Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kur'an-ı Kerim'deki Bilimsel Gerçekler  (Okunma sayısı 37273 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 10, 2009, 07:50:58 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

"Bir tartışma hararetiyle değil anlamaya çalışarak okumanız dileğiyle..."

Demiş sayın Martı yazısının başında, ben de kendisine katılıyorum. Çünkü din, bir inanç meselesidir. "Tanrı bizi neden yarattı?" sorusu ise inanan-inanmayan biri için cevabı verilebilecek bir soru değildir bana kalırsa. Ben de kısaca sayın Martı'ya teşekkür ediyorum, paylaşımı için.

Eşcinseller konusunu ise Kuran'ın onaylamadığı bir gerçek olsa da ben Lut kavminin eşcinsellik yüzünden yok edilmediğini düşünüyorum. Kuran'ın anlattığı Allah, her şeyden öte bir şekilde kibirden nefret eder. Örneğin zamanın hıristiyan kralı olan Ebrehe'yi mahvetmesinin sebebi de bence kibirdir. Aksi takdirde, o zamanlar pagan bir tapım merkezi olan Kabe'yi yıkıp herkesi kendi hıristiyan tapınağına getirmeye uğraşan Ebrehe'ye yardım etmesi gerekirdi. Lut kavminde de eşcinsellik kınanacak bir özellik iken, mahvına sebep olacak olay bu kavmin Lut'u dinlemeyip, onu küçümseyerek, "hani nerede senin Rabb'in?" şeklinde kibirlenmesidir kanımca.

Ankebut Suresi;

28. Lût’u da peygamber olarak gönderdik. hani o, kavmine şöyle demişti: “gerçekten siz, sizden önce dünyada hiçbir toplumun yapmadığı bir hayâsızlığı işliyorsunuz.”
29. “Siz hâlâ erkeklere yanaşacak, yol kesecek ve toplantılarınızda edepsizlik yapacak mısınız?” kavminin cevabı, “eğer doğru söyleyenlerden isen, haydi Allah’ın azabını getir bize” demeden ibaret oldu.
30. (Lût) “Ey rabbim! Şu bozguncu kavme karşı bana yardım et” dedi.
31. Elçilerimiz (melekler) İbrahim’e müjdeyi getirdiklerinde, “biz, bu memleket halkını helâk edeceğiz, çünkü oranın ahalisi zalim kimselerdir” dediler.
32. İbrahim, “ama orada Lût var” dedi. onlar, “orada kimin bulunduğunu biz daha iyi biliriz. biz, onu ve ailesini elbette kurtaracağız. Ancak karısı başka. o, geri kalıp helâk edilenlerden olacaktır.”

Yani eşcinsellik Kuran'da bir tercih olarak görülür ve kınanır ama fikrimce bir milleti helak edecek kadar elbetteki değildir.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Nisan 11, 2009, 12:30:36 öö
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Merhaba

Öncelikle Kuran bilginleri Kuran için bir kehanet kitabı değildir şeklinde çıkışlar yapmaktadırlar..
İnancınızın temeli bu mucizeler midir?
Tanrı sözü olarak adlandırdığınız bir kitaptaki mucizelerinizi kaybederseniz belki inancınız sarsılır.

Bir an düşün,
Nasıl Oluştuğunu ana rahminde
Aklına getir o usta işçiliği
ve ara o sanatçıyı
-------------------
Sözün ahengiyle düzen kazanarak
vücut buldu dört element
birleşerek yaratmak üzere canlı varlıklar neslini
Ateş elementi
yörüngelerinde sonsuza kadar dönecek
takımyıldızlarında ve
----------------
Uzayda kendine verilen yerde dolaşır her yıldız.
Niçin bütün yıldızlar aynı yolu izlemezler?
Her birinin yerini tayin eden kimdir?
Kendi etrafında döner Ayı takımyıldızı
ve taşır bütün evreni birlikte
Ona bu vazifeyi veren kimdir?
Kimdir yeri sabit kılan
ve denizleri içinde tutsak eden?
Bunların yapımcısı ve sahibi olmalıdır birisi.
Mümkün değildir tesadüfen ortaya çıkmaları
Düzen tümüyle yaratılmış olmalı mutlaka
Oysa düzensizlik bile tabidir Alemlerin Sahibine

Hermes  M.Ö. 3000

Kuran müthiş bir kitap akıl ve bilimi tavsiye eden bölümleriyle muhteşem.
Ama O dönemde insanlar çok cahilken Muhammedin yıldızı meniyi bunları bilebilmesinin mucizevi olduğu
mantığında oluşan  bir dini inanç araştıran bir kişiyi çelişkiler içinde bırakabilir.
Bulduğu ve inandığı küçük mucizeler daha önce bilinen, bilindiği unutulan, yakılan bir kütüphaneye ait olan bir bilgi olabilir.

Çift çift yaratılma hadisesi, gökte dönen yıldızlar, spermle çocuk olması hatta şimdi
bulamadım ama 7 kat gök meselesi önceden mevcut bilgilerdir.

Tercihlerinizi yadırgamıyor ve eleştirmiyorum. Aksine saygı ve sevgi besliyorum.
İnancımızın temellerine ufak bir eleştiri diyebilirim.

Birincisi astronomi söylediğim gibi çok eskiye dayanmasına karşın bırakın o zamanı bu zamanı ortaçağ'ın ortalarına kadar şekliyle ilgili bir bilgi dahi yoktu ki evrenin genişlemesinden söz edilsin..
Ayrıca anne karnındaki 3 aşamalı yaratılış bugün modern biyolojinin kabul ettiği bir konu,lütfen kendi yorumlarınızı burda doğruymuş gibi sunmayın..insan yaratılışının devamında gelen anne karnının içindeki durumlar aşamalar  anlatılmış gördüğünüz gibi burda benim yorumum yok ayrıca koskocaman bir sayfadan çıkarabildiğiniz bu muydu ama bu da tutmadı maalesef...Bunun dışında başka yazık bir durum var ki aslında buraya ayetleri yazmamı siz rica ettiniz ve  buna karşı yaptığınız yorumun sığlığı cevap verilecek tarzdan dahi değil.Benim önüme Arapları getirip durmayın  ne kendilerini ne uygulamalarını sevmemişimdir.İslam ,evrensel bir dindir,anlayabilene...Karanlık ellere gelince,farzedelim ki bunlar birer saçmalık , bu halde dahi bir karanlık yok,kusura bakmayın;çünkü bahsettiğimiz konu başlı başına aydınlığı arayan bir yol...ama siz gözlerinizi kapattıktan sonra ben buraya destanlar döksem sonuç nafiledir.Önce düşünce ve kavrayış biçiminizi şekillendirmenizi öneririm...

Nisan 11, 2009, 01:38:23 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Erkeklere yanaşmak"   : ')  oysa,bir insanın en güvenilir direğidir hem tarafı. tabi "kişi kendinden bilirmiş bir işi" mantığı ile yaklaşmamak gerek bunlara.

Nisan 11, 2009, 02:08:21 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Bir eleştiri olarak bula bula bunu mu buldunuz kuzum =) Erkeklere yanaşmak değil de "erkeklerle sevişiyorsunuz, cima ediyorsunuz" demesini mi tercih ederdiniz bir kutsal kitabın? Mesela "kadınlarınıza arkadan yaklaşmayın" da diyor Kur'an. Bunun yerine nasıl bir üslup kullanmalıydı sizce? Yoksa aslında amacı "sonra korkuyorlar bir an öyle arkadan sessiz sessiz gelince" mi demekti?

Kişi kendinden bilirmiş işi kısmını zaten anlamadım? Tanrı'dan değil, kitapta "elçi" olarak bahsedilenlerden bahsediyorsunuz sanırım burada da...

Esas demeye çalıştığımı anlıyor olmalısınız bence, Kur'an'da eşcinselliğe yönelik bir kötü bakış varsa da en dayanılmaz ve kötücül günah olarak "kibir" ön plana çıkarılıyor. Bu kadar kelimelere takılmayın, her dil kendi mecazını yaratır. Ve bir çeviri olarak tam karşılığını verememiş olabilir bu sebepten...

Nisan 11, 2009, 02:14:58 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

eleştirmedim ki karacaoğlan.

Nisan 11, 2009, 02:19:33 öö
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

O halde özür dilerim yanlış anlaşılma için =)

Nisan 11, 2009, 02:23:05 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yok arada yap bu karacaoğlanlığı sen.. benimde ihtiyacım oluyor..

Nisan 11, 2009, 08:56:29 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Keşke Kur 'an arkadan yanaşma ve erkeğin erkeğe yaklaşması kadar çocuklarla seks yapılması meselesine

de karşı dursaydı ... Muhammet de insandı ... Zaafları ve saplantıları vardı...

Nisan 11, 2009, 09:23:28 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

İnsan doğar..büyür..ölür..

Her insan bakar ama çok nadir insanlar  görür.

Her insan işitir ama çok nadir insanlar duyar.

Her insan sever ama çok nadir insanlar aşık olur.

Her hareket eder ama çok nadir insanlar yürür

Hz.Muhammet'i anlamak için yürümek,görmek,duymak ve en önemlisi aşık olmak gerekir.

Hz.Muhammet'e aleyhine söylenen bir sözlerden birisi kendisinden yaşça küçük bir kızla ilişkiye girmesidir.

Ben yaşamıyorum.

Ölmedimki...

Daha yürümedim.

Göremedim

Aşık olamadım..

Ben ölmedim ki yaşayayım.

Nisan 12, 2009, 01:22:29 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç
Bu son fasıldır ey ömrüm, nasıl geçersen geç.
Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile
Avunmak istemeyiz böyle bir teselliyle.
Geniş kanatları boşlukta simsiyah açılan
Ve ortasında güneş doğmayan büyük kapıdan,
Geçince başlayacak bitmeyen sükün bu gece

Burulba karşı bu son bahçelerde keyfince
Ya şevk içinde harap ol Ya aşk içinde gönül
Ya lale açmalıdır göğsümüzde, yahut gül

Yahya Kemal Beyatlı