Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Islam'da Düsünce ve Düsünce Özgürlügü  (Okunma sayısı 12532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 02, 2013, 01:38:15 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Tüh yine yanilmadim.
Dün yazdigim iletinin en son cümlesi aslinda söyle bitiyordu.

" Aslinda sayin karahan"a sunu sormak isterim, ki kendisini uzun zamandir taniyorum ve neyi nekadar derinlemesine yazabilecegini az cok tahmin edebiliyorum" bu yazinin nekadari sana ait ve nekadari toplama?"

Ama bu son cümleyi son anda sildim, ne olursa olsun kesin emin olmadigim ve elimde kanitlarin olmadigi bir suclamayla insanlari suclayip zan altinda birakmak istemem.
Hele hele bu karahan arkadasimsa!!!!
Ben arkadasima bunu yakistirmiyorum ve tanidigim karahan"sa bu hatasini düzeltip gerekiyorsa özür dilemesinide bilir.

Saygilarimla

Temmuz 02, 2013, 01:44:48 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eski bir konu yeniden gündeme getirilmiş.

Yanıt:

Benim bu Forumda yazdıklarımı başka hiçbir internet sitesinde bulamazsınız.

Başka sitelerde yazdığım yazıları da burada göremezsiniz.

Basılı kitaplardan seçmeler bulabilirsiniz. Çünkü benim yıllarca çalışarak oluşturmuş olduğum birikim, tümüyle bireysel üretim yani yepyeni keşifler ve icatlar değildir. Herkesin üretimi, kendinden öncekilerin üretimleri üzerine kuruludur. Bu tarih boyunca hep böyle gelmiştir ve bundan böyle de böyle gidecektir.

Benim için zor olan, bu birikimi sağlamış kaynakların çıkarılabilmesidir. Çünkü bu birikim bir akademik çalışma değildir; konuların alıntılandığı kaynaklar (varsa) not edilmemiştir. Örneğin Sayın Murat Özgen Ayfer'in "Adam Olmak" adlı kitabından alıntılar  yapmışım...  Doğrudur. Sonradan o kitabın bir de özetini yayınladım. Yazarın buna bir itirazı yok. Sayın Murat Özgen Ayfer yurdumuzun ileri gelen masonları arasında yer alır. Olasıdır ki bu sitede yazılanları da izler. Bir itirazı olsa belirtirdi sanırım.

Başkalarının kitaplarından da alıntılar yaptım. Bunların başında da Yalçın Kaya'nın "Batı'nıns İki Yüzü" adlı dört kitaplık serisi gelir. Bu kitabın alınıp okunmasını önerdim. Alıp okudunuz mu? Niyetlenirseniz acele edin çünkü yakında piyasada bulamayacaksınız.

Celim Sena Ongun'un "Ahuramazda Böyle Dedi" adlı kitabından alıntılar aktardım. Hiç o kitabı aradınız mı tamamını okuyabilmek için?

Dolayısıyla benim söylediğim bir söz ile beni vurmaya kalkışmak boşunadır. Konuyu kişiselleştirmeden içeriğinden yararlanmaya bakmalı.

Üstelik benim bir zamanlar yararlanmış olduğum kaynak kitaplar artık piyasada hatta sahaflarda bile bulunamamaktadır. Dolayısıyla ben size bir kaynak adı verecek olsam onu nasıl olsa bulamayacaksanız neye yarar?

İnternet biraz farklı. Onun sürekliliği var. En azından şimdilik.

Bir başka siteden alıntılar elbette yapılabilir. Ancak o alıntılar buraya getirilirken, önce alıntılanan yer belirtilmeli, Sayın Gnothi'nin sözleri yabana atılmamalı. Ayrıca onu getiren kişi kendinden de bir şey katmalı. Kendinden bir şey katmayacak olan, gidip o siteyi ziyaret ederek oradaki yazıyı okumamızı önerebilir. Bu kadarı yeter. İlgilenen gider, okur. Etik olan böylesidir.

Bu bir kişiselleştirme değildir. Etik olmaya davettir.

Yani tıkır tıkır klavye başında yazılan yazılar isim vermeden alıntılanamaz ama yıllarını vrerek bin bir çabayla bastırılan kitaplardan isim vermeden alıntı yapılıyor emeğe saygısızlık olmuyor   :))
Tamam dediğiniz gibi olsun insan her saniye kafasındaki kaynağı bulamayabilir bu şekilde yazmanıza da bir diyeceğim yok ben daha evvel de ifade ettiğim gibi yazılarınızı zevkle okuyorum. Mesela ben "ele verir talkını kendi yutar salkımı" sözünü kullanmak istiyorum şu anda ama ne var ki söyleyeni benim de hatırımdan çıkmış. :)

Temmuz 02, 2013, 05:31:23 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Ben derim ki...

Burada bu başlık altında konuyu tartışmaya girişmiş forum üyeleri Sayın Karahan'ın bir yazısını mı tartışıyor, yoksa şu sitedeki bir yazıyı mı?

http://www.enfal.de/dusun.htm

Tartışılacaksa gidip orada tartışılsa daha iyi değil mi?

Ben yazının tamamını okumadım çünkü buna gernek görmedim. Sayın Karahan oradaki yazıyı kopyalayıp buraya yapıştırdıktan sonra, bunun üzerinde  ne değişiklik yapmış? Kendisi buna ne katmış? Bu konuda nasıl bir değerlendirmesi var? Dahası belki de hepsinden önemlisi bu yazıyı niçin masonlar.org sitesine getirmiş?

Bence tartışmaya girişmeden önce bu soruların yanıtlarını alalım.

Başkasının malını burada kendisininmiş gibi satmaya kalkışmak ayıp oluyor.

Ben sayın karahanın  bir yazısını tartışıyorum sayın ADAM.

Konu buraya verilmişse benim onu tartışmam çok doğal bir şey.İster Sayın karahan yazmış olmasın  , eğer sayın karahan tüm yazıyı olumluyor ve hiçbir sakınca görmüyorsa onu savunabilir bunda yadırganacak hiçbir şey yok.Belki sayın karahanın anlatmak istediği bir yazıyı en güzel şekilde başka bir anlatan olmuştur onun için , kendisi de yeni bir şey yazmaya gerek duymamıştır.Konuyu onlarca sayfa eleştireceğinize niye konunun içeriği hakkında fikirlerinizi yazmıyorsunuz  , eğer fikirlerinizi yazmak istemezseniz bu konuyu tartıştırmama yaklaşımlarından uzak durun lütfen çünkü konuyu tartışıyoruz.

Temmuz 03, 2013, 07:59:41 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Gnothi
Ben sizin bu yazınızı;

Bu konuda ben de herhalde bir 10 defa uyarmışımdır bunu ısrarla yapanları, lütfen başkalarının emeğine saygısızlık etmeyiniz. Nasıl ki sizin burada kendiniz yazdığınız yazıları biz moderasyon uygulayıp kaldırdığımızda emeğiniz silindi diye herkese ayrı mesaj atıp yeniden yayınlanmasını istiyorsunuz, öyleyse başkasının da emeğine saygı göstereceksiniz.

Ön yargılı ve art niyetli olarak görüyorum.Nasıl böyle düşünürsünüz bana saygısdız ifadesini kullanırsınız bu forumda yazılan ve paylaşılan nerede ise her yazı ya bir alıntı ya kopyalama yada araklama sizin tabiriniz.Neden bunu karahan yapınca başta sn.adam olmak üzere hep aynı tepki geliyor?neden islami konu başlığı olan bir yazı yayımlayınca hemen klasik tepki verilmeye neden girişiliyor.Bakınız sn.adam size verilmiş olan yazı silebilme yetkisi banada verilmiş olsa idi inanın ben sizin yaptığınızı yapmaz size istediğiniz eleştiriyi yapma şansı verirdim.siz tartışma yerine beni polemiğe sokmak istiyorsunuz bende zaten buna hep geliyorum merak etme yine buradayım yine geleceğim.

Ben burada yazanların konularına bazen cevaplar yazıyorum bilmediğime yada ilgimi çekmeyene cevap yazmıyorum,sizde öyle yapsanıza daha doğru olmazmı?Nedir bu karahanın açtığı bir konuya eleştiri yapma zevki çözemedim.Ben halbuki konu hakkında yazasınız diye açtım başlığı.

Masonluk ile alakalı konular sizin özel ilgi alanınız,benimde bir kısmını kapsıyor ama bundan başka ilgi alanlarımda var dolayısı ile ikide bir forumda o yazılabilir bu yazılamaz demek bana çok mantıklı gelmiyor ,hala özgür bir forum olduğumuzu dillendiriyor isek.

İslam yahut din ile alakalı konuları sevmiyor,benimsemiyor veyahut ilgilenmiyor olabilirsiiniz ,üstelik yazma zorunluluğunuz ise hiç yok,olmamasına rağmen benimle polemik yaşamak istediğinizi düşüneceğim artık,çünkü manası yok bu yazdıklarınızın.

Ben bir diğer konuda iddia edilen dinde özgür düşünce yoktur iddiası üzerine bu başlığı daha anlaşılır daha tartışılası hale getirebilmek için bu başlığı açtım.

İddiam ise hayır vardır,allah islamda aklı özellikle ön planda tutmuş sizlerin anlamadığı aklı bu kadar ön planda tutan bir yaratıcı insanın aklına düşünmemesi için kem vururmu.

Anlayamadığınız ve sizinle anlaşamadığımız nokta burası,bana allahın özgür düşünme iradesini sınırladığını ispat edin  ikna edin beni bir daha bu konulara girmeyeceğim.Sizin yaptığınız sadece beni tahrik edip konu ile alakalı bir  şey söylememeniz.

Buda beni üzüyor siz istemiyor olabilirsiniz hatta ilgi alanınızda değildir ama bu yazının buradaki konumunu eleştiriye girişmek açıkça abesle iştigaldir.

Çok üzgünüm hala böyle düşünebildiğiniz için.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 03, 2013, 08:18:05 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben derim ki...

Burada bu başlık altında konuyu tartışmaya girişmiş forum üyeleri Sayın Karahan'ın bir yazısını mı tartışıyor, yoksa şu sitedeki bir yazıyı mı?

Ben yazının tamamını okumadım çünkü buna gernek görmedim. Sayın Karahan oradaki yazıyı kopyalayıp buraya yapıştırdıktan sonra, bunun üzerinde  ne değişiklik yapmış? Kendisi buna ne katmış? Bu konuda nasıl bir değerlendirmesi var? Dahası belki de hepsinden önemlisi bu yazıyı niçin masonlar.org sitesine getirmiş?

Sn.Adam

Sondan başlayayım açık ve net bir kere daha söyliyeyim ben hırsız değilim,başkasının malını satıp haksız kazanç sağlamadım,yada öyle bir niyetim olmadı,aslında sizde bal gibi biliyorsunuzda sadece kalın vurgu yapmak için bu yöntemi seçtiniz.Yazının tamamını değil bir kısmını okudunu hatta okumaya gerek görmediniz ama yorum yapmaya eleştiri yapmaya tamamını okuyup anlamadan girişmeyide bir hak olarak görüyorsunuz kendinizde.En azından sizden şu saygıyı beklerdim tamamını okudum anlaşılır,tatmin edici değil ile başlayan ve nedenlerini yazarak bir eleştiri yapmanız daha muntazam olurdu,Yok sdiz yapmazssınız az bir şey okuyup başlarsınız eleştirmeye.

Neden masonlar.org sitesine getirilmiştir? bu konu diye soruyorsunuz,
Forumda insanların bu özgürlüğünü sorgulayan sadece siz varsınız,ama ben cevaplayayım yinede şundan getirdim.

dinde düşünce özgürlüğü yoktur olamaz savına karşı tartışalım istediğim için getirdim.
Her nedense ben tersini düşünüyorum,konudada yazıyor zaten aklı ön planda tutan bir allahı ben çelişkili bulamam hem akıl diyecek hemde aklın özgürlüğüne ket vuracak bu size mantıklı gelebilir bana gelmiyor ondan getirdim bu yazıyı,İsterdimki 2 kelam yazasınız hemen eleştireceğinize.Bu muhabbetin aynını açtığınızı tüm konu başlıklarında ben ve herhangi bir katılımcı sizinki gibi aynı soruları sorsa devalı sıkılırdınız değilmi işte bende öyle sıkıldım artık.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 04, 2013, 07:52:15 öö
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önceki sorulara yanıt alalım:

Sayın Karahan oradaki yazıyı kopyalayıp buraya yapıştırdıktan sonra, bunun üzerinde  ne değişiklik yapmış?

Kendisi buna ne katmış?

Bu konuda nasıl bir değerlendirmesi var?

Sonra devam edelim, gerekiyorsa.

Yazının kendisi üzerinde bir görüş belirtilecekse, önce onu getirmiş olan belirtsin ki, katma değer oluşsun.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 04, 2013, 09:37:53 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.adam
Aynı talebi ben sizden isteyeceğim yukarıdaki alıntı yazı ile alakalı bildiğiniz ve paylaşabileceğiniz bir şey var ise tartışalım,ezmeden eziklemeden yapmaya çalışalım lütfen.
Yorum ve konuyu getirme sebebini yazdım ben okuma alışkanlığını en azından konunun tamamını okuma alışkanlığını bıraktığınız için kaçırmışsınız bir daha okursanız görürsünüz.
ben islamda düşünce özgürlüğünün olduğunu savunuyorum yazıyıda onun için koydum.Polemik yapmadan bir şey paylaşabilecekmiyiz ona bakalım herkes faydalansın.

Açtığım konunun başlığı karahan bu yazıyı masonlar.org'a neden getirdi değil.

EDMUND BURKE

Temmuz 04, 2013, 10:11:05 öö
Yanıtla #17
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Karahan,

a) İslam dini insanlığın Adem ve Havva'dan geldiğini dikte ediyor mu yoksa evrim sürecine inanmak konusunda insanın iradesini serbest mi bırakıyor?

b) Kuran-ı Kerim farklı ayetlerde uyulması gereken bir yığın kural ve ibadeti sıraladıktan sonra, bunları yapmayanları Cehennem ateşi beklemektedir, onların üzerine gazabımız olacaktır şeklinde mi yaklaşıyor, yoksa dini kurallara uymasanız da hepimiz kardeşiz mi diyor? (sakın Kuran'da öyle bir şey yok diye cevap vermeyin, ben de okudum çünkü).

c) İslam dininin Cihat yoluyla yayılması konusunda neler söylüyor?

Bakalım düşünce özgürlüğünün İslam'daki yeri ne kadarmış?
Live long and prosper.

Temmuz 04, 2013, 10:25:44 öö
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.spock

a) İslam dini insanlığın Adem ve Havva'dan geldiğini dikte ediyor mu yoksa evrim sürecine inanmak konusunda insanın iradesini serbest mi bırakıyor?

İnanın bana neye inanıp inanmadığınız konusunda siz külli iradenin yarattığı cüzi irade olarak serbestsiniz yani seçim şansınız var tabiki dayatma yok.

b) Kuran-ı Kerim farklı ayetlerde uyulması gereken bir yığın kural ve ibadeti sıraladıktan sonra, bunları yapmayanları Cehennem ateşi beklemektedir, onların üzerine gazabımız olacaktır şeklinde mi yaklaşıyor, yoksa dini kurallara uymasanız da hepimiz kardeşiz mi diyor? (sakın Kuran'da öyle bir şey yok diye cevap vermeyin, ben de okudum çünkü).

Toplum bir arada yaşayan insan yığınlarından oluşuyor ve bu yığınları bir arada yaşatırken tonlarca uyulması gereken kanun var,mesela ben şunu hiç duymadım ben şu kanunlardan rahatsızım uymayacağım.
ne yani herşey kanunsuz ve kuralsızmı olsun?öyle ise neden biz insanlar kural yaparız o zaman toplumdada olmasın öyle yaşayalım.Cennet ve cehennem mevzuu bendeki anlamı başka bir algı meselesidir alegorik bir anlatımdır benim için,toplumdaki algının tersini düşünüyorum ben o yüzden bir şey demiyeceğim.

c) İslam dininin Cihat yoluyla yayılması konusunda neler söylüyor?

yanlış bir düşünce kaynağını veyahut kurandaki ayetini gösterirseniz daha iyi olur,kuranmı diyor yoksa ulemamı?

allah aklın önüne ket vurmamıştır bu onun yarattığına inandığımız sistemin özüne terstir.

EDMUND BURKE

Temmuz 04, 2013, 12:05:12 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben derim ki...

Sn.Adam

Sondan başlayayım açık ve net bir kere daha söyliyeyim ben hırsız değilim,başkasının malını satıp haksız kazanç sağlamadım,yada öyle bir niyetim olmadı,aslında sizde bal gibi biliyorsunuzda sadece kalın vurgu yapmak için bu yöntemi seçtiniz.Yazının tamamını değil bir kısmını okudunu hatta okumaya gerek görmediniz ama yorum yapmaya eleştiri yapmaya tamamını okuyup anlamadan girişmeyide bir hak olarak görüyorsunuz kendinizde.En azından sizden şu saygıyı beklerdim tamamını okudum anlaşılır,tatmin edici değil ile başlayan ve nedenlerini yazarak bir eleştiri yapmanız daha muntazam olurdu,Yok sdiz yapmazssınız az bir şey okuyup başlarsınız eleştirmeye.

Neden masonlar.org sitesine getirilmiştir? bu konu diye soruyorsunuz,
Forumda insanların bu özgürlüğünü sorgulayan sadece siz varsınız,ama ben cevaplayayım yinede şundan getirdim.

dinde düşünce özgürlüğü yoktur olamaz savına karşı tartışalım istediğim için getirdim.
Her nedense ben tersini düşünüyorum,konudada yazıyor zaten aklı ön planda tutan bir allahı ben çelişkili bulamam hem akıl diyecek hemde aklın özgürlüğüne ket vuracak bu size mantıklı gelebilir bana gelmiyor ondan getirdim bu yazıyı,İsterdimki 2 kelam yazasınız hemen eleştireceğinize.Bu muhabbetin aynını açtığınızı tüm konu başlıklarında ben ve herhangi bir katılımcı sizinki gibi aynı soruları sorsa devalı sıkılırdınız değilmi işte bende öyle sıkıldım artık.

Ben bir hukukçu çocuğuyum.
Yorumlarımı da kendi keyfim yada tutuğum taraf doğrultusunda değil hakkaniyet ölçüsüyle yapmaya çalışıyorum.

Sayın Adam hakkındaki eleştirinizi doğru bulmuyorum bir insan bir paragrafı hatta bir cümleyi dahi okusa aklında yazının bütünü hakkında bir fikir oluşabilir. Çünkü bir cümledeki fahiş bir yanlış bütün metni berbat etmeye yetebilir.
Saygılarımla...