Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Türkiye ABD’ye hayır diyemez  (Okunma sayısı 4053 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2010, 01:57:08 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 4031
  • Cinsiyet: Bay

Gül’e ödül veren Chatham House: Türkiye ABD’ye hayır diyemez
Gül'e 'yılın devlet adamı ödülü'nü veren Chatham House'un Türkiye uzmanı, İran'ın adının belgelerde geçmemesini önemli buluyor ancak pratikte bunun bir şeyi değiştirmeyeceğini söylüyor.

Savunma dergisi Jane's'in editörü ise füze sisteminin ABD'li silah yapımcılarını ihya edeceğini vurguluyor.

NATO tarihinin en önemli toplantılarından biri geride kaldı ve füze kalkanı sistemi için Türkiye'nin şartları kabul edildi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 'Yılın devlet adamı' ödülünü veren düşünce kuruluşu Chatham House'un Türkiye Uzmanı Fadi Hakura, Ankara'nın ABD'yle uzlaşmaya varmasını BBC Türkçe'ye değerlendirdi.

Hakura'nın zirveye bakışı şöyle:
"Türkiye'nin NATO belgelerinde sistemin İran'ı hedef almaması yönündeki itirazı kabul edildi ancak uygulamada çok fazla fark yaratmayacak. Çünkü bu füze sistemi gerçekten İran'ın nükleer kabiliyetini, bir ölçüde de Suriye'yi hedef alıyor. Ama başta İran tabi. Amerikan yönetimi bunu pek çok kez açıkça söyledi. NATO belgesinde İran'ın adının geçip geçmemesi teorik anlamda önemli. Ama pratikte bu füze savunma sistemi İran'ı hedef alıyor.

Türkiye komşularıyla ilişkilerini geliştirmeye devam etmeye istekli. Türkiye artık soğuk savaş döneminde olduğu gibi bir cephe ülkesi değil. Ama yine de Türkiye bazı seçimler yapmak durumunda. Çünkü bir yanda hızla nükleer program geliştiren İran, diğer yanda da İran'ın nükleer silaha sahip olma tehdidine karşı bir tür savunma mekanizması geliştirmeyi arzulayan ABD ve Avrupa var. Dolayısıyla sonuçta türkiye zorlu seçimler yapmalı. Bu füze savunma sistemi de bunlardan biri.

ABD'nin füze savunma sisteminin karar ve komuta yapısında Türkiye'ye bir tür söz hakkı vermesi olası. Ama, Washington'un Türkiye'ye bir tür veto hakkı vereceğini sanmıyorum. Aslında Türkiye'nin taleplerinde ima ettiği de bu. Dolayısıyla, vaziyeti kurtaracak bazı düzenlemeler gelecekte bulunacak. Zorlu müzakereler yapılır ancak sonuçta Türkiye için Washington'a 'hayır' demek çok zor olacak.

Türkiye İran sorununun çözümü için tek başına çok fazla şey yapamaz. Bölgesel bir düzenleme gerekiyor, en önemlisi İran'la Avrupa ve Amerika arasında. Bu tür bir düzenleme olmadan Türkiye'nin yapabileceği çok fazla şey yok.

İran'ın nükleer programı konusunda İsrail Batı'yı harekete geçirmeye çalışıyor. Türkiye'nin de İsrail'in niyetleri konusunda şüpheleri var. Bu da nükleer program sorununu daha da karmaşık hale getiriyor. Dolayısıyla Türkiye, Amerika, Avrupa ve İran'la birlikte çalışmadan, tek başına bir çözüm bulamayacaktır."

AMAÇ BAZI ŞİRKETLERE PARA AKTARMAK
İngiliz savunma dergisi Jane's'in editörü Robert Hewson ise konuya başka bir pencereden bakıyor. Hewson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Zirvede onaylanan füze sistemi ABD'li silah yapımcılarına para aktarmakla ilgili. İran'dan Avrupa'ya bir füze tehdidi riskine inanmıyorum. Savunma sistemi insanları korumakla değil, bazı şirketlere para aktarmakla ilgili."

GUARDIAN: NATO AMACINA ULAŞTI
Guardian gazetesi de konuya sayfalarında yer verdi:

"Nükleer silahsızlanma, füze kalkanı, Türkiye'nin Avrupa ile ilişkileri konusunda köprü görevini üstlenen ve Rusya'ya gerçek bir stratejik ortaklık öneren NATO, en az bir on yıl daha 'amacına uygun' olarak yoluna devam edeceğini gösterdi.

Portekiz'deki zirve Avrupa Birliği ve NATO'nun güvenlik politikalarını kademeli olarak kaynaştırmaya zemin hazırlarken Türkiye iki organizasyon arasındaki herhangi bir işbirliği atılımını inatla reddetti. Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'Metinler bizim için yetersiz' diyerek ülkesinin AB ile kaplumbağa hızında yürüyen müzakarelerine olan öfkesini gösterdi ve NATO ve AB ile ilgili paragraf hariç zirveden memnun olduklarını söyledi."

ENSONHABER.COM


SEVGİLİ ÜLKEM BAĞIMSIZ OLMAYAN KENDİ KARARINI VEREMEZ,
BAĞIMSIZ OLMAYAN BİR BAŞKASININ ALDIĞI KARARA HAYIR DİYEMEZ
BAĞIMSIZ OLMAYAN KENDİ ÜLKESİ İNSANINI DEVAMLI KANDIRIR
KORKARAK VE KORKULARI İLE YAŞAYAN LİDERLER ALDIKLARI HER BAĞIMSIZ
OLMAYAN KARARI HALKI İÇİN ALDIKLARINI DÜŞÜNÜRLER OYSA BİLMEZLERKİ KORKAKLAR BİN KERE CESURLAR
BİR KERE ÖLÜR.
BU PROJENİN ÜLKEM TOPRAKLARINDA OLMASININ ÜLKEM İNSANINA BİR GIDIM MENFAATİ VARMIDIR?
YADA DİĞER AMERİKAN ÜSLERİNDEN NE FARKI VARDIR.ÜLKE TOPRAKLARINI KENDİ KONTROLÜN ALTINDA OLMADAN BİR PROJEYE AÇMAK NE KADAR BAĞIMSIZLIKTIR.YETER ARTIK BU İNSANLARI SALAK YERİNE KOYMAYIN.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Kasım 21, 2010, 01:11:50 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 269
  • Cinsiyet: Bay

Osmanlı'nın son dönemlerinden bu yana güzel ülkemiz,  ingiliz, alman tesiri altındadır;  ikinci dünya savaşından sonra da bu tesiri bizzat abd kendisi üstlenmiş ve bugüne kadar gelmiştir. İngilizler, Almanlar artık çok daha geride kalmıştır.  Aslında İngilizler ile Almanların çıkarlarının çatıştığını ve Türkiye'de her iki etkinin olamayacağını söyleyenlere ise, cevap gayet açıktır:  "Türkiye'nin sosyalist olmaması-özellikle zamanında SSCB'ye katılmaması  için- her yol(ittifak..vs) mübahtır". İngilizler,almanlar bu şekilde düşünüyorlar,  insanların kafasını karıştırmanın hiç alemi yoktur. Şu an SSCB de, sosyalizm de ortada kalmadığından,  Türkiye için en iyi çözüm, olası bir dünya savaşını beklemek ve artık çıkan sonuca göre çıkarları doğrultusunda (veya taraf olarak) hareket etmek olacaktır.Hayırlısı neyse, o olsun.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2010, 01:21:30 öö Gönderen: Texan »
Çöl Bilgesi


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
5944 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2007, 01:43:45 ös
Gönderen: Kaan
0 Yanıt
3554 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 08, 2009, 03:34:37 ös
Gönderen: ADAM
14 Yanıt
12359 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 10, 2009, 06:21:26 ös
Gönderen: aashooter
0 Yanıt
3209 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 11, 2009, 01:03:43 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
7926 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2009, 03:20:26 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
8567 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 29, 2010, 07:45:02 ös
Gönderen: ozkann
4 Yanıt
12043 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 26, 2016, 08:42:00 ös
Gönderen: moonlight
12 Yanıt
19575 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 19, 2015, 07:37:38 öö
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
6977 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 16, 2010, 04:59:51 ös
Gönderen: king76
2 Yanıt
10202 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 02, 2011, 06:29:55 ös
Gönderen: Eser