Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünya ya su nereden geldi yada nasıl oluştu?  (Okunma sayısı 10291 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 08, 2014, 10:42:56 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konu hakkında bir kaç teori var.

Bazılarından kısaca sözedelim belki konuyu genişletecek daha fazla bilgi ile katkı sunacak arkadaşlar olabilir.

Milyarlarca yıl önce dünyamıza çarpan meteorların bünyesinde kristal halde suyun hazır bulunduğu ve okyanusların oluşumunun buna dayandığı biçiminde.
Bir başka fikir milyarlarca yıl evel dünyamızı çok büyük bir su kütlesinin sararak soğutup daha sonra bol miktarda suyu dünyanın kütle çekim gücü oranında bırakıp ayrıldığı şeklinde.

Dünyamıza su dışarıdan hazır olarak mı geldi? Yoksa Dünya nın oluşum sürecinde gerçekleşen bazı reaksiyonların ürünümüdür?
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Eylül 09, 2014, 11:02:06 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konu hakkında izlemeye değer bir video

Dünyada suyun varoluşu on Vimeo
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Eylül 10, 2014, 05:11:39 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir belgeselde dünyadaki volkanik patlamaların neticesinde oluşan bulutların atmosferi tamamen kapladığı bu yüzden güneş ışığı alamadığı ve yeryüzünün donduğunu ardından bulutların dağılmasıyla gelen güneşin buzları erittiği ve tüm dünyanın okyanus halini aldığını izlemiştim.

Eylül 10, 2014, 03:51:15 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın Gezdirici teşekkürler ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 10, 2014, 10:31:19 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Sayın Gezdirici bu soruyu sormuş ama sanırım forumda bu sorunun yanıtını bulamaz...

En sonda söyleyeceğimi başta söyleyecek olursam bu sorunun yanıtı henüz tam olarak verilmiş değil...

Kısa belgeselde de anlatıldığı üzere yaşamın suda başlaması bilinen bir olgu ve suyun meteorlar tarafından taşınması da yaygın bir görüş ama yine de resmin tamamını açıklayamıyor.Şimdilik...

Benim burada yapacağım açıklama sorunun yanıtı olamayacak ama belki parçaları birleştirmede merak edenler için yardımcı olabilir...

Hidrojen evrende en yaygın bulunan elementtir. Bu nedenle evrenin her köşesinde su bulunma olasılığı vardır. Özellikle 2000 yılından sonra Dünya dışında da suyun bol miktarda bulunduğu anlaşıldı. Evrende nereye bakarsak bakalım göktaşları, meteorlar ve başka gezegenlerde kolaylıkla suyun varlığı tespit edilebiliyor. O zaman Dünya üzerinde su bulunması bizim gezegenimizi bu yönüyle özel kılmıyor.

Su ancak atmosferik basınca ve sıcaklığa bağlı olarak sıvı halde bulunabilir. Çok uzağa gitmemize gerek yok. Jüpiter'in uydusu Europa'da bol miktarda su bulunuyor. Yüzeyi buzla kaplı altında ise koca bir okyanus var...Aynı şekilde Ay ve Mars'ta da su bulunmaktadır.

Su sıfır basınca sahip uzayda ya katı ya da gaz halinde bulunabilir. Sıvı halde bulunamaz. Son yıllarda yapılan gözlemler ile meteor ve astroitlerde su bulunduğu saptanmıştır. Suyun sıvı halde bulunabilmesi için meteor ve astroitlerin oldukça büyük kütlelere sahip olması gerekir. Eğer güneşten yeterince uzakta iseler bu olasılık daha da artıyor.

Dünya'ya büyük bir astroid saldırısı olmuş ise bu ne zaman ve nasıl olmuştur? Astronomi ile ilgilenenler Neptün'ün ötesinde binlerce gök cisminin bulunduğu "Kuiper Kuşağı"nı bilirler. Oldukça tartışmalı bir konudur bu. Olasılıkla buradaki gök cisimleri  önceden var olan iki gezegenin çarpışmasından arta kalan parçalar olabileceği gibi, sarmal hareketle gezegen oluşumuna dahil olamamış artık materyalde olabilir. Burada bir çok su içeren astroid keşfedilmiştir. Belki de çok önceleri bunlarla Dünya arasında ilişki olmuştu...

Günümüzde Dünya'nın oluşumundan sonra oluşan ilk kara parçalar 3.8 milyar yaşına kadar(4.1 milyar:tartışmalı) izlenebilmektedir. Zaten bilinen ilk canlılar 3.8 milyar yaşındadır. Fotosentez ise çok sonraları yaklaşık 1.8-2 milyar yıl önce başlamıştır. Buradan anlaşılacağı üzere ilk canlıların tamamı denizlerde yaşamaktaydı. Çünkü fotosentez olmadığından oksijen olmayan bir atmosferde ozon tabakası da oluşamayacağı için kara canlıları görülmemektedir. 3.8 milyar yıl önce Dünya yüzeyi okyanuslarla kaplıydı. Su çok daha öncesinde var olmalı. Bilimsel amaçlı yapılan en derin sondaj olan"Kola" sondajında yerin 11 km altında bol miktarda su bulunmuştur. Aslında bu serbest bir su değildir. Kayaların içinde bulunan minerallerin büyük basınç altında çözülmesi ile oluşmuştur. Zaten levha hareketleri ile bu su bağlantılıdır. Su bazalt gibi volkanik kayaçların erime sıcaklığını düşürür. Böylece levhalar daha kolay hareket eder.

Sonuç olarak eğer su Dünya'ya en azından bir kısmı astroid veya meteor bombardımanı ile gelmiş ise bu 4.5 milyar ile 4 milyar yıl aralığında olmalı. Dünya'dan koptuğu düşünülen Ay ile Dünya'nın yaşı aynıdır. O zaman bombardıman çok erken bir evrede olmuş olmalı. Benim kişisel görüşüm Dünya var olurken zaten suyun da var olduğu yönünde. En azından hidrojen ve oksijene bağlı olarak. Günümüzde magma kökenli suya "Jüvenil su" denir. Yani volkanik faaliyetler sırasında atmosfere bol miktarda su da çıkar. Bu su elbette levha hareketleri sırasında eriyen kara parçalarına aittir. Buradan çıkan sonuç kayaçların mineral oluşumda suyun da etkisinin olduğudur. Bu bağlamda su en baştan beri en azında levhaların hareketi sırasında var olmalı...

Suyun en eski zamanlardan itibaren var olma olasılığı yüksektir. Bir kımının kozmik gök cisimleri ile gelme olasılığı da vardır.

Bu soru şu an için yanıtlanmayı beklemektedir.

https://groups.google.com/forum/#!topic/merakediyorum/e7ugJc-IFjw
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kuiper_ku%C5%9Fa%C4%9F%C4%B1
http://tr.wikipedia.org/wiki/Rodinya
http://www.evrimianlamak.org/e/Evrim101:Ya%C5%9Fam%C4%B1n_Tarihinden_%C3%B6nemli_olaylar_d%C3%BCz_metin
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kola_derin_sondaj%C4%B1

« Son Düzenleme: Eylül 10, 2014, 10:42:58 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Kasım 21, 2014, 10:02:18 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence Su dünyaya sonradan bir şekilde gelmiştir ve yaşamda su ile birlikte gelmiştir.
Su dünyaya çarpan cisimlerle gelmiş olabileceği gibi uzayda tıpkı kuyruklu yıldızlar gibi gezen, su ve belki beraberinde atmosferi oluşturan tüm gazları, yaşamın nüvelerini de ihtiva eden dev bir kütle, belki yıllarca dünyayı içinde tutmuş olabilir.
Ayrıca dünyamız bu kütle yüzünden hızla soğurken oluşan ısıl şoklar karmaşık yer şekillerini dağları, çatlakları, Fay hatlarını oluşturmuş olabilir.
Yeterince soğuyan dünya yüzeyinde çok miktarda okyanuslar,aradenizler, göller, buzullar, nehirler ve bulutlardaki yani dünyadaki tüm su kadar çok miktarda suyu, atmosferdeki gazların çoğunu üzerinde tutabilecek ısı dengesine  kavuşmuş olabilir. Bu koşullara en uygun mikro organizmalarda bu günki canlı türlerini oluşturmak üzere evrim sürecine başlamış olabilir.

Uzayda gezinen böyle dev su kütlesi kimbilir ne kadar çok gezegeni ziyaret etmiş olabilir? Belki her temas ettiği yerden bazı organizmaları alırken kimilerini de bırakmıştır ve kimbilir.  Dünya da ki canlı türlerin kökeni ayrı ayrı gezegenlere ait bile olabilir.

Yani adeta dünyamızı bir  dişinin yumurtası gibi düşünebilirsek kimbilir belki böyle devasa bir su buharı ve değişik gazlardan oluşan kütle tarafından adeta döllenme benzeri bir şey yaşadığını düşünebiliriz.

Tabiiki bu bir varsayım yada hipotez bile olamayacak kadar somut bilimsel veri içermeyen sadece bir düşünce.

Belki daha önce düşünülüp olabilirliği ile ilgili deneyler yapılmış olabilir. Ben sadece konuya zenginlik kazandırmak istedim.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2014, 10:05:11 ös Gönderen: Gezdirici »

Kasım 22, 2014, 07:49:16 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Gezdirici buradaki ilk tümcesinde "laşamda su ile birlikte gelmiştir." derken "yaşam da su ile birlikte gelmiştir." demek mi istiyor acaba?. Burada dilimizdeki şu "de hali" ekinin yanlış kullanımı anlamı çok değiştirir.

Sayın Gezdirnici bu konuya "Bence..." diye başlamış. Bu bilimsel bir konudur. Bunun bencesi olamaz.  Sayın Gezdirici birtakım fantastik hayaller peyinde koşup durmuş. Bilim kurgu elbette geçerlidir ama geçmiş için değil, gelecek için söz konusu olabilir.

Bu konuda elbette belirsizlikler olacaktır. Ancak bunlar bilimsel verilerin üzerine oturtulmalıdır. Dediği gibi, söylemiş oldukları bir varsayım olamayacak denli bilimsellik içermeyen tasarımlardan oluşuyor. İnsanın bilmediği konularda bilirmiş gibi birtakım görüşler ileri sürerek, bir tür kirlilik oluşturmasının ne gibi bir amacı olabilir ki?... Bunların buraya yazılması Forumun arşivini doldurmaktan başka ne işe yarıyor ki?

Pardon, bir işe yarayabilir... Sayın Gezdirici bu gezdirişini Forumun Edebiyat ya da Diğer Sanatlar bölümünde  bir fantastik tasarım olarak yapabilir. Orada bir işe yaramanın ötesinde değer de kazanabilir çünkü bir sanat yapıtı sayılabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 22, 2014, 08:53:36 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM

Yaşamın dünyaya çarpan göktaşları ve üzerlerinde taşıdıkları su ve onların içindeki mikro organizmalar ile birlikte gelmiş olabileceği teorisi çok eski değil. Hatta ben bunu yeni okudum. Bu nedenle buraya da düşüncemi yazarken elbette ki bilimsel çalışmalara dayanmayan bir düşünce olduğu için "bence" diye başladım. "Bence" diye başlamasaydım bu yazdıklarımın bir başka bilimsel çalışmaya ait olduğu sanrısı oluşarak kirlilik yaratabilirdi.

Forumunuzun arşivini kirleten ve dolduran önceki mesajımı siler misiniz? Ayrıca görüyorum ki bu forumda bazı paylaşımlarım sizi rahatsız ediyor ve sizden paylaşımlarımın içeriği ile ilgili olmayan dışlayıcı yanıtlar alıyorum. Lütfen üyeliğimi de sonlandırınız.

Ayrıca imlaya oldukça dikkat ettiğinize göre "laşam da" ne demektir? "fantastik hikayeler "peyinde"  koşup durmak"  ne demektir?  bi zahmet izzah ediniz.
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2014, 09:17:29 öö Gönderen: Gezdirici »

Kasım 22, 2014, 09:15:50 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Klavyede el sürçmesi olmuş. Özür dilerim. "Doğrusu "yaşam da" olacak (Benim klavyemde l ve y bitişik.) Ancak de halinin kullanımı konusu öyle değil.

Yanlış yazan diğer kişiler de benim yaptığım gibi özür dileyerek doğrusunu yazabilir.

Buradaki asal konu ise, bilim ve kurgu arasındaki çelişki ya da olmazlık. Yanıt verilecekse buna verilmeli.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 22, 2014, 09:41:39 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim "Yaşam da" öyle hayat boyu ara sıra yapılan hatalardan biri olabilir.  Ben bu yazımdan önce bu hikayeyi gerçekten de düşünüyordum. Bir kaç gün önce okuduğum bir haberden sonra bu düşüncemi değerli bulduğum bir yerlerde paylaşmak istemiştim. Bu tür konular hakkında her yerde yazıp konuşamazsınız çünkü insanlar aklınızı yitirdiğinizi bile düşünür. Çünkü bunlar düşünülmesi normal konulardan sayılmaz.
İsterseniz burayı bu konu ile ilgili linklerle doldurabilirim.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25240400

http://www.bilimania.com/haberler/4083-yasam-uzaydan-mi-geliyor

.
.

Bilim ve Kurgu nedir? Yine size ezber olmayan kendi cümlelerimle anlatayım.

Bilim bilmek.....
Bir şeyi bilmek için öncelikle o şey ile ilgili zihninizde bir soru oluşmalı. Bu soru bazen yaşamın zorlamasıyla bazen de farklı şekillerde oluşur.  Soru oluştuktan sonra bunun yanıtını bulmak için insan oğlu çok değişik yöntemler geliştirmiştir. Örneğin Beyin fırtınası, bunlardan biridir. Bu tür forumlar bir tür beyin fırtınası çalışmasına çok elverişli örneğin.

Eğer bir soru varsa buna yanıt üretmenin beyin fırtınası dışında da bir çok yöntemi vardır ancak bir matematik probleminde bunlar daha sınırlıdır ve kurgu yapma olanağı daha azdır. Çünkü bilinenler ve mantık nettir.
Daha az şeyin bilindiği ve varsayımlara açık bilimsel alanlar da ise kurgu çok önemli. Bir kurgu kenarından köşesinden ispatlanmaya başlandığında daha somut bilgi haline gelir.
Özellikle de ülkemizde bilimsel alanda en büyük eksiklerden birinin bu olduğunu düşünüyorum.
Sadece kopyalamayla yetiniyoruz.

Bir çok bilimsel gelişme buluş bir kurgu yani "gezdirme" işinin ciddiye alınmasıyla başlamıştır. Bende burada ciddiye alınacağımı umduğum için buraya yazım.

Çok samimi olarak söylemeliyim tonlarca kitap okumadım, çok şey bilmiyorum, siz dahil bu site de bir şeyler öğrenebileceğim çok insan olduğuna inanarak üye oldum. Belki biraz üslubum dan dolayı okuyanda "çok bilmiş" izlenimi yaratıyor olabilirim.
Ama şu yukardaki "Bence" ile başlayan mesajım için biraz fazla alçak gönüllü olduğum dan böyle bir durum oluştuğunu düşünmeye başladım.

Selamlar

« Son Düzenleme: Kasım 22, 2014, 09:49:21 öö Gönderen: Gezdirici »