Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Islam'da Düsünce ve Düsünce Özgürlügü  (Okunma sayısı 12534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 04, 2013, 12:12:47 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Karahan,

a) İslam dini insanlığın Adem ve Havva'dan geldiğini dikte ediyor mu yoksa evrim sürecine inanmak konusunda insanın iradesini serbest mi bırakıyor?

b) Kuran-ı Kerim farklı ayetlerde uyulması gereken bir yığın kural ve ibadeti sıraladıktan sonra, bunları yapmayanları Cehennem ateşi beklemektedir, onların üzerine gazabımız olacaktır şeklinde mi yaklaşıyor, yoksa dini kurallara uymasanız da hepimiz kardeşiz mi diyor? (sakın Kuran'da öyle bir şey yok diye cevap vermeyin, ben de okudum çünkü).

c) İslam dininin Cihat yoluyla yayılması konusunda neler söylüyor?

Bakalım düşünce özgürlüğünün İslam'daki yeri ne kadarmış?
Dinler dogmatiktir. Bilimde dogma olmaz ancak din bilim meselesi değil inanç meselesidir. islamın da dogmatik olduğu tabiki doğrudur ancak islam diğer dinlerden farklı olarak akla ve ilime çok sayıda gönderme yapar. kuranın bir çok yerinde "hala aklınızı kullanmayacak mısınız" "Allah aklını kullanmayanların üzerine pislikler yağdırır" gibi akla göndermeler çoktur. Hatta kuran evrenin tamamını bir ayet yani mesaj olarak tanımlayıp araştırılmasını emreder.

Temmuz 04, 2013, 12:53:27 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Karahan,

a) İslam dini insanlığın Adem ve Havva'dan geldiğini dikte ediyor mu yoksa evrim sürecine inanmak konusunda insanın iradesini serbest mi bırakıyor?

b) Kuran-ı Kerim farklı ayetlerde uyulması gereken bir yığın kural ve ibadeti sıraladıktan sonra, bunları yapmayanları Cehennem ateşi beklemektedir, onların üzerine gazabımız olacaktır şeklinde mi yaklaşıyor, yoksa dini kurallara uymasanız da hepimiz kardeşiz mi diyor? (sakın Kuran'da öyle bir şey yok diye cevap vermeyin, ben de okudum çünkü).

c) İslam dininin Cihat yoluyla yayılması konusunda neler söylüyor?

Bakalım düşünce özgürlüğünün İslam'daki yeri ne kadarmış?
Dinler dogmatiktir. Bilimde dogma olmaz ancak din bilim meselesi değil inanç meselesidir. islamın da dogmatik olduğu tabiki doğrudur ancak islam diğer dinlerden farklı olarak akla ve ilime çok sayıda gönderme yapar. kuranın bir çok yerinde "hala aklınızı kullanmayacak mısınız" "Allah aklını kullanmayanların üzerine pislikler yağdırır" gibi akla göndermeler çoktur. Hatta kuran evrenin tamamını bir ayet yani mesaj olarak tanımlayıp araştırılmasını emreder.

Ağzına sağlık sn.samuray bu ayet benim basamağım oldu her zaman.Aklı bu kadar ön planda tutan bir inanç sisteminden ve bir yaratıcının varlığından sözediyoruz o zaman.Benim diğer konudaki eleştirim sn.adam'a idi ve hala doğru olduğuna inanıyorum,tamamını okumaya gerek görmedim sözü bir ön kabul ve ön yargıdır o sözü öyle söyleyeceğine bazen yaptığı gibi paragraf paragraf çürütebilir tezi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo