Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Evrensel Masonluk => Dusunce Ozgurlugu => Konuyu başlatan: ADAM - Ekim 04, 2010, 11:05:21 öö

Başlık: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ” ANLAYIŞI - 1
Gönderen: ADAM - Ekim 04, 2010, 11:05:21 öö


Bu başlık altındaki konuya girerken, önce üç temel kavram üzerinde uyuşmak gerekiyor.

a)   Düşünme Özgürlüğü:

(Özgürlük yerine hürriyet sözcüğünü benimseyenler için: Tefekkür hürriyeti.)

Bir insanın hiçbir etki ya da baskı altında olmaksızın, salt kendi istem ve buyrultusuyla, herhangi bir konuda serbestçe düşünebilmesi, değerlendirme ve karşılaştırmalar yapabilmesi, bunun sonucunda kendi öz yargı ve görüşlerini oluşturabilmesidir.

b)   Düşünce Özgürlüğü:

(Özgürlük yerine hürriyet sözcüğünü benimseyenler için: Fikir hürriyeti.)

Bir insanın, düşünme etkinliği ile ürettiklerini yani düşüncelerini serbestçe söyleyebilmesi, gerektiğinde yazarak ve çizerek başkalarına da bildirebilmesi, bir diğer deyişlere daha önceki bir başlık altında tanımlamış olduğum üzere söz özgürlüğünü kullanabilmesidir. Bu, bir bakıma “düşünme özgürlüğü” ile “söz özgürlüğü”nün birleşimidir.

c)   Özgür Düşünce:

(Özgürlük yerine hürriyet sözcüğünü benimseyenler için: Hür fikir.)

Bir insanın düşünme özgürlüğünü kullanarak yaptığı düşünsel üretimdir.

Bundan sonra, işte bu konu üzerindeki birikim ve görüşlerimi özetle aktaracağım.

Ancak o işe girişmeden önce sormak istiyorum. Bu kavramlar üzerinde uyuştuk mu? İtiraz eden ya da farklı bir tanım getirmek isteyen var mı?

Yoksa, uyuşmuş olduğumuzu öngörerek devam edeceğim.Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ” ANLAYIŞI - 1
Gönderen: moonlight - Aralık 29, 2010, 08:08:43 öö
Çok önemli bir kaynak bence sırasıyla okuyup takip etmek istiyorum konuyu .Hazırlayıp emek sarfettiğin için ayrıca teşekkür ederim.

saygılar sevgiler hayırlı forumlar
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Leo - Franz - Temmuz 26, 2012, 12:13:37 öö
Özgür olmayan bedenler içinde , özgür olarak sıkışmış bir akıl olarak zaten fazla seçeneğimiz yok. Özgürlüğü belirleyen sınırlar herzaman vardır zaten , bu yazılı veya örfi olmasa bile hatta ve hatta vicdani olmasa bile , bedeni ve ruhani bir sınırlama içinde '' herşeyi yapmak serbestesi '' mümkün değildir bu bağlamda değerlendirdigimizde özgürlügün ancak düşünenin düşünce gücü kadar özgür oldugu önermeside geçersiz kalır ki , '' Sınırlama '' belli başlı bir nokta olarak kalır. Problem sanırım düşünenin düşünce gücü kadar özgür olduğu bir alan yaratmak ile çözülür ancak ; iyiliğin ve kötülüğün tek bir bağlamda kabul edildiği bir akıl kalıbında mı yoksa , dünyevi düşüncelerin sardığı '' Sınırlı '' bir ortamda mı düşünce özgürlüğünden bahsediyoruz ?
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: SEHERC - Temmuz 26, 2012, 08:24:57 öö

Sayın ADAM;

Öncelikle "Düşünme Özgürlüğü", "Düşünce Özgürlüğü" ve "Özgür düşünce" kavramlarının, ayırt edici özelliklerini, kısa ve öz bir şekilde forum alanında tanımladığınız için teşekkür ediyorum. Umarım diğer forum üyeleri de benim gibi bu tanımlamalar üzerinde uyuşmuş olur ve sizde konu hakkındaki birikim ve görüşlerinizi kısa bir süre içerisinde aktarırsınız.

Saygılarımla,
SEHERC.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ” ANLAYIŞI - 1
Gönderen: akcanmd - Kasım 15, 2012, 06:19:22 ös
Herkesçe kabul edilebilen tanımlar ancak devamında masonluğun bu özgürlüklere bakış açısı henüz resmedilmemiş gibi.
Saygı ile
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: emreg - Mart 04, 2013, 06:22:25 ös
Bizi , ışıkla aydınlattığınız için teşekkür ederim :)
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: kurt - Mart 26, 2016, 02:01:23 ös
Hepsi de bir toplumun gelişebilmesi için gerekli olan şeyler. Yalnız "düşünce özgürlüğü" ile "özgür düşünce" tanımlanırken ayrımları pek belli olmamış sanki.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: ADAM - Mart 26, 2016, 04:37:19 ös
Düşünme Özgürlüğü bireyseldir; kişinin kendisini dış etkilerden soyutlayarak (başarabiliyorsa) yürüttüğü bir zihinsel etkinliktir.

Bu etkinliğin ürünü "özgür düşünce"dir.

Düşünce Özgürlüğü ise toplumsal bir olgudur. Üretilen düşünce özgür olsa da olmasa da, bunun başkalarına da yansıtılabilmesidir.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Farmakoloji - Nisan 11, 2017, 08:49:49 ös
Sayin Adam,Mason Hariciler de düşünce özgürlüğünun  var olduğuna ülkemde düşünmüyorum.Saygilarla
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Farmakoloji - Nisan 11, 2017, 08:57:36 ös
Adam ,bu arada Sayın dediğim için  Özür dilerim.Sizin paylaşımla riniz ve düşünceleriniz bana mutluluk ve bilgi veriyor.Cok güzel uç başlıkta ifade edmissiniz.İnsana verdiğiniz değer duruşunizdaki asaleti anlatıyor.Sevgiyle.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Tij - Nisan 12, 2017, 05:15:32 ös
Fatma arkadas " Mason Hariciler " ne demek ve kimleri kapsar.? Biraz aciklarsaniz sevinirim.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Farmakoloji - Nisan 12, 2017, 05:42:43 ös
Dear Tij,Bu sayfada paylaşımlarinizi zevkle okuduğum üyelerden birisiniz.Kimseyi eleştirmek haddime değil gördüğüm kadarıyla surda ikiaydir bu sayfadayim.Atismalar, insanlarin paylaşımlarıni hazmetmeyen,hırs vb. Üyelerle tartisma ve kendimde tartışmalara atışmalara şahit olduğum için fikir olarak bende burda sayfada tabiki Masonluğu temsil edecek seçkin üyeler var.Onlar kendilerini biliyor Masonlar gibi sesiz dinleyici üyeleri kast ediyorum.Masonlar insani dinlerler ama eleştirmezler.Hakka, hürriyete karşı saygılılar.Bir ülkede fikre,hakka saygı varsa o ülke bilimle,teknolojiyle,insanları ile gelişir.Ama bir ülkede insanlar fikrinden dolayı suclayici,asaglanmak o ülke geri kalmış ülkeler katagorisinden öteye gidemez.Elestiriler hakaret boyutunda olmazsa severek cevap verilir.Ama inanın burda geçireceğim vakti kitaplarima ayırmak bana bazen mantıklı geliyor.Ben neden paylaşım yapıp zaman kaybedip pskolojim gereksiz tartışmaya yorayim ki.Kitap okuyarak hem beynim dinleniyor ,hem kendimi rahat hissediyorum ve bilgileri daha rahat ediniyorum.Sitede bastirilmis pskolojiler  göruyorum.Cevresel ,ailesel ,toplum baskısı insanı etkiler.Özgür ortam baskıdan arındırılmış,fikrini rahat ifade eden insanlardan doğar.Cok uzatmak istemiyorum.Nacizane rahatsızlıklarımi dile getirdim.Hariciler demek istediğim kasıt Mason olmayan insanlar.Saygilarla.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Farmakoloji - Nisan 12, 2017, 06:10:21 ös
Sayın Anarchosa,ilgi çekmeye neden hep çalısiyorsunuz?Sizin bir çok kere kes kopyala online bilgi yapıştırıp paylastiginiza şahit oldum.Artik Farkindaysaniz kitaplar bile online okunuyor.Gogul dreverdan kitap indirip okuyabiliyorsunuz.Sizin buarada paylaşımınız beni çok güldürdü.Evrenin yüce tanrısı sizide güldürsün.Artık inanışiniz ne ise.Bir kahve içmeyi unutmayın.Saygi ve esen kalın.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Farmakoloji - Nisan 12, 2017, 06:23:36 ös
Paylaşımı kopyala yapıştırmakta bir nevi bilgiyi aktarmakta Özgürlük tür.Bu sitede tartismakta düşünce özgürlüğü.Hiç bir şekilde paylaşımlarimdan dolayı uyarı almadım.Sitede düşünceyi paylaşma özgürlüğü mevcut.Kisiler değil site ve paylaşıma bakarım.Saygilarla.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: MEDUSA - Nisan 12, 2017, 06:24:12 ös
Konumuz Masonlukta Düşünce Özgürlüğü. Fakat yine konu başlığıyla alakasız yorumlar. Sürekli mağdur rolü oynanması çok rahatsız edici gerçekten. Hani 'hep bana hakaret ediliyor, kötü eleştiriler yapılıyor, ben hiçbir şey yapmıyorum' tarzında konuşmalar görüyorum sürekli. Çok affedersiniz ama dün bana 'terbiyesiz, karaktersiz diyen, arsızlık yapma diyen' siz değil miydiniz? Benim de burada sinirlendiğim zamanlar oluyor, hepimiz kızdığımızda böyle mi konuşalım birbirimize? Size kimse hakaret etmiyor. Aslında durum Sayın ANARCHOSA'nın özetlediği gibi. Bakın yine yanlış anlamayın, bunu sizinle tartışma niyetinde olduğum için yazmadım. Ben de bu forumun bir üyesiyim, yorum yapmaya hakkım var hepsi bu. Hepimiz özgür bireyleriz ancak başkalarının özgürlüklerini kısıtlamadığımız sürece. Benim özgürlüğüm kısıtlanıyor mesela. Çünkü ben uğraşıp Masonlukla ilgili bir paylaşım yapıyorum ya da bir soru soruyorum fakat forumda açılan alakasız, saçma sapan konular ve tartışmalar yüzünden Masonlar foruma girmiyorlar ve ben onlardan açtığım konu hakkında yorum bile alamıyorum. Sizin duygularınız varsa, elbette bizim de duygularımız var. Lütfen bunu unutmayın...
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Farmakoloji - Nisan 12, 2017, 06:35:10 ös
Sayın Fay fırın Tesekkur ederim.Anarchosayi paylaşımlarıni hep takip  ediyorum. Farkındalık yaratıyor.Tartismak insanı güçsüzken güçlü kılar.Bilgiye erişme konusunda daha fazla çaba sarfedmesini sağlar.Farkli çevre ,yaşayış, kültür hayatlarımi mevcut.Burda bir arada paylaşım yapabiliyorsak bu site sayesinde.Paylasminizda haklilik yaniniz var.İnsan doğası kendini korumayı guder.Kisisel başlarda algiladim ama paylaşımlarimdan muzdarip olduğunuzu anladım..Sitede Masonlar gelmiyor diyorsunuz?Genelde gece geç saatlerde site olabiliyorlar.Rastladigim zamanlar oluyor.Saygilarla.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Farmakoloji - Nisan 12, 2017, 06:42:17 ös
Dear Anarchosa, Paylaşımlarin siteye renk, farkındalık katıyor.Senin paylaşımlarini takip eddikten sonra beni online bilgi yapıştırmakla eleştiriyorsun sevgili Anarchosa ben Türkçe kaynak bulamıyorum.Sayin Karahan beyle tavsiye ettiğin kitabı indiremedim.Guzel kaynaklar site üyelerimizde varsa ben Türkçe kaynağa online ulaşabilen bir insanım.Okuyabilirim.İngilizce kaynaktan çeviri yapmak çok zor.Calistigim için zaman ayiramiyorum.Anlayışınız için teşekkür ederim.Saygilarla.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Tık-Tik-Tak - Nisan 12, 2017, 08:54:55 ös
"Düşünce özgürlüğü" konusu bu tip bir platform ekseninde incelendiğinde,yazılanları cevap vermek için değil; anlamak için okumak gerektiği açık ve aşikar bir hal alır.

 Hırs,ilgi cekme,haklı cıkma,laf yetiştirme,tenkit etme ve günlük stresi burda atmaya çalışmak gibi eylemler,bu formdaki herkezin özgürlüğünü engeller; bu durum da bu form'a üye olabilmiş kimseye yakışmaz.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Farmakoloji - Nisan 12, 2017, 09:13:20 ös
Sayın Tik-Tak, Teşekkür ederim.Sanirim sükunet her zaman daha iyi bir hal alır.Konular sayfada paylaşılmış ilaki biri merak duygusunu gidermek için paylaşımda bulunur.Burası kişisel site degilki sen bana paylaşımıma yorum yapma deme hakkına sahipmiyiz? Onu bileyim.Bu şekilde bir cevap varsa yazmam.Birde ben özgür değilmiyim? İstediğimi paylaşamiyacakmiyim? Üyelerin bana seçmiş olduğu paylaşım  mı var?Bunu bilirsen sayfada gözlemci okumak için girer yada diğer arkadaslar gibi girmeyerek bir ay üyeliğimde bu vesileyle silinmiş olur o sekildemi davranmam mi gerekli.Saygilarla.
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Tık-Tik-Tak - Nisan 12, 2017, 10:05:25 ös
 Bu platformdaki bir üyenin "düşünce özgürlüğü", diğer bir üyenin düşüncesini ifade etmesini engelliyor ise,Form'un amacı dışındaki fikrin düşünce olarak kalması daha uygundur.Her yerde olduğu gibi burda da belli kurallar ve kaideler ile bilgi paylaşımı yapmak mümkün hale gelebiliyor.

Form'un amacı gereği "Son İletiler" bölümünün belli bir hız ve akış diyagramında durması daha verimli bir ortam oluşmasını sağlıyor.Aksi taktirde ahengin arasında cızırtılar oluşuyorki bu durumda da cızırtı sahibi tenkit yağmuruna tutuluyor.Sonuç olarak vaziyet herkez için hoş olmayan bir hale dönüşebiliyor.

"Flood" konusunda hassas olmak sanırım sorunu çözer.    (Bkz.Flood)
Başlık: Ynt: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞܔ ANLAYIŞI - 1
Gönderen: Ramazan - Haziran 29, 2018, 11:36:20 ös


Bu başlık altındaki konuya girerken, önce üç temel kavram üzerinde uyuşmak gerekiyor.

Bundan sonra, işte bu konu üzerindeki birikim ve görüşlerimi özetle aktaracağım.

Ancak o işe girişmeden önce sormak istiyorum. Bu kavramlar üzerinde uyuştuk mu? İtiraz eden ya da farklı bir tanım getirmek isteyen var mı?

Yoksa, uyuşmuş olduğumuzu öngörerek devam edeceğim.


Uyuşmamak için bir neden yok efendim. Iletinin üzerinden çok uzun zaman geçmiş ancak Masonluğun düşünce özgürlüğüne bakışını da belirtebilirseniz çok mutlu olurum.
Saygılarımla