Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ''İyi'' Kavramı Sizce Nedir?  (Okunma sayısı 8915 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 20, 2014, 03:22:38 ös
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Farklı bir platformda da paylaştığım bir soruyu izninizle burada da paylaşmak istiyorum, zira buradan gelecek yanıtların keyifli bir sohbete ve bilgilendirici yanıtlara ev sahipliği yapacağına inanmaktayım.

Sorum şöyle: Bir çoğumuzun bildiği gibi masonluğa davet ve kabul sürecinin belli aşamaları ve koşulları var, bunlardan birini de çok özetle iyi bir birey olmak şeklinde adlandırabiliriz (yanlışım var ise lütfen düzeltin), peki sizce bu ''iyi'' kavramı nedir, insan hangi koşullar ya  da davranışlarıyla masonluğa kabul edilecek kadar ''iyi'' olabilir.

Sevgi ve Saygılarımla

Lucian
In lumine tuo, videbimus lumen....

Şubat 20, 2014, 08:41:46 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Lucian, "iyi birey" sözcüğü biraz yavan kalıyor. Masonluk yalnız "iyi bireylerin " kabul edildiği bir oluşum değildir. Zira; "iyi birey" sözcüğü soyut bir kavramdır. Oysa Masonluk her ne kadar bir dernek olarak faaliyet gösteriyorsa da, özünde çok daha farklı argümanların birlikte olmasını gerektirecek bir yapılanmadır.  Örneğin; isteyen herkes Kanarya Sevenler Derneğine, Sanat Müziği Derneğine, falanca derneğe, filanca derneğe üye olabilirken, Dernekler Yasasına tabii olmasına rağmen her isteyen "iyi insan" Loca'ya üye olamamaktadır.
           Bu konu ile ilgili sitemiz içinde çok geniş ve faydalı bilgiler mevcuttur. Biraz araştırma yaptığınız takdirde faydalı bilgilere ulaşabileceğinizi düşünüyorum.
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 22, 2014, 09:30:26 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

İyi ama neye gore iyi?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 24, 2014, 03:12:38 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kişisel fikrim: Mutlak iyi nin sahibi sadece yaradandır ve mutlak bir iyilik sadece ona yakışır. Bizler sadece iyiye ulaşma çabasında olanlardanız.
"ben iyiyim" bir mutlakiyet belirttiği için ve de bir sonucu belirttiği için; "ben iyi bir hamura sahip, daha iyi bir insan olma çabasındayım." demek bence daha doğrudur. Ki sonu olmayan bir tekamül içerisinde olmanın gereği de bence budur. ayrıca "iyi" nin GENEL, kesin bir tanım ve formülü olması insanın doğasına aykırı diye düşünüyorum. Mutlak iyi yi arama çabası ve yolu herkesin kendi öz çabası ve yoludur.

"Masonluğa kabul edilecek kadar iyi" durumunu ise buradaki sayın masonlar daha iyi cevaplamışlar ya da cevaplayacaklardır. Benim araştırdığım kadarı ile ise Humanizm (her zerreye saygı ve sevgi), Tekamül (her zerrende daha iyiyi ve daha doğruyu bulma çabası) ana başlıklar olabilir.

saygı ve sevgilerimle...
deus meum que jus

Mart 26, 2014, 01:40:57 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

iyi diye bir kavram yoktur.

kötü ile orantılı olarak görecelidir.

kötü de o anki şartlara göre görecelidir.

örnek 1: bugün dışarı çıkıyorum karşıma çıkan adamın kafasına odunla hızla vuruyorum elindeki ekmeği alıp kaçıyorum.

örnek 2: yıl 2039, nükleer savaş sonra insanoğlu hayatta kalmaya çalışıyor. yiyecek bulmak için sürekli mücadele ve savaş içinde. son hayatta kalan ve açlıktan ölmek üzere olan 3 yaşındaki oğluma yiyecek bulmak için.....

şimdi örnek 2 yi okuduktan sonra örnek 1 i okuyunca iyi/kötü diye bir kavram olmadığını ve göreceli olduğunu daha rahat anlayacaksınız.

Aralık 17, 2018, 01:49:53 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana göre iyilik kavramı dürüst, ketum olabilmek, sır tutabilmek en başında geliyor.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿

Aralık 17, 2018, 09:22:31 ös
Yanıtla #6

Akan bir zaman aralığında iyilik, çok az bir gözün gönlünde görünür ve yeşerir; oysa kötülük, her gözde ve gönülde...

Sevgiler.
Sen Özelsin

Aralık 18, 2018, 12:44:31 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Farklı bir platformda da paylaştığım bir soruyu izninizle burada da paylaşmak istiyorum, zira buradan gelecek yanıtların keyifli bir sohbete ve bilgilendirici yanıtlara ev sahipliği yapacağına inanmaktayım.

Sorum şöyle: Bir çoğumuzun bildiği gibi masonluğa davet ve kabul sürecinin belli aşamaları ve koşulları var, bunlardan birini de çok özetle iyi bir birey olmak şeklinde adlandırabiliriz (yanlışım var ise lütfen düzeltin), peki sizce bu ''iyi'' kavramı nedir, insan hangi koşullar ya  da davranışlarıyla masonluğa kabul edilecek kadar ''iyi'' olabilir.

Sevgi ve Saygılarımla

Lucian

İki farklı soru gibi gözükse de yazı bağlamında tek soru sorulmuş.

Yani soru: İnsan hangi koşullar ya  da davranışlarıyla masonluğa kabul edilecek kadar ''iyi'' olabilir?

Bu soruya en "iyi" yanıtı verecek olan kıstası koyandır. İyi kavramı ile neyin zihinde imgelenmesi isteniyorsa Masonluk kabul şartları onu imgeletir ve bunu adaydan bekler. Bu soruyu bir mason sorduğuna göre yanıtı da soranın veya bir başka masonun vermesi ile kavram kargaşası içinde boğulmadan aydınlanmış oluruz.
ı
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Aralık 18, 2018, 09:48:41 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

1) Masonlar (insanlar), adayların (insanların) kalbini yarıp içerisine bakma yetisine sahip değillerdir.
2) 'Mutlak' manada 'İyi' ( yani zamandan ve mekandan, özneden ve ya nesneden münezzeh ) zaten bir insanın tamamen sahip olabileceği bir özellik değildir.
3) Genel olarak 'İyi' den kasıt basit manada iyidir, adi suçlar işlememiş, kabul edilemez davranışlar sergilememiş (yalan, şiddet,dolandırıcılık vb.) ve tabi ki temiz adli sicil kaydı.
4) İşte esas olan bu 'Genel İyi' den 'Mutlak ' olan iyi doğru YOL alma isteği, çabasıdır.
5) 4. madde için kaçınılmaz şartlar: İstemek, çabalamak, eğitim, BAĞNAZ OLMAMAK, kötülükten kaçınabilme iradesi (arı hale dönebilme).
6) HKMBL locası bu şartlara ek olarak diğer örgütlerden farklı; sembollerle öğrenebilme yeteneği(merakı-isteği), alegorilere karşı yatkınlık(merak-istek), ketum olmak ve ritüelleri sevme yetilerini de ister.

2. maddedeki İYİ tanımı doğası gereği zaten ölçümlenebilir, tanımlanabilir, formüle edilebilir olmadığı için genel anlamda ki daha az izafi olan 3. madde tanımı yeterli koşuldur. Yoksa 'Mutlak İyi' nin tanımı ve formülüne sahip olunsa, Ütopik çabalar için Yollar aşındırmak yerine bu formül herkese verilir idi.

Not: Tüm bunlar pek tabi ki benim kendi izafi, çıkarımlarım, sadece demeye çalıştım.
deus meum que jus

Aralık 18, 2018, 11:00:53 ös
Yanıtla #9

İyi olabilmek, sevebilmekle alakalıdır. Kötüyü bile sevebilirsek iyi olabiliriz.
İyi olabilmek, egoyu yok edebilmektir, ben de sıradanım diyebiliyorsak iyiyizdir.
İyi olabilmek, öfkelenmemektir. Kırıp dökmeyebilirsek iyi olabiliriz.
İyi olabilmek, karmaya tamamen inanmaktır. Karmamızı düzeltirsek iyiyizdir. Ayrıca karma sadece kendimizi değil etrafımızı da iyileştirir.

İyi olduğumuzda ise küçük şeyler bile bizi mutlu edecek, yüzümüz güleç olacaktır.

Yazdıklarım doğru olduğu kadar eksikler de barındırıyordur.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2018, 11:07:10 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci