Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmek isteyen, fakat hiçbir tanıdığı bulunmayan bir kişi ne yapar?  (Okunma sayısı 52954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 01, 2014, 03:40:54 ös
Yanıtla #50
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Değerli propulsion;

Aynı seyleri yasamıs bir üye olarak sunu söyliyebilirim;
Toplumdaki durusum , pozisyonum , ekonomik durumum yuksek olmasına karsın  bende sizin gibi ayak sürüyenlerdenim.
Malesef Locaya gidip pozitif sonucla dönenler konusunda bu forum uyesi olan yada  mason üyeler olsun bir olumlu cevap dönmedi.
Aksine agırlıklı olarak olumsuz donus oldugu yönunde kanaat bildirilmiş hep.

Bu noktada malesef bende ister istemez Loca'ya başvuru konusunda ayak sürüyorum.
Acıkcası Saygıdeğer Mason üyelerimizin'de bu konuda bir gayret yada iştirak içinde oldukları söylenemez.
Yani üç asağı beş yukarı aynı duygu ve dsünceler icindeyiz.

Bu konuda açık ve aleni yardım istemeyide kendime zul gördüm acıkcası.
Elbette pisikolojik olarak baktıgımızda kimse reddedilmek istemez.

Bu noktada böyle bir basvurunun yapılmasıda ne kadar realist bir yaklasım olur tartısılır.
Ayrıca Loca'ya ister üniversite ögrencisi olsun ister toplumun farklı kesimlerinden insanlar olsun muhakkakki günde yüzlerce basvuru yapılıyordur.

Bunlar ne kadar ciddiye alınıp inceleniyor.
Kim inceliyor, hangi kritetre göre inceleniyor bunlarıda bilmiyoruz.

Bilinen tek gercek Locaya basvurulardan kabul görüp inceleme devresine kadar gidebilenlerin oldukca az oldugu yonunde.
Hal böyle olunca bizim yaptıgımız'da oldukca doğal.

Ancak bu forumdaki Saygıdeğer Mason üyelerinde bu konuda üye'lere bir miktarda olsa yardımcı ve yol gösterici olması gerekmezmi.
Ben bu güne kadar örnegini görmedim ama özel ve farklı bir sekilde uygulaması varmıdır onuda bilemiyorum.

Ama acik ve secik olarka sunu söyliyebilrim.
Bu konuda yardım edebilecek ve yol gösterebilecke Saygıdeğer Mason üyelerimizin açık kalplilikle yardımlarını ve yol gösterici tavsiyelerini belkiyorum..

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2014, 03:44:37 ös Gönderen: kerberos »

Temmuz 01, 2014, 04:08:22 ös
Yanıtla #51
  • Aktif Uye

O kadar da ümitsiz olmayın (fazlada ümitlenmeyin)
Sonuçta bu forumu takip eden masonlar var. Forum ortamında da olsa onlarla tanışabilirsiniz.
Ancak bu forumun amacı mason bulmak değildir. Zaten masonlar dışarıda bir çok harici tanıyorlar. Onlardan kendilerine uygun olanları seçip mason yapabilirler.

Ancak forumda harici iken mason olan bir çok kişi de var. Forum sayesinde mi oldular yoksa zaten harici hayatta mason tanıdıkları mı vardı bilemiyorum.

Sonuçta mason tanıdığınız olmadan mason olamazsınız. Sizi önerecek ve kefil olacak masonlar gerekli...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Temmuz 01, 2014, 05:46:29 ös
Yanıtla #52
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de bu noktada sayın asimov gibi düşnüyorum.

Ne fazla ümitvar olunmalı ne de ümitsiz.

Kerberos'unda tahmin ettiği gibi toplumun bir çok kesiminden yüzlerce başvuru yapılıyordur. Tabi seçmeler titiz bir eleme aşamasından geçiyordur.

Buradan locaya başvuru yöntemi ile kabul edilme oranının çok az olacağını tahmin etmek de güç değildir.

Bu durumda sürecin işleyişinin "kendi üzerinizdeki örtüyü/gölgeyi kaldırarak fark edilmeyi beklemek" şeklinde olması daha sağlıklı bir ihtimal gibi duruyor.

Tabii ki bu bekleyiş sürecini kendimize yeni şeyler katarak yaşamak en doğrusu,

Saygılar
Nosce te Ipsum

Temmuz 01, 2014, 08:27:40 ös
Yanıtla #53
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bugüne dek bu forumda böyle bir söz eden çıkmamıştı.

Şimdi rica edelim; sayın propulsion şu son tümcesini biraz ayrıntıya girerek açıklasın. (Elbette kabul eder, uygun bulursa.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 01, 2014, 10:41:46 ös
Yanıtla #54
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM,

Bu cümleyi kurarak kastettiğim, üzerimizdeki örtünün/şemsiyenin kalkmasını sağlayarak görünür hale gelmek önemli (bu süreç ile yer altı madenlerinin bulunarak yeryüzüne çıkarılması  süreci arasında analogy kurulabilir).

Görünür hale gelme aşamasından sonra ise önerecek ve tabii kefil olacak masonların ulaşmasına kadarki süreçtede kendimizi geliştirmeyi bırakmamalıyız.

İnsanın aşağıda verdiğim tanım (hemen aşağıda vereceğim tanım benim de çok beğendiğim bir tanımlama) doğrultusunda kendisini geliştirmeyi/bir şeyler katma sürecini bırakmasını düşünemiyorum.

Bu noktada sayın MASON'un "Masonluk nedir" başlığı altındaki yaptığı tanımlama ile devam etmek isterim. 

Masonluk; hayat boyu suren bir; olgunlasma, erdem sahibi olma, bilim yolunda isigi arama ve herkesin esit olarak tek cati altinda elit, mutlu ve kaliteli olarak yasamasini amaclayan bu yolda egiten bir okuldur.

Saygılar,

Bugüne dek bu forumda böyle bir söz eden çıkmamıştı.

Şimdi rica edelim; sayın propulsion şu son tümcesini biraz ayrıntıya girerek açıklasın. (Elbette kabul eder, uygun bulursa.)
Nosce te Ipsum

Temmuz 02, 2014, 09:21:23 öö
Yanıtla #55
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayır!... Sayın MASON'a katılmıyorum. Masonluğun bu tanımı çok dar çerçeveli bir tanımdır. Bu tanımın kendi içinde yanlış bulunmasını bir yana bırakalım, Masonluk bunu içerir ama bundan çok çok daha fazlasıdır.

Söz konusu yanlışa gelince: Masonluk bir okul değildir. (Bu konuda "Masonlik Bir Ahlak Okuludur" adlı bir kidtap da var ama orada denilmek istenen başka.)  En azından Türkiye'deki mason kurumları birer okul değildir. (Bazı ülkelerdeki mason kuruluşları kendilerini okul biçimine sokmuş olabilir.) Masonlukta eğitim verilmez. En azından Türkiye'deki Masonlukta eğitim verilmez. (Fakat bazı ülkelerde Masonluğun bir eğitim verme kurumu biçimine dönüştürülmüş olduğu da yadsınamaz.) Türkiye'deki Masonlukta önemi olan ve uygulanan kişilerin kendi kendilerini eğitmesidir. Masonluk için bir eğitim kurumu denilirse, buna Masonlukta eğitmenlerin olmadığı da eklenmelidir.

Bunları bu Forumda başka başlıklar altında tartışmıştık. Yine irdeler ve tartışırız. Fakat bu başlık altında değil. Bu başlık, Masonluğa girmek isteyen bir kişinrin ne yapacağı ile bağlantılı.

Bu nedenle Sayın propulsion'ın " bekleyiş sürecini kendimize yeni şeyler katarak yaşamak en doğrusu" sözü çok önemli... Benim açılmasını istediğim bu...

Bu nasıl yapılacak? Nasıl yapılmalı?

Bir öneri getirmek isteyen var mı? Başta Sayın propulsion özellikle bn üzerine yoğunlaşarak ne der acaba? Sayın masonlar ne der?

« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2014, 09:24:15 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 02, 2014, 09:53:55 öö
Yanıtla #56
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu nedenle Sayın propulsion'ın " bekleyiş sürecini kendimize yeni şeyler katarak yaşamak en doğrusu" sözü çok önemli... Benim açılmasını istediğim bu...

Bu nasıl yapılacak? Nasıl yapılmalı?

Bu konuda farklı görüşler çıkabilir, cevaplar kişiden kişiye değişebilir. Benim kişisel fikirlerim şunlar:

1. Kişi bu bekleyiş süreci sırasında Masonluğun ne olduğuna ve ne olmadığına dair bilgilerini artırmalı ve popülist harici yaklaşımlarca ortaya sürülen bazı yanlış iddiaları çürütebilecek bilgi seviyesine ulaşmalıdır. Bu forumda yazanlarla yetinmemeli, forumda önerilmiş olan kitapları da alıp okumalıdır.

2. Kendi iç dünyasında ve özel ve/veya iş yaşantısındaki ön yargılardan sıyrılmalı, konuları olumlu-olumsuz her yönüyle ele alma kapasitesini geliştirmelidir.

3. Geçmişte yapmış olduğunu düşündüğü haksızlık, kötü davranış, vb.'nin muhasebesini yapmalı, eğer yapabiliyorsa bunların olumsuz etkilerini düzeltmeye çalışmalıdır.

4. Masonluğa girme isteğinin gerçekleşmeyebileceği olasılığını da göz önünde bulundurarak, yine de bir "önlüksüz mason" olma çabası içerisine girmeli, bu bağlamda hoşgörü, tolerans, empati özellikleri üzerinde çalışmalıdır.

5. Mümkünse Mason tanıdık edinmeye çalışmalı ve bununla da kalmayıp, bu kişi(ler) ile arkadaşlık/dostluğunu ilerletmelidir. Belli bir zaman sonra bu kişilere Masonluğa girme niyetini belli etmelidir. Zira sadece kendi üzerindeki örtüyü kaldırması yeterli olmayabilir.
Live long and prosper.

Temmuz 02, 2014, 12:46:44 ös
Yanıtla #57
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet sayın spock tarafından önerilen ve maddeler halinde yazılanlar "bekleyiş sürecini kendimize yeni şeyler katmak" ifadesi ile kasttetiğim şeyler tam da bunlardır. Ek olarak (katkıda bulunmak açısından)

- Masonluğa diar bilgilerini kulaktan dolma yada yanlış kaynaklardan değilde referanslı ve doğru kaynaklar kullanarak arttırmalıdır (bu kaynaklar neler olabilir: kaynak isimleri forumda isimleri bulunabilir. Ek olarak edindiği ve/veya edineceği  mason arkadaş/kardeş/dostlardan da bilgiler alabilir.

- Analitik düşünebilme yeteneğine yeteneğine sahip olmalı ve bunu geliştirmelidir

diye düşünüyorum.
Nosce te Ipsum

Temmuz 02, 2014, 02:13:34 ös
Yanıtla #58
  • Aktif Uye

Benim şahsi fikrim sayın üyeler bırakın şemsiyeyi, tanıdık aramayı, birini bulamaya çalışmayı ve buradan yardım talep etmeyi.. Oku oku oku.. Araştır. Git kapıyı çal açılır elbette müsaitlik durumuna göre orada otur sor merak ettiklerini eksiklerini farket.. Tekrar oku oku.. Zamanı gelince herşey olması gerektiği gibi olacaktır. İstek doğrultusunda tabi. Tezcanlılık masonlukta zarardır. Bunu anladım ben. Çok gereksiz yazılar da yazdım burada bir süre sonra farkettim boş muhabbet için yanlış yer neresi tam burası evet. Bu site mükemmel bir kaynak, kitaplar süper kaynak, çıkınca beyoğlu galata bölgesine eski kitapçılar sahaflarda üzerinde ki tozu üflediğinizde hazineler çıkıyor ortaya. Yani bende böyle ufak fikrimi yazayım dedim.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Temmuz 02, 2014, 02:46:48 ös
Yanıtla #59
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de bu noktada tam da sayın BULGARIA gibi düşünüyorum. 

Öğrenmek/kendini geliştirmek için okumak okumak okumak, araştırmak araştırmak araştırmak lazım bence.

sayın üyeler bırakın şemsiyeyi, tanıdık aramayı, birini bulamaya çalışmayı ve buradan yardım talep etmeyi..

Ama yanlış anlaşılabilmiş olmaktan çekindiğim için bir noktayı açığa kavuşturmanın iyi olduğunu düşünüyorum.

Aklımızda sorular var ise sormak en güzeli bence.  Kesinlikle katılyorum tezcanlılık iyi değildir.

Nosce te Ipsum