Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünyada Olmak Ama Dünyaya Ait Olmamak  (Okunma sayısı 36727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 12, 2008, 02:04:06 ös
Yanıtla #50
  • Uzman Uye

Gelişmiş toplumların, ilkel kavimlerden farklı olarak, kurtarıcı totemleri ya da doku­nulmaz tabuları olmamalıdır

Akıl, totemi kuşattıkça, kör inançların ve tabuların karanlığını bilginin, hoşgörünün, adalet duygusunun ışığı aydınlatır.

Zaten tarih dediğiniz de o karanlığa karşı, ışığın verdiği mücadelenin tarihi değil midir?

İnsanoğlu o tarihi, nice totemleri, nice ta­buları kağıttan heykeller gibi devire devire yazmıştır.

Bu Dünya`ya ait olmadığımızı düşünürsek tek sorumlu içinde yaşadığımız koşullardır.

« Son Düzenleme: Ocak 12, 2008, 02:07:59 ös Gönderen: shemuel »

Ocak 12, 2008, 02:15:05 ös
Yanıtla #51
  • Ziyaretçi

Gelişmiş toplumların, ilkel kavimlerden farklı olarak, kurtarıcı totemleri ya da doku­nulmaz tabuları olmamalıdır

Akıl, totemi kuşattıkça, kör inançların ve tabuların karanlığını bilginin, hoşgörünün, adalet duygusunun ışığı aydınlatır.

Zaten tarih dediğiniz de o karanlığa karşı, ışığın verdiği mücadelenin tarihi değil midir?

İnsanoğlu o tarihi, nice totemleri, nice ta­buları kağıttan heykeller gibi devire devire yazmıştır.

Bu Dünya`ya ait olmadığımızı düşünürsek tek sorumlu içinde yaşadığımız koşullardır.

Yoksa bizde sebeplerinden biri olmuyor muyuz bütün bunların?

Ocak 12, 2008, 03:33:24 ös
Yanıtla #52
  • Uzman Uye

Hayır siz sadece bazı büyük yada küçük amaçlar için kullanılan araçlarsınız

Ocak 12, 2008, 10:43:41 ös
Yanıtla #53
  • Ziyaretçi

Hayır siz sadece bazı büyük yada küçük amaçlar için kullanılan araçlarsınız
Biz derken genel anlamda kullanmıştım açıkçası. Hatta seni de içine katmıştım ama sen hariç herkes yada içine dahil olduğunu düşünen herkes. Ben dogmalara peşinen inanan bir insan değilim. Öncelikle dogmaları irdeler, mantığıma yatan ve yatmayan tarafları saptarım. Sonrasında inanmakta yada inanmamakta serbest olduğumu da bilirim... En iyi islam dinini bildiğim için ondan örnek vereceğim. Bir çok müslüman Kuran'ı okumadan sadece hadisi şeriflerin dediklerini izlemeye kendilerini tabi tutarlar. Halbuki bu hadisi şerifler Hz. Muhammed'in ölümünden yüzyıllar sonra yazılmıştır. Bu bağlamda, semavi dine bağlı olanların referansı sadece o dinin kitabı olmalı bence...

Mart 04, 2008, 07:01:45 ös
Yanıtla #54

Sn. Veritas doğru düşünüyorsunuz.Aslına bakarsanız insan kendisine çok basit bir iki soru sorup cevaplarını düşünürse olaya farklı bir boyuttan bakma şansını yakalayabilir.Hepimiz doğuduktan belirli bir süre sonra ölüyoruz.Bu olgu (yaşam) bukadar basit olabilirmi?Bir amacı dolayısı ilede bir devamlılığı olması gerekmez mi?Yaşadığımız hayatı bir yokoluş için yaşamamız mantıksız değil mi?Düz mantık olarak bu soru mantıksız geliyorsa insanın ölmekle hayatının sona ermediğinin kapılarınıda aralamış oluruz.İnsan ölümlü bir varlık ise ama ölüm son değilse ozaman maddesel ölcekte algıladığımız formumuzdan faklı olmamız gerektiği yine matık gereğidir.

Bir başka bakış açısı daha sunmak isterim. Maddenin tamamen yok olması olasımıdır?Bir maddeyi yakın,parçalayın,eritin ne yaparsanız yapın tamamen yok olmaz.Hacmi değişir,formu değişir.Suyu ısıtırsanız buhar olur ,gözden kaybolur ama varlığını başka bir form olarak sürdürür.Bu bir çeşit evrensel yasadır.Yani evrende herşey hareklidir,sürekli bir devinim vardır.Herşey belirli sürelerde değişmek zorundadır.Aynı kalamaz.Evrendeki canlı veya cansız tüm varlıklar bu kurala dahil olmak zorundadır.

Hemen hemen tüm dinlerde farklı şekillerde ve ifade biçimleri ile bu olgu anlatılmazmı?Örneğin özü aramak veya öze dönmek...

Saygılarımla,

Dönüşüm Yasası'na İstinaden;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 05, 2008, 04:07:31 ös
Yanıtla #55

Hepimiz doğuduktan belirli bir süre sonra ölüyoruz.Bu olgu (yaşam) bukadar basit olabilirmi?Bir amacı dolayısı ilede bir devamlılığı olması gerekmez mi?Yaşadığımız hayatı bir yokoluş için yaşamamız mantıksız değil mi?Düz mantık olarak bu soru mantıksız geliyorsa insanın ölmekle hayatının sona ermediğinin kapılarınıda aralamış oluruz.İnsan ölümlü bir varlık ise ama ölüm son değilse ozaman maddesel ölcekte algıladığımız formumuzdan faklı olmamız gerektiği yine matık gereğidir.

Çok doğru;) Tabiki Yaşamı Yokuluş için Yaşamıyoruz. Hayat, bir Merdiven gibidir. Çıkıldıkça yükselir. Ancak Hayat'ın içinden geçerek Merdiven Basamaklarını atladıkça hedef her ne kadar sürekli olarak yukarıya doğru çıkmak olsa da yaptığın bir hatadan dolayı tepetakla düşersin. Olan tabiki Şahsa olur. Çünkü o kadar yol katettikten sonra eski seviyesine gelmesi epey uzun sürecektir. Bunun için önce kendi adıma sonra da benim gibi Hayat Yolu'nda yürüyen / yürümeye çalışanlara  bu hususta çok dikkatli olmalıyız, diye düşünüyorum.

Çünkü Hayat => İnsanı bir anda Harcayabilir. ( Gözünün Yaşına Bakılmaksızın ) 

Saygılar.   
« Son Düzenleme: Mart 05, 2008, 04:10:16 ös Gönderen: Sevil »

Mart 05, 2008, 07:02:49 ös
Yanıtla #56

Alıntı
sevgili MYSTICPROVOCATEUR derinlere inmek güzelde birde bunun sonunda vurgun yemek var yada köpek balıklarına yem olmak

Sevgili Shemuel,

Dalmayı bilmeyenler yada bilipte tedbirsizlik yapan dalgıçlar vurgun yer.Bu durumada felsefik açıdan bakılacak olursa vurgun yiyen tedbirsizlğin sonuçlarını realite olarak görür ve akıllanır.Yani sonuç olarak hiç birşey yapmayan insana göre bir kazanım elde etmiştir.Derini merak etmiş,görmek için eylemde bulunmuş fakat eylemi iyi planlamadığı için başarılı olamamıştır ancak dikkatli planlama yapması gerekliliğini öğrenmiştir.Yani hiçbirşey yapmayana göre 1 adım öndedir. ;)

saygılarımla,

Sorun şudur ki; Birey, yaşadığı süresince her ne kadar temkinli olsa da Dikkat düzeyini Maksimum Seviyede de tutsa bana kalırsa eninde sonunda hiç ummadığı kendisini bir anda Büyük Balığın Midesinde buluverir :D

Ne demişler ;) Neyim değil ne olacağım demelisin <=
« Son Düzenleme: Mart 05, 2008, 07:05:53 ös Gönderen: Sevil »

Eylül 26, 2008, 08:16:20 ös
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Herkes, herşey bir trapez arasına gerermiş, düşüncelerini,İman ve Şüphe. Şüpheyle "doğru"yu bulmaya çabalar, İman'la o yere ulaşmaya çalışırmış,  birinden biri ağır bastığında, insan sureti kendini kaybedermiş, ama ikisi dengede olmazsa, Tımarhaneye eklenilirmiş,
saygılarımla.

Eylül 26, 2008, 08:35:40 ös
Yanıtla #58
  • Ziyaretçi

Benim bütün şeylerim senindir, seninkiler de benimdir; ve ben onlarda taziz olundum.
Artık dünyada değilim, onlar ise, dünyadadırlar ve ben sana geliyorum.

İşte İsa'nın bu sözleri özetliyor konu başlığını. Kabala birliği anlatır ve işte İsa'da bu birliği çok güzel tanımlıyor.
Birliğin içinde olmayanlar bu dünyadadırlar ama birlikte olanlar bu dünyadan değildirler.

Sevgiler, saygılar...

Eylül 27, 2008, 03:13:21 ös
Yanıtla #59

Benim bütün şeylerim senindir, seninkiler de benimdir; ve ben onlarda taziz olundum.
Artık dünyada değilim, onlar ise, dünyadadırlar ve ben sana geliyorum.

İşte İsa'nın bu sözleri özetliyor konu başlığını. Kabala birliği anlatır ve işte İsa'da bu birliği çok güzel tanımlıyor.
Birliğin içinde olmayanlar bu dünyadadırlar ama birlikte olanlar bu dünyadan değildirler.

Sevgiler, saygılar...

Evet, İsa'da Birlesme :) Tek vucut olma, Birlik ve Beraberligin onemi burada aciga cikiyor => Evrensel Birlesme.