Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mustafa Kemal Atatürk'ün Mason Olduğu İddiasıyla İlgili Bir Soru  (Okunma sayısı 135667 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2010, 10:16:31 öö
Yanıtla #130
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin adam. Tamer ayanin ataturk ve masonluk ismindeki kitabini okumussunuzdur. Bu kitabin en arka sayfalarinda ataturk resmi ile loca kayitlarina benzeyen vesikalik cekilmis resimleri ve loca bilgileri mevcut. Yani yoklama ve uye listesine benzeyen, onceden diger masonlar icinde gosterilmis bu resim hakkindaki yorumlariniz ve bilgileriniz nelerdir?
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mart 25, 2010, 05:26:49 ös
Yanıtla #131
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Biraz gecikerek bir yanıt:

Tamer Ayan'ın "Atatürk ve Masonluk" adlı kitabı elbette bu konuda başlı başına bir kaynaktır. Bir benzerinin olduğunu sanmıyorum.

Konu kitabın sonunda verilen aktarmalar.

Bir zamanlar İtalyan Rivisa Massonica adlı dergide Atatürk'ün mason olduğu yazılmış olduğu için birçokları bunu bir kaynak olarak aldı. Ancak yazılmış olması yetmiyor. Niteakim Tamer Ayan da o kitaptan bir iki sayfa kopyasını öylesine eklemiş kitabına. Kaldı ki orada bir de loca adı geçiyor ki o bile yanlış. Macedonia Risorta ile Veritas iki ayrı loca. Atatürk'ün Macedonia Risorta üyesi olabileceği öngörülerek, Türkiye'deki kimi masonlar 0 locanın bir zamanlar bağlı bulunduğu büyük locanın arşivlerinde araştırma yapmış ve Atatürk'ün adına rastlayamamışlardı. Dolayısıyla tüm bu anlatılar aslında İttihat ve Terakki'nin Meşrutiyat öncesi etkinlikleri, kimi üyelerinin aynı zamanda mason oluşu, Mustafa Kemal'in de bu cemiyete bir ara şöyle bir girip çıkmışlığı üzerine kurulmuş bir "olasılık" senaryosu.

Gerçi Atatürk'ün çeşitli zamanlarda çeşitli masonlarla yapmış olduğu söyleşiler esnasında Masonluk ile bağlantılı olarak söylemiş bulunduğu birçok söz (çeşitli anılarda aktarılmış olduğu üzere) Masonluk ile geçmişte de bir bağlantısının bulunmadığını ortaya koyar niteliktedir ama Türk masonları hiçbir zaman böyle bir olasılık umudunu yitirmemiş gibi görünüyor.

Aslına bakarsanız, antimasonik cephede de Atatürk'ün mason olduğunun ortaya çırılabilmesi önemlidir. Çünkü yurdumuzdaki antimasonik cephe aynı zamanda Atatürkçülüğe de karşı hatta Atatürk düşmanı olarak bile nitelenebilecek özellikler taşıyan bir cephedir.  Masonluk çok kötü hatta en kötü şey (!) olduğuna göre, şayet Atatürk'ün masonluğa girmiş bulunduğu kaanıtlanabilecek olursa, Atatürk'ü kötüleyebilmek için ellerine çok önemli ve değerli bir koz geçirmiş olurlar.

Ne ilginç çelişki değil mi?... Hem masonlar hem mason karşıtları bu işi belgeleyerek kanıtlamanın peşinde ama amaçları taban tabana zıt.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 25, 2010, 05:40:00 ös
Yanıtla #132
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Nasıl atlanmış,

Cemal GRANDA ' nın anılarının yer aldığı, "Atatürk' ün Uşağı; Cemal GRANDA anlatıyor" isimli kitapta Ata' nın ağzından böyle bir vurgu aktarılır.

Ancak ne yalan söyleyeyim, ben Cemal GRANDA' nın anlatımlarını pek yansız bulamadım.

Neden derseniz olayları anlatırken Ata' yı biraz gaddar, insafsız anlatmak için uğraşılmış izlenimi edindim. Bu yüzden samimi bulmadım bu anlatımı. Belki o dönemde de bu dönemde olduğu gibi cahil halk kitlelerinin gözünde tehlikeli görülen "Farmasonluk" ile kendince Ata' yı halkın gözünden düşürmek istemiş olabilir.

Ata' nın eseri Cumhuriyet ile fiilen Mason olması / olmaması gerçekten anlamını yitiriyor. Zira bugün Masonluğu körü körüne düşman belleyen kimler varsa Ata' nın eserinin de karşısında.
Tempus fugit...

Mart 26, 2010, 09:31:02 öö
Yanıtla #133
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben soruma hala tam bir yanit alamadim. O kitabin son sayfalarinda bir resim var. Boyle uye listesi gibi bir resim ve o resimde ataturk de var. Yanindada birseyler yaziyor galiba. Pek hatirlamiyorum. Eger bu resim dogruysa ataturk mason demektir. dogru degilse bir mason bariz bir sekilde butun halka yalan soylemis demektir. Bana gore bu resim buyuk bir kanittir ve resmin kaynagi arastirilmalidir.

Soruma donersek; sayin adam bu resmi gordunuzmu? Sizce dogrumu? Kaynagi ve gerceklik payi nedir?

Mart 26, 2010, 10:26:26 öö
Yanıtla #134
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Italya'da yayınlanan Rivesta Massonica adlı derginin 1973 tarihli o sayısında, birçok mason ya da mason olduğu varsayılan kişilerin resimleri ile blirlikte tek bir tümce ile kim oldukları ve hangi locanın üyesi oldukları belirtilmişti. Tamer Ayan'ın kitabındaki sayfa da işte o derginin bu bağlamdaki sayfalarından birinin kopyasıdır. Daha önce dediğim üzere Mustafa Kemal'in üyesi olduğu ileri sürülen locanın adı bile yanlış yazılmış, iki ayrı locanın adı tek bir loca gibi gösterilmiştir. Bu yanlışlık yapılmamış olsa bile, bir dergide ya da bir başka yayında böyle bir bilginin verilmiş oluşu, o bilginin doğruluğunu göstermez. Bunun binrçok örneğini günümüzde bile yaşıyoruz. Ancak konuyu sadece Masonluk üzerine yoğunlaştıracak olursak, tanıdığımız herhangi birisinin bir dergi, gazete, kitap ya da bir başka yayın organında masonların yanı sıra adı görüleçek olursa, onun da hemen mason olduğu kabul edilebilir mi?

Bir kişinin mason olduğunu kanıtlayabilecek tek bir kaynak belge vardır. O da ilgili masonun üyesi olduğu loca ya da o locanın bağlı bulunduğu büyük locanın "matrikül" denilen üye kütüğü arşividir. Bunun dışında hiçbir belge hatta mason localarının kimi zaman bastırdıkları almanaklar bile bir kişinin mason olduğunu kanıtlamak bakımından yeterli/güvenilir bir belge sayılamaz.  (Kaldı ki bir fotokopi değil özgün belge gereklidir ki o da ayrı.)

Acaba şimdi daha açık ve anlaşılır oldu mu?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 27, 2010, 10:45:55 ös
Yanıtla #135
  • Ziyaretçi

Kardeşlerim,
Soru:Masonluğun Sözlük Anlamı Nedir ?
Cevap:
Bütün insanlar arasında kardeşlik bağlarının kurulması; insanlığın, hürriyet ve ahenk içerisinde gelişerek ilerlemesi ve Hakikatın araştırılmasıdır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün ağzından;

1-Yurtta Sulh,Cihanda Sulh  (Bütün insanlar arasında kardeşlik bağlarının kurulması)

2-Büyük işler,önemli girişimler ancak ortak çalışma ile sağlanabilir.(İnsanlığın,Hürriyet ve ahenk içerisinde gelişerek ilerlemesi)

3-
Ey birbirine diş bileyen yığınlar,
Ey yığın yığın insan gafletleri
Yırtılsın gözlerdeki gafletten perde,
Hakikat nerede?  (Hakikatın araştırılması)

ve Aziz Kardeşlerim;

İki parmağının ucunu gözüne koy.
Bir şey görebiliyor musun dünyadan? Sen göremiyorsun diye, bu alem yok değildir.

Sevgilerimle

Nisan 15, 2010, 11:55:03 öö
Yanıtla #136
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konuda loca başkanlığı(Özgür masonlar büyük locası)  da yapmış, Murat Özgen Ayfer'in http://www.uzmantv.com/ataturk-mason-muydu videosunu izleyebilirsiniz. Ben (şahsen), mason olduğuna inanıyorum (ayrıca: http://www.internetloge.de/arst/masons1.htm#A)
Çöl Bilgesi

Aralık 02, 2010, 07:38:11 ös
Yanıtla #137
  • Ziyaretçi

Cevap verebilme şansı olmayan bir kişinin inandıkları veya inanmadıkları hakkında konuşmayı etik dışı buluyorum. Kendi ağzından veya kaleminden,sözlü veya yazılı bir dayanak olmadan sadece yorumlara veya 3. şahıslara dayalı yorum yapmak; Yorum yapılan kişi ister Mustafa Kemal olsun ister x kişisi olsun;Bence hatalı olacaktır ve sorulan soru cevapsız kalacaktır.

Saygılarımla

Mayıs 27, 2011, 07:39:15 ös
Yanıtla #138
  • Ziyaretçi

m.k. atatürkün mason olp olmadığa dair elimizde herhangi bir yazılı evrak mevcut değil sanırım,masondur veya değildir diyebilecek bilgiye sahip değilim.SAYGILARIMLA.

Temmuz 17, 2011, 01:55:32 öö
Yanıtla #139
  • Orta Dereceli Uye
  • **

. Çünkü yurdumuzdaki antimasonik cephe aynı zamanda Atatürkçülüğe de karşı hatta Atatürk düşmanı olarak bile nitelenebilecek özellikler taşıyan bir cephedir.  Masonluk çok kötü hatta en kötü şey (!) olduğuna göre, şayet Atatürk'ün masonluğa girmiş bulunduğu kaanıtlanabilecek olursa, Atatürk'ü kötüleyebilmek için ellerine çok önemli ve değerli bir koz geçirmiş olurlar.

Ne ilginç çelişki değil mi?... Hem masonlar hem mason karşıtları bu işi belgeleyerek kanıtlamanın peşinde ama amaçları taban tabana zıt.

Sayın ADAM mesajlarınızdan sonra hep uzun uzun boşluklar bırakıyorsunuz bunun özel bir nedeni varmı? Yoksa buda masonik bir sembol mu?

Italya'da yayınlanan Rivesta Massonica adlı derginin 1973 tarihli o sayısında, birçok mason ya da mason olduğu varsayılan kişilerin resimleri ile blirlikte tek bir tümce ile kim oldukları ve hangi locanın üyesi oldukları belirtilmişti. Tamer Ayan'ın kitabındaki sayfa da işte o derginin bu bağlamdaki sayfalarından birinin kopyasıdır.

Yani bu dergi yalan mı söyledi? Bu konuda biarz daha detaylı açıklama yaparsanız çok sevinirim. Çünkü Tamer Ayanın kitabındaki resim bir yoklama defterinin resmi gibi. Hatta zamanında Mesut Yılmaz ve Demirel için yayınlanan resimler ile aynı formatta.