Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Hayatinizda en deger verdiginiz sey nedir?

Kendim
Annem, babam yada kardesim
Param
Karim, Kocam
Cocuklarim
Onurum / Gururum

Gönderen Konu: En Deger Verdigini Sey?  (Okunma sayısı 8964 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 05, 2011, 07:42:37 öö
Yanıtla #20
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Insanlarin bir Tanriya, Tanrininda insanlara ihtiyaci vardir. Tanri insani yarattigi zaman icine ufledigi ruhun yuceligini seytan bile gorememistir. Insan topraktan yaratildigi icin her malukattan ustun degildir tam aksine tasidigi nitellikler insani yuce yapar.

Saygilar
İmza -M-

Nisan 07, 2011, 12:53:04 öö
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Sayın Sirius, galiba bir yanlış anlaşılma var. Kutsal kitaplara göre , Tanrı  insanı  yaratırken bütün meleklere onlardan daha üstün bir varlık yaratacağını söylami,şeytan hariç ,  meleklerin tamamı itaat etmiştir. Bilakis insan Tanrı'dan bir şeyler taşımaktadır.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 07, 2011, 02:10:51 öö
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ah şu ego muz, bizi yiyip bitiren, kendimizi beğenme dürtümüz.
Önce ailede övünülenecek birisi olmak, sonra çocuklarımızın ne kadar harika oldukları, eşimiz, sonra babamız anamızın özel oluşu, sonra ait olduğumuz sosyal veya ekonomik sınıfın ayrıcalığı, sonra ülkemizin ve ırkımızın harikalığı, sonra da insan olup tanrıdan parça taşımamız, ve bütün evrenin bizim için yaratıldığı.
 Sırasıyla gelişen bu kendimizi beğenmişliğimiz beni bitiriyor. Oysa hiçbir hayvandan daha değerli veya daha değersiz değiliz. Bütün dünya biz keşfedelim diye yaratılmadı. Bütün bu evren, yıldızlar, sadece insanlara hizmet etsin diye yaratılmadı.
Oysa biz bencilliğimizle sanki her şey bizim için yaratılmış gibi hoyratça kullandık.  Hayvanları yok ediyoruz, bitki örtüsünün çoğunu bitirdik. Diğer hiçbir varlığa saygımız yok ve yaşama hakkı tanımıyoruz. Sadece diğer metaları değil, inançlarımızı da doğru bildiklerimizi de bunun üstüne kurduk. Oysa biz de o her şeyin, hayvanların, toprağın, suyun, yıldızların bir parçasıyız. Aslında bence övünmemiz gereken en güzel ve mucizevi şey de bu.
Kendimizi her şeyden üstün görmemiz ise bize zorla içirilen, kendi yarattığımız ucube değerler ilacı. Ama bizi bu inançlarımız tatmin etmemeye başladı. Bu ilaç bizi tamamen uyuşturmuyor artık.
Yani ben böyle düşünüyorum, Onun için ki ne ailemi, ne soyut değerleri gördüğüm mucizevi evrendeki, hiçbir  harika oluşumdan üstün göremiyorum henüz.
Ha belki bazıları buna tanrıda diyebilir, sistemde diyebilir onu bilemem, henüz tanrıyı ne keşfedebildim nede anlayabildim.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2011, 02:23:52 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.