Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Nasıl Mason oldum?  (Okunma sayısı 12263 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2014, 12:16:26 öö
 • Ziyaretçi

Buraya hikayemi yazayım mı? Ne dersiniz? Çok güzel bir hatıradır. Isterseniz biraz yazayım eğer beğenirseniz devamını eklerim. :)
Üniversitenin altıncı semesterındaydım. Dersimize giren felsefe hocam ben ve bir kaç arkadaşımı doğum gününe davet ettmişti. Çok heycanlıydım. Traşımı oldum. Banyomu yaptım. Hangi elbisemi giymeliydim diye dakikalarca düşündüm. Koskocaman profesörümün doğum günüydü bu. Acaba nasıl bir hediye almalıydım. Ilk defa böyle bir doğum gününe katılacaktım. Bir profesöre ne hediye alınır? Rakı aldım. Bir büyük rakı. Uzatmayayım. Evine vardım. Çok güzel bir bahçesi olan kocaman bir evdi. Bahçeden kahkahalar ve sohbet sesleri yükseliyordu. Eve girdim. Değerli eşi kapıyı açtı. Çok kibar ve nazik ses tonuyla beni selamlayıp içeriye aldı. Rakıyı kendisine uzattım. Almadı. Eşine vermem gerektiğini söyledi. Hanımefendi bahçeye kadar bana eşlik etti ve eşini soyismiyle çağırarak benim geldiğimi söyledi.
Ah Yiiilmaaaz! Hoş geldin deyip alkolünde vermiş olduğu sıcaklıkla boynuma sarıldı. Yaşlı olmasına karşın dirençli ve hayat dolu bir insandı. Uniden tanıdığım bir çok Prof oradaydı. Hepsiyle beni tanıştırdı. Çok ilginç kendimi " MAYMUN" gibi hissettim bir ara. Herkesin gözü üzerimdeydi. Koskoca profesörler ve ben Yılmaz sohbetler etmeye başladık. Konumuz Türkiye ve Konjektür... Hediye ettiğim rakı hakkında uzuncada sohbetler ettik. Çok lezzetli jambonlardan ve kanepelerden tıka basa yedim. Benim iştahlı yediğimi gördükçe mutlu oluyorlardı.(Öğrenciler çok iştahlı yerler ve bunu proflar bilir. Çünkü kendileride zamanında öğrencilerdi. Hatta savaş yıllarının çocukları bunlar) Yemeklerin yanına gidip yemek üzerinden konuştuk. Ben onlara çok farklı otantik gelmiştim. Türk yemeklerinden konuşuyor ve mangal ustamız(Grill Meister) gelecek partide Yilmaz olsun deyip gülüyorduk. Rakınında etkisiyle iyice ısınmıştım ortama. Gecenin hiç bitmemesini arzu ediyordum...... devamı isteğe göre :)
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2014, 12:18:50 öö Gönderen: Tubalkain »


Eylül 03, 2014, 12:33:10 öö
Yanıtla #1
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3734
 • Cinsiyet: Bay

Konu taşınmıştır


Eylül 03, 2014, 12:35:34 öö
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Teşekkür ederim.


Eylül 03, 2014, 01:02:10 öö
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 257
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Tubalkain ,

İlginç bir hikayeye benziyor  ;D Şahsen devamının gelmesini istiyorum.

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -


Eylül 03, 2014, 01:15:53 öö
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Tamam madem merak ettin. Yazacağım. Ipadi yatağa götüreyim orada yazayım. :) Şu rakımdanda bir yudum alayım.


Eylül 03, 2014, 05:08:01 öö
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 195
 • Cinsiyet: Bay

Bende devamını büyük bir merakla bekleyenlerdenim
Ayrıca yanlış anlamazsanız merak ettiğim ufak bir husus var, siteye neden mason olarak giriş yapmadınız?
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."


K. Atatürk


Eylül 03, 2014, 10:28:41 öö
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Gecenin ilerleyen saatlerinde Prof. K. beni çalışma odasına davet etti. Odaya girdiğimizde ilk dikkatimi çeken şey camekanların içerisinde adeta satışa sunulmuş şekilde sergilenmiş Pipolar oldu. Oda tamamen havasız ve tütün kokuyordu. Pipolar çok çeşitli ve çok ilgi çekiciydi. Duvarda hristiyanlığı simgeleyen resimler, ikonalar ve sonradan öğreneceğim çeşitli masonik resimler ve önlükler çerçevelenmişti.(Bu önlükler dedesinin, babasının ve kendisine ait ve ilk yıllarda derecelerine göre giydiği önlüklerdi. Benimse masonluk hakkında hiçbir bilgim yoktu. Daha doğrusu ne Türkçesini nede almancasını duymamıştım.) Odanın bir köşesinde duvarda asılı olan bir obje dikkatimi çekti. Küçük bir halı ve üzerinde çeşitli semboller olan bir halıydı bu. (Daha sonra bu halının ne olduğunu ve üzerindekileri mason olduktan sonra öğrenecektim.) Bu halı hakkında sorular yönelttim. Kendisi bu halı ve daha ayrıntılı konular hakkında bilgi sahibi olabileceğim bir cemiyetten söz etti ve istersem oraya gelebileceğimi söyledi. Büyük bir merak içerisinde hiç düşünmeden memnuniyetle katılmak istediğimi söyledim. Sohbetimiz masonluk üzerine olmadı. Savaş yıllarını, günümüz Almanyasını, Ortadoğu, yabancıların entegre konuları ve ailem üzerinde kısa kısa konuştuk.( O odada Prof. K. hakkında çok farklı deneyimlere sahip oldum. Çok garip ama bana ihtiyacı olduğunu o odadan çıktıktan sonra anlamıştım.) Babasını savaşta kaybetmişti ve savaş yıllarında çektikleri sıkıntıyı konuştuk. Çok ilginçtir ki hikayelerimiz farklı ama acılarımız aynıydı. Bende orta sınıf bir aileden gelmekteydim. Yoksulluğun ve babasızlığın ne olduğunu biliyordum.
Kapı çaldı. Hanımefendi(Sonradan hemşirem oldu) K.nın arkadaşlarından bir kişinin veda etmek istediğini söyledi. İçeriye girem Prof. Kısaca veda edip çıkıyordu ki, K. ona bu bizim yeni çırak dedi.
Odada gülüşmeler oldu. Diğer Prof. Hımmmm. "Demek senide sünnet edeceğiz." Dedi. Üzerine ekleyerek "gerçi sen sünnet olmuşsundur." K. "Olsun ikinci sünnetini olur" dedi. Kendilerince gırgır geçtiler.( Eve gidene kadar bu konu hakkında düşündüm. Sonradan dalga olduğunu anlamıştım.)
Gelecek harici toplantısı hakkında konuştular ve Prof. Cebinden çıkarttığı mavi kağıdın üzerinden bana orada tarihi verdi. Not aldım ve ileriki saatlerde bende evden ayrıldım. Evde ilk işim İnternet'e girip masonluk hakkında araştırma yapmak oldu. Çok heycanlıydım. Çok ünlü insanlar, pozitif şeylerin yanı sıra çok korkunç teoriler okudum. Bu beni çok daha heycanlandırdı. Almanca sayfalar ve Türkçe sayfalar karıştırdım. Çok ilginç gelmeye başlamıştı bu konu. Hemen hemen hergün masonluk hakkında araştırma yapıyordum. Profla karşılaştığımız zamanda dahi sorular soruyordum. Ama sürekli kaçamak cevaplar alıyordum.
Harici akşamı geldi çattı. O akşamada yine büyük bir heycanla katıldım. Benim gibi bir kaç kişi ve sonradan mason olduğunu öğreneceğim kardeşler vardı. Tanışma ve sohbetten sonra, soru-cevap konusuna geçtik. Masonluğun bir din olmadığı, politika konuşulmadığı, aklıma gelen soruları sormaya başladım. Gecenin bitmişti yeni randevular verilmeye başladı. Teşekkür edip bir daha gelmeyeceğimi söyleyip oradan ayrılmak istedim. Sohbeti yöneten kişi(Kardeş) bunu neden istemediğimi sordu. Bende sorduğum sorulara ayrıntılı cevap alamadığımı ve sürekli üstü kapalı cevaplar verildiğini söyledim. Bana açıkça söylenmesini istedim. (Bu cemiyet internette araştırdığım kadarıyla tarih boyunca çok ses getirmiş bir cemiyetti. Ben klasik din veya cemiyetlerde olduğu gibi bir şey bekliyordum. Sorduğum sorulara doyurucu cevaplar almak istiyordum.)
"Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır. Çünkü her dileyen alır, arayan bulur, kapıyı çalana kapı açılır." Incilden bir ayetle cevap aldım. Ve  eve doğru yol aldım....

devamını yazayım mı? :) yaz derseniz geliyor devamı. Çok heycanlı. Ama unutmayın herşeyi kapıya kadar yazacağım ona göre. Imla hatalarımdan dolayı affedin. Ve şuan oturduğum yerden aklıma geldikçe yazıyorum. Kardeşler boşuna sözcükler ve anlamlarıyla uğraşmasın. (Sorunuza cevap: Diğer kardeşlerde olduğu gibi bende bu şekilde katılmayı uygun gördüm.)


Eylül 03, 2014, 11:14:22 öö
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

Kardeşlerim ben forumdan ayrılıyorum. Gerekli açıklamayı site yöneticileri yapar. Ben hepinizi kardeşçe seviyorum. Kovulmaktansa kendim ayrılayım daha iyi. Bu forum benim için artık bitmiştir. Emeği geçen herkese başarılar diliyorum. Elinize sağlık. Birgün bir yerde belki karşılaşır ve yanağınıza bir değil üç öpücük kondururum. Hoşça kalın.


Eylül 03, 2014, 11:38:10 öö
Yanıtla #8
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 291
 • Cinsiyet: Bay

neden ayrıldığınız tam olarak anlayamadım , farklı fikirlerinizle renk katıyordunuz saygılarımla
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez


Eylül 03, 2014, 11:57:32 öö
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

Bu hatıranın devamını bende dinlemek isterdim.Yönetim bir açıklama yapacak mı acaba  Tubalkain  neden forumdan ayrıldı.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
2831 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 06, 2015, 07:59:31 ös
Gönderen: Hacamat
7 Yanıt
4262 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 20, 2008, 02:14:53 ös
Gönderen: Prenses Isabella
27 Yanıt
18993 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 28, 2013, 08:15:39 ös
Gönderen: papoose
7 Yanıt
12511 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 13, 2010, 02:58:27 ös
Gönderen: alcyone
4 Yanıt
96349 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2016, 01:27:07 ös
Gönderen: Niko
51 Yanıt
43706 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2014, 01:12:07 ös
Gönderen: ABCDEF
17 Yanıt
27752 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 12, 2011, 09:40:45 ös
Gönderen: ayhan ataseven
16 Yanıt
13999 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2013, 07:26:01 ös
Gönderen: Melina
23 Yanıt
18294 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 29, 2012, 02:59:20 ös
Gönderen: BULGARIA
0 Yanıt
3381 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 11, 2014, 11:58:51 ös
Gönderen: MysticMind