Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk çöker mi?  (Okunma sayısı 22431 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2011, 03:05:41 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Çok olumlu... Sayın skullG

Erdem sahibi bir insan pek mümkün, sonra bu özelliklerini yitire bilir. Görüyoruz örneğin:   Dünya değerlerine sahip, çevresinde erdemli  olarak tanınan birisi sonra değişip hariciden beter oluyorlar. Tabi doğal olarak sizlerde bu yapıdaki bir insana kardeşim diyorsunuz.

Bir Mason için kardeşlik mi önce gelir yoksa değerler mi ?
  Değerler önce geliyorsa bu ''yoldan çıkmış'' Masonları ne yapıyorsunuz ?

Doğrudur ''fakir'' kelimesini ben kullandım olayı vurgulama adına. sizde bu sayede entelletüel olduğunuzu vurguladınız işte ne güzel.
Saygılarımla

Mayıs 04, 2011, 03:15:03 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Hariciler beter, hariciden de beter olunabiliyor. Sizin yaşınız kaç sayın hacamat?
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 04, 2011, 04:29:33 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Doğru bir de o var tabi harici olma ...hariciden de beter olma dediğiniz gibi .Bu sınf ayrımına da bi ara değiniriz. Rahatsızlık veriyor mu, vermiyor mu? ki veriyor kanımca Sn.Prometheus 'unda bu konuda şikayetleri oluşmuş. Gerçi moderatörler harici derken Mason olmayanları kastetse de  sınıf ayrı mı oluyor mu ? oluyorsa bu gerekli mi?
Ben  de bu site de farkettim, kendimin harici olduğunu. Demekki 40 yaşına gelirken kendinin aslında bir hariç olduğunu anlıyorsun. Üzülme Sn.Prometheus biz de hariç kalalım, dahil olanlara bakarız.
Saygılarımla

Mayıs 04, 2011, 04:37:33 ös
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Hacamat,

güzel soru. Elbette Masonluğun amacı iyi insanları daha iyi insanlar yapmaktır. O kadar ince eleme sık dokumadan sonra kabul edilenler arasında arada sırada da olsa ayrık otları olmaz mı? Olabilir. Kimisi Masonluğu yanlış anlamış veya tahayyül etmiş olabilir. Bakar ki, biz dünyayı falan yönetmiyoruz, kendi gelişimimiz için çaba sarf ediyoruz, "aradığımı bulamadım" der aramızdan ayrılabilir. Mümkün. Ya da ekonomik yükümlülüklerini yerine getiremez veya harici hayattaki işleri sebebiyle toplantılara katılabilecek Masonik faaliyetlere zaman ayırabilecek bir vakit bulamaz, ayrılmak ister, ayrılır. Bu da mümkün. 

Ama ondan daha da az mümkün olan bir şey varsa Masonluğun etiketini anlamamış olmaktır. Ama olmaz olmaz dememeli. Olabilir. O zaman ne olur? Kardeşlik de sonuçta Masonluğun bir değeri. Öyle bir şey olursa yani Masonluğun ilkelerine aykırı hareket eden birisine ne yapılır? HARİCİ ALEME İADE EDİLİR. 

Ayrıca şu Hariciden beter ifadenizde hiç şık olmamış. Demek istediğiniz o değildi belki ama hani daha iyi bir şekilde söylenebilirdi. Sonuçta Harici hayatta pek çok arkadaşımız, dostumuz var. Ve o dostlarım da istisnasız bana göre iyi birer insan.

Saygılarımla.

Mayıs 04, 2011, 04:54:55 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Hiç bir itirazım yok sayın skullG;

peki
Dediğiniz Masonlukdan ayrılma söz konusu olduğun da sırlarınız dışarı çıkmıyor mu?
Saygılarımla

Mayıs 04, 2011, 10:52:28 ös
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Tarif edilen Masonluk muazzam olduğu idda ediliyor.  Bu site de imrendirildiği ni bile söyleyebilirim. Hiç bir kusurunun olmadığı, tüm noksanlıklardan münezzeh.hiç bir insanın hayır demiceği düşünce ve haraket bütünü.  İnsani hiç bir hataya yer verilmeyen köklü bir çatı. İdda edilenler bukadar göz kamaştırıcı olunca  insan konuyu bütünüyle değerlendirmek istiyor haliyle. Kapalı kapılar ardında duruşu da, ister istemez odak haline getiriyor.Bu site de aslında soruların tüm yanıtını bulabiliyorsunuz. Fakat  sorduğunuz da yanıt veren pek yok ''soruş şekli'' daha ön pilana çıkıyor.Genellikle satır aralarında bulabileceğim yanıtları satır dışına çıkartmak zorunda kalıyorum.  Akla takılanları bunca iletiler arasında çekip çıkartmak mümkün gözükmüyor. Bir yandan soruyor bir yandan ben de bakıyorum sağa sola nedir ne değildir diye.  Sonuç itibariyle ''banane''de derim, ''hele dur bakayım'' da derim.
Bakıyor,görüyor,anlıyor,düşünüyor,şaşırıyor,tartıyor,kızdırıyor :) , kıyaslıyor, değerlendiriyor. Bunlar olacak, bunlar olacak ki var olmanın mutluluğunu yaşıyalım azda olsa. Ben gidersem ararsınız sonra, Hacamat olsada bir şey dese diye. Bak diyen ne güzel demiş.

Benden ayrı gezme gülüm amandır 
Sensiz benim gönül evim talandır 
Bu dünyada bir muhabbet kalandır 
Ağlama sevdam ağlama sevdam ağlama
Saygılarımla

Mayıs 05, 2011, 02:57:09 öö
Yanıtla #26

Bu Forum'da cevap almak için soru soran hiçkimsenin cevap almadığı olmamıştır...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 05, 2011, 04:03:54 öö
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Çoğu zaman Cevap almak için soru sormam, bir yere varmak için soru sorarım.
denilen şu mu? ''bu sitede kimse bir yere varmak için soru soramaz'' 
.
Ben bir yere vardım ama bu ışığın altında olmadı olmasıda mümkün gözükmüyor.

Yarı doğru
Başlangıç noktasını içine almayan bir ışını
oluşturan noktalar kümesidir.
geonetride ismi yarı doğru olma sebebi ışığın bir başlangıcı olup sonsuza kadar gitmesindendir.

Kısa kesecek olursam; bu ışık sonsuza kadar gider....................
Saygılarımla

Mayıs 05, 2011, 01:32:35 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Erdemli bir kişi aklı ile yaşamı yönetendir. Bütün kararlarına ve haraketlerine aklı ile yön verendir. Kısaca Erdem aklı devreye sokmakla başlar. Bir filozof ismi aklım da değil şöyle demiş : ''Bilgi sahibi olan erdem sahibi olur''.

Akılda   tek başına bir işe yaramıyor, bilgiyle donatılmadığında

erdemi bu şekilde yorumlarsak... soru şu :

Kötü bir insan erdemli olur mu?
Saygılarımla

Mayıs 05, 2011, 01:45:35 ös
Yanıtla #29
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn Hacamat,

Herhalde Berk Yüksel'den bir alıntıyla başlamışsınız yazınıza. Doğrudur Erdem denilince akıl devreye girer. Kant'a göre "erdem bir akıl işidir asla bir içgüdü işi değildir'.

Keşke o yazının sonuna dek okumuş olsaydınız. Belki de hiç okumadınız o yazıyı, mümkündür. Ama başlangıç kelimesi aynı olunca insan da öyle bir izlenim bırakıyor.

Bilgiden ne anladığınız bilemiyorum. Ama bilgi güçtür. ve bilgi, tek iyi şeydir. şöyle der sokrates; "sadece bir iyi var BİLGİ ve sadece bir kötü var CEHALET"

Erdem, felsefede aklı kullanmak olarak tanımlanmaz. Erdem "İstencin ahlaksal iyiye yönelmesi"dir, erdem ahlakın övdüğü şeylerdir. Kötüyü ahlak över mi?

Kötü bir insan nasıl erdem sahibi olabilir?
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2011, 01:48:13 ös Gönderen: skullG »