Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İNSAN MAYMUNDAN DEĞİLDİR  (Okunma sayısı 89286 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2012, 02:24:27 ös
Yanıtla #20

Sayın ADAM, insan ile maymun arasındaki benzerliklerin maddeden ibaret olduğunu; ruhun ise ikisinde pek ayrı olduğunu iddia etmiş. Üstelik ruhçu bilimlerden de bahsetmiş. Sayın ADAM'ı anlamak zordur. Zira din denilence, en ağır eleştiriler ondan gelir. Ama bakarsanız, sayın ADAM orada şöyle de yazıyordu ve diğerleri anlamamış diyerek işin içinden çıkar. Görüyorum ki sayın ADAM, dini meselelerde batini bir tutum içerisinde. Kim bilir belki Masonlukta da bu vardır.

Ruh denen şey, bir gün kanıtlanır mı bilmem. Şeyh Bedrettin bile yıllar önce dağılan vücut zerreciklerinin bir araya gelemeyeceğini ve öte dünya diye bir şey olmadığını dillendirmişti. Batini bir tutum içinde olanların ruh dedikleri şey de, nedir? Yok sayın ADAM, bildiğimiz bir ruhtan bahsediyor bir de ruhun bilimle kanıtlanabileceğine inanıyorsa, benim kendileri gibi düşünmediğini bilmelerini isterim. Bilimden, akıldan, mantıktan bu kadar çok bahseden sonra da işini ruhçuluğa bağlayıp, insan ile maymunun ruhu farklıdır, o halde insan maymundan gelmemiştir deyip çıkabiliyorsa işin içinden... Ne acı!

Sayın Nemeçek yanılıyor, sayın ADAM ise daha çok yanılıyor.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 08, 2012, 02:43:36 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Öyle şeyler anlatıyorlar ki, sanırsınız ki bu dünya, tüm evren sadece insan için yaratılmış. Her şeyi de Tanrı dedikleri bir varlık yaratmış. Oysa insanın farkında olmadığı kim bilir kaç bin varlık, insının da varlığının farkında olmayan kim bilir ne kadar varlık var bu ve başka dünyalarda. Yaratılmış olmayan, evrimle gelişmiş ta planktondan başlayarak.

Ortaya bir din kitabı çıkarılmış. Bunu anlayabilen yok. Çünkü zaten ya anlaşılamaz bir tarzda yazılmış ya da anlaşılmaz kılınmış. Tevrat ve Kuranıkerim birincisine, İncil ikincisine örnek. Hepsi de dinin asıl oluşumundan çok sonra çıkarılmış. Asıl din ile uyumlu olup olmadığı belli değil; yazanlar uyumlu olduğunu ileri sürmüş; sonrakiler onlara inanmış. Daha sonra birileri çıkıp diyor ki, "Bakınız işte şurada şöyle yazıyor." Orada öyle yazdığı falan yok belki de. Bir kurgu, bir yorum, bir uyduruk. Bu çürük temel üzerine devam ediyor inşaat, çıkılıyor katlar üst üste. Ta ki bir deprem hepsine yerle yeksan edene dek.

Deprem bilimsel bir olgudur dinsel değil. Dine göre Allahın işidir. İyi ya!... O zaman yaşamda hiçbir şey yapmanız gerekmez. Hepsi Allahin işi. Allah ne isterse o olur zaten; ne istemezse olmaz. Sizin buyrultunuza yaşam için kendinize özgü çabalar harcamanıza ne gerek. Allah oynamak, eğlenmek için yaratmış sizi. Gidin kendinizi ateşe ya da suya atın. Allah yaşamanızı istiyorsa öldürmez. Ölmenizi istiyorsa öldürür. Sizin öneminiz olmadğna göre tez elden ölün bari; Allah öyle istiyor diye.

Sayın ADAM, yazdıklarınız mantıklı duruyor. Fakat İslam'a göre dinden çıkılan yaklaşımlar yazmışsınız, bu nedenle müslümanlardan tepki almanız olasıdır,  islama göre "izin" çıkmadan yaprak kımıldayamaz. Tanrı'nın büyük bir hakimiyeti söz konusu yani insanoğlunun fazlasıyla limitli bir gücü var. Peki diyebilirsiniz ki Tanrı sado mozoşist düzeyde bir fetişist midir ki zalimlere, insan nefsine, şeytana, deprem gibi afetlere vb. göz yumuyor ve "izin" veriyor. İnsan beyni genel anlamda limitli olduğu için örneklemelerinizde verdiğiniz Fizik ilmiyle alakalı konuları geneli anlayamıyor eğitim de verseniz kafası almaz insanoğlunun. Tek tük ilginç beyinler bu gibi konuları kurcalayabiliyorlar kuramlar tezler üretiyorlar. Bu nedenle örneğin fizik ilmine göre tanrı yoktur deseniz de inandıramassınız çünkü bu ilmimle yapacağınız ispatı anlayan insan sayısı çok az kalacaktır.

Eski yazıtlarda, kulaktan kulağa dolaşan menkibelerde, Kuran ve Tevrat gibi dini kaynaklardan gelecekle alakalı pek çok tespit yapılabiliyor. Yani dini kaynakları bomboş bir uyduruk olarak algılamak ve buna da bilimsel yaklaşım adını vermek acımasız bir görüntü arzediyor. Pozitif ilimden yoksun okuma yazma bilmeyen basit köylü diyeceğiniz eski anadolu insanları televizyon ve telefon gibi teknolojilerin geleceğini önceden haber verdiler mesela.

Biraz değinmişsiniz parapsikoloji vb. metafizik ilimler de mevcut. Bunları inkar etmek çok zor çünkü hala bu ilimleri kullanarak ciddi düzeyde para kazanan insanlar tanıyorum. Sevgiliniz sizi ne kadar seviyor, gönlünde başkası var mı, evlenmeyi düşünüyor mu sizinle, çantamdan paramı kim çaldı vb.  gibi özellikle kadınları cezbeden soruları cevaplamak suretiyle bir ekonomik tezgah var. Bazıları da kendini Allah dostu gibi gösterip, sohbetine gelen insanların beyninden geçenleri söyleyerek keramet gösterir gibi yapıp dini duyguları sömürerek saltanat tarzı bir yaşam sürmek için bu ilmi kullanmaktan çekinmiyorlar. Kısacası büyücülük yani cinleri kullanarak insanların zihninde geçenlere ulaşılma yoluyla yapılan metafizik ilimler. Pozitif bilim adamlarına göre bunların hepsi safsatadır. Fakat elle tutulur örnekler yaşıyoruz bunları nasıl inkar edeceğiz. Bir kaç fizikçi anlam vermeye beynimizin gücü yetmeyecek formüller biliyor diye bunları inkar ediyor diye peşinden mi koşacağız. Pozitif bilimcilerin bu tarafı çocuğa bile komik gelir.

Sayın Peacewings, insanoğlunun gelecekte ölümsüzlüğü bulacağı iddiaları var. Bunu yapabilmeleri için ruh kavramını çözmeleri gerekecek. Sayın ADAM'ın ruh hakkındaki aktarımlar bana da ilginç geldi fakat saçma gelmedi. Belki de kıyamet ölümsüzler üstüne kopacak bir toplu ölüm şekli olacak kim bilir.

Saygılarımla.

Ağustos 08, 2012, 03:03:39 ös
Yanıtla #22

Sayın Masor1976, Sayın ADAM'ı müslümanlardan tepki alabilirsiniz diye uyarmış. Sanki Sayın ADAM fikirlerinin çoğunlukla uyuşmadığını bilmiyormuş gibi. Sonra Sayın Masor1976, Tanrıyı akıl ile idrak edemeyeceğimizi, en iyisi kaderimize razı gelip şükrederek ömrümüzü geçirmemizi tavsiye etmiş. Eh, böylesi benim olmasa da pek çok sömürgecinin işine gelir. Birileri sizi sömürür, siz de buna kader der yaşarsınız. Gideceğiniz cenneti düşünüp, size yapılan sömürgeye susarsınız. İşte İslam dininin bu yönünü bilen başta ABD, her daim yobazlığı yaymak istemiştir. Yobazlık sislerinin dağıldığı ülkelere, silah zoruyla yeni kukla yobazlar geçirmiş/geçirmeye devam etmektedir. Bu kuklalar halka kaderlerine boyun eğmelerini ve cennetin hayalleriyle yaşamalarını öğütlüyorlar. İşte siz de onlarla bir olmuş, aynı nakaratı tekrarlıyorsunuz. Kainatın sırlarını çözmeye çalışan ve netice olarak bir Tanrı bulamamış olanlara da çocuklar bile gülermiş. Çocukları bilemem ama bana ilki daha komik geliyor. (Hoş, bir Tanrının varlığı bile, dinlerin gerçekliğini kanıtlamaya yetmez ya)

Ne yapalım? Beynimiz basmazmış. Kaderimize razı gelelim. Deprem oluyor, zira Tanrı böyle istedi. Yalanla, dolanla, üçkağıtçılıkla kağıttan evler dikenler, böyle bahaneler sürebilir efendi! Sizi yerle bir edecek depremler, Japonya'yı titretmez bile! Buna da kader denmez. Aklın ve bilmin gücü denir.

Eh, evrim teorisinden buraya geleceğimiz varmış. Hoş, bu ülkede yobazlık sislerini dağıtmadan bilim konuşulmaz/tartışılmaz. Her yere dini sokan bazı akıllarla, hiç tartışılmaz. Bilim en başta, dini inançların kapı dışındaki askıya asılarak başlandığı bir iştir. Bunu yapan Avrupa, Japonya ve Yahudiler sizi yönetecekler. Haklarıdır! Vakti gelince, kimse ağlayıp-sızlanmasın. O da sizin kaderinizdir!

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 08, 2012, 03:23:37 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Sayın Peacewings, size de katılmamak zor sayın ADAM'a da katılmamak zor. Fakat Kader, ruh, metafizik ilimler gibi kavramları beynimiz ve aklımız almakta zorlanıyor diye söküp hayatımızdan atamıyoruz çünkü çepeçevre bizi sarmış fiziksel olarak da ispatlanabilen kavramlar. Örneğin adam onlarca yıl önce  sizin gördüğünüz ve yaktığınız bir aşk mektubunu size okuyabiliyor. Bunu cinlerini kullanarak sizin beyninizi hafızanızı ve bilinç altınızı bilgisayardan bir word veya video dosyası açar gibi açıp okuyarak yapıyor. Bu nedenle bir çocuğun bile kabul edeceği bu kavramları pozitif bilim itelediği için bu kavramları ele alan kutsal kitap veya Allah dostları olarak ün salmış kişiliklerin anlatımlarını ele almak zorunda kalıyoruz.

Saygılarımla.

Ağustos 08, 2012, 05:40:49 ös
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anlaşılmamak kötü; yanlış anlaşılmak daha kötü...

Bir küçük açıklama yapayım kendi yazımlya bağlantılı, diğerlerine dokunmadan.

Benim sözünü ettiğim ruh, dinlerin, din adamlarının, ilahiyatçıların falan sözünü ettikleri,hani İngilizce'de "soul" Fransızcada "âme" denilen değil, İngilizcede "spirit", Frahnsızcada "esprit" denilen ile daha uyumludur. Bu belli bir frekansı ve belli bir amplitüdü olan bir dalgadır. Işık, ses ya da manyetik alan gibi bir olgudur. Bunu anlayabilmek için metafizik değil, şimdilik doğaüstü olarak nitelendirilen bazı bilimsel yaklaşımları incelemek gerekir ki, işte bunların çoğu henüz Parapsikiloji alanında irdelenmektedir.  Dolayısıyla dinlerle değil öncelikle bilimlerle bağlantılıdır. Bu bakımdan, bunu anlayabilmek için Kuantum Fiziği'ni azıcık olsun anlamak gerekmektedir. Bir diğer deyişle, benim sözünü ettiğim ruh, herhangi bir dinin ilgi alanındaki değil, bilimlerin ilgilenebileceği ve araştırıp yasalarını ortaya koyabileceği ruhtur.  Bu, her canlı gibi her insanın bir üretimidir; bir niteliğidir. Ancak sadece insana özgü de değildir. (Eh, insan maymundan gelme olmadığına göre, maymunun böyle bir niteliği olup olmadığı ayrıca araştırılmalı. Kim bilir, belki bilim adamları araştırmış ve birtakım sonuçlara varmışlardır bile.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 08, 2012, 08:10:27 ös
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

hakikaten konu çok fazla bilimsel olmak zorunda beni uzun uzadıya aşar lakin bende kareahan olarak testimi yaptım nasılmı?

Geçtim ayna karşısına kendimi derin derin inseledim geri dönüşler yaptım hızla ileri sardım maymun olabilme ihtimalim nedir diye iyice süzdüm sonra dedimki yok be karahan sen böyle iyisin maymun ile alakan yok senin familyan insan kim neye benzetirse benzetsin hatta ispatta etsin maymundu diye.

ben insanım
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 08, 2012, 11:01:07 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM

Görüşlerinize katılmamak elde değil bende konuyu farklı açılardan bakmak amacıyla açtım konun başında belirtmediğim için biraz yanlış anlaşıldı galiba ilk önce islami açıdan reddiyesini paylaştım düşünce anlayışınız için teşekkür ederim bir yanlış anlaşılma olduysa özürlerimi kabul edin

Saygılar

Ağustos 08, 2012, 11:05:54 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Sayın peacewings

konuyu insan ve maymun ruhu olarak ele alınmamıştır hepimiz insanız şunu anlamak zor bu idda da bulunanlar neyi savunduklarının varkındalarmı?

Ağustos 08, 2012, 11:09:40 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sayın MASOR1976

Doğru tesbitler yapmışsınız

Saygılar

Ağustos 08, 2012, 11:21:31 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Sayın masor 1976

risaleyi nur külliyatından alıntı yapılmamıştır zorlanmanız doğal arabi lafızların türkçe karşılığı tam olmadığı için aynen aktarılmıştır .

Saygılar