Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aidatlar  (Okunma sayısı 43013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 29, 2008, 05:55:05 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Blossom, ben saka yapmistim. Bundan sonra mesajlarimda daha fazla emoticon kullanmaya caba gosterecegim  :D.

"10 Milyar filandir" diyen arkadasim, 10 Milyar sadece Turkiye'de degil her yerde cok para. Sizin tanidiginiz "Mason" neden bu kadar aidat vermek zorundadir ben anlayamiyorum. Boyle bir rakamin loca tarafindan uyelik aidati olarak belirlenecegini hic sanmiyorum. Ama durumunuz yerindeyse isterseniz 10 milyar da verirsiniz 100 milyar da. Ama 10 Milyar (asagi yukari $8000 flan galiba) Amerika'da istenilen yillik aidat olsaydi herhalde Mason darbogazina girerdik  :)
Ayrica localarin tek gelir kaynagi aidatlar degildir. Degisik sosyal aktiviteler, bagislar, yemekler vesaireden elde edilen gelirler aidatlardan kat kat fazladir. Ayrica bazi localarin mal sahibi olmalari dolayisiyla kira getirisi olan gayrimenkulleri de vardir.
Ama dedigim gibi eger siz verebilecek gucte oldugunuz surece istediginiz kadar verebilirsiniz. Hayir islerine Amerika'da ki Masonlarin gunluk yaptigi bagis toplami 2 Milyon Dolar civarindadir. Bir cok gelir duzeyi dusuk cocuk ve yetiskinler Shriner's Hospital gibi degisik Masonik organizasyonlarin hastanelerinde bedelsiz tedavi gormektedirler.
Butun bunlar dusunuldugunde verilen her kurusun anlami buyuktur.
Sevgiler.
« Son Düzenleme: Şubat 29, 2008, 05:57:07 öö Gönderen: Free and Accepted »

Şubat 29, 2008, 11:40:13 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sn. Free and Accepted, bence de gülme işaretlerini koymalısınız :D Yoksa ben hemen atlayıp ciddiye alırım :D

Mart 04, 2008, 07:44:23 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Bu soruya hep "Her locanın aidatı, loca durumuna göre değişir" şeklinde yuvarlak cevaplar veriliyor. Ancak birçok kişi gibi bende bunu çok merak ettiğim için soruyu biraz daha özele çekerek soracağım:

Sn. MASON, siz bağlı olduğunuz locaya girerken ne kadar para ödediniz? Şu an ödemekte oldugunuz yıllık ücret ne kadar? Zorunlu ücretler dışında yaptığınız bir ödeme var mı? Varsa ne kadar ve ne zaman?

Bunu sorarak ayıp ediyorsam özür dilerim ama başka türlü cevap alamayacağım kesin. Gerçi bu şekilde sorunca da cevaplayacağanız kesin değil. Bunun, haricilerin öğrenmemesi gereken masonik bir sır olduğunu zannetmiyorum..

Mart 05, 2008, 10:28:37 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

bildiğim kadarıyla ilk girişte fazla para ödeniyor ama aylık fazla değil hatta yılda 10 milyar falan değil yani çok daha az

Ocak 24, 2009, 06:10:41 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

giriş ücreti yaklaşık 4.500 ytl civarı

senelik bir diger ucret ıse 750 mılyon cıvarında diye bılıyorum ve %80 emınım

Ocak 24, 2009, 06:40:03 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. arkadaşlar, bu aidat giriş ödentisine niçin bu denli önem veriyorsunuz ve merak ediyorsunuz hakikaten anlamıyorum. Masonlukla ilgili pek çok değişik soru sorabilecekken ve Masonluğun temel ilkeleri, törel ilkeleriyle ilgili hiçbir yerde bulamayacağınız açıklıkta bilgi alabilecekken parayı merak etmeniz şaşırtıcı.

Eğer bir gün sizi tanıyan bir Mason, sizin ilginizi görüp, gerçekten mesleğin temel ilkelerini özümsediğinizi ve yararlı olacağı ve yararlı olacağınıza kani olup düşüncelerinizi öğrenmek için sizinle konuşursa kendi özgür iradenizle karar verdiğinizi  görür ve sizin olumlu karşılamanızdan sonra eğer sizi teklif etmek isterse genel olarak anlatacağı şeylerin içerisinde hiç merak etmeyiniz ki ekonomik yükümlülükler de olacaktır. Giriş ödentisi ne kadardır, yıllık ödenti ne kadardır, bunların dışında başkaca ekonomik yükümlülükleriniz var mıdır hepsini ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Siz de o gün olursa bu ekonomik yükümlülükleri yerine getirip getiremeyeceğinizi etraflı bir şekilde düşünür ve ödeyip ödeyemeyeceğinizi söyleyeceksinizdir.

Demem o ki şu an için pek çoğumuz için çok gereksiz bir merak ve ne yazık ki sadece bir merak...

Sevgi ve Saygılarımla.

Ocak 24, 2009, 08:08:23 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Çok yüksek bir rakam,  Türkiye diye böyle bir rakam alınıyor olabilir.

Bir batı ülkesinde  bu rakam yaklaşık şöyle:
İlk katılım  150 TL 
ve her ay       15 TL aidat

ABD'de ise çok daha az olan localar var

Türkiyede böyle şeyler prestij diye çok astronomik rakamlarla  oluşturuyor

Örneğin Bir moda kulubüne veya Büyük kulübe girmek için binlerce TL istenirken benzeri ve daha iyi kulüplere ben yurt dışında en fazla 50 YTL ye üye olabiliyor bu ödedğim 50 TL'yi  ise sadece doğum günü haftasında bana sağladıkları hediyelerle defalarca geri alabiliyordum. Tabii jimnastik salonu,  yüzme havuzları diğer spor tesislerinden de yıl boyunca sınırsız ve ücretsiz olarak yararlanmak gibi hizmetlerden de bahsetmek lazım.  Ayrıca yılda iki defa araba kazanma şansından da henüz bahsetmedim. Yanımdaki bir arkadaşa 4 yıl önce bir araba çıkmıştı.

giriş ücreti yaklaşık 4.500 ytl civarı

senelik bir diger ucret ıse 750 mılyon cıvarında diye bılıyorum ve %80 emınım

Ocak 24, 2009, 08:56:55 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ne garip meraklar var.

Ocak 24, 2009, 09:27:20 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Merak edilmemesi gereken bir konuya girdim galiba.
En iyisi bu konuyu toptan silelim.
Saygıyla

Sn. arkadaşlar, bu aidat giriş ödentisine niçin bu denli önem veriyorsunuz ve merak ediyorsunuz hakikaten anlamıyorum. Masonlukla ilgili pek çok değişik soru sorabilecekken ve Masonluğun temel ilkeleri, törel ilkeleriyle ilgili hiçbir yerde bulamayacağınız açıklıkta bilgi alabilecekken parayı merak etmeniz şaşırtıcı.

Eğer bir gün sizi tanıyan bir Mason, sizin ilginizi görüp, gerçekten mesleğin temel ilkelerini özümsediğinizi ve yararlı olacağı ve yararlı olacağınıza kani olup düşüncelerinizi öğrenmek için sizinle konuşursa kendi özgür iradenizle karar verdiğinizi  görür ve sizin olumlu karşılamanızdan sonra eğer sizi teklif etmek isterse genel olarak anlatacağı şeylerin içerisinde hiç merak etmeyiniz ki ekonomik yükümlülükler de olacaktır. Giriş ödentisi ne kadardır, yıllık ödenti ne kadardır, bunların dışında başkaca ekonomik yükümlülükleriniz var mıdır hepsini ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Siz de o gün olursa bu ekonomik yükümlülükleri yerine getirip getiremeyeceğinizi etraflı bir şekilde düşünür ve ödeyip ödeyemeyeceğinizi söyleyeceksinizdir.

Demem o ki şu an için pek çoğumuz için çok gereksiz bir merak ve ne yazık ki sadece bir merak...

Sevgi ve Saygılarımla.

Ocak 24, 2009, 10:45:18 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Bu basligi gorunce, aklima bir ani geldi:) Gecenlerde okul bizi Hacettepe Universitesi nin Beytepe Kampusune goturmustu. Bir konferans salonunda, gorevli kisi insanlarin sorularini cevaplandiriyordu. Baska okuldan bazi ogrenciler de "Ingilizce Tip Fakultesinin avantajlari neler?", "Okulun guvenligi nasil saglaniyor", "Kac ogrenci ve ogretim uyesi var" gibi gereksiz sorular sordu. Adam da en sonunda dayanamayip, yemek vaktim geldi diyip kacmisti resmen :) Bu baslikta biraz bu olaya benziyor :)