Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Öğrenci Andı'nın kaldırılması girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Andın  okunmamasını destekliyorum.
9 (32.1%)
Andın okunmasını destekliyorum.
14 (50%)
Andı okumak istemeyen öğrencinin uygulamadan muaf tutulmasını destekliyorum.
0 (0%)
Bu konuyu önemsiz buluyorum.
5 (17.9%)
Kararsızım.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 20

Oylama kapandı: Haziran 21, 2009, 06:05:58 ös

Gönderen Konu: Öğrenci Andı'nın kaldırılması tartışmaları  (Okunma sayısı 26760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 23, 2009, 06:57:39 öö
Yanıtla #10

"tarih tekerrürden ibarettir."

inanmak istemiyorum,inanmıyorum ama hep de yollar bu söze mi çıkmak zorunda?
aynı şekilde tekerrür etmiyor diye hep oltaya gelmek zorunda mı Anadolumun insanları?
Bilgi , en kutsal güçtür !

Mayıs 23, 2009, 11:13:10 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

dünyadaki devlet anlayışı değiştikçe bu tarz şeyler yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. mevcut ulus yine devletin hakim ulusu olacaktır ama anlayışlar büyük oranda değişecektir. bugün andımız kalkar,yarın anayasamız,başka birgün din kurumumuz kalkar. bunu kimse engelleyemez.

devlet anlayışının değişime uğramasının sebebi,alt akımların(bazen alt sınıf,bazen azınlık) üst akıma yaptığı mecburi hareketlerdir. bu hareketler yataydan dikeye doğrudur. (örneğin bazen direk devletten basamak basamak alt kısımlara veya bazende halkın basamakalrından devlete doğru)

bu tarz şeyleri fazla kafanıza takmayın,eğer Tc işgale uğrarsa ve halk kılını bile kıpırdatmazsa,bu milletin dünyada yaşama hakkı zaten yok demektir.

Burada ki asıl gaye, bu toprakların ve atalarımızın bizlere emanet etmiş oldukları sancağı yakmaktır! Aksi herşey yalandır.
Ben bu güne kadar Atalarımız tarafından bizlere emanet edilen hiçbirşeyin mevcut zamana yakışmadığını görmedim!
Gördüğüm tek şey var ki o da şudur;
Bizlere emanet edilen değerler öyle güçlüdür ki hertürlü zaman ve koşulda asla bozulmaz ve bunlardan kurtulmanın yolu insanları bıktırarak nefret ettirmekle olur. Düşünemeyen mevcut okul düzenleri gibi.

Tıpkı yukarıda ki mantıklı konuştuğunu sanıp kendine aşırı fazla güvenen komik bulduğum insanlar gibi..

Sancağı birden bire yakamazlar, savaştan farkı kalmaz. Yaşadığı zamana göre sebep gösterir ve yanında yavaş yavaş yakarlar ki bunu insanlar artık doğru kabul eder.
Dünyada bazı güçler toprak yerine artık beyinleri fethetmek istiyor.  Ancak mevcut beyinle bile bu dünya yok olmaya mahkumdur ki bu beyinleri kandıran güçlerin yaptıklarıyla bitiş daha erken olacaktır.

"Türküm, doğruyum, çalışkanım
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.
Ne Mutlu Türküm Diyene!"

Aslında istemedikleri şey bu 3 satırdan başka birşey değildir.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu zaten görüşünü belirtmemişler, bu iş bayanlarla olmuyor sanırım... :)

Öğrenci andı kalacak, okullara çeki düzen verilecek. Adam gibi eğitimci ve müdürler atanacak.
Bizler yağmurda sıcakta andımızı okuduk. Bu gün o günlerin mazisiyle yaşıyoruz.

Eğer andımızda olmasa bakın yeni neslimiz nelerle yaşayacaklar,
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=148513&cat=200&dt=2009/05/23
« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2009, 11:15:24 öö Gönderen: Barbaros »

Mayıs 23, 2009, 11:43:27 öö
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Düşüncemi belirtmeden önce, herkesin düşüncesine saygı duydugumu ve bu özgür ortamda düşüncemi sergilemekten keyif aldığımı belirtirim. Ancak, hür iradenin ürünü olan düşünce; başkalarının düşüncesine, başkalarının hür irade ve tikel özgürlüğüne mani oluryorsa, burada bir sorun yada sınır bilmezlik vardır. Bu ürün genele vurulduğunda hür irade değil, saygısızlık olur. Olmayanları bu konuda dikkate davet ediyorum.

Sayın SkullG,

6sından 16sına kadar diye bir genelleme yaparak haddinizi aşmayınız. Yine bu genele; "bitsin bu işkence, hiçbir işe yaramayan birşey" gibi terimleri vurarak haddinizi bir kez daha aşmayınız!

Bu ant sayesinde varlığını daha çocukluğunda Türk varlığına armağan etmekte ki "Türk" olmanın anlamına, Türk olmanın ta ozaman farkına, farklılığına ve ne demek olduğuna varmaya başlamış disiplin sahibi günümüz idealist insanlarına; "varlığımızı türk varlığına armağan edelim temalı rituelin hiçbir işe yaramadığını düşünüyorum." diyerek, alay niteliğinde bir kez daha saygızızlık etmeyiniz! Eğer düşünceniz gereği icap ediyorsa bunun doğrusu " varlığımızı türk varlığına armağan edelim temalı rituelin BENİM ÜZERİMDE hiçbir işe yaramadığını düşünüyorum'DUR." Haddiniz bu olmalıdır, bilin.

Bütün yazınızda şahsi düşüncem; mantıklı tek kısım "çoğunlukla okulun andımız bölümünü kaçıran bir talebe oldum. kaybettiğim hiçbir şey yok. her gün tekrar etseydim yine bugünkü gibi düşünen bir adam olacaktım hergün tekrar etmedim ve yine aynı adamım." Sayın SkullG size içtenlikle katılıyorum, gerçekten de sizde hiçbir işe yaramamış.

Sayın SkullG,

Umarım bundan sonra bir milletin yemini hatta bir şahsın şahsi yemini de olsa üzerine yorum yapmanız icap ettiğinde daha dikkatli olursunuz.

ben kaldırılmasından yanayım. çünkü sabahın köründe ya da öğlenin sıcağında onbinlerce öğrencinin nizami vaziyette hizalanarak bir şeyleri tekrar etmesinin hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorum. Militer bir ruh barındıran 6sından 16sına kadar hergün bezerek ve bitsin bu işkence diyerek okunan şeyin bir işe yaramadığını düşünüyorum.

şimdi ne akpyi savunan birisiyimdir ne gericiyim ne de atatürk düşmanı. hani yaftalayacak olan olursa diye söylüyorum.

ama gerçekten 1933'ten beridir okunan (niye 1933se) küçüklerimizi sevelim büyüklerimizi sayalım varlığımızı türk varlığına armağan edelim temalı rituelin hiçbir işe yaramadığını düşünüyorum. ilkokuldayken en sıkıldığım anlar o anlardı. bir anlamı yoktu, soğukta, ayazda, sıcakta, güneş tepedeyken ter içinde, o apağır çanta gittikçe ağırlaşırken bir de o merasime zorunlu olarak katılmak evet çok sıkıcıydı ve çoğunlukla okulun andımız bölümünü kaçıran bir talebe oldum. kaybettiğim hiçbir şey yok. her gün tekrar etseydim yine bugünkü gibi düşünen bir adam olacaktım hergün tekrar etmedim ve yine aynı adamım.

her sabah doğruyum dedirtmek yerine doğruyla yanlışı, iyiyle kötüyü ayırt etmesi için çocuklarımıza gerçekten doğru dürüst bir eğitim verilmesini talep ediyorum.

ha bu merasimin en güzel yönü İYİ DERSSLERRR ARKADAŞLARRRR kısmıydı ama o söylenmese de olur temenni yerine gerçekleştiğini görsek daha iyidir.

tartışılacaksa and değilde derslerin kalitesi öğretmenin bilgi düzeyi öğrencilerin seviyesi falan tartışılsa... böyle yapay böyle şişrme gündemler yerine... mesela 20 Mayıs 2009 tarihli Hürriyet Gazetesinde EGE CANSEN'in yazısını okuyanınız var mı?

Oyum "Andın  okunmamasını destekliyorum."dur

saygılarımla.

"Bu yazınızı buradan düzeltmeniz şartı ile forum yönetimine şikayet ediyorum."

Konu Hakkında şahsi görüşüm; Cumhuriyetten bu yana yeminimiz olan bu kutsal metnin okunması gereğini desteklemekte ancak istemeyen öğrencilerin muaf olma hakkının olmasından yanayım. Herkes özgür iradesini başkalarının haklarına ve onuruna zarar vermeden kullanmalıdır. Bu imkan herkese tanınmalıdır.

Birde şahsi bir söylemde bulunmak istiyorum; bugün andımıza dil uzatanlar yarın marşımıza uzatabilir. Lütfen bazı geleneklerimizi dogma yada türevleriyle değerlendirmeyelim. Bizi biz yapan şeyleri ne pahasına olursa olsun unutmayalım.

Saygılarımla,

Sn. Saygın,

benim görüşlerime katılmayabilirsiniz. Bunu içtenlikle kabul edebilirim. Hatta sizin karşı görüşlerinizi dinlemektende zevk alırım. Ama Hoşgörü, Karşı fikirlerin bir arada olması ve bunların tartışılması demek düşünce sahibine Hakarete varan ifadeler kullanmak olmasa gerektir. Ya da HAD BİLDİRMEK... Hele ki daha sözün başında başkalarının görüşlerine saygı duyduğunuzu ifade ettikten sonra Sn. skullG diye başlayıp hakikaten katlanılmaz derecede ağır bir yazıyı kaleme almaksa bence hiç saygınca değildir.

Biz öyle öğrendik ki, Size katılmıyorum demek bile karşındakini incitebilir o yüzden ben bu konuda sizden farklı düşünüyorum demek yeğdir diyen insanlar tanıdık.

Saygısızlık etmedim ama saygısızlık görmeyi de istemiyorum.

o zaman sozlerimi daha irrite edivi bir biçimde söyleyeyim ki bilinsin sözümün arkasındayım. İlkokul öğrencilerini RAHAAAATTT !!!! HAZIR OOOOLLLL!!! Komutuyla hizaya sokup hep bir ağızdan bir şeyler söyletmek FAŞİZMİN DİK ALALIĞIDIR.

Zaten Faşizmin Dik Alası olduğu içindir ki bu "faşist zihniyet" bu tip rituellere KUTSALLIK İZAFE EDER (Bkz. Saygının yazısının sondan ikinci paragrafı) Faşizmin simgeleri vardır ve bu simgeler üzerinden toplumu yönetme sevdasına sahiptir. (Bkz. Mussolini dönemi İtalya'sı, Hitler Dönemi Almanya'sı).

Ben Zorunlu Askerlik denilen şeye de karşıyım zorunlu Anda da karşıyım. Olur olmadık yerde 10. Yıl Marşının çalmasına da karşıyım. Ve bu karşı olmam beni ne gerici yapar ne Atatürk düşmanı ne başka bir şey. Ben ne türklüğümden dolayı utanç içerisindeyim. ne de ne mutlu türküm diyeneden gocunuyorum. (bkz. bu forumdaki bir çok yazım).

Ha tutup Masonlukla bu And meselesini denkleştirme gayretinde olanlar var. Onlara da sadece gülerim. ÖZGÜR İRADENİZLE YAPTIĞINIZ BİR YEMİNİ, ÖZGÜR İRADENİZLE GİRDİĞİNİZ BİR KURUMUN KURALLARINI tutup da eğer 6 yaşında çocuklara rahaaaat hazır olllll yavrum arka sıradaki eşşeklik yapma düzgün dur gelirsen oraya döverim çocuğum seni çekerim kulaklarını komutuyla hep bir ağızdan okutulan bir şeyle bir tutabiliyorsanız. ben de alkışlıyorum. SÜREKLİ ALKIŞ...

Sn. Saygın ve Dİğerleri YAZIMIN ALTINA BİR KEZ DAHA VE BU SEFER DAHA KOYU HARFLERLE İMZAMI ATIYORUM.

Bu ülkeyi yıllardır o yemini hergün eden çocuklar yönetti de ne oldu? diye de soruyorum.

Mayıs 23, 2009, 01:19:22 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada ki asıl gaye, bu toprakların ve atalarımızın bizlere emanet etmiş oldukları sancağı yakmaktır! Aksi herşey yalandır.

çok sığ bir düşünce...

Mayıs 23, 2009, 01:45:27 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Ben, şimdi bu konuyu, burada okudum, bir yandan üzüldüm, bir yandan sevindim. Üzüldüm, çünkü okul günlerime ilişkin pek birşey kalmadı, kalmıyor, siyah önlükler, kolalı yakalar kaldırıldı, öğretmenler eskisi kadar tek hücreli değiller, tek hücreli iseler bile andın kaldırılması pek bir işe yaramaz. Ancak Pazartesi günleri, sıkıntıyla beklediğimiz okul önü sıraları, saçma sapan, uzun saç kontrolleri, yakamızdaki, rozet kontrolleri, yani hepsi biraz çağ dışı gibi, oylama olması, olmaması o kadar önemli değil.

Onca andı okudum da ne oldu diyesim geliyor, tamamı bir süre sonra unutuluyor, İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma gibi, şimdi tarihini araştırmadım ama öyle birşeylerdir. Bilim, sanat, felsefe vb düşünceler, çocuklara doğru dürüst "yansıtılmazsa" istediğin kadar ant oku, Kurtlar Vadisi'nden çıkmış karakterler yetiştirilir, tarih dersleri bile gittik yendik geldikten öte değil, ant kalkmış ne olur kalkmamış ne olur. Solcusu, halkların eşitliği der, kalkmalı, sağcılar, Viyana önleri, asil ırkımız der, radikal dincisi, din devletine yaklaşıyoruz,  işte, Mehmet Akif der, ne mutlu. Arada gene öğrenci kaynar, dersler bir işe yaramaz, hadi buyrun ne oldu, bence gazoz oldu.

Mayıs 23, 2009, 01:58:54 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sayın SkullG,

Benim, Faşizan düşün yapısına sahip olduğumu düşünebilirsiniz, kırıcı olmamaktan bahsederken; Hitler, Musolini gibi benzetmelerle tarafıma vurgulamada da bulunabilirsiniz. Ama en saf hali ile gerçek şu ki; amacım ne kırıcı olmak nede hiçbir zaman oldmadığım "faşist" düşüncelerimi burada sergilemek asla değildir.

Dünyayı tanıdıkça; Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyor olmanın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın, "TÜRK" olmanın kıymetini anlıyorsunuz. Demek istediğim o değil ki; Türk olmak herkesten üstün olmak anlamındadır. Diğer özgürlükçü milletler(ABD, henüz bazı Avrupa ülkeleri) kendilerine sorarsanız ve ilk bakışta sizin de gördüğünüz üzere; hür iradelerini en üst düzey de kullanma hakkını elde etmiş gözükmektedirler.

Buraya kadar doğru bizim elde edemediğimiz bir çok bu gibi şeyde bizden öndeler. Fakat içlerine girdiğinizde iş değişmeye başlar. Bukez onların aşırı özgürlükçü düzenlerinin altında milletin aynı zamanda "Kendi İsteği İle" kör edildiğini ve bir kör gibi yaşadığını da görmeye başlarsınız. Teşbihte hata olmaz; Bir körü yönetmek düşüncesini bırakın, kör olanın sizin yönetmenize ihtiyacı vardır ve bir kör sadece bildiği yerleri düşünür ve orada özgürce yürür. Demek istediğim o ki ne Amerika halkı ne de Çoğunluk Avrupa halkı "DIŞARIDA" ne oluyor ne bitiyor ilgilenmez, zaten kör olduklarından sadece söyleneni duyarlar, olan biteni göremezler. Aşırı özgürlük adı altında içlerine okadar kapanmışlardır ki; bunun ürünü olan mamaların ışıltısından, önce dışarıyı sonra ise içeriyi düşünmeye fırsat dahi bulamazlar. İşte bu aşırı özgürlük hapını yutan milletler, sivri olanların dahada sivrilmesine ve ellerinde ki tasmayı tutan kollarının daha da güçlenmesine imkan tanımıştır.  Şu noktada istediğiniz gibi tanımlayınız ki; aslında özgür bir koyun, robot topluluğu olmuşturlardır.

İşte aramızda ki fark burada başlar; "Bizim elde edemediklerimiz, Bizim zaten elimizde olanlar" şimdi Sayın SkullG; bu noktada sözüm size ve sizin gibi düşünenlere; Biraz disiplinin kimseye bir götürüsü, kimseye kalıcı bir zararı olmaz. Özgürlük yolunda ilerleyelim, bu yolda ki ganimetleri bir elimize toplayalım ama asla diğer elimizdekileri bırakmayalım. Bunu yapalım ki; adalet sivrilenin değil, halkın olsun.

Kim olduğumuzu, Kim olmamız gerektiğini, omzumuzda ki onurlu yükü ve gerekliliğini unutmayalım.

Sevgi ve Saygılarımla,

Mayıs 23, 2009, 02:17:37 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

çok sığ bir düşünce...

o sizin düşünce körlüğünüz...

Mayıs 23, 2009, 03:15:34 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Sayın Barboros

Sizinle aynı fikirde olmayan insanları rencide edici cümlelerinizden sonra
Alıntı
Tıpkı yukarıda ki mantıklı konuştuğunu sanıp kendine aşırı fazla güvenen komik bulduğum insanlar gibi..

sayın de_hund olgun ve seviyeli bir üslupla tepki vermiş gördüğüm kadarı ile.

Sizinle aynı fikirde olmamak bizlerin tolerans ve hoşgörüyü geliştirmemiz açısından bir fırsatı mıdır?
Tahammül ile toleransın arasında da bir çizgi olmalıdır.
Kendi bildiğinize duyduğunuz sonsuz inancı sorgulamanız kendi yararınıza değil midir?

Andımızın kaldırılması bence de bahsettiğiniz gibi sancağı yakmak, fethedilmek, yokedilmek,
türkük doğruluk çalışkanlık prensiplerini silmek anlamına gelmiyor.
Andımız okunmazsa tecazüve uğranır imalı haber linkiniz ise öcü gelir tehditi midir.?
Bu marş hergün heryerde okunsa tecavüz azalır mı?

Alıntı
Eğer andımızda olmasa bakın yeni neslimiz nelerle yaşayacaklar,
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=148513&cat=200&dt=2009/05/23

Ayrıca andın okunmasını St Joseph in eğitim disiplininden gelen başarısı ile de aynı kefeye koyamıyorum.
Belki okunduğu ilk yıllar çocuklara şevk vermiş olabilir.
Şu an hiçbir görevi anlamı ve en önemlisi ruhu olmayan bir uygulamadır.
24 Kasim ilkokulunun St Joseph ile karşılaştırmalı eğitim seviyesini belirleyen unsur andımız değildir.
Pozitif veya negatif hiçbir etkisi yoktur.

Dikkat çekici bir örnek olması açısından yarından itibaren mavi sarı bir bayrak ile
temsil edilsek ama bizlerin bakışı zerre değişmezse ülkenin istikameti de  başarısı da
ilkokuldaki tecavüz oranları milim değişmez.

Bunlar andımız ile dururulamaz veya geliştirilemez.
Ama üzerinden demagoji yapılabilir.
Nasıl ki bayraktan yapılma şort giyince ülke yıkılmıyor.
Paralardan Atatürk kaldırılınca Atatürk unutulmuyor.
(bayraktan şort giymem, Atam da babamdır)

Andımızın okunmasının ve varlığının en fazla sembolik anlamı vardır.

Farklı düşünüyor olabiliriz.
Cevaplarda üslubumuza dikkat edersek araya ego perdesi girmeden fikirleri paylaşarak
doğruya erişebiliriz.
Sonuçta bu vatan için hangisi daha iyidir şeklinde düşünen aynı vatanın evlatlarıyız.

Belki andımızın kaldırılmasına karşı çıkan arkadaşlar konuyu devlet anlayışımızın
ulus devletten farklı bir devlet modeline kaymasının işaretleri olarak görerek ve göstererek
muhalafet ederler diye düşünmüştüm.

Cumhuriyetin ilk yıllarından gelen bizi biz yapan değerlerin şu anki hükümet tarafından silinerek
yerine şu an bilmediğimiz ama tahmin ettiğimiz bir başka değerler bütünü ile yer değiştirilecek kaygısı ile muhalefet
ederler diye düşünmüştüm.

Andımızın sembolik anlamının milletin başlangıç noktası ve istikameti olarak sürekli hatırlatılması
anlamında  okunmasının devam etmesi istenilebilir diye düşünmüştüm.

Ancak şu ana kadar ki muhalefet argümanlarının hiçbirinin kaynağı fikir değildir, duygudur.
Mantıksal tespit değil, heyecan ile karışık tepkidir.
Andımız başarı getirmez okunmazsa da tecavüz artmaz diye düşünüyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

çok sığ bir düşünce...

Mayıs 23, 2009, 03:26:16 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

çok sığ bir düşünce...

tabi ya,bir devlete düşman olmalarının sebebi türkler veya anadolu mu? devlet zaten kitle düşmanı olan bir yapılanmadır. yani irana da düşmanlar veya hollandalılar almanyayı sevmez. ukrayna ise rusyadan rahatsızdır. bunlar bilindik şeyler. hatta bu ilk kanundur siyasette ve daha ta romada.

dediğim şey, değişimi ve erginlemeyi bizzat devletin kendisi yapmasıdır.

türkiye devlet felsefesini asla anlayamadı. türklerin kurduğu devletlerin tarih boyunca defalarca yıkılmasının sebebi de buydu. geçmişteki işgalin(ilhak desek yeridir) sebebi buydu. zamanında önlem almazsan güveler yer elbiseni. ki buna düşünce körlüğü yakıştırması yapmışlar.

ama kişinin imzasındaki devletler,diğer devletlerden bağımsızca kendi içlerindeki belli durumları erginleyip evrimleştirmişlerdir. bu onları bir adım öne çıkarır hep.... bu yüzden güçlüler.

ki bu devletlerin ordusuda çok çok güçlüdür.

Mayıs 23, 2009, 04:07:12 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ozkann Merhaba ,

Okul örneği verilirken sürekli St Joseph üzerinden örnekleme yapıldığını görünce , konuyu başlıktan saptırmamak açısından bu konuya kısaca değinmek yerinde olur. St Joseph'in aldığı sonuçları Öğrenci Andı'yla ilişkilendirmeyeceğimizi , pozitif veya negatif hiçbir etkisi olmadığını ifade etmişsiniz ki bu tam olarak isabetli bir saptama değil.

Joseph'deki başarı "çok iyi and okudukları içindir." denemez ancak , Joseph veya Benoit'da öğrenciye bütünsel disiplin nazarıyla bakılır ve Öğrenci Andı da bütünleştirici bir disiplin unsuru olarak değerlendirilir.  Bu okulda sadece iyi öğrenci olmanız yetmez ; herşey bir "nizam dahilinde "yapılır . Böylece okulun tüm öğrencileri "aynı rahle"den geçmiş olurlar. 

Joseph'de hiçbir zaman amerikan okullarındaki gibi örneğin "Çocuk ne giyerse giysin , mühim olan sadece sonuç almasıdır." gibi bir cümle duyamazsınız; çorabınızın biri aşağıda biri yukarıda ise fizik dahisi de olsanız "tek yönlü birisi" oldunuz  demektir . Bir sınav gecesi çalışmak için iyi  uyumamışsanız o sınavdan en iyi dereceyi de alsanız "plansız ve herşeyi son ana bırakan, disiplinsiz ve dolayısıyla güvenilemez birisi" olarak değerlendirilirsiniz.Joseph'de  çocuk hem başarılı hem sosyal hem genel kültür sahibi hem sportif hem de "her koşul altında" dayanıklı olmak zorundadır.  Merdiven çıkarken bir karar verdirilirsiniz  , ya trabzan tarafından ya duvar tarafından çıkacaksınızdır . Kaosa ve özgürlük diye lanse edilen "large" dış unsurların bireye nüfuz etmesine otorizasyon verilmez. 

Velhasıl , bu okul amerikancı diye tabir edilen ve large'lığı özgürlük diye sunan kültüre uymaya olağanüstü direnç gösterir çünkü disiplinin olmadığı ortamda alınmış başarılı sonuçları bile "değerli ve derinlikli " bulmaz. And okunmasını da nizamın doğal unsuru olarak görür. Dolayısıyla okulun başarısının and okunmasıyla ilgisi bulunmadığı görüşü , tümüyle doğru olarak değerlendirilemez. Ama detaylı bir şekilde görüşünüzü belirterek katılımda bulunduğunuz  için size de teşekkür ediyorum.

Saygılarımla 

Quality has no fear of time ..