Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve Kadınlar Konusu - 1  (Okunma sayısı 2759 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 25, 2014, 08:45:05 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumda bir başka bölümde şu başlık altındaki paylaşımlarda yazan birkaç kişi oldu.

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16663.msg111847#msg111847

Sayın Spock, 6 Ekim tarihli yazısında çok güzel açıklamalarda bulundu.

O sıralarda ben, Türkiye’de 1921 yılında yayınlanmış “Kadınlarımız Mason Olabilir mi?” başlıklı bir masonik çalışmanın aktarımı ve değerlendirilmesiyle uğraşıyordum ve Sayın Spock’un yazısına döneceğimi de belirtmiştim. (Görmemiş ama ilgilenenler için, 6 parçalık bir yazı dizisi olan o çalışmanın ilk parçası şu:
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16824.0 )

Önceki dediğime ancak şimdi fırsat bulabildim.

Burada Sayın Spock’un yazısının tamamını bir kerede ele almayacak, böleceğim. Böylece ayrı ayrı tezler üzerinde ayrı ayrı paylaşımlarda bulunma olanağı doğacak.

Bu arada bu konu başlığının çok ciddi olduğunu hatırlatarak, yozlaştırma eğiliminde olanların gidip yazılarını Forumun sohbet ya da mizah bölümünde yayınlamalarını rica ediyorum.

Buradaki irdelemesinde Sayın Spock’un çıktığı yolun başlangıcı Masonluktaki kadınlar değil, erkekler… Erkeklerin Masonluğu bir “erkekler kurumu” olarak ilân etmiş bulunup, buna kadınların itiraz etmesi üzerine, kadınların da mason olup olamayacaklarını irdeledikten sonra, olamayacaklarına karar verip, buna da itiraz üzerine ortaya serdikleri gerekçeler…

Sayın Spock şöyle başlamıştı:

Aşağıdaki gerekçelerden az sayıdaki bazıları Masonik açıdan geçerli olarak kabul edilebilmekle birlikte, birçoğu konuyu merak eden hariciler tarafından yakıştırılmış ve internet forumlarında, bloglarda ve bazı basılı iletişim ortamlarında dile getirilmiş gerekçelerdir. Geleneksel Masonlar tarafından böyle düşünüldüğü, bu gerekçelerin geleneksel Masonlar tarafından ortaya atıldığı asla düşünülmemelidir.

Demek ki gerekçelerin hepsi masonlar tarafından ortaya konmamış. Mason olmadığı halde kadınların mason olamayacağını ileri sürenler de var. Zaten en önemli nokta da bu değil mi? İnsanlık göçebelikten yerleşik düzene geçtiğinde, doğal olan anaerkil toplum yapısından yapay olan ataerkil toplum yapısına geçirildiğinden beri bu böyle değil mi? Erkekler, doğal olanın farkında… Bu nedenle kadınlardan korkuyor. Egemenliği ele geçirdiler bir kez ve bir daha kaçırmak istemiyorlar. Bunun için de kadınlar üzerinde olağanüstü baskı kuruyorlar. Bu binlerce yıllık baskı düzeni günümüze kadar bile gelebilmiş durumda. Özellikle kendisinin cahiliye dönemini ve medenîleşmiş olduğunu iddia eden toplumlarda bu ilkelliği çok daha belirgin olarak görmüyor muyuz?

Konuyu saptırmayalım.

Demek ki kadınların mason olamayacağını öngörenler arasında erkek masonların yanı sıra mason olmayanlar da var.

Sayın Spock yazısını şöyle sürdürmüştü:

Ben kendimin de üyesi olduğum geleneksel Masonluk tarafından benimsenmiş olabilecek ve/veya hariciler tarafından bizlere atfedilen gerekçeleri iki ana başlığa ayırıyorum:

1. Mantığa Dayalı Gerekçelendirme
2. Gerekçelendirmeye Gerek Duymayan Açıklama

Sonra da “Şimdi bunları birer birer ele alalım.” diyerek devam etmişti.

Bunlardan birinci maddedeki açıklama ve irdelemelerine geçmeden önce burada durmak iyi olur sanırım. Forum üyelerinden, acaba bu giriş aşamasında bir diyeceği olan var mı? Bunu iki gün bekleyecek, gerekirse tartışacak, sonra ikinci aşamaya geçeceğiz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.