Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "G" nin Anlami  (Okunma sayısı 93759 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 08, 2012, 05:13:46 ös
Yanıtla #80
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben hala G harfinin birden çok anlamı olmasını olağan dışı sayıyorum.

Bir sembol yada logonun içeriğindeki simgeler belirli şeyleri anlatır diye düşünüyorum.

Eğer G harfinin bir sürü anlamı var ise bence bu pek anlamlı olmaz. Daha önce sn.Adam ın bu konuyşa ilgili bir yazıını okumuştum fakat hala biryerlerde tatmin olmadığım olamadığım bölümler mevcut. Pergel ile gönye yalnızca birer anlam taşırken neden G harfi birden çok anlamı içinde barındırır? Ya da bu sadece masonik bir sır olabilir mi?
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Aralık 08, 2012, 06:08:18 ös
Yanıtla #81
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bakınız...

Herhangi bir figür, bir söz, bir tasarım, bir sözcük, bir davranış tarzı, bir hareket ve benzerleri ancak ilgili kültürde "belirgin" bir anlam taşır. Buna karşın bireylerin farklı eğilimleri nedeniyle, özellikle simgeler farklı anlamlarda değerlendirilebilir. Öyle olmazsa simgeliklerini yitirir ve birer ambleme dönüşürler.

Bu arada sözcük karmaşasından kaçınmak da gerekir.  Bir "sembolün içeriğindeki simge" ne demek?... "Simgenin içeriğindeki sembol mü demek?" Logo başka bir şey.  Bir logo yani amblemin oluşumunda simgeler kullanılabilir; kullanılır da. Şirketlerin amblemlerinde açıkça görülür bu.

Nitekim gönye pergel ve G harfi belirli bir düzende bir araya geldiğinde spekülatif nitelikli Masonluğun amblemidir. Bu bir simge değildir; amblemdir. Kesin ve değişmez bir anlamı ya da düşün yansıtımı vardır. Oysa bir simge canlıdır ve ona verilen anlam kesin değil  göreli olup, kültüre (coğrafyaya) ve anlayışa ya da eğilime göre değişebilir; inançsal bir yaklaşımla farklı, bilimsel bir yaklaşımla farklı, metafizik bir tutumla farklı, diyalektik açıdan farklı, kapitalist düşünceyle farklı sosyalist düşünceyle farklı olur.

Nitekim Masonlukta kullanılmakta olan o iki simge, pergel ve gönyenin de tek bir anlamı, tek bir değerlendirilmesi yoktur. Masonluktaki diğer simgeler de öyledir. Bir Amerikalı masona göre farklı, bir Türk masona göre farklıdır; Türkiye'de HKEMBL üyesi olan bir masona göre farklı, ÖMBL üyesi olan bir masona göre farklı farklıdır. (Dikkat: Sonuncusu farklı değil, farklı farklıdır, çünkü ÖMBL çerçevesinde benimsenmekte olan masonik tutum farklıdır. Özgür Masonluk ile Hür Masonluk arasındaki fark sadece bir sözcüğün eski dilde ya da yeni dilde yazılıp söylenmesinden ibaret değildir. Zaten belki bu açıdan kimileri hem simge hem sembol sözcüğünü bir arada kullanıyor; çünkü onlara göre bu iki sözcüğün anlamları ya da tanımları farklı.)

Bütün bunların masonik sır ile de ilgisi yoktur. Çünkü masonik sır diye bir şey yoktur. Sadece bir loca çalışmasında o çalışmaya katılmış olan masonların tutması gereken sırlar (gizler) vadır.

Konumuz G harfi ya... Şunu da sakın göz ardı etmeyelim: İngiltere Büyük Locası'nda G harfi ilk kez Masonluğa getirilirken gerek bunun kaynağı gerekse amaçlanan anlam, Kıta Avrupası'nda bu harfe masonik simgeler çerçevesinde 18. yüzyılın ikinci yarısında verilen anlam, 19. yüzyılda özellikle Amerika'da ve onun etkisiyle Avrupa'da yapılmış değerlendirmeler, 20. yüzyılda iki dünya savaşının sonrasında yapılan yorumlar hep farklıdır. Önümüzde, 21. yüzyılda daha farklı nitelenlendirmeler görülmesi olasıdır.

Ancak kimi masonlar ya da kurumsal olarak mason kuruluşları bu konuya böyle bakmaz. Bir örnek olarak G harfi çok güzel bir olguyu yansıtır. İsterseniz buna bir kehanet deyin ama ben derim ki 21. yüzyılda kendilerini yenileyemeyen ve çağdaşlaştıramayan, G harfine de bu yüzyılın gerekleri uyarınca yeni bir anlam veremeyen masonların üye olduğu kuruluşlar, ne yazık ki varlıklarını koruyamayacaktır.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 08, 2012, 07:50:08 ös
Yanıtla #82
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Adam gercekten guzel bir aciklama yapmis. Fakat benim dikkatimi ceken son paragraftaki kehaneti oldu; tabi bu kehaneti biraz daha detaylandirmasini istirham etmek gibi bir hakkimiz doguyor. Acaba kendisi yok olacaklarini ongordugu Masonik kuruluslara ornek verebilir mi?

En icten sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Aralık 09, 2012, 08:35:48 öö
Yanıtla #83
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluktaki G harfinin anlamı kapsamında, sanırım istemeden bir başka başlık altında irdelenebilecek bir konuya değinmiş oldum. Hep kendi yakındığım saptırma olgusunu kısacık da olsa kendim oluşturdum.

Ancak karşı soru söz konusu olunca, pek uzatmadan yanıt vermek de gerek.

Hangi kurum, hangi örgüt kendini çağın gereklerine uyarlayamaz, kendini geçmişte yaşamaya zorlayan bağlardan kurtulamaz ise, o çağ içinde tutunamayarak yaşamını yitirme yolunu tutar. Bu bağlamda  örnek vermeye girişecek olursak, bu konu çok uzar ve başlığın tümüyle dışına çıkar.  Gerekliyse, bir başka başlık altında irdelenebilir.

Sevgi ve saygılarla.

Aralık 09, 2012, 06:44:07 ös
Yanıtla #84
  • Aktif Uye

Ben hala G harfinin birden çok anlamı olmasını olağan dışı sayıyorum.

Bir sembol yada logonun içeriğindeki simgeler belirli şeyleri anlatır diye düşünüyorum.

Eğer G harfinin bir sürü anlamı var ise bence bu pek anlamlı olmaz. Daha önce sn.Adam ın bu konuyşa ilgili bir yazıını okumuştum fakat hala biryerlerde tatmin olmadığım olamadığım bölümler mevcut. Pergel ile gönye yalnızca birer anlam taşırken neden G harfi birden çok anlamı içinde barındırır? Ya da bu sadece masonik bir sır olabilir mi?

Bence bir simgenin tek bir anlamı olmak zorunda diye bir şey yoktur. Bir örnek verecek olursam tek tanrı inançlarında kastedilen varlık aynı fakat farklı isimlerle anılıyor değil mi ? Aynı bunun gibi düşündüğümüz de masonlukta çok kültürlü ve pek çok farklı inanç sistemine mensup üyelerden oluşmaktadır. Bu yüzden 'G' ye pek çok anlam yüklenebilir ancak olayın özü hep aynıdır.

Aralık 10, 2012, 02:41:51 öö
Yanıtla #85
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Murat Özgen Ayfer (ÖMBL Eski Büyük Üstad'ı) bakınız bu konu hakkında ne demiş.

http://www.uzmantv.com/masonik-semboller-ne-anlama-gelir

Saygılarımla.

Aralık 10, 2012, 05:21:55 ös
Yanıtla #86
  • Aktif Uye

Sayın Murat Özgen Ayfer (ÖMBL Eski Büyük Üstad'ı) bakınız bu konu hakkında ne demiş.

http://www.uzmantv.com/masonik-semboller-ne-anlama-gelir

Saygılarımla.

Sn.Thoth'un bu paylaşımı sayesinde G nin anlamı ve 'masonluğun günümüz şartlarına ve gelişmelerine uyum sağlıyor mu ? sağlayamıyor mu ?' tartışmaları için de cevap almış oluyoruz. Görüldüğü üzere masonluk çeşitli platformlarda kendini tanıtmaya, anlatmaya şeffaflaşmaya başlamış. Gerçekten sevindirici bir durum. İnsanların ön yargıları bu şekilde yıkılıyor.

Aralık 10, 2012, 06:17:07 ös
Yanıtla #87
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Öyle denmiş; ben de merak edip baktım. Sabırla da bekledim o video görüntüsü açılsın diye...

Bence Murat Özgen Ayfer''in o programda doğru dürüst bir dediği yok. Kim bilir belki kendisinden çok şey anlatması istendiğinden belki -anlaşıldığına göre- orada doğaçlama konuştuğundan. Kitaplarında çok daha geniş ve çok daha düzenli anlatımları vardır; biliyorum.  Eğer G Harfi üzerinde onun açıklamalarına tam bakmak isteniyorsa, bu konuda başvurulacak olan kitap Ansiklopedik Mason Sözlüğü'dür.

Ancak bu simgenin açıklaması bakımından o da yeterli değildir.

Zaten Murat Özgen Ayfer'in anlatımları, ÖMBL üyesi oluşu nedeniyle tek yanlıdır. Dikkatli olmak, hemen kapılmamak, onun dediklerini de akıl süzgecinden geçirmek ve başka kaynaklarda verilen bilgilerle karşılaştırdıktan sonra bir yargıya varmak gerekir. (Bir kişinin belli bir konuda çok kitap yazmış olması onu hemen o konuda bir otorite sınıfına sokmaz.)

« Son Düzenleme: Aralık 10, 2012, 06:26:10 ös Gönderen: ADAM »

Ocak 15, 2013, 08:51:15 ös
Yanıtla #88
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bazı arkadaşlar "g" için gönye demiş. bunu derken bütün dünyanın türkçe konuştuğunu kabul etmişler sanırım. gönye, ingilizce'de miter, fransızca'da mitre, italyanca'da mitra vs.. kelimeleriyle ifade edilir. diğer dünya dilleri için ağırlıklı olarak gönyenin baş harfi g değil "m" dir..

bir harfin tüm dillerde aynı manayı ifade edebilmesi için bunun ancak özel bir ad olması gerekir. mesela abraham her dilde aynı yazılır. zira özel ad'dır.

bu konuda bir araştırmacı yazar g harfinden kastedilenin şeytanın oğullarından biri olan "gram" olduğunu söylemişti. tabi paranoya olabilir, yorum yapmıyorum.

Ocak 15, 2013, 09:04:09 ös
Yanıtla #89
  • Uzman Uye

Geometri, acaba her dilde farklı farklı mı yazılıyor. Gerçekten merak ettiğim için sordum.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"