve kuvvetlenerek büyümektedir.

Dışarıdan zannedildiği gibi değil yani... Öyle düşman Kardeşler falan değiliz. Bunu düşünenler varsa bu onların Husnu kuruntusudur. Ötesi değil.

Sevgi ve Saygılarımla.

Sayın skullG'nin bu iletisinde öylesine bir detay var ki... Belki konunun gidişatını ve bizim bakış açımızı çok etkiletebilir. "Şahsi olarak benim için ÖMBLdeki Kardeşlerim benim uzagimdaki insanlar degildir.".

Sayın skullG'nin bu forumda yazarken ne kadar dikkatli olduğunu, bu forumu ne kadar önemsediğini  biliyoruz. Yani bu yazmış olduklarını çalaklavye yazmadığı konusunda bana katılırsınız sanırım.

Şimdi bu konuda yazacakların, özellikle bu konuyu merak eden harici üyelerin ve forumu dışarıdan takip eden izleyicilerin, yukarıda alıntılamış olduğum yazının hem tamamını, hem çok önemli bulduğum bu detayı çok dikkatli okumalarını dahası çok iyi anlamalarını dilerim.Eğer hala yazacak birşey varsa bu yapıldıktan sonra yazılabilir.

Şahsen benim de bu konuda yazacaklarım vardı... Fakat Sayın skullG'nin bu yazısından sonra susmayı daha doğru buldum. Sustum.
enelsır

Aralık 17, 2012, 12:30:09 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın tcorbaci,

Hâlâ merakla bekliyoruz Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nı papazların kutsamasıyla ilgili detayları...

Bu forumda böyle bir hakkınız olmamasına rağmen "...argoya kaçan bir dili tercih ederek...", buranın saygınlığıyla oyun oynadığınızı düşündürten "...özellikle ateşleyici-kışkırtıcı söylemleriniz..." ile gece gürültüyle gelip, ortalığı karıştırıp, sabah 180 derece dönüp kimseler görmeden arka kapıdan çıkmak yok.

Evet, buyurun, belge ve detay bekliyoruz...

Merhaba,

Daha önce Sayın Adam'ın ,Vedat Yeğinsu'nun yaşadıklarını yazdığı zaman hissettiklerini okumak yetti diyebilirim.Ortada bir bölünmüşlük ,ayrılmışlık sorunu varken bunu böyle kabul etmek yerine 3-5 kişi bir dernek kurar ama adına  mason derneği denmez demek sanırım biraz eksik bir ifade.Bölünme sırasında hkmbl den ayrılmış olanlar tarım kooperatifi üyeleri değildi bildiğim kadarıyla.

Şimdi kalkıp kimse 180 derece neden döndün demesin.Dedim ki skullG ne kadar güzel bir cevap verdi...ölçülü , bilgili ...fakat yukarıda bahsettiğim gibi had bildirmeyi isteyen ne canlar varmış ki bunlar bir de saygınlıktan bahsediyor.Buranın 4 senelik bir üyesi olarak forumun ne ölçüde saygın olduğu biraz bilirim ,bırakın herkesin kendi içinde kalsın. Bu arada saygınlığın ölçüsü nedir. O da ayrı mesele.

Bu sakinlik  bilgelik yoksa bazılarına uzak bir duygu mu ki bana yukarıda belge göster diyorlar...bazı şeylerin belgesi olmaz ,siyaset tarihimizde bir engin civan davası var  :) açar bakar öğrenirsiniz herşeyin belgesi olup olmayacağını...

Benim 180 derece dönüşümden önce bakılması gereken bir dönüş varsa ortada bu geçmiş 50 yıl öncesinde aranmalı.
bu arada  arka kapıdan falan çıkan yok..halen buradayım.

Argo meselesinin de esası şudur...teşbih....teşbihte hata olmaz....herkese yavaş ol denir ,denilebilir.

Sevgiler
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Aralık 17, 2012, 03:22:55 ös
Yanıtla #39
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Evet, anlaşılan sayın tcorbaci'da Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nı papazların kutsadığı konusuyla ilgili ne belge var ne bilgi var.

Çok teşekkür ederim sayın tcorbaci.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein