Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yahudileri ve Hıristiyanları Dost edinmeyin!  (Okunma sayısı 72557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 09, 2009, 09:38:50 ös
Yanıtla #160
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

hiksos tespitiniz tamamen yanlış olmakla birlikte tavrat bir tarih kitabıdır, ve bilimsel olarak incelebebilir.Yazının başında tarihe tamamen uyar görüşü vardı ve burdan konu açıldı, tarihsel verilerin olduğu bir kitap sadece inancı kapsamaz.eğer ki o veriler tarihe uymuyorsa o inanç çöp olur.

Şubat 09, 2009, 09:55:42 ös
Yanıtla #161
  • Aktif Uye

Ben size ihtimalden bahsettim, kesin bir tespitte bulunmadım zaten. Fakat Hiksoslar'ın semitik bir halk olduğu, Sina yoluyla Mısır'a girdikleri ve Aşağı Mısır'ı kontrol altına aldıkları, "çoban prensler" olarak bilindikleri gerçektir. Ben, belki sizin iddianız bu yöndedir diye düşündüm. Ama sizden bu konunun başka bir bakış açısını duymayı da gerçekten isterim. Hiksoslar üzerine daha fazla şey okumak istiyorum.

Tevrat bilimsel bir tarih kitabı değildir, Tevrat bir vakayiname de değildir. Tevrat, bir şekilde tarihten söz eden bir kitaptır; bu onu tarih kitabı yapmaz. Tarih bilimi için bir kaynak olarak alınması bile çok zordur. Özellikle de düzenlendiği zaman ve anlattıklarının zamanı düşünülürse.

O inancın ne olduğu sizin görüşünüz. Ama ne olursa olsun insanların buna hala inanmaya hakkı vardır. Ben Tevrat'ın tarihi gerçekliğinden değil, insanların inanç özgürlüğüyle dalga geçilmesine karşı çıkıyorum bu hususta.

Mısır'daki Yahudiler konusuyla ilgili görüşlerinizi yazarsanız da sevinirim.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 09, 2009, 10:08:15 ös
Yanıtla #162
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben size ihtimalden bahsettim, kesin bir tespitte bulunmadım zaten. Fakat Hiksoslar'ın semitik bir halk olduğu, Sina yoluyla Mısır'a girdikleri ve Aşağı Mısır'ı kontrol altına aldıkları, "çoban prensler" olarak bilindikleri gerçektir. Ben, belki sizin iddianız bu yöndedir diye düşündüm. Ama sizden bu konunun başka bir bakış açısını duymayı da gerçekten isterim. Hiksoslar üzerine daha fazla şey okumak istiyorum.

Tevrat bilimsel bir tarih kitabı değildir, Tevrat bir vakayiname de değildir. Tevrat, bir şekilde tarihten söz eden bir kitaptır; bu onu tarih kitabı yapmaz. Tarih bilimi için bir kaynak olarak alınması bile çok zordur. Özellikle de düzenlendiği zaman ve anlattıklarının zamanı düşünülürse.

O inancın ne olduğu sizin görüşünüz. Ama ne olursa olsun insanların buna hala inanmaya hakkı vardır. Ben Tevrat'ın tarihi gerçekliğinden değil, insanların inanç özgürlüğüyle dalga geçilmesine karşı çıkıyorum bu hususta.

Mısır'daki Yahudiler konusuyla ilgili görüşlerinizi yazarsanız da sevinirim.

Söylediğim gibi tevrat inancın ötesinde birde tarih kitabıdır, tüm israil oğulları tarihi sayısal değerlerle verilir.
Bir mısır tarihi araştırmacısı için mısırda yahudi varlığı bir söylem sadece kahkaha atılacak bir söylemdir,
Yahudi tarihi bilim dışı bir tarihtir ve batı tarafından gizlenir bunu bir ayağı kilise üzerinde duran ortodoksin bilim yapar, sizin ekol dediğiniz tarh anlayışıda bunun bir parçasıdır.Batı tarihi uydurma ve jenerik temller üzerine inşaa edilmiş, artık yıkılması an meselesi olan Komplo tarihidir, ve bu çatırdama Tarih kitabı ve insanlığı kan ve şiddete boyayan tevrattan başlamıştır.İnançlar insan öldürmediği zaman değer kazanabilir veya hoş görüleblir, fakat inanılan kitapların içi şiddet ayetleriyse ona hoş gözle bakmak insanlık onuruna yakışmaz.En azından hala insanlığın en yüce değer olduğunu savunanlar için.

Şubat 09, 2009, 10:19:12 ös
Yanıtla #163
  • Aktif Uye

Benim akademik dediğim çalışmalar açıkçası Tevrat'ı kabul ederek çalışma yapmazlar. Fakat Tevrat'ta eğer bazı olaylar, bazı şekillerde ele alınmışsa; bunların yine bazı tarihi sebepleri vardır. Sizin lafınızdı bir başka başlıkta kullandığınız "ateş olmayan yerden duman çıkmaz."

Bir de tamam Yahudi tarihi dediğiniz şeye yanlış diyorsunuz ama sizi zor duruma düşürmek için falan değil gerçekten merakımdan Hiksoslar'la ilgili görüşünüzü, onların menşeini ve fikrimin neden tamamiyle yanlış olduğunu merak ediyorum. Exodus'la ilgili gerçekleri de anlatırsanız sevinirim.

Bir de insanlığı kan ve şiddete Tevrat mı boyadı diyorsunuz? Yunan Tanrı ve Tanrıçaları çok mu sevecendi? Thor, Mjollnir çalındığında Jotunheim'a gelin olarak gidip de bütün devlerin kafasını teker teker patlatmadı mı? Walkürler Valhalla'ya gidecek olanları kimlerden seçiyordu? Türkler'le yakın olduğunu iddia ettiğiniz Mayalar, Kukulcan'a insan kurban etmiyorlar mıydı? Hel mi daha güzel, Tartaros mu, Mictlan mı, Şeol mü?

Yapmayın sayın Degas, insanın derinliklerine işlemiş kan ve vahşeti sadece Yahudiler'in üzerine atıp kurtulamazsınız.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 09, 2009, 10:27:39 ös
Yanıtla #164
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yarın bu konuyla ilgili bir başlık açayımda ağır ağır yazarım.Çünkü bu başlık müslümanlık bölümündeydi, ben bile unuttum. :D
Yarın başlıkta hiksos teorileriyle birlikte başlarım, fakat bu yazı oldukça uzun sürer.Şuan Genesis üzerine yazıyorum onuda sonuna eklerim ;
genesis üzerine iddiam (tamamen somut verilere göre) exodustan sonra yazılmıştır.
yarın yahudi bölümünde başlarım.

Şubat 09, 2009, 10:43:45 ös
Yanıtla #165
  • Uzman Uye

Bay degas Tanrı'nın varolmadığıyla ilgili konu açarsanız sevinirim, gerçekten merak ettim.

Tanrının var olmadığını ve ondan gerçek olduğunu nasıl ıspatlaya bilirsin.
Ya TAnrı iyi bir sanatkarsa Kainat dahil üzerimizde sanatını en iyi şekilde sergilemişse

işte gel sana forum açalım ispatlayayım diyorum fakat ne mümkün. :D.hepiniz kaçıyorsunuz. :D
korkmayın öldürmem sadece süründürürüm. :D :D

Şubat 09, 2009, 10:49:34 ös
Yanıtla #166
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bay degas Tanrı'nın varolmadığıyla ilgili konu açarsanız sevinirim, gerçekten merak ettim.

Bizim işimiz bu , eski,yeni ahit-kuran... :D
zaten yahudi tarihinde göreceksiniz, tarihsel verilerle birlikte yazıcam. konu tarih, astroloji, astroarkeoloji, ve antropoloji destekli olacak.

Şubat 09, 2009, 11:00:55 ös
Yanıtla #167
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şubat 10, 2009, 02:03:41 ös
Yanıtla #168

Kısaca her düşenin bir tanrısı fakat her düşüncenin bir tanrısı yoktur diyorsunuz yani.

:) Belki..
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Şubat 10, 2009, 02:08:38 ös
Yanıtla #169

Yarın bu konuyla ilgili bir başlık açayımda ağır ağır yazarım.Çünkü bu başlık müslümanlık bölümündeydi, ben bile unuttum. :D
Yarın başlıkta hiksos teorileriyle birlikte başlarım, fakat bu yazı oldukça uzun sürer.Şuan Genesis üzerine yazıyorum onuda sonuna eklerim ;
genesis üzerine iddiam (tamamen somut verilere göre) exodustan sonra yazılmıştır.
yarın yahudi bölümünde başlarım.

Bence de.. çok iyi olur, iyi düşünmüşsün.

Anlaşılan dersine iyi hazırlanmışsın ;) ve sizin koyu bir takipçinizim şuanda. Olayın vardığı ya da varacağı son noktayı şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum Sayın Degas.

Bak aslında iyi bir fikir aklıma geldi, gerçi bunu en başta sizin sonra da Yönetim uygulamaları açısından Sayın Adminimizin uygun görmesi önemlidir, dilerseniz konu başlığını ben açayım ve konu başlığım altında yazdığınız bütün yazıların sorumluluğu tamamen bana ait olsun. Nasıl iyi fikir dimi? Ha bu arada yaptığınız ya da yapacağınız olumsuz bir harekette direkt olarak sizin yerinize benim ceza almam sözkonusu olacağı için bence bu tavsiyemi gözönünde bulunduracağınızı ümid ediyorum..

Yeni bir konu açmış mısınız bilemiyorum bu arada..
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2009, 02:13:32 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.